• Aktualności zajęć rew. - wych.

   • POGROMCY ŻYWIOŁÓW

    W obecnym roku szkolnym nasi uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną z klas III – VIII, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczestnicy Świetlicy Terapeutycznej staną się pogromcami żywiołów! Woda, ogień, ziemia i powietrze to cztery najważniejsze żywioły. Każdy z nich jest równie potrzebny i ważny. Adresaci innowacji będą mieć możliwość poznania każdego z żywiołów, między innymi poprzez wykonywanie doświadczeń i eksperymentów. Innowacja ta jest naszą odpowiedzią na naturalne potrzeby dziecka przy jednoczesnym wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w podstawie programowej. Uczniowie i uczestnicy innowacji mają trudności ze zrozumieniem otaczającego nas świata lub potrzebują więcej czasu, by ten świat zrozumieć. Dlatego zdobywanie wiedzy poprzez działanie i samodzielne przeżywanie jest najlepszą i najefektywniejszą formą nauki. Każda aktywność podjęta podczas innowacji ma na celu rozbudzanie zainteresowań otaczającym światem, stymulowanie rozwoju kreatywności, myślenia i ekspresji; rozwijanie umiejętności społecznych: nawiązywania relacji, działania w grupie oraz współpracy z drugą osobą. Forma nauki jaką dostosowałyśmy do uczniów i uczestników niepełnosprawnych stworzy wiele okazji do osiągania przez nich sukcesów.

    Marina Kurdziel i Kinga Kulińska – nauczyciele realizujący innowację Pogromcy żywiołów

    Kliknij na zdjęcie:

   • AKCJA EKOLOGICZNA

    W roku szkolnym 2021/2022 wspólnie z firmą AMOS stawiamy na ekologię. Dlatego też wspólnie z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej, Oddziałem Przedszkolnym ISP oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej dołączyliśmy do akcji ekologicznej organizowanej przez wyżej wspomnianą firmę. Akcja polega na zbieraniu pustych tubek po kleju firmy AMOS, 120 pustych tubek zostanie wymienione na 30 pełnych. Jednocześnie wspieramy również program PAJACYK Polskiej Akcji Humanitarnej. Przy współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu rozwiesiliśmy plakaty informacyjne oraz przygotowaliśmy dodatkowe pudełka na zużyte tubki, które przekazane zostały do poszczególnych klas. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w akcji.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • POWITANIE JESIENI

    Z początkiem nowego miesiąca uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej oraz ich opiekunami wybrali się w odwiedziny do Państwa Lorenców. Śmiało można powiedzieć, że jest to kolejna z „naszych tradycji” związana z powitaniem nowej pory roku – jesieni. Wprawdzie zeszłoroczne plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa, niemniej jednak w tym roku wszyscy razem mogliśmy się spotkać w miłym towarzystwie. Było to spotkanie długo wyczekiwane przez naszych podopiecznych, zresztą nie ma co się dziwić, bo atrakcji było wiele. Począwszy od przyrządzonych przez pana Pawła pieczonych ziemniaków, poprzez spacer po lesie a także, dla tych najbardziej odważnych możliwość obejrzenia z bliska traktora. Można było również wsiąść na traktor, a także posłuchać wydawanych przez niego odgłosów. Jak wiadomo wielkim fanem traktorów jest Szymon, dla którego pan gospodarz odpalił nieużywany od dłuższego czasu traktor, czyli jak sam Szymon nazywa „zabytek”. Radości było co niemiara! W dodatku pogoda dopisała a z nią i humory! Odpoczynek na świeżym powietrzu, w dodatku w przemiłym towarzystwie pozytywnie wpłynął na nas wszystkich. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • SAŁATKA JARZYNOWA

    Kolejny przepis kulinarny z Naszej książki kucharskiej to tradycyjna „sałatka jarzynowa”. Jest to znany, wielokrotnie sprawdzony i przetestowany przepis, który mamy zapisany już w zakładce: „ULUBIONE”. W piątek 8 października wszyscy uczestnicy zajęć przynieśli ugotowane warzywa oraz produkty potrzebne do sporządzenia wyśmienitej sałatki. Nie trzeba było wiele wskazówek czy pomocy ze strony nauczyciela, aby móc rozpoznać, wskazać czy też pokroić warzywa. Z wielką ochotą przystąpiliśmy do krojenia oraz mieszania składników a niecierpliwi ukradkiem kosztowali czy aby na pewno będzie smakowało. Każdy przygotował solidną porcję sałatki i ze smakiem pałaszował, przygryzając chleb z masłem. Dużą radość sprawiło wszystkim to, że mogli poczęstować również obecne panie nauczycielki no i oczywiście zebrać same pochwały.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • DZIEŃ CHŁOPAKA
     

    30 września obchodziliśmy święto Naszych chłopców. Z tej okazji, w tym dniu, wszyscy chłopcy i mężczyźni zostali obdarowani upominkami, które dziewczęta przygotowywały przez cały tydzień. Dziewczyny dzielnie składały kolorowe pudełeczka z papieru oraz pakowały w nie prezenty. Wspólnie, miło spędziliśmy ten dzień zajadając pizzę, popijając coca colę oraz podjadając słodkie smakołyki. Radośnie odśpiewaliśmy sto lat dla naszych wyjątkowych chłopaków.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

    Światowy Dzień Jabłka to idealna okazja na zajęcia kulinarne, dlatego też postanowiliśmy upiec szarlotkę. Tradycyjnie zaczęliśmy od czynności higienicznych oraz przygotowania miejsca pracy. Następnie zapoznaliśmy się z przepisem i przynieśliśmy niezbędne składniki - była to też przydatna lekcja matematyki w przeliczaniu na konkretach. W dalszej części naszych zajęć postępowaliśmy zgodnie z przepisem: kroiliśmy jabłka, mieszaliśmy niezbędne składniki, by powstał zaczyn oraz ciasto na szarlotkę, wałkowaliśmy, a na koniec przekroiliśmy ciasto na 2 części: jedną część wyłożyliśmy na spód blachy do pieczenia, dołożyliśmy jabłka, które ponownie przykryliśmy pozostałą częścią ciasta. Całość włożyliśmy do piekarnika i wyczekiwaliśmy efektu końcowego. Na koniec szarlotkę posypaliśmy cukrem pudrem, po czym przystąpiliśmy do degustacji.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • ŚWIATOWY DZIEŃ NOSOROŻCA

    Dnia 24 września 2021 roku, odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia organizowane w ramach Innowacji Pedagogicznej pn. „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”. Były to zajęcia na temat Światowego Dnia Nosorożca. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych obejrzeli filmik edukacyjny na temat nosorożców, z którego dowiedzieli się jak wyglądają te sympatyczne zwierzęta, co jedzą oraz jak spędzają czas wolny. Ponadto dowiedzieli się ciekawostki na temat tego, skąd się wzięła nazwa jednego z gatunków nosorożców - „Nosorożec biały”, jak również tego, co to znaczy gatunek zagrożony. Następnie na podstawie zdobytych informacji, jak również korzystając z „Encyklopedii Dzikich Zwierząt” wykonali plakat przedstawiający budowę nosorożca. Uczestnicy samodzielnie zaznaczali oraz podpisywali poszczególne elementy budowy ciała nosorożca. Następnie kolorowali tło przedstawiające środowisko życia tych przesympatycznych zwierząt. Zobaczcie sami, jak to wszystko wyglądało!
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych

    Fundacji im Brata Alberta

    W środę 15 września, uczestniczyliśmy w XXVIII już Ogólnopolskiej Pielgrzymce dla podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta. Wraz z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta, wspólnie pielgrzymowaliśmy do kościoła pw św. Antoniego we Wrocławiu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Józefa Kupnego a potem odbył się wyjątkowy koncert zespołu „Śpiewające Jeziora” oraz Pani Lidii Jazgar. Uczniowie zajęć rewalidacyjnych wraz z nauczycielkami, reprezentujący naszą szkołę, dumnie trzymali sztandar Integracyjnej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Pacyfikacji Radwanowic.  W ten słoneczny i ciepły dzień mieliśmy okazję spotkać kolegów i koleżanki z różnych placówek Fundacji.  Z radością przeżyliśmy tę uroczystość.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • WYCIECZKA NA MAZURY

    "Mazury cud natury" pod takim hasłem odbyła się nasza mazurska przygoda. Na cztery dni przenieśliśmy się do urokliwych Paprotek tuż nad jeziorem Paprockim. Co dzień wyruszaliśmy w innym kierunku, by zwiedzać okoliczne miejsca. Całą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Jest to prywatne muzeum, które mieści się w odrestaurowanym spichlerzu wybudowanym w 1941 r. przez Niemców na potrzeby zaopatrzenia frontu wschodniego. Po zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad, po czym wyruszyliśmy w dalszą podróż do miejsca noclegowego. Po dotarciu do celu zajęliśmy swoje domki i zapoznaliśmy się z okolicą. Dzień drugi to głównie wycieczka do Wilczego Szańca połączona z lekcją historii, albowiem Wilczy Szaniec to niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44  znajdowała się tam kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, na wschód od Kętrzyna. Dzień trzeci był bardzo długi i równie aktywny, a rozpoczął się od  zwiedzania Twierdzy Boyen w Giżycku, która powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, wybudowana na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej. Następnie udaliśmy się na spaceru po Giżycku, po czym z portu Giżycko wypłynęliśmy statkiem w piękny rejs pt: „3 jeziora, 3 kanały”- jezioro Niegocin – kanał Niegociński – jezioro Tajty – kanał Piękna Góra – jezioro Kisajno – kanał Łuczański. Podczas rejsu mieliśmy okazję  podziwiać piękno szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w tym niepowtarzalną faunę i florę., a całość umilały nam opowieści Kapitana oraz pieśni żeglarskie. Na zakończenie dnia udaliśmy się na zwiedzanie Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan – Święta Lipka, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w pięknym koncercie prezentacji organów. Dzień czwarty to niestety już pożegnanie i powrót do domu. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy w pełni cieszyć się pięknem mazurskiego krajobrazu i wszyscy wróciliśmy zadowoleni z nowym bagażem doświadczeń.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • ROK SZKOLNY 2021/2022 

   • „…Każdy czas może być dobry 
    – mija i to jest najpiękniejsze,
    bo doświadczam wciąż czegoś nowego”.

