OPOLE-MIASTO POLSKIEJ PIOSENKI
Naszą relację z trzy-dniowej wycieczki do Opola miasta polskiej piosenki, zaczniemy od podziękowań dla Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach za wspólną integrację oraz wspaniałą podróż pełną niesamowitych wrażeń i wyzwań.
W dniach 13-15 września uczniowie małych grup terapeutycznych, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopieczni świetlicy terapeutycznej udali się w podróż do historycznej stolicy Górnego Śląska – Opola jednego z najstarszych miast w Polsce obfitującego w wiele zabytków a także słynącego z polskiej piosenki z amfiteatrem i Muzeum Polskiej Piosenki.
Ahoj przygodo…
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku w Mosznej, o którym krąży wiele legend a w każdej z nich tkwi ziarnko prawdy. Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą niczym Hogwart z książek o przygodach Harrego Pottera, dał się nam odkryć jako naprawdę niesamowite miejsce. Pałac dodatkowo zachwycił nas niezwykłą bliskością otaczającej przyrody, rozległym parkiem, fontanną multimedialną oraz uroczą zimową oranżerią. Na miejscu udała sią nam również wejść do Muzeum Robotów gdzie budowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami Sci-fi. Podziwialiśmy nietuzinkowe dzieła powstałe z odpadów stalowych oraz złomu samochodowego przeznaczonego do recyklingu. Na miejscu mogliśmy porozmawiać z twórcą tych dzieł oraz poznać historię tej wyjątkowej pasji.
Pełni wrażeń i zachwytów udaliśmy się do miejsca noclegowego, które znajdowało się w Schronisku Młodzieżowym w Opolu. Po zakwaterowaniu w ośrodku i zregenerowaniu sił, wieczorową porą spacerkiem poszliśmy zobaczyć opolski Rynek. Podążając w klimacie pastelowych kamieniczek, strzelistych szczytów, naprzeciwko Ratusza odnaleźliśmy jedną z największych atrakcji turystycznych Stolicy Polskiej Piosenki i jeden z najmocniejszych akcentów muzycznych w mieście - Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki. Odlane w brązie gwiazdy z nazwiskami i autografami wykonawców i autorów piosenek dały nam możliwość spotkania z muzycznymi idolami. Tak zakończył się nasz dzień pierwszy.
Przygody ciąg dalszy…
Drugi dzień naszego pobytu w Opolu również był udany. Chętni do zwiedzania atrakcji Opolszczyzny, wyruszyliśmy w drogę w kierunku Niemodlina, jednego z najstarszych miasteczek regionu. Odwiedziliśmy imponujący Zamek Książęcy a w nim zamkowe krypty, kaplicę, Izbę tortur, podziemne tunele. A jak zamek to i stare legendy siejące postrach nawet wśród osób o mocnych nerwach. Surowy wygląd nadaje temu miejscu tajemniczości. Dodatkową i bez wątpienia ogromna atrakcją na zamku jest obecność danieli, które tworzą część lokalnej historii Można je spokojnie karmić swobodnie spacerują po parku zamkowym. Naprawdę fajne uczucie.
Z Niemodlina wyruszyliśmy w stronę Skansenu-Muzeum Wsi Opolskiej. Całą ekspozycję podziwialiśmy na wolnym powietrzy przy sprzyjającej nam pogodzie. Dzięki bogatej ekspozycji mogliśmy niemalże przenieść się w czasie podziwiając obiekty architektury wiejskiej. Ludowy klimat tego miejsca jest niepowtarzalny. Po drodze mijaliśmy drewniane wiatraki, studnie, kamienne kapliczki, które wewnątrz kryją liczne eksponaty. Liczne stare drzewa, kwieciste łąki a przy drewnianych płotach podziwialiśmy ogródki kwiatowo-ziołowe. Była to dla nas sentymentalna podróż ale i wspaniała lekcja historii. Potem zjedliśmy obiad i udaliśmy się do ośrodka. Popołudniową porą powędrowaliśmy w kierunku Wyspy Bolko jest to miejsce idealne na niespieszne przechadzki. Na samą wyspę dostaliśmy się mostem na Odrze, który służy pieszym i rowerzystom. Wyspa zwana „zielonymi płucami Opola” zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, mnóstwo tu alejek i ogromnych polan. Miło spędzony dzień zakończyliśmy prawdziwą ucztą w słynnej Naleśnikarni „Grabówka”.
I tak kończy się nasza przygoda…
W ostatni dzień naszego pobytu na Opolszczyźnie zwiedziliśmy Zamek Górny, dawną siedzibę opolskich Piastów, którego wieża obecnie wtopiona została w kompleks budynków szkolnych Zespołu Szkół Mechanicznych. Z Zamku Górnego spacerkiem dotarliśmy na pyszne lody, po drodze mijaliśmy Wzgórze Uniwersyteckie na którym znajduje się Skwer Artystów ze współczesnymi pomnikami portretowymi przedstawiającymi wybitnych artystów- galeria figur brązowych.
Nie da się ukryć, że największa atrakcja została nam na koniec, a mianowicie najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce - Muzeum Polskiej Piosenki, bardzo nowoczesne i w pełni multimedialne. Siedziba muzeum znajduje się przy legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia, który do tej pory kojarzyliśmy jedynie z telewizji. Całe muzeum zwiedzaliśmy korzystając z audioprzewodnika ze słuchawkami dzięki czemu każdy mógł indywidualnie wybrać dla siebie ulubiony utwór nie przeszkadzając innym. Hitem okazały się być budki do nagrywania piosenek, w których można było nagrać swój własny utwór. Wczuwając się w prawdziwe gwiazdy estrady. Znalazło się tam również miejsce dla miłośników mody czyli specjalna szafa z kostiumami estradowymi gwiazd oraz wirtualne lustra czy stanowiska do nagrywania oklasków. Tak zapoznaliśmy się z historią polskiej piosenki od 20 lat ubiegłego wieku do czasów współczesnych.
W drogę…
Dobiegła końca nasza wycieczka opolskim szlakiem, pora się pożegnać, miło i aktywnie spędzony czas pozostanie w naszych wspomnieniach.
18ZAJĘCIA WG METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
Po raz kolejny w poniedziałek odbyły się zajęcia integracyjne Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Są one dedykowane dla uczniów realizujących zajęcia w małych grupach oraz uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Podczas spotkań rozwijane jest za pomocą ruchu świadomość własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawnienie ruchowe, współdzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywanie z nimi kontaktu z wykorzystaniem ruchu i dotyku. Każdy udział w zajęciach stymuluje rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Było wymagająco, twórczo ale przede wszystkim wesoło.
2ŚCIEŻKA SENSORYCZNA
W poniedziałek 15 maja odbyły się ostatnie już nasze zajęcia w ramach majowego zadania projektu pt.: „Gramy Zmysłami”. Ścieżka sensoryczna, czyli jak poprzez zabawę wpłynąć na poprawę percepcji i sprawności u dzieci, to najprościej mówiąc tor przeszkód wykonany z różnego rodzaju faktur i elementów między innymi twardych, miękkich, delikatnych czy chropowatych. Zadaniem ścieżki jest rozbudzenie różnorodnych bodźców, stymulacja percepcji wzrokowo-ruchowej poprzez dotykanie dłońmi oraz bosymi stopami jej poszczególnych części. Piękna pogoda sprzyjała naszej spontanicznej zabawie. Uczestnicy wytrwale pokonywali poszczególne etapy toru, które dla niektórych okazały się być nie lada wyzwaniem jak np. przejście po kamieniach, czy utrzymanie równowagi przechodząc po ułożonych torach. Każdy na własnej skórze przekonał się co można czuć pod stopami oraz jak zróżnicowane mamy odczucia. Stymulacja receptorów dotykowych dostarczyła nam rozmaitych wrażeń i doskonałej zabawy.
