• Aktualności

      • DOBRA PERSPEKTYWA TAKŻE Z KOPCA BYWA!

      • W sobotę, 6 kwietnia 2019 odbyła się już ostatnia wycieczka  w ramach projektu "Perspektywa różna bywa" finansowanego przez Kraków Airport "Wspieramy sąsiadów". Dzielni piechurzy z Integracyjnej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Pacyfikacjii Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach ruszyli szlakami Lasu Wolskiego, który dzięki niepowtarzalnym walorom przyrodniczym i widokowym od 1981 roku należy do Zespołu Jurajskich Parków Krajoobrazowych. Wyprawę rozpoczęliśmy z ulicy Kasztanowej udając się żółtym, a następnie zielonym szlakiem w kierunku Kopca Piłsudskiego. W czasie wędrówki przysiedliśmy w Panieńskich Skałach, w które według legendy zamieniły się siostry norbertanki, uciekające przed Tatarami. Uwagę wielu osób przykuła skała z sercem, na której kiedyś stała figurka Matki Boskiej. Wspięliśmy się również na najwyższy kopiec w Polsce, usypany na szczycie Sowińca, mierzący35 metrów - Kopiec Piłsudskiego. Stamtąd mogliśmy spojrzeć na okolicę z lotu ptaka. Pogoda była dla nas łaskawa, bo choć słońce nas nie rozpieszczało, to deszcz wstrzymał się ze swoim występem aż do momentu, gdy zasiedliśmy do wspólnego obiadu w Skansenie Smaków w Cholerzynie. Z wycieczki wróciliśmy przyjemnie zmęczeni, dotlenieni, bogatsi o nowe doświadczenia i z kolejnymi zdjęciami do czwartej już edycji konkursu "Uroki naszej okolicy". Wszystkim dzieciom i opiekunom serdecznie dziękuję za wspólnie, aktywnie spędzony czas. Byliście bardzo dzielni!

       Dorota Kieś - koordynator projektu

      • ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

      • 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. W naszej szkole celebrowaliśmy to święto, włączając się w globalną akcję „Zapal się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem był kolor niebieski, dlatego uczniowie i nauczyciele poproszeni zostali o założenie niebieskich ubrań. Ponadto pani Anna Tymkowicz – Szelest i pani Kinga Kulińska zorganizowały warsztaty dla wszystkich uczniów. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osobyz autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu innei zasługuje na nasze zrozumienie. Nasi uczniowie zapoznali się z filmami na temat autyzmu i zespołu Aspergera, po których dzielili się swoimi przemyśleniami. Brali udział w zabawach sensorycznych, które miały na celu pokazanie im, jak odmiennie od nas mogą czuć
       i postrzegać świat osoby z tym zaburzeniem. Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

      • OD NASIONKA DO ROŚLINKI

      • W związku z nową porą roku zerówkowicze rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kącikach przyrody - pomagały i same sadziły kwiaty cebulowe, dymkę na szczypiorek i siały kwiatki. Zajęcia edukacyjne "Od nasiona do rośliny" miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin poprzez samodzielne ułożenie historyjki obrazkowej oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

      • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – DZIEŃ SZRU

      • Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego  i trwa aż do przesilenia letniego.  W 2019 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadł  w środę,  20 marca. Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety,  a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie. W naszej szkole 20 marca obchodziliśmy także Dzień Szkolnej Rady Uczniowskiej. Powstały nie tylko niecodzienne i oryginalne Marzanny, przedstawiające postacie z baśni, ale także niezapomniana  zabawa sportowa. Uczniowie klas IV-VIII w pierwszy dzień wiosny stali się projektantami mody a ich modelami byli  wychowawcy wraz  Pan  Mateusz Grządzielewski, nauczyciel wychowania fizycznego. Poudanej, modowej zabawie, wszyscy ruszyliśmy w „Doły” gdzie przy ognisku smażyliśmy przysmaki. Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie w zabawę sportową „Na wesoło” wszystkim uczniom naszej szkoły oraz nauczycielom.

       Opiekun SzRU  Izabela Kołodziej

      • WYCIECZKA DO PAPUGARNI "AMAZONIA"

      • 28.03.19 r. w ramach innowacji pedagogicznej „Jak zmierzyć świat?” wybraliśmy się na wycieczkę do Papugarnii „Amazonia” w Krakowie. Papugarnia to niezwykłe miejsce, w którym każdy zainteresowany, bez względu na wiek, ma możliwość bezpośredniego kontaktu z żywymi papugami. Będąc gośćmi w domu papug mogliśmy nie tylko jej pooglądać, ale również nakarmić smacznymi ziarenkami i wziąć na rękę. Okazało się, że papugi są bardzo towarzyskimi ptakami - chętnie jadły wprost z waszych rąk. Następnie wzięliśmy udział w interesujących zajęciach edukacyjnych na temat tych pięknych ptaków. Zajęcia odbyły się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na „ zielonej trawie” w otoczeniu dzikich zwierząt, spoglądających ze ścian sali.  Dowiedzieliśmy się m.in.:  Gdzie mieszkają papugi? Dlaczego ptaki biorą kąpiel? Jak to się dzieje, że ptaki mogą mówić? Dlaczego papugi mają tak barwne upierzenie? Dlaczego ptak nie spada z gałęzi podczas snu? Poznaliśmy również budowę ptaków, przystosowania do lotu i do pobierania różnych pokarmów, różnice i podobieństwa pomiędzy papugami i innymi ptakami, ptasie zmysły oraz wiele innych ciekawostek i ptasich rekordów. Po zajęciach edukacyjnych mogliśmy spędzić swobodnie czas w selfielandii. Niezapomniane przeżycia w kontaktach z żywymi papugami pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę i rozwinąć zainteresowania uczniów otaczającą nas przyrodą..

      • DZIEŃ KOBIET

      • Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest coroczne 8 marca od 1910 roku, i ustanowiono go dla upamiętnienia walki kobiet o prawo do człowieczeństwa. W naszej szkole również  wpisał się na stałe do kalendarza dni świątecznych. Wszystkie kobietki z klas IV-VIII, dzięki pomysłowości SzRU  oraz  Wspaniałemu Darczyńcy, który dokonał wpłaty za transport uczennic z Radwanowic do Krakowa -  Nowej Huty na wspaniały „GOJUMP”, mogły spędzić ten dzień na aktywnym świętowaniu. SzRU składa serdeczne podziękowania za Bezinteresowność i Wielkie Serce wspomnianego Darczyńcy.

                                                                                                            Opiekun SzRU Izabela Kołodziej

      • ZABAWA KARNAWAŁOWA

      • W ostatni czwartek lutego, uczniowie  klas IV – VIII świętowali nie tylko Tłusty Czwartek, uczestniczyli  także w Balu Karnawałowym w stylu lat „80”. SzRU jak zwykle stanęła na wysokości  zadania, przygotowując  nie tylko wspaniałe i ciekawe zabawy, wybierając Króla i Królową balu, ale po raz pierwszy w naszej szkole stworzyli dla wszystkich uczestników Foto Budkę! Dziękujemy  Adrianowi  Macałce  z klasy VII b za przygotowanie niebanalnej oprawy muzycznej oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałe stroje,  wspólną zabawę i zapraszamy na foto relacje J

                                                                                                          Opiekun SzRU – Izabela Kołodziej

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • szkola@integracyjna.org
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice
  • Galeria zdjęć

    brak danych