                                                             Anna Dymna

    W środę 23 czerwca 2021 roku, 9 uczestników, POLSKO-BRYTYJSKIEGO PROGRAMU „THE GATEWAY AWARD”, zostało nagrodzonych  za realizację 5 zadań – sekcji założonych w programie i tym samym otrzymało złote odznaki oraz certyfikaty i podziękowania od koordynatorki programu w Polsce pani Ewy Nałęcz – Kłos.  Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w zaprzyjaźnionej z Nami Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach, do której uczęszczają absolwenci zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, kontynuujący program pod opieką koordynatorki pani Iwony Marszałek. Program „The Gateway Award” zakładał aktywizację dzieci w 5 sekcjach: hobby, wolontariat, przygoda i wyzwanie, rekreacja fizyczna i styl życia. Głównym celem programu było stymulowanie osobistego rozwoju uczestników. Cele szczegółowe to:

     • zwiększenie kompetencji społecznych i komunikacyjnych
     • zwiększenie aktywności własnej
     • pełniejszy udział w życiu kulturalnym i społecznym
     • wzmacnianie poczucia własnej wartości

    Uroczystość stanowiła zwieńczenie ostatniego już etapu pracy. Z uwagi na pandemię COVID-19, niestety nie mogliśmy spotkać się w szerszym gronie społeczności szkolnej i wspólnie celebrować naszego sukcesu. Nie mniej jednak w tej wyjątkowej chwili towarzyszyli nam Rodzice, pani Dyrektor Integracyjnej Szkoły Podstawowej Milena Błądek – Byczek, pani Wicedyrektor Integracyjnej Szkoły Podstawowej Joanna Figiel oraz przedstawicielka Zarządu Krajowego Fundacji  im. Brata Alberta pani Małgorzata Urbanik. Dumni ze swojego sukcesu, uczestnicy zaprezentowali swoje osobiste segregatory oraz galerię prac plastycznych. Jeden  z uczestników programu, ubiegłoroczny laureat nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2020”, uczestnik Świetlicy terapeutycznej Bartłomiej Chochół, uświetnił ten dzień swoim muzycznym występem śpiewając piosenkę z repertuaru Marka Grechuty pt. „Dni których nie znamy”. Niezapomniane wspomnienia zwieńczyła prezentacja multimedialna jako podsumowanie całego etapu w drodze po złoto, zrealizowana przez panią Martę Olek oraz Marinę Kurdziel, która będzie pamiątką na całe życie.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • WARSZTATY SZTUCZEK
    MAGICZNYCH SZALONYCH NAUKOWCÓW

    W dniu 23 czerwca 2021 roku, gościliśmy, już po raz kolejny w Radwanowicach, zaprzyjaźnioną z Nami, grupę animatorów specjalizujących się w prowadzeniu zajęć dla dzieci z krakowskiej firmy „FAMIGA”. Atrakcje przygotowane przez animatorów, były zorganizowane w ramach uświetnienia uroczystości wręczenia złotych odznak i certyfikatów POLSKO – BRYTYJSKIEGO PROGRAMU „THE GATEWAY AWARD”.  W ten uroczysty i długo wyczekiwany przez Nas dzień, wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze oraz podopieczni Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach, mogli na własne oczy zobaczyć oraz na własnej skórze doświadczyć, zaawansowanych sztuczek i wybuchowych rekwizytów, które zaskakiwały każdego niedowiarka. Dodatkowo dzieci mogły pomagać Magikowi i brać aktywny udział w pokazie. Podczas pokazu, dzieci miały również okazję poćwiczyć nietypowe umiejętności, poznać na nowo otaczający je świat, nauczyć czegoś nowego a przede wszystkim dobrze się bawić. Równie zaskakujące i dające sensoryczne doznania były dla Nas efektowne eksperymenty fizyczno – chemiczne takie jak:  lokomotywa czyli wędrujący dym z nadmanganianu potasu, efektowne zabawy suchym lodem, wulkan z sody oraz z innych odczynników. Największym zainteresowaniem a także i wyzwaniem dla wszystkich była bańka ogniowa czyli wybuchająca pianka z gazem, umieszczana na dłoni i podpalana prawdziwym ogniem. To była super zabawa i zjawiskowe doświadczenie a także mały relaks przed czekającą Nas Galą finałową programu „The Gateway Award”.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

                      

   • 101 ROCZNICA URODZINY OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

    18 maja 1920r., 101 lat temu, urodził się Karol Wojtyła, święty Kościoła katolickiego, Papież Jan Paweł II. Dla upamiętnienia tej rocznicy uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z uczniami ISP oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej udali się z pielgrzymką do Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Korzystając z zaproszenia jakie otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Turystyczno-Edukacyjnego „Wstańcie, Chodźmy”, mięliśmy okazję wyjechać na wieżę widokową przy Sanktuarium św. Jana Pawła II. Aby dostać się na taras widokowy, trzeba by pokonać aż 272 schody, ale można było również skorzystać z windy. Z wysokości wieży mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa i jego okolic, a przy dobrej widoczności, można dostrzec nawet szczyty Tatr. Uczestniczyliśmy również we mszy świętej oraz modlitwie różańcowej a także zwiedziliśmy całe Sanktuarium czyli Kościół Dolny i Kościół Górny. W naszej pamięci chyba najbardziej zapadła „Kaplica Relikwii”, znajdująca się w centrum Kościoła Dolnego, pośrodku której w ołtarzu zamknięte są w szklanej ampułce relikwie krwi św. Jana Pawła II a także „Kaplica Kapłańska” z relikwiarzem krwi Papieża-Polaka umieszczonym na płycie z grobu Ojca Świętego z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Zwiedzając Kościół Górny z zachwytem podziwialiśmy bogactwo treści teologicznych, wpisanych w sztukę sakralną, którą w pełni reprezentowały mozaiki wykonane pod kierunkiem o. Marko Ivana Rupnika SJ w „Centro Aletti” w Rzymie. Duże wrażenie wywarła na nas sutanna Jana Pawła II, naznaczona krwią Świętego jako namacalny dowód zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku. Na zakończenie tych uroczystości wszyscy zostaliśmy poczęstowani kremówkami papieskimi ufundowanymi przez Stowarzyszenie.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • DZIEŃ CZEKOLADY

    11.05.2021 r. uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych już po raz kolejny wzięli udział w realizacji Innowacji Pedagogicznej pod nazwą „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”. Tym razem były to zajęcia kulinarne, na których przygotowali domowej roboty czekoladę, w ramach niedawno obchodzonego Dnia Czekolady.  Zanim jednak uczestnicy przystąpili do pracy, poznali różne rodzaje czekolady – począwszy od tradycyjnych tabliczek czekolady poprzez czekoladę do picia w różnych smakach. W ten sposób dowiedzieli się, że czekolada może być gorzka, deserowa, mleczna, biała a także nadziewana i z różnymi dodatkami, np. z orzechami, rodzynkami, kawałkami ciasteczek, itp. Obowiązkowym punktem była oczywiście degustacja różnych czekolad. Każdy z uczestników mógł sobie wybrać swoją ulubioną czekoladę. Po degustacji uczestnicy zabrali się za przygotowanie czekolady według domowej receptury. Najpierw poznali wszystkie składniki potrzebne do przygotowania czekolady. W ten sposób dowiedzieli się, że podstawowym składnikiem, z którego robi się czekoladę jest kakao. Później, postępując według poleceń czytanych przez Panią Martę kolejno wsypywali składniki aż do ich całkowitego połączenia. W ten sposób powstała masa czekoladowa, którą należało podgrzać a następnie dodać do niej dodatki według własnego uznania. Tak oto powstał duży tradycyjny blok czekoladowy oraz różne rodzaje czekoladek, między innymi z orzechami, z kokosem, z bakaliami oraz z ciasteczkami. Zresztą zobaczcie sami, jak to wszystko wyglądało!
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • NIEBIESKI BIEG

    Korzystając z okazji, że wróciliśmy do zajęć stacjonarnych, 27 kwietnia wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach zaświeciliśmy się na niebiesko dla autyzmu i wzięliśmy udział w Wirtualnym Niebieskim Biegu Świadomości Autyzmu. Wirtualny Bieg jest to w 100% prawdziwy bieg lub inna aktywność fizyczna. Wirtualny czyli taki, w którym sami wybieramy termin biegu, sami ustalamy jego długość, sami wybieramy towarzystwo w jakim pobiegniemy. Wirtualny bieg to bieg, który może odbyć się w każdym miejscu na świecie, my decydujemy gdzie będzie start oraz gdzie znajdzie się meta. Dostosowując poziom trudności do możliwości uczestników tym razem wybraliśmy trasę z Radwanowic w kierunku Brzezinki – około 5 km. Część trasy maszerowaliśmy wszyscy razem, a część wybrana grupa przebiegła. Wszyscy z uśmiechami na twarzy dotarliśmy do mety, gdzie czekała na nas zasłużona niespodzianka  - grill z kiełbaskami i nagrody. Każdy z uczestników otrzymał piękny medal oraz kubek, co zrekompensowało włożony trud. W naszą akcję „na niebiesko dla autyzmu” włączył się również uczeń z nauczania domowego, który wspólnie z Panią Anią wybrał się na zajęcia plenerowe.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

                      

     

   • NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

    Wielkimi krokami zbliża się kwiecień, a jak wielu z Was już wie kwiecień jest „Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu”. Głównym celem akcji jest  rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także pobudzanie społecznej tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

    W tym roku przygotowujemy coś specjalnego 😊 Jeśli tylko uda nam się wrócić na zajęcia stacjonarne, wspólnie z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej i my zaświecimy się na niebiesko dla autyzmu.
    W planie przewidziane są ciekawe atrakcje i nagrody dla uczestników naszego wydarzenia. Dodatkowo wesprzemy działania pomocowe Fundacji Coś Dobrego, czyli znowu zrobimy #CośDobrego!
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • TAJEMNICE KOSMOSU

    Mateusz już od dłuższego czasu marzył o tym, żeby zgłębić tajemnice kosmosu. Postanowiłam więc choć po części spełnić Jego marzenie i przenieść się razem z nim w otchłań kosmosu. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od poznania Układu Słonecznego. Na podstawie przyniesionego przeze mnie ruchomego, świecącego modelu Układu Słonecznego mieliśmy okazję poznać 8 planet wchodzących w jego skład. Następnie, na podstawie wierszyka pt. "Kolory Planet", wykonaliśmy pracę plastyczną – Układ Słoneczny, wykorzystując do tego odpowiednie kolory bibuły. Później, przez kilka dni, ciężko pracowaliśmy nad stworzeniem przestrzennej rakiety, ale udało się! Tak oto powstała rakieta o numerze 3031, dzięki której Mateusz, Ja i Mama polecieliśmy w kosmos, a dokładniej na Księżyc! Osobą odpowiedzialną za odpalenie rakiety był tata, któremu za odwagę należą się wielkie brawa! Na Księżycu poznaliśmy Ufoludka Paxiego, który oprowadził nas po Księżycu i powiedział, jak należy się przygotować do wyprawy aby móc zostać tam na dłużej. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że nie jesteśmy odpowiednio dobrze przygotowani do pozostania na Księżycu i że czas wracać na Ziemię. Tak też zrobiliśmy. Po powrocie na Ziemię, zainspirowani opowieściami Paxiego wykonaliśmy przestrzenny Księżyc z gumowej piłki do ćwiczeń fitness i folii alumioniowej. Następnie powiesiliśmy Księżyc nad łożkiem Mateusza. Będąc już na Ziemi Paxi opowiedział nam o fazach i zaćmieniach Księżyca. Zaciekawieni tym tematem wykonaliśmy Księżyc "chudy jak rogalik" w formie pracy plastycznej i za pomocą różnych rodzajów latarek oświetlaliśmy wykonany przez nas Księżyc, będący w różnych fazach. Następnie zainspirowani piosenką pt. "Ziemia wyspa zielona" wykonaliśmy naszą planetę Ziemię. Do wykonania naszej planety wykorzystaliśmy dużą piłkę do ćwiczeń gimnastycznych oraz bibułę. Kolorem zielonym przedstawiliśmy lądy natomiast kolorem niebieskim wody. Następnie w odpowiednich miejscach Kuli Ziemskiej przyklejaliśmy obrazki przedstawiające ludzi, zwierzęta, rośliny i domy. Żeby móc lepiej zrozumieć jak wygląda Kula Ziemska z kosmosu skorzystaliśmy z podświetlanego globusa. Mateusz był bardzo zaciekawiony tym, jak wygląda globus i co przedstawia. Najważniejszym elementem Układu Słonecznego jest Słońce, o którym nie sposób było nie wspomnieć. Wspomniał nam także o nim Paxi, mówiąc, że Słońce jest gwiązdą, która daje nam światło i ciepło. Chcąc lepiej zrozumieć czym jest Słońce, przyczepiliśmy latarkę do nadmuchanego żółtego balona. W ten spsosób powstało Słońce, które również przyczepiliśmy nad łóżkiem Mateusza. Latarka oświetlała balon, a w zależności od tego, w jakim kierunku była akurat skierowana, oświetlała Księżyc, który odbijał promienie świetlne lub Ziemię. Dzięki temu mogliśmy także zrozumieć, kiedy na Kuli Ziemskiej jest dzień a kiedy noc. Zaciemnione wnętrze pokoju sprawiło, że Mateusz był pod wielkim wrażeniem a ja razem z nim. Największe wrażenie od samego poczatku wywarł jednak na nim Księżyc, któremu był wierny do samego końca. Dlatego też, będąc już na Ziemi, często wracaliśmy do obserwowania Księżyca, który odbijał promienie świetlne rzucane przez światło latarki. Na zakończenie naszej kosmicznej przygody powiedzieliśmy sobie o tym, co to są gwiazdy i dlaczego świecą. Następnie za pomocą lampek choinkowych wykonaliśmy "gwieździste niebo", na które Mateusz może spoglądać zawsze wtedy, kiedy ma taką ochotę. Zresztą, zobaczcie sami, jak to wszystko wyglądało!
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • "CO W DUSZY GRA"