14THE GATEWAY AWARD - Otwarta Droga
W piątek 12 maja podczas uroczystości jubileuszu XX – lecia Naszej szkoły, sześcioro uczniów Maciej K., Vanessa Z., Karol R., Sylwia B., Kamila P., Bartosz Ż. zostało wyróżnionych za udział w polsko-brytyjskim projekcie „The Gateway Award”. Uroczystość wręczenia certyfikatów oraz brązowych odznak odbyła się na sali teatralnej Fundacji „Mimo Wszystko”. Wręczenia odznaczeń dokonała Pani Magdalena Baraniuk-Baxter Prezes Fundacji „Kolor Nadziei” w imieniu polskiej koordynatorki pani Ewy Nałęcz-Kłos. Dziękowano również nauczycielom Marcie Olek, Marinie Kurdziel, Dorocie Kieś oraz Annie Wesołowskiej za zaangażowanie, prezentację multimedialną podsumowującą osiągnięcia uczestników TGA. Uczestnicy przy wsparciu koordynatora Marty Olek oraz liderów: Mariny Kurdziel, Doroty Kieś oraz Anny Wesołowskiej gromadzili systematycznie materiały składające się na osobisty rejestr ich osiągnięć, tym samym zakończyli pierwszy etap programu uzyskując nagrodę brązową. Nasi uczniowie przez dwa lata realizowali zadania w ramach pięciu sekcji: hobby, wolontariat, przygoda i wyzwanie, rekreacja fizyczna oraz styl życia. Każda z tych sekcji ma zachęcić uczestników do poszerzania swoich doświadczeń, wzrostu ich pewności siebie oraz poszerzania zakresu ich życiowych umiejętności. Udział osób niepełnosprawnych intelektualnie w brytyjskim programie „The Gateway Award” jest dla nich doskonałą formą zdobywania nowych umiejętności, poszerzania swojej wiedzy oraz rozwoju motorycznego i społecznego. Kładzie nacisk na wszechstronny rozwój a szczególnie jak największe uspołecznienie i aktywizację uczestników. Dlatego też biorąca udział w programie młodzież ma możliwość dokonywania wyboru i podejmowania decyzji dotyczących poszczególnych zadań i zainteresowań. Teraz przez kolejne dwa lata uczestnicy chcąc kontynuować swoje działania, będą zdobywać nowe umiejętności, aby otrzymać srebrne odznaki.
8Zajęcia – SMAK I WĘCH w ramach PROJEKTU
„GRAMY ZMYSŁAMI”W poniedziałek 24 kwietnia r. uczestniczy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniowie z małych grup edukacyjnych i Świetlicy Terapeutycznej wzięli udział w zajęciach pt.: „ Smak i węch” w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”, którego celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci oraz tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami. Założeniem powyższych zajęć było stymulowanie zmysłu smaku i węchu. Na początku, w części teoretycznej rozmawialiśmy o wszystkich zmysłach: słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku. Następnie przeszliśmy do omówienia zmysłu smaku i węchu. Oglądaliśmy też film o tematyce zmysłów. W części warsztatowej rozpoczęliśmy ćwiczenia stymulujące zmysł smaku poprzez degustację i rozpoznawanie specjalnie przygotowanych płynów o 5 smakach: słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami , dobieranie dwóch takich samych oraz degustację i rozpoznawanie smaku: wędlin, serów, warzyw, owoców, konfitur, kremu czekoladowego itp. Drugie zadanie MEMORY ZAPACHOWE polegało na rozpoznawaniu po zapachu przypraw: cynamon, cukier waniliowy, pieprz ,imbir, gałka muszkatołowa, papryka, czosnek itp. oraz kawy, zielonej herbaty, olejków spożywczych, ,wędlin, serów, warzyw, owoców i dobraniu w pary dwóch takich samych zapachów. Na koniec zrobiliśmy rogaliki z ciasta francuskiego z wykorzystaniem produktów które posiadaliśmy. Było ciekawie, pachnąco i smakowicie. Pyszne francuskie rogaliki były kwintesencją dla naszych zmysłów smaku i węchu.
14WYJAZD DO KINA
Wtorek 18 kwietnia 2023 r. wraz z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniami z małych grup terapeutycznych oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach odwiedziliśmy kino „Sokół” w Trzebini. Oglądaliśmy film animowany pt. „Szczęście Mikołajka”. Główną postacią filmu jest Mikołajek, kilkuletni chłopiec, który widzi otaczający go świat tak jak, cóż... Widzą go dzieci. Stał się szalenie popularną postacią właśnie dzięki temu, że w książkach o swoich przygodach to on jest narratorem, tak więc to on opisuje czytelnikom swoje przemyślenia i obserwacje. Pozwala im poczuć się jakby sami znowu byli dziećmi. Stworzyli go rysownik Jean-Jacques Sempé oraz pisarz i scenarzysta, René Gościnny.
To właśnie o tej trójce opowiada film.4JAJKA WIELKANOCNE
Wielkanoc to jedne z najstarszych i najważniejszych świąt, głęboko osadzonych w kulturze polskiej. Obfitują one w tradycje oraz zwyczaje ludowe. Jest to malowanie jajek (pisanki), dzielenie się jajkiem, święconka, śniadanie wielkanocne, śmigus – dyngus. Do świąt przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w naszej szkole. Tuż przed Świętami przychodzi czas na kreatywny i jeden z przyjemniejszych zwyczajów wielkanocnych: malowanie pisanek. W naszym zespole rewalidacyjno-wychowawczym odbywały się zajęcia tematyczne dzięki, którym uczestnicy oraz uczniowie z małych grup terapeutycznych poznawali tradycje i zwyczaje świąteczne oraz ozdabiali swoje własne pisanki metodą decoupage.
6„GRAMY ZMYSŁAMI” I KODUJEMY
Ostatnio, uczniowie z małych grup edukacyjnych, uczestniczy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i Świetlicy Terapeutycznej wzięli udział w kolejnych zajęcia pt.: „Sensoryczne kodowanie”, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswajamy dzieci z nowymi pojęciami, które stają się dla dzieci bardziej zrozumiałe i pozytywnie kojarzone. Zajęcia rozpoczęły od zabawy ruchowej z piosenką „Czy znasz magiczną liczbę siedem?”. Później dzieci przechodziły przez kolejne stanowiska z przygotowanymi dla nich zadaniami: budowanie wieży z klocków i kolorowych kubeczków według wzoru, układanie przestrzennego memo, gra w owocki, itp. Najbardziej atrakcyjnym stanowiskiem okazało się być to z jedzeniem, gdzie każdy uczestnik warsztatów musiał przygotować kanapkę według wylosowanego przez siebie przepisu. Na zakończenie udaliśmy się na boisko, gdzie był do pokonania tor przeszkód. Wszyscy dobrze się bawili i okazali się mistrzami odczytywania kodów, bo przecież robimy to każdego dnia, przestrzegając różnych zasad bezpieczeństwa na drodze, gotując według przepisów, pisząc, licząc, a nawet mówiąc.
Dorota Kieś
4DZIEŃ KOBIET
„Raz w roku jest taki dzień,
który przemija jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki,
w tym dniu dostają pachnące kwiatki”.
8 marca-Międzynarodowy Dzień Kobiet, z okazji tego sympatycznego święta w naszym zespole pojawiły się życzenia, kwiaty i słodkości dla tych małych i tych większych kobiet. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni wręczając swoim panią i koleżanką kwiaty i słodkie upominki. Ten dzień spędziliśmy wyjątkowo radośnie w miłej i życzliwej atmosferze.
3ZUPA POMIDOROWA
W poniedziałek na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych odbyły się zajęcia kulinarne, przygotowywaliśmy zupę pomidorową z makaronem. Zupa pomidorowa to „królowa zup”, można ją zrobić i podać na kilka sposobów, naszą pomidorówkę gotowaliśmy na bazie bulionu z warzyw. W garnku wylądowały obrane marchewki, korzeń pietruszki, kawałek selera oraz cebula, ugotowane do miękkości jarzynki zaprawialiśmy pomidorową passatą, przecierem oraz pomidorami z puszki. Do ciepłej zupy dodawaliśmy śmietanę, całość serwowaliśmy z makaronem i natką pietruszki. Wszystkim Nam bardzo smakowało i zajadaliśmy z apetytem.
13SLIME
Już po raz kolejny odbyły się integracyjne zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy Zmysłami”, a udział w nich wzięli uczniowie realizujący zajęcia w małych grupach, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopieczni Świetlicy Terapeutycznej. Tym razem motywem przewodnim były Slime i inne masy sensoryczne. Slime to nie tylko świetna zabawa. Posiadają one także wiele innych korzyści m. in: uczą rozwiązywania problemów, wytrwałości oraz dążenia do celów, jak również pobudzają kreatywność, dostarczają doznań sensorycznych oraz mają działa relaksacyjne. My zdecydowaliśmy się na wykonanie slime piankowego, cieczy nienutonowskiej, kaszoliny oraz jadalnego śniegu. Nie zabrakło też zabawy z galaretką i piskiem z mąki kukurydzianej. Każdy miał okazję ulepić bałwana ze śniegu, pobawić się piaskiem, odnajdywać zabawki w galaretce oraz sprawdzić jak zachowuje się ciecz nieniutonowska. Była to doskonała okazja do stymulacji zmysłowej połączonej ze świetną zabawą.
14BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał, nazywany w Polsce zapustami, to okres zimowych zabaw, rozpoczynających się od święta Trzech Króli, a kończących we wtorek, przed Środą Popielcową. Korzystając z ostatnich dni karnawału, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej przygotowaliśmy swoje niepowtarzalne przebrania i udaliśmy się na bal. Mogliśmy poszaleć w tańcu przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Z wizytą wpadł również Kłapołuchy i Stitch, którzy skutecznie zabawiali towarzystwo. Nie zabrakło również słodkich przekąsek: lukrowanych pączków i innych słodkości.
14PĄCZUSIE
W środę 15 lutego w przeddzień tłusto-czwartkowego i bezkarnego objadania się słodkimi wypiekami, wspólnie z podopiecznymi świetlicy terapeutycznej zrobiliśmy pączki. Samo ciasto na pączki musi przejść kilka etapów wyrastania by pączek był puszysty. Z niecierpliwością podglądaliśmy jak zaczyn drożdżowy wyrasta w miskach. Samo wykonanie ciasta, a potem wycinanie okrągłych kształtów nie sprawiało nikomu trudności, więc szybko i zwinnie powstawały nasze pączusie. Kolejnym etapem było smażenie na rozgrzanym tłuszczu i tu już liczyła się zwinność i umiejętność obserwacji czy dany pączek jest dobrze wysmażony. Na koniec za pomocą specjalnej szprycy, nadziewaliśmy je marmoladą o smaku różanym. Palce lizać! Lekko oprószone cukrem pudrem, smakowicie prezentowały się na talerzach kusząc wyglądem i zapachem. Gotowymi do spałaszowania pączkami objadaliśmy się na zabawie karnawałowej wspólnie ze świetlicą terapeutyczną.
1W STRONĘ ŚWIATŁA
Na zakończenie naszego styczniowego zadania w ramach projektu pt: „Gramy Zmysłami”, wspólnie z uczniami klasy VI oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, udaliśmy się do Centrum nauki i zmysłów WOMAI w Krakowie. Wzięliśmy tam udział w wystawie pt.: „W stronę światła”. Wystawa ta jest kolekcją wszelkiego rodzaju eksperymentów naukowych, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Czy dźwięk może mieć swój własny kształt? A cień, jakiego jest koloru? Jak przy pomocy, zdawać by się mogło, zwykłych okularów odwrócić świat do góry nogami? Mieliśmy okazję wykreować świat własnymi rękoma, a dzięki magicznemu piaskowi zmieniającemu kolory tworzyliśmy góry, jeziora, doliny…, co cieszyło się zdecydowanie największym zainteresowaniem.
16„GRAMY ZMYSŁAMI” - WZROK
Część druga naszych zajęć w ramach styczniowego zadania projektu pt.: „Gramy Zmysłami” odbyła się na sali doświadczania świata, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej mieliśmy do pokonania sensoryczny tor przeszkód, który był nie lada wyzwaniem. Następnie układaliśmy kolorowe kuleczki według wzoru, aż w końcu doczekaliśmy się wrażeń świetlnych: były m. in: różnokolorowe kolumny i kurtyny świetlne oraz projektor świetlny. Na koniec każdy mógł się chwilę zrelaksować na łóżku wodnym, co cieszyło się chyba największą atrakcją.
12ZABAWY ŚWIATŁEM
Biorąc udział w projekcie pt” Gramy Zmysłami” każdego miesiąca, począwszy od września, oddziałujemy na inny zmysł. W styczniu przyszedł czas na króla zmysłów, czyli wzrok. Wszystko, cokolwiek wiemy o otaczającej rzeczywistości, jest wynikiem poznania. Poznanie zaś jest efektem doznań, które docierają do nas poprzez zmysły, a ujmowane są poznawczo poprzez mózg. Najważniejsze dla człowieka są spostrzeżenia jako doznania wzrokowe, a więc śmiało nożna powiedzieć, że wzrok to król zmysłów. Potrafimy go wykorzystywać
z premedytacją; patrzeć tak, by oddziaływać na uczucia drugiego człowieka. Najczęściej jednak używamy go zupełnie automatycznie, nawet nie zdając sobie sprawy, jak bardzo jest nam potrzebny i ile funkcji w naszym życiu pełni. Dlatego też poświęciliśmy sporo czasu, by stymulować nasz wzrok. Na początek, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, zaprosiliśmy specjalnego gościa, który zabrał nas w podróż do świata iluzji i fal świetlnych. Nasz gość pokazał nam jak możemy bawić się światłem i nie tylko. Każdy miał okazję doświadczyć jak wygląda świat przez różowe okulary oraz w świetle lampy ultrafioletowej. Była również okazja do malowania światłem. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie.12DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dziadka to ważny dzień dla nas wszystkich. Dziadkowie to cenne osoby w naszym życiu będące pomostem przeszłości z teraźniejszością. Podtrzymują tradycje rodzinne, pomagają i wspierają w wychowaniu wnucząt co daje im wiele radości i satysfakcji. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej wraz z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przygotowali dla swoich Dziadków laurki. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom Wszystkiego Najlepszego. Dziękujemy za miłość ,pomoc i opiekę, a przede wszystkim za to że jesteście.
6"W TEN MAGICZNY ŚWIĄTECZNY CZAS..."
Magia zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, szczęście, którym należy się dzielić to najważniejszy czas w roku. Wspólnie spędzone chwile, składanie życzeń, wręczanie sobie prezentów, kolędowanie. Czas przedświąteczny i całe przygotowania to dla nas duża rzecz, to cała masa doznań, bo przecież Święta są pachnące, kolorowe i błyszczące. Klimatyczna i przytulna atmosfera w tej Naszej małej pracowni „Na górze” panowała przez cały miesiąc grudzień. Tutaj rodziły się pomysłyi kreatywność, które przechodziły w twórcze działanie. Był czas na pieczenie i lukrowanie pierników, odwiedziny Św. Mikołaja, przystrajanie sal świątecznymi ozdobami, dzielenie się opłatkiem, jednak najwięcej satysfakcji sprawiło Nam własnoręczne wykonanie świątecznych upominków. Lampiony ze szkła, serwetki z makramy, aniołki ze sznurka, kartki świąteczne to dekoracje, które mają w sobie nieodparty urok. Naszymi gwiazdkowymi prezentami, z ogromną radością obdarowaliśmy bliskie Nam osoby ale również podarowaliśmy je na świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy i co najbardziej Nas raduje- podobały się innym i cieszyły się zainteresowaniem.
20MIKOŁAJKI
6 grudnia jak co roku obchodziliśmy imieniny Św. Mikołaja. Z tej okazji do naszego zespołu rewalidacyjno-wychowawczego zawitał Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Samorząd uczniowski w strojach elfów, aniołka i Mikołaja przywitał nas wszystkich w sali doświadczenia świata wesołymi dzwoneczkami oraz głośnym Ho, Ho, Ho. Oczywiście nie zabrakło radości i uśmiechów, a Magia Świąt Bożego narodzenia udzieliła się nam wszystkim.
13PIZZA
W czwartek 17 listopada odbyły się zajęcia kulinarne, na których przygotowywaliśmy wyśmienitą domową pizzę wieloskładnikową. Przyrządzaliśmy pizzę dla wykwintnych smakoszy oliwek i salami a także tradycyjną z pieczarkami i kukurydzą. W naszym menu pojawiła się również pizza wiejska z kiełbaską. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i ochotą zabrali się do pracy. Dodatkową atrakcją była możliwość zapoznania się z urządzeniem termomix. Z jego pomocą przygotowaliśmy ciasto drożdżowe. Samodzielnie lub z niewielką pomocą pań nauczycielek uczestnicy kroili pieczarki, oliwki, kiełbaskę, ścierali ser a następnie rozkładali składniki na przygotowanym cieście. Nie zabrakło również podstawowego składnika czyli sosu pomidorowego oraz ziół oregano i bazylii. Zapach włoskich przypraw unosił się po całym budynku. Pizza smakowała wszystkim wybornie a co po niektórzy zjadali dokładki.