    18 marca korzystając z okazji wspólnie z uczestnikami  Świetlicy Terapeutycznej wybraliśmy się do kina „Sokół” w Trzebini na prywatny seans filmu pt. „Co w duszy gra”. Główny bohater filmu Joe Gardner prowadzi szkolny zespół muzyczny. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys gdyż coraz wyraźniej dostrzega, że jego marzenie o zostaniu muzykiem jazzowym, nie spełni się. Zaczyna zadawać sobie pytania Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia? Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia jednak do fantastycznego miejsca w którym wszystko wydaje się możliwe, a jego marzenie może być w zasięgu ręki… Dalsze losy głównego bohatera poznajcie już sami – gorąco zachęcamy i polecamy, a o tym, że warto świadczą uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • ROGALIKI KRUCHO-DROŻDŻOWE

    Z racji pandemii i ograniczeń z nią związanych „Dzień Piekarza i Cukiernika” kontynuowaliśmy następnego dnia. Teraz poznaliśmy zawód cukiernika oraz rozpoznawaliśmy wyroby cukiernicze m.in. wyroby czekoladowe, ciasta, ciasteczka, cukierki itp. Zachęceni kolorowymi i smakowicie wyglądającymi fotografiami ciast i ciasteczek postanowiliśmy, że samodzielnie wykonamy rogaliki krucho-drożdżowe z nadzieniem czekoladowym, z marmoladą śliwkową oraz masłem orzechowym. Pracy było sporo a chęć podjadania słodkich konfitur była bardzo silna. Aromatyczny zapach z kuchni nęcił i wszyscy chcieli spróbować naszych słodkich wyrobów cukierniczych.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • DZIEŃ PIEKARZA I CUKIERNIKA

    Dzień Piekarzy i Cukierników przypada 15 marca ich patronem jest św. Klemens. Uczestnicy zajęć w ramach realizacji innowacji pedagogicznej  z dużym zaangażowaniem podeszli do tematu związanego z zawodem piekarza i cukiernika. Większość z nas to zdecydowanie łasuchy, które raz na jakiś czas lubią pozwolić sobie na zjedzenie czegoś słodkiego czy zasmakować w domowej roboty bułeczkach i obwarzankach. W związku z pandemią niestety nie mogliśmy udać się do cukierni czy piekarni więc z pomocą przyszedł nam termomix, wielofunkcyjny robot kuchenny, który odpowiednio zaprogramowany przygotował nam ciasto drożdżowe na bułeczki wrocławskie oraz obwarzanki. Międzyczasie rozmawialiśmy na temat produkcji pieczywa m.in. „Jak powstaje chleb? Jakie są rodzaje pieczywa? Sam proces powstawania chleba wymaga nie lada cierpliwości a  jego przygotowanie niekoniecznie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Dobre pieczywko, które ładnie wygląda, pachnie, smakuje przygotowywaliśmy zarówno ze słonymi, jak i słodkimi dodatkami. Dużą atrakcją była możliwość samodzielnego stworzenia własnej bułeczki nadając jej dowolne kształty od prostych typowych kajzerek po kwiatki czy ślimaki. Pyszny zapach prawie jak z prawdziwej piekarni unosił się w całej szkole.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

     

   • W KRAINIE LODU

    Z końcem zimy postanowiliśmy przenieść się do krainy lodu, gdzie każdy miał okazję troszkę poeksperymentować. Cała zabawa zaczęła się od poznania właściwości lodu – każdy mógł dotknąć, powąchać, a nawet posmakować kostki lodu. Wszyscy doświadczyliśmy jak zimny, mokry i twardy jest lód. Następnie sprawdzaliśmy, czy lód będzie pływał w wodzie, spróbowaliśmy różnymi sposobami sprawić, by lód się roztopił i oczywiście całą misja została zakończona sukcesem. Kolejnym przystankiem w naszej krainie lodu było malowanie kolorowymi kostkami lodu oraz wyszukiwanie zabawek zamkniętych w lodowych babeczkach. Ponadto przeprowadziliśmy eksperyment z lodem i sprawiedliwą oliwą, która zawsze na wierzch wypływa. Na zakończenie naszej przygody mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwą burze śnieżną z tym, że zamknięta w słoiku.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • DZIEŃ CIASTA MARCHEWKOWEGO

    Kolejnym nietypowym dniem obchodzonym w ramach innowacji pedagogicznej
    „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”, był „Dzień Ciasta Marchewkowego”.

    W dniu 3 lutego wszyscy uczniowie, którzy mieli ochotę zajadać się takim domowym smakołykiem, zaangażowali się w przygotowywanie, mieszanie oraz pieczenie ciasta z marchewką. Podczas wzajemnej współpracy przy wyrabiania ciasta utrwalaliśmy wiadomości o zdrowotnych właściwościach marchewki oraz innych produktów spożywczych. Ciasto marchewkowe można jeść bez dodatków, jednak my przygotowaliśmy je z masą z serka śmietankowego i mascarpone oraz bakaliowymi dodatkami. Przyjemny zapach oraz apetyczny wygląd naszych wypieków sprawiły, że ciasto spałaszowaliśmy z wielką ochotą.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • DOKARMIAMY PTAKI

    Zima to jedna z pór roku, kiedy świat natury przechodzi w stan uśpienia, noc jest dłuższa niż dzień, a temperatury powietrza są bardzo niskie. W tym roku zawitała do nas wyjątkowo sroga zima, spadł długo wyczekiwany śnieg, który „białą pierzynką” przykrył wszystko tworząc bajeczny zimowy krajobraz. Jednak zima to również trudy czas dla ptaków, które nie są w stanie samodzielnie zdobyć wystarczającej ilości pokarmu, dlatego też postanowiliśmy pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom, a wszystko zaczęło się od teorii. Najpierw porozmawialiśmy o ważności dokarmiania ptaków, a następnie poznaliśmy wszystkie zasady mi.in po co, czym i gdzie dokarmiamy ptaki. Kiedy byliśmy już gotowi teoretycznie, przystąpiliśmy do przygotowania pokarmu, a wykorzystaliśmy w tym celu różnorodne nasiona (słonecznik, siemię lniane), płatki owsiane, kaszę, orzechy oraz smalec i słoninę. Wspólnymi siłami udało nam się przygotować tłuszczowe kule, kostki oraz zawieszki z ptasimi przysmakami. Kiedy wszystko było gotowe udaliśmy się na spacer do pobliskiego sadu, gdzie powiesiliśmy smakołyki dla naszych skrzydlatych przyjaciół. 
    Kliknij na zdjęcie:
                   
     

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

    „Już pora wstać, wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów.

    Miły, puchaty, okrągły, bo to mój jest…

    Kubuś Puchatek, Kubuś…”

    W dniu 18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć na naszych zajęciach głównego bohatera książki pt. „Przygody Kubusia i jego przyjaciół” Kubusia Puchatka wraz z przyjaciółmi ze stumilowego lasu. Bajkową podróż rozpoczęliśmy od zapoznania się ze wszystkimi postaciami z książki: Tygryskiem, Prosiaczkiem, Kłapouchym, Królikiem, Krzysiem, Panem Sową, Kangurzycą wraz z Maleństwem i oczywiście Kubusiem Puchatkiem. Następnie przeszliśmy do zabaw z puchatkowych baryłek miodu. Była puchatkowa gimnastyka, zagadki oraz zabawy muzyczno-ruchowe z chustą animacyjną Klanza. Uczestnicy z zaciekawieniem rozwiązywali zagadki oraz sprawnie gimnastykowali swoje ciała. Na koniec odbyła się degustacja misiowego przysmaku czyli miodu. W nagrodę za aktywność wszyscy otrzymali dyplomy „Przyjaciela Kubusia Puchatka”.
    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
    NA WYKONANIE WŁASNEGO JEŻA

     

    Szanowni Państwo, drogie Dzieci!

    Z przyjemnością informujemy, że 26 stycznia 2021 roku został rozstrzygnięty konkurs na wykonanie własnego jeża. W konkursie udział wzięło 15 uczestników. Wszystkie nadesłane prace były przepiękne, dlatego też każdy uczestnik biorący udział w konkursie otrzymał dyplom oraz nagrodę. Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz ich rodzinom za wzięcie udziału w konkursie, jednocześnie życzymy dalszych sukcesów!
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY

    W piątek 22 stycznia na zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych, w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej pod nazwą "Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Dzień ten przypada na 15 grudnia, natomiast z racji edukacji w trybie hybrydowym, został przełożony na styczeń. Na zajęciach dzieci dowiedziały się co to jest herbata, jakie mogą być jej rodzaje oraz jak należy ją parzyć, aby wydobyć z niej prawdziwy smak. Uczestnicy mieli okazję poznać herbatę sypaną oraz w torebkach, czarną, owocową oraz zieloną. Dzieci poznały także niektóre dodatki do herabaty, takie jak np. cytryny w syropie, miód, sok malinowy, cukier. Nie zabrakło ciekawostek, takich jak: "Co to jest Yerba mate? oraz "Jak wygląda naczynie służące do zaparzania Yerba mate? Oczywiście nie mogło zabraknąć zaparzania różnych rodzai herbat a przede wszystkim ich degustacji, z wybranymi przez siebie dodatkami. Było dużo wrażeń! Ale największe wrażenie zrobiła na nas owocowa herbata powoli zaparząjąca się w elektrycznym zaparzaczu do herbat! Był to kolejny dzień pełen radości, niesamowitych wrażeń i atmosfery pełnej życzliwości i przyjaźni.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

    Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników. 16 grudnia na zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych unosił się korzenny zapach. Wszystko za sprawą przypraw, które potrzebne były do przygotowania świątecznych pierniczków. Uczestnicy przed przystąpieniem do pracy odpowiednio się do niej przygotowali dbając o czyste ręce oraz zakładając fartuszki. Poznali też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było już gotowe uczestnicy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy – z pomocą Pani Marty przygotowali ciasto na pierniczki w termomixie, następnie wałkowali ciasto oraz wykrawali ciasteczka. Efektem ich pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśli do kuchni aby nabrały koloru piekąc się w piekarniku.
    Kliknij na zdjęcie:
                     

                      

   • KONKURS NA WYKONANIE WŁASNEGO JEŻA

    10 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Jeża. Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczestników zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach wraz z rodzinami do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie własnego jeża. Konkurs skierowany został do wszystkich osób biorących udział w innowacji pegagogicznej pn. "Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe".

    Celem konkursu było przedstawienie wizerunku jeża według własnego pomysłu. Prace można było wykonać dowolną techniką, indywidualnie lub wspólnie z rodziną. Wszystkie nadesłane prace są przepiękne, począwszy od tradycyjnych prac plastycznych, poprzez prace przestrzenne wykonane z różnorodnych materiałów, na wypiekach kulinarnych kończąc. Zresztą zobaczcie sami jakie piękne jeże do nas przywędrowały.

    Serdecznie wszystkim dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Wręczenie dyplomów oraz upominków a także wyłonienie laureatów konkursu nastapi po powrocie do szkoły.

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA

    10 listopada wspólnie z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych Szymonem i Karolem Radwańskim oraz Szymonem Zającem upamiętnialiśmy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji chłopcy odsłuchali a nawet włączali się do wspólnego odśpiewania Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzielnie wykonali papierowe kotyliony, które zaprezentowali razem z powiewającymi flagami Polski. Każdy z chłopców specjalnie na tą okazję założył odświętny galowy strój dumnie reprezentując barwy ojczyste.

    Chłopcy dzielnie starali się wczuć w powagę wydarzenia.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • "PAMIĘCI ZMARŁYCH"

    30 października z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych, wybraliśmy się na Pomnik Ofiar Pacyfikacji Radwanowic aby uczcić pamięć zmarłych pomordowanych w czasie II wojny światowej. Czas przed Dniem Wszystkich Świętych jest odpowiednim momentem na wspominanie tych, którzy już od nas odeszli ginąc w walce o Ojczyznę. Jest to czas zadumy oraz rozmowy na temat szacunku dla zmarłych. Uczniowie symbolicznie zapalili znicze oraz wspólnie zmówiliśmy modlitwę.
    Kliknij na zdjęcie:
                   
     

   • BYĆ KUCHARZEM

    Dnia 22 października, na zajęciach u Mateusza również zapachniało gotowanymi warzywami. Mateusz wcielił się w rolę kucharza, którego zadaniem było przygotowanie sałatki jarzynowej. Przed przystąpieniem do pracy Mateusz wielozmysłowo "badał" oraz nazywał przygotowane warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera, ziemniaka oraz cebulę. Następnie, korzystając ze specjalnego "siteczka" kroił poznane warzywa, przekładając je do miski. Tak pokrojone warzywa wymieszał drewnianą łyżką i zostawił, aby wspólnie z mamą dodać do nich majonez i przyprawy. Zobaczcie sami, jak sobie poradził w roli kucharza.

    Kliknij na zdjecie:
                      

   • KARTKA Z POZDROWIENIAMI

    15 października podczas zajęć, na których rozmawialiśmy o Światowym Dniu Poczty i Znaczka Pocztowego, wcielona w postać "listonosza", doręczyłam Mateuszowi "tajemniczą przesyłkę" schowaną w skrzynce pocztowej. Mateusz był bardzo zaskoczony całą sytuacją, nie spodziewał się bowiem takiej niespodzianki. W skrzynce pocztowej znajdowała się kartka pocztowa z pozdrowieniami z Radwanowic, wykonana przez kolegów i koleżanki. Mateusz bardzo dokładnie obejrzał kartkę a ja opowiedziałam Mu w jaki sposób powstała, co przedstawia i kto ją przygotował. Następnie opowiedziałam, w jaki sposób znalazła się u Niego, nawiązując w ten sposób do pracy listonosza. Zajęcia wywołały u Mateusza wiele pozytywnych emocji a cała sytuacja z pewnością na długo pozostanie w Jego pamięci. Karta z pozdrowieniami zawisła na ścianie obok łożka Mateusza.

    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • SAŁATKA JARZYNOWA

    Wczoraj tj. czwartek 22 października na zajęciach kulinarnych uczestnicy przygotowywali sałatkę jarzynową. Wszystkie dzieci były doskonale przygotowane, każde miało ugotowane warzywa oraz jajka. O resztę skłądników naszej sałatki zadbały panie nauczycielki. Przed przystąpieniem do pracy uczestnicy „badali” wielozmysłowo oraz nazywali warzywa: ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, seler, ogórki, cebulę. Następnie każdy próbował swoich sił krojąc jarzynki w kostkę oraz mieszając je z majonezem. Uczyliśmy się również smarować kanapki masłem. Najprzyjemniejszym i najbardziej oczekiwanym momentem była oczywiście degustacja. Wszyscy świetnie sobie poradzili z tym zadaniem, a własnoręcznie przygotowana sałatka urozmaiciła drugie śniadanie.

    Było smacznie, zdrowo i kolorowo!!!

    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • KOLOROWE SZASZŁYKI

    Jesień to pora zbioru owoców i robienia z nich przetworów. Dlatego też u nas na zajęciach w dniu 6 października zapachniało jesiennym sadem pełnym sezonowych owoców. Były to gruszki, jabłka, śliwki, winogrona. Uczestnicy starali się rozpoznawać owoce po wyglądzie, zapachu, smaku. Staraliśmy się również porządkować owoce według rodzaju i wielkości a także śpiewać o nich piosenki. Rozwijaliśmy umiejętności krojenia oraz nabijania ich na patyczki tworząc przepyszne i zdrowe szaszłyki. Własnoręcznie przygotowane szaszłyki sprawiły dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji. Było kolorowo, zdrowo i wesoło.
    Kliknij na zdjęcie:
                     
                   

   • ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY I ZNACZKA POCZTOWEGO

    15 października uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych,

    wraz z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej

    oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach

    obchodzili Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.

    Jest to już drugie święto obchodzone w ramach innowacji pedagogicznej pt.

    "Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe".

    Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji multimedialnej – "Droga listu",

    dzięki której dzieci przypomniały sobie jak wygląda droga listu od nadawcy do adresata.

    Następnie uczestnicy zostali podzielenie na trzy grupy.

    Zadaniem pierwszej grupy było przygotowanie skrzynki pocztowej,

    którą mieli przedstawioną na ilustracji.

    Zadaniem drugiej grupy było stworzenie kartki pocztowej według własnego pomysłu.

    Zadaniem trzeciej grupy było przygotowanie znaczka pocztowego,

    również według własnego pomysłu.

    Szukając pomysłu na wykonanie kartki oraz znaczka uczestnicy mogli skorzystać

    z przyniesionych przez Panią Anię kartek pocztowych oraz znaczków.

    Do wykonania zadania uczestnicy mieli do dyspozycji

    różnorodne materiały plastyczne:

    kredki, pisaki, farby, plastelinę, papiery kolorowe, bibułę, itp.

    Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, co można zobaczyć na zdjęciach,

    do obejrzenia których bardzo zachęcam.

    Dzięki współpracy oraz bardzo dobrej zabawie powstała solidna skrzynka pocztowa,

    piękna kartka pocztowa przedstawiająca dzieci stojące w promieniach słońca

    oraz aż 4 znaczki pocztowe, z których każdy przedstawiał coś innego.

    Na zakończenie zajęć dzieci jednogłośnie postanowiły

    wysłać kartkę z pozdrowieniami z Radwanowic do swojego kolegi Mateusza.

    Każdy z uczestników zajęć podpisał się na kartce, którą zaadresowała Pani Marta.

    Dzieci wybrały również znaczek, który został przyklejony na kartce.

    Najgłośniejsze brawa otrzymał znaczek Szymona, na którym przedstawiony był Głogoczów.

    Tak przygotowaną kartkę pocztową dzieci włożyły do skrzynki pocztowej,

    którą Pani Ania – wcielając się w rolę "listonosza" zaniosła na zajęcia do Mateusza.

    Zobaczcie sami wspaniały efekt ogromnego zaangażowania,

    współpracy oraz dobrej zabawy każdego z uczestników.

     

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • INNOWACJA PEDAGOGICZNA

    - O CO CHODZI W NASZEJ INNOWACJI ? -

    Kalendarz obfituje w ogromną liczbę nietypowych świąt. Praktycznie do każdego dnia w kalendarzu przypisane jest jakieś święto. W naszej szkole mamy wiele okazji do świętowania. Wśród typowych świąt, które obchodzimy w placówce są święta patriotyczne (np.: Święto Niepodległości), święta związane z tradycjami rodzinnymi (np.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka) czy też przyrodnicze, związane z porami roku  (np.: Święto Pieczonego Ziemniaka, Powitanie Wiosny). Obchodzimy również np.: Andrzejki, Mikołajki, Walentynki. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć repertuar obchodzonych świąt, wybierając w każdym miesiącu jedno święto z kalendarza świąt nietypowych i w sposób szczególny je celebrować.

    - W JAKI SPOSÓB ZAPLANOWANE SĄ ZAJĘCIA? -

    Zajęcia innowacyjne odbywać się będą raz w miesiącu, w wybranym dniu tygodnia, w którym obchodzone jest dane święto (z uwzględnieniem zajęć kulinarnych, wyjść lub wyjazdów zaplanowanych w związku z tym dniem) zgodnie ze sporządzonym harmonogramem. Rodzice będą na bieżąco informowani o zbliżającym się święcie.

    - PO CO TAKA INNOWACJA ? -

    Główną przyczyną wprowadzenia innowacji była potrzeba wzmocnienia poczucia własnej wartości, zwiększenia aktywności własnej, pełniejszego udziału w życiu kulturalnym i społecznym, zwiększenia kompetencji społecznych i komunikacyjnych u uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Jest również naszą odpowiedzią na potrzebę stymulowania osobistego rozwoju uczestników, z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych każdego z uczestników, w sposób ciekawy, kreatywny.

    - KTO Z NAMI WSPÓŁPRACUJE ? -

    Do współpracy angażujemy również podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z klas IV- VIII.

   • „DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA”

    W dniu 24 września tj. czwartek, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej oraz uczniami

    klas IV-VII, obchodziliśmy nietypowe święto „Dzień spadającego liścia”.

    W poszukiwaniu jesiennych liści wybraliśmy się na spacer do Dubia. Taki wyjątkowy dzień postanowiliśmy spędzić przy wspólnym pieczeniu ziemniaków, zabawach integracyjnych, zbieraniu różnorodnych i kolorowych liści oraz odbijaniu ich na kartkach.