16SAŁATKA JARZYNOWA
W czwartek 20 października na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych przygotowywaliśmy sałatkę warzywną. Wszyscy przynieśli ugotowane jarzynki: marchewki, pietruszki, selery, ziemniaki, jajka oraz inne składniki potrzebne do przyrządzenia pysznej i zdrowej sałatki. Zanim przystąpiliśmy do pracy, należało dokładnie umyć ręce i założyć fartuchy. Następnie przygotowaliśmy stanowisko pracy zaopatrzone w niezbędne przybory: nóż, deska, łyżka, miseczki i duży garnek bo warzyw było naprawdę sporo. Kulinarne wyzwanie rozpoczęliśmy najpierw od rozpoznawania i opisywania warzyw za pomącą zmysłu dotyku i wzroku a także określaliśmy smak, zapach, kolor czy jest twarde, czy miękkie, jak wyglądało przed ugotowaniem. Każdy mógł samodzielnie zdecydować w jaki sposób chce pokroić swoje warzywa (kosteczka, paseczki, wiórki, krążki). Sałatkę jarzynową przygotowujemy co rok, toteż wszyscy wiemy jakie składniki i przyprawy musza być dodane aby sałatka była smaczna i kolorowa. Sprawnie i z apetytem udało się Nam przyrządzić sałatkę jarzynową, którą ze smakiem spałaszowaliśmy.
15SPACER SERNSORYCZNY
Korzystając z pięknej pogody, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, udaliśmy się do siedleckiego lasu, gdzie wykonaliśmy pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami.” Nasz sensoryczny spacer rozpoczęliśmy od gry w skojarzenia, każdy mógł powiedzieć lub pokazać z czym kojarzy mu się las, następnie z zawiązanymi oczami chodziliśmy wzdłuż sznurka, co pozwoliło nam lepiej wsłuchać się w odgłosu lasu. Kolejnym zadaniem było znalezienie liścia z dziurką i obserwacja przez nią otoczenia. Nie zabrakło również ćwiczeń ruchowych – każdy mógł spróbować swoich sił przechodząc po grubej gałęzi drzewa. Po ćwiczeniach równowagi przyszedł czas na konkurs na najpiękniejszy leśny obraz z miękkich i twardych skarbów leśnych, które najpierw samodzielnie musieliśmy odszukać. Jednak największa zabawa była na zakończenie, a mianowicie bitwa na liście. Dzielnie wykonaliśmy wszystkie zadania, dlatego też zasłużyliśmy na pyszne pieczone, które przygotował dla nas Pan Paweł.
18ŚWIERADÓW – ZDRÓJ I OKOLICE
Naszą czterodniową wycieczkę w okolice Gór Izerskich rozpoczęliśmy od wizyty w Czarcim Młynie w Świeradowie-Zdroju, gdzie odbyliśmy podróż „od ziarenka do bochenka”. Była to okazja, aby przenieść się w czasy, kiedy to wielką wartością była produkcja mąki i wypiek chleba. Po wizycie w Czarcim Młynie udaliśmy się do ośrodka skąd pieszo wyruszyliśmy na zwiedzanie Parku Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju. Na zakończenie dnia nie zabrakło dobrej zabawy m.in. muzyki, tańców i śpiewów. Każdy mógł spróbować własnych sił w bilarda, czy piłkarzyki. Dzień drugi rozpoczął się pochmurno i deszczowo, troszkę pokrzyżowało to nasze plany, ale nie odpuściliśmy i kolejką gondolową wyjechaliśmy na Stóg Izerski, przespacerowaliśmy się i zanim deszcz całkowicie nas zmoczył dotarliśmy do Schroniska PTTK na Stogu Izerskim, gdzie zjedliśmy pyszną zupę i zjechaliśmy kolejką w dół. Na szczęście popołudniu przestało padać, więc udaliśmy się na zwiedzanie okolic Parku Zdrojowego i zakup pamiątek. Dzień trzeci był najbardziej aktywny. Rozpoczęliśmy go od wizyty w zamku Czocha w Leśnej. Tajemniczość tego miejsca sprawiła, że nasza wycieczka była niezapomnianą przygodą. Następnie udaliśmy się do Krobicy, gdzie przeszliśmy podziemną trasą turystyczną: wąskie przejścia, ciemność oraz zalegająca woda sprawiły, że dla niektórych było to nie lada wyzwanie, ale w efekcie końcowym wszyscy poradzili sobie znakomicie. Z Krobicy wróciliśmy do Świeradowa – Zdroju, gdzie czekało na nas kolejne wyzwanie, czyli wieża SkyWalk, na wszystkich zrobiła ogromne wrażenie oraz dostarczyła wielu przeżyć. Na zakończenie dnia była niespodzianka dla naszej jubilatki Ewy: pizza, zabawa z muzyką i tańcami oraz prezenty. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, dzień czwarty to czas powrotu do domu, ale nawet w tym dniu nie zabrakło atrakcji, a jedną z nich była Zapora Leśniańska, gdzie mieliśmy świetną okazję wypróbować nasze własnoręcznie wykonane wiatromierze. Każdy mógł samodzielnie określić siłę i kierunek wiatru. Na koniec spacer leśnymi ścieżkami i już powrót prosto Radwanowic. Wszyscy wrócili zadowolenia z nowym bagażem doświadczeń.
Kliknij na zdjęcie:
DZIEŃ DZIECKA
„Dziecko może nauczyć dorosłego trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił – tego, czego pragnie” – Paulo Coelho.
Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny, ponieważ w tym dniu wszyscy możemy być dziećmi. Dlatego też postanowiliśmy dobrze uczcić ten dzień i wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej pojechaliśmy do parku im. Rotmistrz Witolda Pileckiego w Nielepicach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji min: zawody i konkursy, zabawa na placu zabaw, zjazd tyrolką (dla niektórych była to szansa na przełamanie własnych barier) oraz dobra muzyka z tańcami i wyśmienite jedzenie. Wszyscy bawiliśmy się wręcz doskonale.
Kliknij na zdjęcie:
POZNAJEMY ŻYWIOŁ POWIETRZE
Jak dotąd w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Pogromcy Żywiołów” poznaliśmy już żywioł ogień, ziemię i wodę. Ty razem przyszedł czas na żywioł powietrze. Pewnego słonecznego, choć wietrznego dnia, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, udaliśmy się na spotkanie z wróżką POWIETRZE, która zgłębiła nam kilka informacji teoretycznych. Dowiedzieliśmy się m. in. co to jest w ogóle powietrze i jakie ma właściwości, jakie są pozytywne i negatywne skutki działania żywiołu oraz jak możemy dbać, by nasze powietrze było czyste. Następnie wykonaliśmy kilka prostych doświadczeń, po czym przystąpiliśmy do wykonania kolorowych wiatromierzy, które świetnie posłużyły nam do określenia natężenia wiatru oraz jego kierunku. Zajęcia zakończyliśmy zabawą z wykorzystaniem naszych własnoręcznie wykonanych wiatromierzy.
Kliknij na zdjęcie:
NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU
Jednym z ostatnich zadań projektowych jakie dodatkowo sobie wyznaczyliśmy w ramach społecznej akceptacji i tolerancji osób ze spectrum autyzmu, było odbycie spaceru „na niebiesko”. We wtorek 29 marca zaplanowaliśmy wyjazd do lasu w Tenczynku jednak pogoda pokrzyżowała trochę nasze plany i spacer odbył się po Radwanowicach. Wszyscy ubrani w niebieskie barwy z niebieskimi balonami, przemaszerowaliśmy w stronę „Dołów” radwanowickich. Na miejscu korzystając z tego, że pogoda poprawiła się znacząco, rozpaliliśmy ognisko i wszyscy wspólnie miło spędziliśmy czas na pieczeniu kiełbasek i korzystaniu z placu zabaw. Taka forma aktywizacji dzieci i młodzieży na pewno ma pozytywny wpływ kształtowanie właściwych postaw prospołecznych i zrozumienie emocji i uczuć innych osób. Na zakończenie wszyscy wspólnie zapozowaliśmy do zdjęcia „na niebiesko.
Kliknij na zdjęcie:
WARSZTATY "TWORZENIE KOMPOZYCJI Z ROŚLIN
- MOJA PÓŁPUSTYNIA W SŁOIKU"Część II naszych zajęć mających na celu zapoznanie nas z żywiołem ziemia to zajęcia praktyczne. W tym celu zaprosiliśmy do nas Panią Justynę, która przeprowadziła warsztaty „Tworzenie kompozycji z roślin – moja półpustynia w słoju.” Po wzajemnym zapoznaniu się oraz wprowadzeniu, przystąpiliśmy do zmysłowego poznania ziemi i pisaku stanowiących podłoże kompozycji, którą mieliśmy stworzyć. Każdy mógł przekonać się jaka ta ziemia właściwie jest: jaki ma kolor, zapach, kształt, czy jest ciepła, czy zimna itp. Nie zabrakło również ćwiczeń manipulacyjnych z wykorzystaniem drobnych kamieni, czy muszelek. Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych składników przystąpiliśmy do wykonania własnej kompozycji z wykorzystaniem sukulentów (są to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody wykorzystując tkankę wodną). Pani Justyna w sposób prosty i zrozumiały kierowała i nadzorowała nasze działania, a w razie potrzeby służyła pomocą i odpowiadała na wszelkie nurtujące nas pytania. Kiedy wszyscy mieli już gotową własną półpustynię w słoju Pani Justyna przekazała nam najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji kompozycji roślinnej, po czym wręczyła każdemu uczestnikowi certyfikaty za aktywny udział w warsztatach.