    Było również stemplowanie ziemniakami oraz zabawy z chusta animacyjną.

    Wszystkie dzieci angażowały się w grę terenową poprowadzoną przez nasza panią Dorotkę. Było to pierwsze nasze nietypowe święto z kalendarza świąt nietypowych obchodzone w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”.

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • „SPRZĄTAMY ŚWIAT”

    Tegoroczną „Akcja sprzątania świata” rozpoczęliśmy od wspólnej pogadanki

     na temat zanieczyszczenia środowiska odpadami aby następnie ” wraz z uczniami ISP

    przystąpić do „wielkiego sprzątania.

    Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki.

    Wyruszyliśmy sprzątać tereny wokół Fundacji im. Brata Alberta oraz wyznaczone tereny naszej wioski. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.
    Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać. 

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • "Wycieczka do Doliny Będkowskiej"

    Dnia 11 września 2020 roku, korzystając z zaproszenia Świetlicy Terapeutycznej wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę do Doliny Będkowskiej. Jest to niezwykle atrakcyjna przyrodniczo przestrzeń, bo wyróżnia się interesującymi formacjami skalnymi, które mieliśmy okazję podziwiać, wybierając się na krótki spacer. To także obszar, który jest szeroko znany ze wspaniałych ryb. Mieliśmy okazję się o tym przekonać, zajadając pyszną rybkę w Gospodarstwie Rybackim Dolina Będkowska. Po konsumpcji relaksowaliśmy się obserwując otaczającą nas przyrodę. Dolina Będkowska jest idealnym miejscem na wypoczynek oraz regenerację sił. Miejscem gdzie błyskawicznie zapomina się o troskach dnia codziennego. Zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć!

     

    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • ROK SZKOLNY 2020/2021

     

   • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 

    AUTYZM jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, ale dzięki odpowiedniej opiece i odpowiedniej terapii można poprawić jej funkcjonowanie.

     Dnia 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest

    ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

    Każdy z nas tego dnia może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem i wziąć udział w akcji „Zaświeć się na niebiesko” np. po prostu ubierając się na niebiesko (mile widziane jest przesłanie zdjęcia).

    My również wspólnie z Panią Martą, Panią Mariną, Panią Anią, Panią Rehabilitantką (Panią Martą) oraz Panią Kingą) solidaryzujemy się z osobami z autyzmem, a w tym dniu szczególnie z Waszym kolegą Bartoszem

    Ponadto zachęcamy Was do:

    1. wykonania pracy plastycznej „Niebieski Świat Wokół Nas” (tutaj liczymy na Waszą kreatywność i mamy nadzieję, że pochwalicie się z nami efektem końcowym)
    2. obejrzenia krótkiej bajki, poruszającej tematykę autyzmu, która jest dostępna na https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg;
    3. posłuchania i/lub samodzielnego śpiewania piosenki „Niebieski symbolem autyzmu”

    https://www.youtube.com/watch?v=koDWf5y6Hlw&t=187s

    Kliknij na zdjęcie:
                     

   • SAŁATKA „Śledzik Pod Pierzynką”

    W dniu 3 marca uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych na zajęciach kulinarnych przygotowywali sałatkę śledziową z gotowanymi warzywami oraz jajkiem. Wszystko oczywiście pod jogurtowo-majonezową pierzynką. Podczas krojenia składników a zwłaszcza śledzi, grymaśne minki niektórych dzieci wskazywały na to, że po raz pierwszy mają do czynienia z aromatycznym śledziem. Byli również i tacy, którym aż „ślinka ciekła” na samą myśl o tej rybce. Z pomocą pań nauczycielek chłopcy sprawnie i z zaangażowaniem ścierali na tarce warzywa i jajka oraz kroili śledzie z cebulką. Apetycznie pachnącą sałatkę spałaszowaliśmy ze smakiem.
    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • TŁUSTY CZWARTEK

    Tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ten słodki dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Z tłustym czwartkiem kojarzą nam się przede wszystkim pączki, faworki i serowe oponki. Tego dnia chętnie się nimi zajadamy stając przed wyborami: pączek z różą, budyniem, a może marmoladą...Jak głosi przesąd, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia. Korzystając z okazji wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach postanowiliśmy upiec własne serowe oponki i bezglutenowe faworki. Wszyscy ochoczo zabraliśmy się do pracy, przygotowaliśmy wszystkie potrzebne składniki i konsekwentnie działaliśmy według sprawdzonej receptury. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację - oponki i faworki jednogłośnie zostały ocenione, jako wyśmienite.
    Kliknij na zdjęcie:
                
           

   • ZABAWA KARNAWAŁOWA

    "W karnawale, w karnawale, dookoła wielkie bale. Gdy orkiestra pięknie gra, dobry humor każdy ma! W karnawale, w karnawale, dzieci bawią się wspaniale. W karnawale każdy chce, tańczyć, śpiewać, bawić się". Tak też było podczas tegorocznego balu, na który już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Brata Alberta, do Klubu Gravitacja w Galerii Galena w Jaworznie. W zabawie tej udział wzięli podopieczni należący do różnych placówek Fundacji im. Brata Alberta. Był to dzień długo wyczekiwany przez naszych uczestników. Tego dnia podopiecznym towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Skoczna muzyka zapraszała wszystkich do tańca. Pyszne pączki z cukrem pudrem i lukrem dodały energii do tańców oraz do gry w kręgle, w której udział wzięli ochotnicy. Wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli, mimo to czas tegorocznych zabaw karnawałowych nieubłaganie dobiegł końca. Teraz pozostaną już tylko wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
    Kliknij na zdjęcie:
                  

   • UPOMINKI DLA BABCI I DZIADKA

    Z okazji święta Babci i Dziadka ich kochane wnuczęta przygotowały słodkie upominki „syropki z cytrynki”. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem oraz radością ozdabiali słoiczki z syropem, przyklejali podpisane etykietki, wiązali kokardki wszystko po to aby sprawić przyjemność swoim Babciom i Dziadkom.
    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • CYTRYNY W SYROPIE IMBIROWO - KORZENNYM

    „Kwaśne minki jak cytrynki”, niestety w naszym wykonaniu to się nie sprawdza. Podczas kolejnych zajęć kulinarnych, które zorganizowaliśmy we wtorek 21 stycznia, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przygotowywali słodziutkie i rozgrzewające cytrynki w syropie imbirowo-korzennym.  Zimowa pora jest bardzo dobrą okazją do wypróbowania nowych przepisów na takie „mikstury” do zimowych herbatek. Uczestnicy z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem po raz kolejny wykorzystali pomoc urządzenia jakim jest termomix, wkładając do niego kolejno podane składniki. Między czasie gdy urządzenie gotowało nasz syrop, podopieczni kroili cytryny oraz imbir, które później przełożyli do przygotowanych wcześniej słoiczków. Cudowny aromat cytrynowego syropu unosił się w całej sali więc nie obeszło się oczywiście bez skosztowania wspaniałych cytrynek z ciepłą herbatką.
    Klitnij na zdjęcie:
                 

   • BAL KARNAWAŁOWY

    Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas szalonych zimowych balów i zabaw. W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w integracyjnym balu karnawałowym zorganizowanym przez nauczycieli i uczniów klasy VIII Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach. Zaproszeni zostali również podopieczni wraz z terapeutami ze Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach oraz uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Wystrój sali balowej wprowadził nas w radosny nastrój i zachęcił do wesołej zabawy. Tego dnia każdy z nas był nie do poznania. Nie zabrakło również muzyki, tańców i ciekawych zabaw. Na koniec spośród wszystkich uczestników wyłoniono Królową i Króla Balu.
    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

    Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

    Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

   • LEKCJA PRZYRODY

    W środę 8 stycznia odbyły się dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej, warsztaty o tematyce edukacyjno-zoologicznej. Podczas zajęć mięliśmy okazję zapoznać się z egzotycznymi gatunkami zwierząt i owadów. Dowiedzieliśmy się o tym gdzie żyją, co jedzą, jak się zachowują. Nie zabrakło również ciekawostek np.….  że „agawa błotna” potrafi biegać po wodzie nie topiąc się. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Teraz wszystkie dzieci mogły zobaczyć zwierzątka z bliska. Niektóre były w pojemnikach, ale wszystkie mogliśmy pogłaskać a nawet wziąć na rękę. Niektórzy śmiałkowie odważyli się dotknąć każdego zwierzątka, z dużym zaciekawieniem zaglądając mu prosto w oczy. Praktycznie każde ze zwierząt miało jakieś ciekawe imię były to m.in. agawa błotna o imieniu „Gryzelda”, salamandra o imieniu „Kumpel”, pyton królewski  „Grzegorz” oraz jeż afrykański nazwany „Sebastianem”. Poza tym były jeszcze największe na świecie karaluchy madagaskarskie oraz straszyki filipińskie. Prowadzący bardzo chętnie odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania a tych nie brakowało.Taka „żywa lekcja przyrody” bardzo wszystkim się podobała. Jest to lekka i przyjazna forma nauczania, gdzie mogliśmy dotknąć, pogłaskać, czy wziąć na rękę zwierzęta obecne na zajęciach.
    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • „ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI”

    Na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych okres bożonarodzeniowy to czas świątecznych wypieków, dekorowania choinek i innych przedświątecznych przygotowań. Ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć kulinarnych na których uczestnicy pod opieką nauczycieli mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Z radością wałkowały przygotowane ciasto, wycinały foremkami kształty związane z motywem bożonarodzeniowym. Z uwagą obserwowały proces pieczenia ciasteczek. Upieczone przez dzieci pierniki czekają na udekorowanie słodziutkim lukrem i kolorowymi  posypkami, co będziemy robić podczas spotkania integracyjnego z uczniami klasy VII, które zaplanowane jest na poniedziałek 16 grudnia. Nie obyło się jednak bez zjedzenia chociażby jednego ciasteczka, gdyż wspaniały korzenny zapach nęcił wszystkich przywołując najmilsze wspomnienia świąteczne. Pieczenie pierniczków sprawiło naszym podopiecznym wiele radości a jednocześnie w miły i praktyczny sposób utrwaliło tradycję Świąt Bożego Narodzenia.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

    Piątek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień. Każdy z nas cały rok ciężko pracował na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego prezent. Od samego rana wyczekiwaliśmy Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “hoł, ho, ho!”i odgłosów dzwonków. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On - Święty Mikołaj w towarzystwie swojego pomocnika. Atmosfera spotkania była wręcz magiczna. W tym dniu każdy został obdarowany prezentem.
    Kliknij na zdjęcie:

                 

   • ANDRZEJKOWE ROGALIKI Z WRÓŻBĄ

    W czwartek, 28 listopada 2019 r. nasi podopieczni po raz kolejny mogli uczestniczyć w zajęciach kulinarnych. Tym razem uczestnicy przygotowali "andrzejkowe rogaliki z wróżbą" jako słodki poczęstunek na zabawę andrzejkową. Nasi podopieczni podczas zajęć kulinarnych radzą sobie coraz lepiej. Potrafią współpracować w grupie, z uwagą słuchają i wykonują polecenia nauczycieli. Chętnie pomagają sobie nawzajem, potrafią poczekać na swoją kolej. Coraz lepiej radzą sobie w wykonywaniu takich czynnościach jak: przesypywanie, mieszanie, wyrabianie, krojenie, formowanie. Potrafią przygotować potrzebne do zajęć składniki oraz posprzatać po zakończonej pracy. A w dodatku przygotowane przez naszych uczestników "andrzejkowe rogaliki z wróżbą" smakowały poprostu wyśmienicie. Zobaczcie sami, jak wyglądają nasze zajęcia kulinarne:)

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • ZABAWA ANDRZEJKOWA

    30 listopada 2019 r. odbyła się długo wyczekiwana przez naszych podopiecznych impreza andrzejkowa, zorganizowana wspólnie ze Świetlicą Terapeutyczną Fundacji im. Brata Alberta. Podopieczni wraz z opiekunami, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja chętnie wzięli udział w różnorodnych wróżbach andrzejkowych: przebijali balony z wróżbami, z tajemniczego kapelusza losowali karteczki z nazwami kwiatów, z których każdy kwiat przepowiadał inną przyszłość a przebijając "papierowe serce" mogli poznać, jak na imię będzie miała ich przyszła sympatia. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku oraz upieczonych specjalnie na tą okazję przez naszych uczestników "andrzejkowych rogalików z wróżbą". Zabawę uświetniły przeboje muzyczne, do których rytmów tańczyli i bawili się podopieczni. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek oraz wizyta niespodziewanego gościa – Pana Szymona, należącego do ruchu - Skauci Europy. Pan Szymon opowiedział nam kilka słów o sobie oraz ruchu, do którego należy. Chętnie wysłuchał oraz odpowiedział na pytania zadawane mu przez naszych podopiecznych. Był również naszym "czarodziejem" a przelewając wosk przez dziurkę od klucza chętnie wróżył nam dobrą i ciekawą przyszłość. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Dzieci zadowolone wróciły do domów pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego dnia.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   •                                                              Z WIZYTĄ NA WAWELU

    Listopadowa akcja "Darmowy listopad" ma na celu promocję zabytków i zbiorów muzealnych. Korzystając z okazji  wybraliśmy się z wizytą na Wawel zobaczyć, gdzie mieszkał król. W towarzystwie przewodnika przenieśliśmy się do czasów średniowiecznych w jednym z najbardziej niezwykłych zamków Europy i posłuchaliśmy historii sięgających XIV-wiecznej Polski. Spacerowaliśmy salach, gdzie niegdyś koronowano królów, zwiedziliśmy  dziedzińce i zobaczyliśmy królewski Skarbiec, gdzie  zobaczyliśmy cenne klejnoty i skarby, które niegdyś należały do polskich rodzin królewskich.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • BYŁ SOBIE PIES 2

    Wspólnie z uczniami klasy VIII oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej pojechaliśmy do Multikina na sens pt. „Był sobie pies 2”. Film ten jest kontynuacją kinowego hitu, który w Polsce zachwycił widzów w każdym wieku, a opowiada o historii pewnego psa imieniem Bailey. Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, z czasem kiedy CJ dorasta i staje się coraz trudniejsze, tym bardziej, że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • „WYBORNE NALEŚNIKI”

    W dniu 13 listopada uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z kolegami i koleżankami z klasy VIII, spotkali się aby wspólnie przyrządzić wyborne naleśniki z serem, dżemem oraz nutellą, wszystko oczywiście oblane bitą śmietaną. Uczniowie angażowali się w odmierzanie składników, mieszanie masy naleśnikowej, smażenie a następnie jeszcze ciepłe i chrupiące naleśniki z ogromnym apetytem spałaszowali. Zajęcia kulinarne a zarazem integrujące wszystkich uczniów przebiegły w miłej i domowej atmosferze.
    Kliknij na zjęcie:
                 

   • CZAS PAMIĘCI I ZADUMY

    ,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”

    W dniu 30 października 2019 r. uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z uczniami ISP w Radwanowicach oraz wychowawczyniami wybrali się na cmentarz do Rudawy i do Morawicy. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wyjazd poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza w Rudawie, zatrzymaliśmy się przy grobie nieznanych żołnierzy poległych w walce o Ojczyznę 5. IX 1939 r. Grób wyróżnia kamienna figura Chrystusa, umieszczona na cokole z godłem państwowym. Niedaleko, w kaplicy, pochowana jest zmarła w 2003 r. Zofia Tetelowska, współzałożycielka Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na cmentarzu rudawskim pochowano we wspólnej mogile ofiary pacyfikacji w Radwanowicach w nocy z 20. na 21. VII 1943 r. To tutaj nasi uczniowie, jako przedstawiciele ISP im. Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie udaliśmy się na cmentarz do Morawicy, gdzie jak co roku zatrzymaliśmy się na chwilę modlitwy i zadumy przy mogiłach wojennych, w których spoczywają: kpt. Medwecki, Jan Opiołka, Július Mudroň. Na cmentarzu parafialnym w Morawicy znajduje się także Polska Góra Przemienienia, na której stoi Kamień Katyński - Krzyż - Kamień Smoleński a także kolumny z popiersiami ludzi, których życie było służbą Ojczyźnie.

    W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy Pomniku Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach, gdzie w ciszy i zadumie uczciliśmy pamięć pomordowanych mieszkańców Radwanowic. Wizyta na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczestnicy w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • Z WIZYTĄ W STOLICY

    Wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Czas upłynął nam szybko i aktywnie. Zobaczyliśmy m. in. Pałac Prezydencki, grób Nieznanego Żołnierza, ogród Saski i Uniwersytet Warszawski. Następnie metrem pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie mieliśmy okazję przejść trasę "Piłkarskie emocje". Kolejnego dnia udaliśmy się w "Kosmiczną Wyprawę" w Planetarium CNK, odwiedziliśmy pomnik Syrenki warszawskiej, po czym dotarliśmy do Zamku Królewskiego na lekcję pt. "Wizyta u Król". Trzeciego dnia na zakończenie wyjechaliśmy na XXX piętro PKiN i odwiedziliśmy Łazienek Królewskie.

    Kliknij na zdjęcie:
                 

   • PLANUJEMY WYCIECZKĘ DO STOLICY

    Piątkowy poranek na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych upłynął nam na planowaniu wycieczki po Warszawie. Uczestnicy wspólnie tworzyli kolaż formatując kompozycje z różnych zebranych materiałów, głównie były to fotografie, w połączeniu z kolorowymi kredkami i farbami. Wysłuchali z uwagą legendy „O Warsie i Sawie”. Podopieczni skrupulatnie wdrożyli się w planowany spacer po Warszawie i zwiedzanie zabytków stolicy.

    Kliknij na zdjęcie:
                

   • SAŁATKA WARZYWNA

    Z myślą o jarzynowych witaminach, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, po raz kolejny postanowili zrobić wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przypomnieli sobie wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy uczestnik dostał deskę do krojenia, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Uczestnicy z pomocą nauczyciela kroili i przyrządzali sałatkę warzywną, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało podopiecznym wiele satysfakcji. Podczas robienia sałatki podopieczni nauczyli się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek:)

    Kliknij na zdjęcie:    
                     
     

   • Z WIZYTĄ W SANKTUARIUM ECCE HOMO

    ŚW. BRATA ALBERTA W KRAKOWIE

     

    Dnia 27 września 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta oraz opiekunami, korzystając z pięknej jesiennej pogody udali się na wycieczkę do Krakowa. Podróż odbyła się pociągiem, a następnie autobusem MPK. Celem podróży było Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. W sanktuarium znajdują się relikwie bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej oraz św. Brata Alberta, założyciela zgromadzenia albertynek opiekujących się sanktuarium. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ecce Homo - Chrystusa cierpiącego - namalowany przez Adama Chmielowskiego w 1879 roku. W dolnym kościele można obejrzeć wystawę obrazującą życie i działalność św. Brata Alberta i bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej oraz pracę zgromadzeń albertyńskich. Po zwiedzeniu sanktuarium, korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wycieczki udali się bulwarami wiślanymi na Wzgórze Wawelskie. Zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć:)


    Kliknij na zdjęcie:

                 

   • MORZE BAŁTYCKIE

    GDAŃSK - SOBIESZOWO

    Dnia 27 maja 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, uczniowie ISP w Radwanowicach oraz uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się na trzydniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie do Gdańska, na wyspę Sobieszewo. Była to pierwsza nasza taka wycieczka, gdyż tym razem środkiem naszego transportu, bezpośrednio z Krakowa do Gdańska, był pociąg pendolino. Następnie z Dworca Głównego w Gdańsku, autobusem MPK, udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, którym był Pensjonat "FALA na WYSPIE". Tam, po zakwaterowaniu oraz obiadokolacji, udaliśmy się spacerkiem na plażę. Radości z zobaczenia morza oraz możliwości zamoczenia w nim nóg nie było końca. Zresztą na zdjęciach zobaczycie sami!

                Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się autobusem MPK do Gdańska. Tam również spacerkiem, pomimo deszczowej pogody, przeszliśmy pod Fontannę z Neptunem, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się do Dworu Artusa, gdzie mogliśmy podziwiać mnóstwo obrazów, zwisające z sufitu modele okrętów, oraz największy renesansowy piec kaflowy świata, który ma ponad 10 metrów! Bezpośrednio z Dworu Artusa przeszliśmy do Nowego Domu Ławy. Jest to reprezentacyjny barokowy salon bogatego mieszczaństwa, w którym z sufitu również zwisają modele okrętów oraz znajdują się charakterystyczne dębowe schody prowadzące na galeryjkę. Następnie przeszliśmy do Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gdzie zwiedziliśmy tzw. Salę Czerwoną, czyli Wielką Salę Rady – jedno z najpiękniejszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Zajrzeliśmy także do sali "Wielki Krzysztof", w której stoją oryginalne, średniowieczne regały z szufladami, w których przechowywano królewską korespondencję. Z Ratusza podeszliśmy jeszcze pod "Żurawia" – największy i najstarszy z zabytkowych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Tutaj również wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, po czym udaliśmy się na ciepły posiłek. Po posiłku zakupiliśmy pamiątki i autobusem MPK udaliśmy się do Pensjonatu. Po obiadokolacji, poszliśmy jeszcze na spacer brzegiem morza.

                Ostatniego dnia naszego pobytu, zaraz po śniadaniu, poszliśmy na plażę, by móc jeszcze raz spojrzeć na morze i zamoczyć w nim nogi i ręce. Po krótkim spacerku brzegiem morza wróciliśmy do Pensjonatu, spakowaliśmy plecaki i walizki i udaliśmy się autobusem MPK na Dworzec Główny w Gdańsku. Tam już pozostało nam tylko odliczanie czasu na przyjazd pociągu pendolino, którym dojechaliśmy bezpośrednio na Dworzec Główny w Krakowie. I to właśnie tutaj kończy się nasza wycieczka, ale mamy nadzieję, że na długo, jak nie na zawsze, pozostanie w naszych wspomnieniach. Bo przecież "wszystko co dobre, szybko się kończy".