Kliknij na zdjęcie:
ZIEMIA JAKO PLANETA
Już po raz kolejny odbyły się zajęcia integracyjne w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Pogromcy Żywiołów”. Tym razem wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej poznawaliśmy żywioł ziemię. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od poznania wróżki „Ziemi”, która opowiedziała nam o sobie kilka ciekawostek. Mieliśmy również okazję zobaczyć model Układu Słonecznego, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że Ziemia to trzecia planeta licząc od Słońca, poznaliśmy również nazwy pozostałych planet z Układu Słonecznego. W dalszej części zajęć wróżka „Ziemia” przedstawiła nam globus oraz opowiedziała o ukształtowaniu powierzchni Ziemi. Na zakończenie zajęć każdy wykonał swoje „ziemskiego ludzika”.
Kliknij na zdjęcie:
DZIEŃ MOTYLI
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe” 14 marca obchodziliśmy Dzień Motyli. Przedwiośnie to doskonały moment na święto motyli, ponieważ właśnie wiosną zaczynają się one pojawiać w naszych ogrodach i na łąkach. Dzień Motyla przypada dokładnie 14 marca. Tego dnia wspólnie z uczniami naszej szkoły oraz podopiecznymi świetlicy terapeutycznej, włączyliśmy się w obchody tego nietypowego święta i po wysłuchaniu ciekawostek na temat tych pięknych owadów przystąpiliśmy do wykonania kolorowych motyli poprzez różnorodne techniki malarskie i formy przestrzenne. Nie zabrakło dobrej zabawy, humoru oraz pomysłowości aby powstały piękne i kolorowe prace plastyczne. Dzień motyli był również nawiązaniem do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-społecznego pt. „W cudownym świecie z Wami-NIEBIESKIMI MOTYLAMI” a zarazem kontynuacją realizacji zadań wyznaczonych w projekcie a mianowicie wykonaniem przewodniego motywu projektu związanego z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Kliknij na zdjęcie:
"POZNAJEMY AUTYZM"
Nasz udział w projekcie pt. „W cudownym świecie z Wami – niebieskimi motylami” rozpoczęliśmy, wspólnie z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, od zapoznania się z „Czarodziejką” Joanny M. Chmielewskiej. Pani Kamila czytając przeniosła nas
w magiczny świat Kai, która ma autyzm i Mai, która marzyła, by zostać „czarodziejką.” Jak potoczyła się historia Kai i Mai dowiedzcie się sami… Po lekturze „Czarodziejki”, by usystematyzować sobie wiedzę wykonaliśmy kilka kart pracy. Kolejnym zadaniem projektowym było wykonanie gazetki informującej o trudnościach z jakimi zmagają się osoby z autyzmem. Z tym zadaniem również sobie świetnie poradziliśmy, a poniżej zamieszczamy kilka najważniejszych informacji na temat autyzmu.Co to jest autyzm?
Autyzm, a właściwie spektrum autyzmu, to odmienny od typowego sposób rozwoju i postrzegania otaczającego nas świata (to trochę jak taki inny system operacyjny komputera J). Ta odmienność dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby nim dotknięte mogą zachowywać się nietypowo lub mieć trudności w komunikacji i relacjach społecznych. Autyzm jest diagnozowany najczęściej u dzieci, ale trwa przez całe życie i nie „wyrasta się” z niego.
Mam autyzm – spróbuj mnie zrozumieć:
- Nie rozumiem, że niektóre sytuacje są NIEBIEZPIECZNE;
- Często powtarzam to co usłyszę;
- Jestem nieco zwariowany;
- Czasem nie panuję nad swoim zachowaniem;
- Słucham Cię, ale nie lubię patrzeć Ci w oczy;
- Nie wiem dlaczego się do mnie uśmiechasz;
- Śmieję się głośno;
- Wymyślam dziwne zabawy;
- Poczekaj na mnie. Potrzebuję dłuższej chwilę żeby skończyć to co zacząłem;
- W mojej głowie roją się niezliczone ilość myśli;
- Gdy nie wiem co mówisz, narysuj mi to;
- Trudno mi powiedzieć co myślę;
- Nie lubię hałasu;
- Czasem jestem bardzo ruchliwy;
- Poskaczmy, pokręćmy się, pohuśtaj mnie. To lekarstwo na mój stres.
Czy autyzm to choroba?
Autyzm to nie choroba, tylko odmienność rozwojowa. Nie ma na niego lekarstwa i nie można się nim zarazić.
Czy osoby z autyzmem są niepełnosprawne intelektualnie?
Autyzm nie oznacza niepełnosprawności intelektualnej. Te zaburzenia mogą, ale nie muszą współistnieć ze sobą. Wiele osób ze spektrum autyzmu funkcjonuje w normie intelektualnej.
Czy osoby z autyzmem są agresywne?
Osoby autystyczne nie są z natury agresywne. Zachowania te mogą występować, ale nie jest to objaw autyzmu, tylko frustracji, która może wynikać z tego, że osoba z autyzmem nie potrafi komunikować
o swoich potrzebach lub nie rozumie sytuacji, w której się znajduje.„W CUDOWNYM ŚWIECIE Z WAMI
- NIEBIESKIMI MOTYLAMI”Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci!
Z przyjemnością informujemy o kolejnym projekcie podjętym przez odział rewalidacyjno-wychowawczy w naszej szkole.
Poszerzanie świadomości dotyczącej autyzmu jest ważnym elementem kształtowania młodych, tolerancyjnych osób. Dzieci ze spectrum autyzmu potrzebują społecznej akceptacji, zaś ich rodziny wsparcia i zrozumienia. W celu rozwijania wiedzy dotyczącej tego zagadnienia, zdecydowaliśmy się na udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „W cudownym świecie z Wami – niebieskimi motylami” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Niegowie. Projekt będziemy realizować w dniach od 1 marca do 4 kwietnia 2022r.
Celem projektu jest:
- poszerzanie świadomości społecznej wśród dzieci i młodzieży na temat autyzmu;
- kształtowanie właściwych postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży;
- wychowanie do wartość takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość;
- kształtowanie postaw społecznych u dzieci i uczniów w wieku przedszkolnym i szkolnym;
- aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób;
- integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju.
Aby zrealizować projekt i otrzymać certyfikat musimy wykonać zadania obowiązkowe, do których należą:
- Przeczytanie opowiadania, książki przybliżającej zagadnienia dotyczące spectrum autyzmu np. „Czarodziejka” J. M. Chmielewskiej z serii „Bajki bez barier”, „Kosmita” R. Jędrzejewskiej-Wróbel.
- Przygotowanie gazetki przedstawiającej najważniejsze informacje dotyczące trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem.
- Wykonanie dowolna techniką plastyczną niebieskiego motyla- przewodniego motywu projektu związanego z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
- Wykonanie „niebieskiego zdjęcia” uczestników projektu w czasie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W celu solidaryzacji z osobami dotkniętymi autyzmem.
Możemy również wykonać zadania dodatkowe takie jak:
- Odbycie „spaceru dla Autyzmu”
- Zorganizowanie konkursu plastycznego pt. ”Rozumiem, akceptuję, podziwiam”.
Fotorelacja z realizacji projektu zostanie umieszczona na stronie szkoły.
KARNAWAŁ
Czas karnawału i bali niestety już minął a my miło wspominamy ten jeden z najważniejszych dni w roku kiedy mogliśmy poszaleć w tańcu przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Na ten dzień wszyscy czekali z radością. Znakomite towarzystwo naszych kolegów i koleżanek ze szkoły oraz świetlicy terapeutycznej, kolorowe i oryginalne przebrania oraz słodki i bardzo kaloryczny poczęstunek to wszystko sprawiło, że nasze baterie zostały naładowane. Wszyscy bawili się znakomicie i dobry humor dopisywał.
Kliknij na zdjęcie:
"TŁUSTY CZWARTEK"
Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim jest ostatnim czwartkiem przed wielkim postem, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce, według tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze w tym dniu są pączki, oponki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem. Tego dnia chętnie się nimi zajadamy stając przed wyborami: pączek z różą, budyniem, a może marmoladą... Jak głosi przesąd, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia. Aby tradycji stało się zadość postanowiliśmy dobrze przygotować się do tłustego czwartku. Wszyscy ochoczo zabraliśmy się do pracy. Pierwszy rzut padł na oponki. Rozpoczęliśmy od przygotowania miejsca pracy oraz wszystkich niezbędnych składników. Konsekwentnie działaliśmy według sprawdzonej receptury, co sprawiło, że oponki wyszły znakomite. Po oponkach przyszedł czas na faworki, z którymi równie sprawnie się uporaliśmy. Po upieczeniu byliśmy już w pełni gotowi na tłusty czwartek.
Kliknij na zdjęcie:
WYJAZD DO KINA
Wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej pojechaliśmy na wycieczkę do kina „Sokół” w Trzebini, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć film pt. „Skarb Mikołajka”. Mikołajek to przebojowy chłopiec, dla którego najważniejsze osoby to: mama, tata i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie życie bez najlepszych przyjaciół? Przecież to po prostu niemożliwe. Dlatego, by zapobiec nieszczęściu, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu…. Czy im się uda? Przekonajcie się sami. My już wiemy, jak zakończyła się ta historia… Po powrocie do Radwanowic czekała na nas ciepła pizza.
Klinknij na zdjęcie:
SPAGHETTI BOLOGNESE
W czwartek 10 lutego w naszym zespole rewalidacyjno-wychowawczym odbyły się zajęcia kulinarne. Tym razem przyrządzaliśmy danie z kuchni włoskiej „Spaghetti Bolognese” w wersji „na bogato” bo z mięsem. Spaghetti to specyficznie włoska potrawa i jednocześnie nazwa szczególnego rodzaju makaronu, który stanowi jej podstawę. Typowe danie spaghetti składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z odpowiednim sosem i posypanego serem najczęściej parmezanem lub pecorino. Cóż więc można powiedzieć o spaghetti bolognese, szybkie, proste i zawsze dobrze smakuje. Wszyscy z wielkim smakiem zajadali się wyśmienitym makaronem.
Kliknij na zdjęcie:
DOŚWIADCZENIA Z WODĄ
Część II naszych zajęć w ramach poznawania kolejnego żywiołu skupiła się wokół eksperymentów i doświadczeń, które dogłębniej pozwoliły nam poznać przecież tak potrzebną w naszym życiu wodę. Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie stanów skupienia w jakich występuje woda. Następnie zamieniliśmy się w badaczy właściwości wody, najpierw sprawdziliśmy co w wodzie się rozpuszcza, a co nie. Kolejnym nurtującym nas pytaniem było co w wodzie pływa, a co w niej zatonie i dlaczego. W dalszej części przystąpiliśmy do badania ile monet zmieści się w szklance z wodą – wynik był zaskakujący, ponieważ zmieściło się więcej monet niż zakładaliśmy. Następnie sprawdziliśmy w której wodzie: ciepłej, czy zimne, szybciej rozpuści się atrament. Nie zabrakło również doświadczenia ukazującego nam różnicę między wodą z solą, a wodą bez soli oraz eksperymentu, który pozwolił nam przekonać się, że woda może być sucha wystarczy tylko trochę zmielonego pieprzu. Na zakończenie zajęć zobaczyliśmy, jak przy pomocy wody, cukru i suchych drożdży można napompować balon oraz jak woda uwalnia kolory z cukierków skittles.
Kliknij na zdjęcie:
POZNAJEMY ŻYWIOŁ WODĘ
Już po raz kolejny, wspólnie z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, mieliśmy okazje uczestniczyć w zajęciach w ramach innowacji „Pogromcy Żywiołów”. Tym razem przyszła kolej na żywioł: wodę. Rozpoczęliśmy od tego po co właściwe jest potrzebna nam woda oraz jakie są jej właściwości: kolor, smak, zapach oraz kształt. Następnie poprzez wielozmysłowe poznanie dowiedzieliśmy się w jakich stanach skupienia występuje woda – mogliśmy zobaczyć, dotknąć, a nawet spróbować wodę w stanie ciekłym oraz stałym. Ku wielkiemu zaskoczeniu pojawiła się również para wodna, jako trzeci stan skupienia, w jakim występuje woda. Było to ciekawe doświadczenie, szczególnie, że pogoda nam dopisała i spadł śnieg. Na zakończenie zajęć pojawił się styropian, który najpierw rozdrobniliśmy na drobne kuleczki, a potem zamieniliśmy na nasz sztuczny śnieg, z którym była najlepsza zabawa w rzucanie, robienie aniołów, a nawet zakopywanie zabawek.
Kliknij na zdjęcie:
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Ho, ho, ho, jak ten czas szybko leci!!! W zeszłym tygodniu odwiedził nas długo wyczekiwany gość, czyli Święty Mikołaj we własnej osobie wraz z Aniołkiem, z saniami pełnymi prezentów. Wizyta Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku, do którego przygotowują się starannie. W tym roku każdy uczestnik zajęć wykonał pracę plastyczną przedstawiającą Świętego Mikołaja zrobionego z papierowego talerzyka, filcu oraz bibuły. 6 grudnia nadszedł wreszcie ten dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Gdy już się pojawił na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Dzieci dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj z pomocą Aniołka wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w innych szkołach. Zdjęcia zrobione z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.
Kliknij na zdjęcie:
ANDRZEJKI
Andrzejki w Polsce obchodzone są w wigilie św. Andrzeja. Tradycja andrzejkowego wieczoru sięga zamierzchłych czasów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szanse dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. W tym roku i my chcieliśmy poczuć magię andrzejkowego wieczoru oraz zgłębić tajniki wróżb. W atmosferze magii i czarów oraz w towarzystwie kota Sylwestra zaczęliśmy od andrzejkowego serca i szpilki, tym samym sprawdzając imię naszej przyszłej miłości lub osoby, która niebawem nas odwiedzi. Następnie wykorzystaliśmy kolorowe kubeczki oraz kilka przedmiotów, które miały pokazać nam co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Nie zabrakło również rogalików z wróżbami, które cieszyły się największym powodzeniem. Tajniki andrzejkowej magii zgłębiał również wspólnie z Panią Anią uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z nauczania domowego.
Klitnij na zdjęcie:
PIECZEMY ROGALIKI
Z okazji zbliżających się andrzejek postanowiliśmy przygotować rogaliki z wróżbami. Tym razem padło na rogaliki krucho-drożdżowe. Całą kulinarną przygodę rozpoczęliśmy od czynności higienicznych i przygotowania miejsca pracy oraz niezbędnych składników. Następnie postępując zgodnie z przepisem połączyliśmy składniki niezbędne do wykonania ciasta. Kiedy wszystko było już na stolnicy odpowiednio wyrobione, przystąpiliśmy do wałkowania. Po dokładnym rozwałkowaniu ciasta pokroiliśmy je na trójkąciki, a na każdy z nich daliśmy po troszkę nadzienia, dla urozmaicenia wykorzystaliśmy marmoladę, nutellę oraz masę kajmakową. Przyszła pora na najtrudniejsze, czyli zwijanie rogalików, ale i tutaj wszyscy spisali się doskonale. Kiedy rogaliki były już w piekarniku przygotowaliśmy wróżby na patyczkach, które powbijaliśmy w upieczone już rogaliki. W przygotowania włączył się również uczestnik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z nauczania domowego, który wspólnie z Panią Anią przygotował swoją porcję rogalików z wróżbami.