     

    Kliknij na zdjęcie:
                      

     

   • SZARLOTKA KRUCHO - DROŻDŻOWA


    Nowy rok szkolny 2018/2019 uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych oraz uczniowie zajęć indywidualnych rozpoczęli od upieczenia pysznej szarlotki krucho – drożdżowej. Podstawą było przygotowanie zaczynu ze śmietany, cukru i drożdży, którym zajęli się Szymon i Rafał. W tym czasie pozostali chłopcy kroili na mniejsze kawałki przygotowane uprzednio jabłka, po czym wrzucali je do garnka, aby móc je przesmażyć. Kolejnym etapem było połączenie mąki z cukrem, masłem, żółtkami a następnie dodanie przygotowanego uprzednio zaczynu z drożdży. Każdy z chłopców miał za zadanie dodać kolejny składnik. Po połączeniu wszystkich składników ciasto szybko zagnietliśmy i podzieliliśmy na dwie części. Patryk przygotował formę wykładając ją papierem do pieczenia, po czym z pomocą Pani Mariny przełożył jedną część ciasta do formy. Następnie Karol z pomocą Pani Marty wyłożył jabłka na ciasto, a Szymon posypał je delikatnie kaszą manną i przykrył drugą częścią ciasta. Przygotowane w ten sposób ciasto chłopcy włożyli do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 C na 50 minut. Po upieczeniu szarlotkę wystudziliśmy i posypaliśmy cukrem pudrem. Przygotowana przez chłopców szarlotka była naprawdę bardzo dobra, po prostu PYCHA!!!


    Kliknij zdjęcie:

                  

   • PIKNIK RODZINNY

    Jak co roku w maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji wspólnie z Świetlicą Terapeutyczną w Radwanowicach zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny. W programie był między innymi: występ artystyczny w wykonaniu uczestników zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej poczęstunek (kiełbaski i autorski kociołek p. Pawła), lody oraz ciekawe atrakcje: malowanie twarzy. magiczne sztuczki, loterie i wiele innych.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • OGRÓDEK KLASOWY

    W kwietniu odbyły się kolejne zajęcia integracyjne dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz naszych kolegów i koleżanek z klasy VI ISP. Podczas zajęć wspólnie staraliśmy się założyć nasze ogródki klasowe, sadząc w nich nasiona warzyw (pomidory, cebulki, paprykę, dynię, zieloną fasolę, rzodkiewkę) oraz ziół (bazylię, oregano, rozmaryn, melisę, kminek). Dodatkowo każdy zasadził w swoich doniczkach sadzonkę pelargonii i cebulkę narcyza. Na koniec oznaczyliśmy rośliny tabliczkami, podlaliśmy ziemię i ustawiliśmy w rośliny w swoich kącikach przyrody. Częściowe efekty pracy, dzięki systematycznemu podlewaniu i dbaniu o rośliny, można było zobaczyć już w ciągu tygodnia, gdy nasiona zaczęły kiełkować a narcyze pięknie zakwitły. Już nie możemy się doczekać kiedy to będziemy mogli pochwalić się naszym bujnie zielonym ogródkiem i pokazać go w pełnej okazałości.


    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU WIELKANOCNEGO

    Szanowni Państwo, drogie Dzieci!
    Z przyjemnością informujemy, że gminny konkurs wielkanocny pt. : „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna” organizowany przez naszą szkołę, został rozstrzygnięty. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim do 25 roku życia wraz z Rodzicami. Celem konkursu było upowszechnianie tradycji wielkanocnych, rozbudzanie wrażliwości twórczej oraz wzajemna wszelako rozumiana integracja. Do udziału w konkursie zgłosili się:

    • uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych- ISP Radwanowice(Szymon Zając, Rafał Hrabia, Karol Radwański, Szymon Radwański, Daria Kozień, Maciej Ciepliński, Patryk Stopa, Tymoteusz Gajkowski, Paulina Stępień, Michał Gala);
    • zerówkowicze –ISP Radwanowice(Marceli Janik, Bartosz Zdziech);
    • uczniowie klas od I -ISP  Radwanowice(Zuzanna Kwiecień, Zuzanna Nęcka, Bartłomiej Porzycki);
    • uczeń klasy III- ISP Radwanowice(Kamil Buczek);
    • uczeń klasy V- ISP Radwanowice (Krzysztof Klich);
    • uczennica klasy VIII- ISP Radwanowice (Justyna Łącka);
    • uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego z Radwanowic (Małgorzata Wilk, Oliwia Kasperczyk);

    Łącznie do organizatorek konkursu wpłynęło 20 ciekawych i różnorodnych prac wielkanocnych. Uczniowie niepełnosprawni udowodnili, że potrafią być kreatywni i pomysłowi. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Rodzicom i nauczycielom gratulujemy tak uzdolnionych pociech, a wszystkim zwycięzcom życzymy powodzenia!

    Kliknij na zdjęcie:

                      

   • WYJAZD NA POCZTĘ DO KRZESZOWIC

    Dnia 8 kwietnia 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, wraz z uczniami ISP w Radwanowicach, oraz uczniami Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się autobusem MPK do Krzeszowic na Pocztę. Celem wycieczki było wysłanie własnoręcznie wykonanych kartek na Święta Wielkanocne, do nauczycieli pracujących niegdyś z naszymi podopiecznymi. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wykonali kartki między innymi dla: Pani Kasi, Pani Asi, Pani Madzi oraz Pani Joli ze Świetlicy Terapeutycznej. Natomiast uczniowie ISP oraz Gimnazjum wykonali kartki dla: Pani Ani, Pani Madzi oraz zaprzyjaźnionej z nimi Szkoły w Wieliczce. Zadaniem naszych podpiecznych było zakupienie z pomocą nauczyciela znaczków, przyklejenie ich we właściwym miejscu na kopercie oraz wrzucenie listów do skrzynki. Nasi uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Po wysłaniu kartek udaliśmy się na zapiekanki, a następnie spacerkiem przez park na zasłużone lody!

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TENCZYNKU

    Dnia 25 marca 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, uczniowie ISP w Radwanowicach oraz uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się do Biblioteki Publicznej w Tenczynku. Celem wycieczki było zwiedzanie biblioteki, zapoznanie się z księgozbiorem dostępnym w tutejszej bibliotece, poznanie pracy bibliotekarza a także, spotkanie z Tupciem Chrupciem, bohaterem ciekawej lektury książki "Lekcja przyrody". Po wysłuchaniu jakże ciekawej i bardzo pouczającej lekcji na temat dbania o przyrodę, zadaniem naszych podopiecznych było sprzątanie "zaśmieconego lasu" i segregacja śmieci. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie ze sprzątaniem a także segregacją śmieci. Na zakończenie naszej wizyty Pani bibliotekarka rozdała każdemu drobne upominki, między innymi Poradnik: "Turysto! Szanuj Środowisko!". My także, w podziękowaniu za miłe przyjęcie oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u naszych podopiecznych, wręczyliśmy Pani bibliotekarce oraz Tupciowi Chrupciowi dyplom i własnoręcznie wykonany bukiet krokusów.

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • ŻYWE MUZEUM OBWARZANKA W KRAKOWIE

    We wtorek 12 marca wspólnie ze Świetlicą Terapeutyczną udaliśmy się autobusem komunikacji miejskiej na wycieczkę do Krakowa. Tam na początek przespacerowaliśmy się plantami krakowskim, aż do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie weszliśmy na dziedziniec. Następnie udaliśmy się prosto do Żywego Muzeum Obwarzanka na Starym Kleparzu. Tam mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach związanych z historią i tradycją wypieku obwarzanka. Dowiedzieliśmy się mi.in. która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryliśmy wszystkie jego tajemnice i poznaliśmy unikatowy proces jego produkcji własnoręcznie wykonując prawdziwego krakowskiego obwarzanka. Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał wykonany przez siebie obwarzanek oraz certyfikat potwierdzający umiejętności wykonania krakowskiego obwarzanka. Po udanych warsztatach udaliśmy się na krakowski Rynek gdzie była okazja do zakupienia symbolicznych pamiątek. Na zakończenie w restauracji  Trattoria czekał na nas zasłużony obiad.

    Kliknij na zdjęcie:

                      

   • „TŁUŚCIUTKI CZWARTEK” I  „ZABAWA KARNAWAŁOWA „
     

    Kultywując tradycję tłustego czwartku w ramach zajęć kulinarnych smażyliśmy faworki. Uczestnicy pod bacznym okiem pań samodzielnie przygotowywali ciasto (wsypywali mąkę, jajka, śmietanę, zagniatali ciasto, „bili” go wałkiem, wałkowali, kroili oraz przekładali przez dziurkę) i smażyli chrupiące faworki. W trakcie pieczenia zostali zapoznali z tradycją „tłustego czwartku”. Gotowe jeszcze ciepłe chruściki pałaszowaliśmy z wielkim apetytem a także częstowaliśmy kolegów i koleżanki ze Świetlicy Terapeutycznej. Następnego dnia odbył się  bal karnawałowy, na który zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Brata Alberta do Klubu „Gravitacja” w Jaworznie. Na zabawę przybyła cała plejada bajkowych gwiazd: księżniczki, kowboje, rycerze, wróżki, klauny, Myszki Miki, spider-many aż nie sposób wszystkich wymienić. Do tańca zachęcała skoczna i wesoła muzyka disco. Energii do zabawy dodawały smakołyki m.in. pączki z lukrem i cukrem pudrem. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany a my nie możemy doczekać się już kolejnego.


    Kliknij na zdjęcie:

                   
     

   • ROBIMY PIZZĘ


    Dnia 25 lutego 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z uczniami Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego oraz uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach spotkali się, aby w ramach comiesięcznych zajęć kulinarnych wspólnie przygotować pizzę. Zadaniem uczestników było w miarę możliwości samodzielne przygotowanie pizzy, począwszy od wyrobienia ciasta, poprzez pokrojenie wszystkich potrzebnych składników, przygotowanie sosu pomidorowego na pizzę, na sosie czosnkowym kończąc. Uczestnicy z pomocą Pani Marty wyrobili ciasto w termomixie, a następnie pod okiem Pań nauczycielek starli na tarce ser żółty, obrali i pokroili pieczarki, które udusili z pokrojoną w kostkę cebulą. Pokroili paprykę, pomidory i wędlinę. Przecier z pomidorów doprawili do smaku ziołami, a następnie obrali i przecisnęli przez praskę czosnek potrzebny do przygotowania sosu czosnkowego. Następnie przygotowali sos czosnkowy na bazie majonezu, jogurtu greckiego, czosnku, soli i pieprzu. Gdy już wszystkie składniki były przygotowane uczestnicy wyłożyli ciasto na dwie blachy, następnie w odpowiedniej kolejności wyłożyli poszczególne składniki. Tak przygotowane pizze włożyli do piekarnika na 20 minut. Oliwia natomiast przygotowała dla siebie zapiekanki z przygotowanych wcześniej skadników i bezglutenowego pieczywa. Zarówno pizze jak i zapiekanki były bardzo smaczne, w końcu nasi zdolni uczestnicy włożyli w ich przygotowanie dużo pracy.