Klilnij na zdjęície:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZARNEGO KOTA cz. II
Następnego dnia, to jest w czwartek 25 listopada 2021 roku, wspólnymi siłami wykonaliśmy planszę tematyczną dotyczącą Międzynarodowego Dnia Czarnego Kota. Głównym bohaterem był oczywiście czarny kot! Zanim przystąpiliśmy do pracy dowiedzieliśmy się czym można karmić kota, oraz jak o niego dbać! Poznaliśmy kilka kocich ciekawostek, a także dowiedzieliśmy się jakie są największe kocie rekordy. Nasze zadanie było o tyle trudne, że musieliśmy uważnie słuchać pań, by móc później umieścić te informacje na planszy. Najważniejsze informacje zostały przez nas zapisane, pozostałe wkleiliśmy. Tak oto powstała "cenna baza" podstawowej wiedzy na temat tych jakże przemiłych stworzeń. Kto ma w domu kota ten wie, o czym mówimy. Pozdrawiamy wszystkie kociaki, zwłaszcza te czarne:)
Kliknij na zdjęcie:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZARNEGO KOTA cz. I
W środę, 24 listopada 2021 roku odbyły się kolejne zajęcia zorganizowane w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej pn. "Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe". Były to zajęcia na temat Międzynarodowego Dnia Czarnego Kota, który swoje święto obchodził 17 listopada. Nie od dziś wiadomo, że czarne koty uznawane są za pechowe, nikt natomiast nie umie odpowiedzieć na pytanie dlaczego :) My postanowiliśmy odczarować ten przesąd zapraszając do wspólnej zabawy jednego z "czarnych kotów" – Sylwestra! Naszym zadaniem było odszukanie kopert z zadaniami, podążając po śladach czarnych łapek. W sumie, nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie to, że łapki różniły się od siebie wielkością. Niemniej jednak w grupie siła, dzięki czemu udało nam się znaleźć wszystkie koperty. W pierwszej kopercie kryło się zadanie pod nazwą: "Kocie przysmaki" – co, jak łatwo można się domyślić wiązało się z piciem mleka. Naszym zadaniem było wypicie mleka z talerzyka za pomocą języka, czyli krótko mówiąc, tak jak kotki :) Oczywiście poszło nam świetnie, co dodatkowo zmotywowało nas do poszukiwań kolejnej koperty. W niej czekało nas zadanie pod nazwą: "Koci wzrok" – czyli gra, którą większość z nas dobrze zna, a więc memory. Ale nie zwykłe tylko kocie :) I tym razem poszło nam bardzo dobrze – każdemu z nas udało się zdobyć przynajmniej jedną parę obrazków. I tak, podążając po śladach czarnych łapek, odnaleźliśmy trzecią kopertę, a w niej zadanie pod nazwą: "Kocie polowanie". Chyba wszyscy wiedzą, że poza miską mleka koty lubią kłębuszek włóczki i oczywiście myszki :) Zatem naszym zadaniem było jak najszybsze zwinięcie na główkę kota włóczki, by w jak najkrótszym czasie "upolować" swoją myszkę! I tym razem nasz spryt nas nie zawiódł, a emocje potęgował fakt wykonania zadania w jak najkrótszym czasie :) Do ostatniej koperty z zadaniem poprowadziły nas najmniejsze ślady kocich łapek – były to ślady Sylwestra! W kopercie czekało na nas zadanie pod nazwą: "Kocia gimnastyka". Naszym zadaniem było naśladowanie ruchów kota – pomagały nam w tym specjanie przygotowane plansze, na których oczywiście nie mogło zabraknąć tej, na której koty odpoczywają. Tym jakże miłym akcentem zakończyła się nasza wspólna zabawa, do której zaprosiliśmy "czarnego", ale jak widać, wcale nie pechowego kota Sylwestra! Zresztą, zobaczcie sami jak świetnie się bawiliśmy!
Kliknij na zdjęcie:
ZNÓW ZAPACHNIAŁO JESIENIĄ!
Przez tropiki, przez pustynię
Toczył zając wielką dynię.
Toczył, toczył dynie w dół,
Pękła dynia mu na pół!
Pestki z niej się wysypały,
Więc je zbierał przez dzień cały.
Raz, dwa, trzy! Ile pestek zbierzesz Ty!?Zespół kucharzy i kucharek z klas pani Doroty Kieś, pani Kamili Szkodlarskiej i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych pod opieką pani Ani Wesołowskiej spotkał tegoż zająca. Pestek doliczyliśmy się sporo, ale jeszcze bardziej ucieszył nas miąższ z dyni, po jej wydrążeniu. Jako że już po Halloween, postawiliśmy na jesienną zupę. Noże i obieraczki poszły w ruch. Dodaliśmy mleczko kokosowe, świeżo starty imbir, czosnek i cebulę i po kilku chwilach w naszej szkole rozniósł się wspaniały zapach gotującej się zupy. Całości dopełniły przygotowane przez uczniów grzanki z masełkiem czosnkowym. Po kolejnych zajęciach kulinarnych doszliśmy do wniosku, że większość z nas to urodzeni kucharze i kucharki. Bo najsmaczniejsze potrawy, to te gotowane z sercem J A tego u nas nie brakuje!
Kliknij na zdjęcie:
mgr Dorota Kieś
MOJE PIERWSZE ŹRÓDŁO ŚWIATŁA
W minionym tygodniu w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Pogromcy Żywiołów” wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej udaliśmy się do Muzeum Elektroniki w Krakowie, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Moje pierwsze źródło światła”. Zajęcia rozpoczęły się od interakcyjnego pokazu połączonego z zaprezentowaniem sprzętu elektronicznego minionej epoki. Zobaczyliśmy różnoraki sprzęt elektroniczny używany dawniej tj: stare radia, telefony, walkmany, czy elektryczne kalkulatory. Mieliśmy również okazję obejrzeć bajkę odtwarzaną z kliszy i spróbować nagrać swój głos walkmanem. Następnie rozpoczęliśmy konstrukcję autorskiego projektu budowy ciekawej przetwornicy która pozwoliła stworzyć nam źródło światła w najnowszej technologii ” LED „ i tym zakończyliśmy swoją przygodę z elektroniką minionej epoki. Po warsztatach udaliśmy się na pyszny obiad do pobliskiej restauracji.
Kliknij na zdjęcie:
SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
28 października w ramach innowacji „Pogromcy Żywiołów” mieliśmy okazję, wspólnie z uczniami ISP oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, uczestniczyć w spotkaniu ze strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Radwanowicach. Pan Piotr zapoznał nas z zawodem strażaka, zaprezentowała stroje oraz sprzęt niezbędny podczas akcji. Po krótkiej prezentacji każdy z nas mógł poczuć się choć troszkę strażakiem przymierzając kask strażacki, podnosząc butle tlenową, czy rozwijając i zwijając wąż strażacki Mieliśmy również okazję dowiedzieć się co skrywa wóz strażacki i jak głośną wyją syreny. Ponadto Pan Piotr opowiedział nam kilka ciekawostek dotyczących OSP w Radwanowicach. Po zakończonym spotkaniu, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na ognisko, gdzie każdy miał możliwość upiec kiełbaskę. Nie zabrakło również zabawy na placu zabaw oraz rzucania się pięknymi, jesiennymi liśćmi. Jednocześnie kierujemy serdeczne podziękowania dla Pana Piotra – Prezesa OSP Radwanowice.
Kliknij na zdjęcie:
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK cz.II
Kolejne zajęcia odbyły się w następnym tygodniu, w środę 20 października. Zaczęliśmy je od powtórzenia zdobytych wcześniej informacji, na podstawie wykonanego przez nas plakatu. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, a naszym zadaniem było ułożenie w odpowiedniej kolejności poszczególnych czynności związanych z myciem rąk. Później przystąpiliśmy do wykonania doświadczenia, polegającego na mieszaniu startego na tarle mydła, zarówno w ciepłej, jak i w zimnej wodzie. Podsumowaniem wykonanego eksperymentu była rozmowa o tym, dlaczego lepiej myć ręce w ciepłej wodzie, o czym mogliśmy się przekonać podczas praktycznej nauki mycia rąk. Każdy z nas poradził sobie z tym zadaniem na piątkę z plusem!
Kliknij na zjęcie:
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK cz.I
15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Było to już drugie spotkanie zorganizowane w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej pn. „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”. Na to spotkanie zaprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki, by móc wspólnie zgłębić bardzo ciekawy i zarazem ważny temat, jakim jest codzienne mycie rąk. Zajęcia, z racji swojej obszerności, zostały podzielone na dwa dni. Pierwszego dnia poznaliśmy różne preparaty służące do mycia i higieny rąk, począwszy od tradycyjnego mydła w kostce, poprzez mydło w płynie, w tym również antybakteryjne, żel antybakteryjny, chusteczki nawilżane, szczoteczkę do paznokci. Następnie, wspólnymi siłami, wykonaliśmy plakat pokazujący sytuacje, w których należy myć ręce. Najpierw każdy z nas wybrał po jednej karteczce przedstawiającej sytuację, w której należy myć ręce. Później pokolorowaliśmy wybrany przez siebie obrazek i opowiedzieliśmy, co się na nim znajduje. Kolejnym krokiem było przyklejenie obrazka na dużym arkuszu papieru oraz podpisanie go. Następnie wspólnie opowiedzieliśmy co znajduje się na wykonanym przez nas plakacie. Podsumowaniem pierwszego dnia naszych zajęć była zabawa w Detektywów. Naszym zadaniem było poszukać ukrytych w sali Bakteriaków, Wirusiaków i Pasożytniaków, czyli małych karteczek z podobiznami tych bohaterów, poprzyczepianych w różnych zakamarkach. Na koniec policzyliśmy nasze zdobycze po to, by zobaczyć, kto okazał się najskuteczniejszym Detektywem!