     

    Kliknij na zdjęcie:
     

                     

   • WYCIECZKA DO KOPALNI SREBRA

     

    Dnia 19 lutego 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wzięli udział w całodniowej wycieczce do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Wycieczka została zorganizowana przez Świetlicę Terapeutyczną Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Wzięli w niej również udział uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podzielenia się na dwie grupy, po czym przeszliśmy do budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców: srebra, ołowiu i cynku. Zapoznaliśmy się tutaj m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Wędrując razem z przewodnikiem, mogliśmy obejrzeć m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa ubraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i poprzez szyb "Anioł" zjechaliśmy na głębokość ok 40 m. Tu rozpoczęliśmy niezwykłą podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki oglądaliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Poznaliśmy tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy bowiem 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły nam poczuć klimat dawnej górniczej pracy.  Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach "Szczęść Boże" i "Żmija". Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć. Wycieczka była bardzo fajna, pełna przeżyć i dobrej zabawy. Zresztą zobaczcie sami:)

     

    Kliknij na zdjęcie:

                      

   • WYCIECZKA DO MUZEUM CHLEBA

    Po zwiedzeniu Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i smacznym obiedzie udaliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, w którym zgromadzone są kolekcjonerskie zbiory Piotra Mankiewicza. Zbiory obejmują kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Tutaj zostaliśmy zapoznani z historią chleba, z szacunkiem dla niego, jak i maszynami i urządzeniami do jego produkcji wykorzystywanych. Każdy z nas mógł także przygotować dla siebie bułeczkę z ciasta chlebowego. Wycieczka była bardzo fajna, pełna przeżyć i dobrej zabawy. Zresztą zobaczcie sami:)


    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • ROBIMY PISZINGERY

    Na zajęciach w dniu 20 lutego, uczestnicy przygotowywali słodkie kakaowe piszingery czyli kruche wafelki przekładane masą kakaową. Rafał oraz Szymon wzajemnie sobie pomagali i dużym zaangażowaniem miksowali masę kakakową a następnie smarowali nią wafle. Gotowymi andrucikami częstowali kolegów i koleżanki. Wszystkim bardzo smakował!

    Kliknij na zdjęcie:

                                    

   • TORTILLA

    Już po raz kolejny odbyły się u nas zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowywaliśmy tortille. Na początek pokroiliśmy wszystkie niezbędne składniki, przyprawiliśmy i podsmażyliśmy kurczaka oraz przygotowaliśmy sos. Następnie na gotowe placki tortilli wyłożyliśmy poszczególne składniki, po czym każdy z uczestników próbował samodzielnie zwinąć gotową tortillę. Na koniec odbyła się wspólna degustacją.    

    Kliknij na zdjęcie:

                     

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

    Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

    Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

   • Spotkanie ze Świętym Mikołajem!

    Jedzie Święty Mikołaj,

    Biała brodą świeci,

    Worek z prezentami,

    Ma dla grzecznych dzieci.

     

    Po śniegu, po białym,

    W zwinne renifery,

    Wspaniałym zaprzęgiem,

    Pędzi w dwójki cztery.

     

    Jedzie Święty Mikołaj,

    Z dalekiej północy,

    Od wioski do miasta,

    Pędzi w środku nocy.

     

    6 grudnia jak co roku Święty Mikołaj odwiedził uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczniów Niepubicznego Gimnazjum Specjalnego
    w Radwanowicach.

    W tym roku Święty Mikołaj czekał na nas w kościele, z workiem pełnym prezentów.

    Dla każdego miał przygotowany prezent – także dla Pań nauczycielek.

    I dla samego Świętego też się znalazł drobny upominek.

    W podziękowaniu za wspaniałe prezenty Patryk Stopa powiedział wierszyk dla Świętego Mikołaja.

    Każde z dzieci, odbierając swój prezent, zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem,

    a na zakończenie wspólne grupowe zdjęcie.

    Zresztą, zobaczcie sami jak to u nas w tym roku wyglądało.

     

    Dziękujemy Święty Mikołaju!

    Kliknij na zdjęcie:

                      
                     

   • PIECZEMY CIASTO CZEKOLADOWE

    W pierwszym tygodniu tuż po feriach zimowych, uczestnicy zajęć przygotowali ciasto czekoladowe oraz ciasteczka. Z dużym zaangażowaniem współpracowali i wzajemnie sobie pomagali podczas wsypywania i miksowan składników. Ciasto bardzo szybko zniknęło z naszych talerzy.

    Kliknij na zdjęcie:
                      

   • SAŁATKA JARZYNOWA

    Już po raz kolejny w oddziale rewalidacyjno – wychowawczym odbyły się zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowywaliśmy sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy sobie o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków i ostrożności przy posługiwaniu się sztućcami. Następnie przygotowaliśmy wszystkie potrzebne produkty: marchewki, pietruszki, ziemniaki, pora, cebulę, jabłka, jajka, ogórki, groszek, kukurydzę, majonez, pieprz i sól. Później samodzielnie lub z pomocą nauczyciela przystąpiliśmy do obierania i krojenia warzyw. W czasie pracy na bieżąco przypominaliśmy sobie jaki mają kolor, smak, zapach, czy są twarde, czy miękkie. Gdy wszystkie składniki zostały pokrojone, przy pomocy nauczycieli przyprawiliśmy sałatę, a następnie przygotowaliśmy talerze. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja wspólnie przygotowanej sałatk.

     

    Kliknij na zdjęcie:
     

                   

     

   • POMAGAJ RAZEM Z NAMI

    Dnia 19.11.2018 r. delegacja, składająca się z uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniów ISP, uczniów Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego oraz uczestników Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach wraz z opiekunami udała się z wizytą do Schroniska OTOZ w Oświęcimiu.

    Schronisko - azyl dla bezdomnych zwierząt.

    Miejsce, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd.

    To miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę.”

     

    Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. By uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko. Dlatego na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych już po raz drugi zorganizowano zbiórkę rzeczy potrzebnych dla zwierząt, tym razem ze Schroniska OTOZ w Oświęcimiu. Udało nam się zebrać sporą ilość karmy dla psów i kotów, środków leczniczych, środków czystości oraz ręczników. Z kolei na zajęciach z dogoterapii uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zrobili zabawki dla psów i kotów – pluszowe myszki, duszki, plecione warkocze, łańcuszki, gryzaki, itp. Delegację powitała pracownica schroniska, która oprowadziła nas po schronisku opowiadając m.in. o jego funkcjonowaniu. Pani przedstawiła nam po krótce historię każdego psiaka, opowiedziała o tym, jak należy witać się z psem i jakie są psie zwyczaje. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia w którym były koty. Tam mogliśmy zobaczyć kotki z małymi kociętami. Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty. Na zakończenie naszej wizyty poszliśmy na spacer z dwoma pieskami. Jednym z nich był Lucky (piesek koloru beżowego) a drugim był Hiro (piesek koloru czarnego). Pomimo bardzo zimnego dnia obydwa pieski były bardzo zadowolone, że ktoś wyszedł z nimi na spacer. Zachęcamy wszystkich do takiej inicjatywy i udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu możemy uczyć dzieci przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli. POMAGAJMY!

    Kliknij na zjęcie:

                   

     

   • WYPOCZYNEK U STÓP GORCÓW I TATR 24 - 26 września 2018 r.
     Wyjazd integracyjny do Łopusznej

    We wrześniu odbyła się wycieczka dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniów ISP oraz gimnazjalistów. Tym razem pojechaliśmy do Łopusznej, góralskiej wioski nad Dunajcem, położonej 7 kilometrów na wschód od Nowego Targu. Ta mała urocza miejscowość jest ściśle związana z osobą ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa i humanisty. W drodze do Łopusznej,  zatrzymaliśmy się w Chabówce aby zobaczyć najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę do beskidzkich Gorców. Tutaj przywitała nas już typowo jesienna  pogoda. Po zakwaterowaniu i pysznym obiadku udaliśmy się na konną przejażdżkę wozami do Gajówki Mikołaja, która znajduje się w Gorczańskim Parku Narodowym. Przepiękne malownicze tereny wzbudziły w nas zachwyt do tego stopnia, że nawet padający już o tej porze roku w górach drobniutki śnieżek dodawał uroku całej przejażdżce. Ten pełen wrażeń dzień miło zakończyliśmy przy ognisku w bacówce.
    Kolejny dzień zapowiadał się bardzo deszczowo, więc postanowiliśmy, że odwiedzimy miejsce związane z osobą ks. prof. Józefa Tischnera, tzw. Izbę Regionalną. Zobaczyliśmy ekspozycję wnętrza „Tischnerówki”: cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie oraz część multimedialną, w której znajduje się zbiór filmów dokumentalnych z udziałem księdza Tischnera oraz bogaty zasób nagrań audycji radiowych i audycji telewizyjnych. Następnie pojechaliśmy na cmentarz aby odwiedzić grób ks. J. Tischnera. Po drodze wstąpiliśmy do drewnianego XIV-wiecznego kościoła  Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. Na popołudnie zaplanowany, niezależnie od pogody - „wypad” do strefy relaksu i kąpiele w basenach geotermalnych w Białce Tatrzańskiej, był niezwykłą przygodą. Poranek w ostatnim dniu pobytu w górach przywitał nas pięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Z okien naszych pokoi ukazał się wspaniały widok na Tatry. Zaraz po spakowaniu walizek pojechaliśmy do Niedzicy. Spacer po zaporze czorsztyńskiej, wejście na zamek „Dunajec” oraz cudowny rejs statkiem po jeziorze sprawiły, że nie mieliśmy ochoty wracać do domu. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, gdzie to właśnie słynny Janosik brał ślub z Maryną. Wycieczka w Gorce Podhalańskie była dla nas wspaniałym przeżyciem, chętnie odwiedzilibyśmy te rejony jeszcze raz.

    Kliknij zdjęcie:

                    

    • CZCIMY PAMIĘĆ ZMARŁYCH

     W północnej części cmentarza w Rudawie znajduje się grób nieznanych żołnierzy poległych w walce o Ojczyznę 5. IX 1939 r. Grób wyróżnia kamienna figura Chrystusa, umieszczona na cokole z godłem państwowym. Niedaleko, w kaplicy, pochowana jest zmarła w 2003 r. Zofia Tetelowska, współzałożycielka Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na cmentarzu rudawskim pochowano we wspólnej mogile ofiary pacyfikacji w Radwanowicach w nocy z 20. na 21. VII 1943 r. Na cmentarzu parafialnym św. Bartłomieja w Morawicy pochowany jest jeden oficer Lotnictwa Wojskowego, a zarazem pierwszy poległy pilot w czasie II wojny światowej: dowódca III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. Medwecki. Tuż obok są dwie inne mogiły wojenne. W położonym na prawo grobie spoczywa robotnik zatrudniony w pobliskim folwarku, Jan Opiołka, który był świadkiem walki powietrznej 1 września 1939 r. Został zabity przypadkową serią karabinu maszynowego jednego z samolotów. Na lewo od polskiego pilota spoczywa z kolei Słowak rtn. (rotný, czyli starszy sierżant) Július Mudroň. Służył w czechosłowackim 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, należącym do czechosłowackiej 1 Mieszanej Dywizji Lotniczej. Na cmentarzu parafialnym
     w Morawicy znajduje się Polska Góra Przemienienia, na której stoi Kamień Katyński - Krzyż - Kamień Smoleński a także kolumny z popiersiami ludzi, których życie było służbą Ojczyźnie: Ignacego Paderewskiego, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Kpt. pilota Mieczysława Medweckiego, Gen. Dyw. Tadeusza Bór-Komorowskiego, Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

      Kliknij zdjęcie:

                              

                       

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • szkola@integracyjna.org
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice
 • Galeria zdjęć

   brak danych