INNOWACJA POGROMCY ŻYWIOŁÓW - OGIEŃ
Uczniowie naszej szkoły, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczestnicy Świetlicy Terapeutycznej wzięli udział w zajęciach innowacyjno – integracyjnych, które pozwoliły im stać się pogromcami żywiołów. 18 października poskramiali ogień: wykonywali doświadczenia, które pozwoliły im poznać i wyjaśnić, czym jest ogień, co może nam dać. Początkowo uczniowie i uczestnicy projektowali plakaty, na których umieścili fotografie czterech żywiołów. Nagle w budynku zawył alarm przeciwpożarowy! Zmusił nas on do opuszczenia budynku i zebrania się w miejscu przeznaczonym do ewakuacji. Jak się okazało, w tym dniu przeprowadzony był próbny alarm przeciwpożarowy. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się, że ogień potrafi być bardzo potężnym żywiołem, który oprócz tego, że daje nam dużo dobra – może też stanowić niszczycielską siłę, na którą należy uważać.
Kliknij na zdjęcie:
POGROMCY ŻYWIOŁÓW
W obecnym roku szkolnym nasi uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną z klas III – VIII, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczestnicy Świetlicy Terapeutycznej staną się pogromcami żywiołów! Woda, ogień, ziemia i powietrze to cztery najważniejsze żywioły. Każdy z nich jest równie potrzebny i ważny. Adresaci innowacji będą mieć możliwość poznania każdego z żywiołów, między innymi poprzez wykonywanie doświadczeń i eksperymentów. Innowacja ta jest naszą odpowiedzią na naturalne potrzeby dziecka przy jednoczesnym wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w podstawie programowej. Uczniowie i uczestnicy innowacji mają trudności ze zrozumieniem otaczającego nas świata lub potrzebują więcej czasu, by ten świat zrozumieć. Dlatego zdobywanie wiedzy poprzez działanie i samodzielne przeżywanie jest najlepszą i najefektywniejszą formą nauki. Każda aktywność podjęta podczas innowacji ma na celu rozbudzanie zainteresowań otaczającym światem, stymulowanie rozwoju kreatywności, myślenia i ekspresji; rozwijanie umiejętności społecznych: nawiązywania relacji, działania w grupie oraz współpracy z drugą osobą. Forma nauki jaką dostosowałyśmy do uczniów i uczestników niepełnosprawnych stworzy wiele okazji do osiągania przez nich sukcesów.
Marina Kurdziel i Kinga Kulińska – nauczyciele realizujący innowację Pogromcy żywiołów
Kliknij na zdjęcie:
AKCJA EKOLOGICZNA
W roku szkolnym 2021/2022 wspólnie z firmą AMOS stawiamy na ekologię. Dlatego też wspólnie z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej, Oddziałem Przedszkolnym ISP oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej dołączyliśmy do akcji ekologicznej organizowanej przez wyżej wspomnianą firmę. Akcja polega na zbieraniu pustych tubek po kleju firmy AMOS, 120 pustych tubek zostanie wymienione na 30 pełnych. Jednocześnie wspieramy również program PAJACYK Polskiej Akcji Humanitarnej. Przy współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu rozwiesiliśmy plakaty informacyjne oraz przygotowaliśmy dodatkowe pudełka na zużyte tubki, które przekazane zostały do poszczególnych klas. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w akcji.
Kliknij na zdjęcie:
POWITANIE JESIENI
Z początkiem nowego miesiąca uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej oraz ich opiekunami wybrali się w odwiedziny do Państwa Lorenców. Śmiało można powiedzieć, że jest to kolejna z „naszych tradycji” związana z powitaniem nowej pory roku – jesieni. Wprawdzie zeszłoroczne plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa, niemniej jednak w tym roku wszyscy razem mogliśmy się spotkać w miłym towarzystwie. Było to spotkanie długo wyczekiwane przez naszych podopiecznych, zresztą nie ma co się dziwić, bo atrakcji było wiele. Począwszy od przyrządzonych przez pana Pawła pieczonych ziemniaków, poprzez spacer po lesie a także, dla tych najbardziej odważnych możliwość obejrzenia z bliska traktora. Można było również wsiąść na traktor, a także posłuchać wydawanych przez niego odgłosów. Jak wiadomo wielkim fanem traktorów jest Szymon, dla którego pan gospodarz odpalił nieużywany od dłuższego czasu traktor, czyli jak sam Szymon nazywa „zabytek”. Radości było co niemiara! W dodatku pogoda dopisała a z nią i humory! Odpoczynek na świeżym powietrzu, w dodatku w przemiłym towarzystwie pozytywnie wpłynął na nas wszystkich. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Kliknij na zdjęcie:
SAŁATKA JARZYNOWA
Kolejny przepis kulinarny z Naszej książki kucharskiej to tradycyjna „sałatka jarzynowa”. Jest to znany, wielokrotnie sprawdzony i przetestowany przepis, który mamy zapisany już w zakładce: „ULUBIONE”. W piątek 8 października wszyscy uczestnicy zajęć przynieśli ugotowane warzywa oraz produkty potrzebne do sporządzenia wyśmienitej sałatki. Nie trzeba było wiele wskazówek czy pomocy ze strony nauczyciela, aby móc rozpoznać, wskazać czy też pokroić warzywa. Z wielką ochotą przystąpiliśmy do krojenia oraz mieszania składników a niecierpliwi ukradkiem kosztowali czy aby na pewno będzie smakowało. Każdy przygotował solidną porcję sałatki i ze smakiem pałaszował, przygryzając chleb z masłem. Dużą radość sprawiło wszystkim to, że mogli poczęstować również obecne panie nauczycielki no i oczywiście zebrać same pochwały.
Kliknij na zdjęcie:
DZIEŃ CHŁOPAKA
30 września obchodziliśmy święto Naszych chłopców. Z tej okazji, w tym dniu, wszyscy chłopcy i mężczyźni zostali obdarowani upominkami, które dziewczęta przygotowywały przez cały tydzień. Dziewczyny dzielnie składały kolorowe pudełeczka z papieru oraz pakowały w nie prezenty. Wspólnie, miło spędziliśmy ten dzień zajadając pizzę, popijając coca colę oraz podjadając słodkie smakołyki. Radośnie odśpiewaliśmy sto lat dla naszych wyjątkowych chłopaków.
Kliknij na zdjęcie:
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
Światowy Dzień Jabłka to idealna okazja na zajęcia kulinarne, dlatego też postanowiliśmy upiec szarlotkę. Tradycyjnie zaczęliśmy od czynności higienicznych oraz przygotowania miejsca pracy. Następnie zapoznaliśmy się z przepisem i przynieśliśmy niezbędne składniki - była to też przydatna lekcja matematyki w przeliczaniu na konkretach. W dalszej części naszych zajęć postępowaliśmy zgodnie z przepisem: kroiliśmy jabłka, mieszaliśmy niezbędne składniki, by powstał zaczyn oraz ciasto na szarlotkę, wałkowaliśmy, a na koniec przekroiliśmy ciasto na 2 części: jedną część wyłożyliśmy na spód blachy do pieczenia, dołożyliśmy jabłka, które ponownie przykryliśmy pozostałą częścią ciasta. Całość włożyliśmy do piekarnika i wyczekiwaliśmy efektu końcowego. Na koniec szarlotkę posypaliśmy cukrem pudrem, po czym przystąpiliśmy do degustacji.
Kliknij na zdjęcie:
ŚWIATOWY DZIEŃ NOSOROŻCA
Dnia 24 września 2021 roku, odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia organizowane w ramach Innowacji Pedagogicznej pn. „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”. Były to zajęcia na temat Światowego Dnia Nosorożca. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych obejrzeli filmik edukacyjny na temat nosorożców, z którego dowiedzieli się jak wyglądają te sympatyczne zwierzęta, co jedzą oraz jak spędzają czas wolny. Ponadto dowiedzieli się ciekawostki na temat tego, skąd się wzięła nazwa jednego z gatunków nosorożców - „Nosorożec biały”, jak również tego, co to znaczy gatunek zagrożony. Następnie na podstawie zdobytych informacji, jak również korzystając z „Encyklopedii Dzikich Zwierząt” wykonali plakat przedstawiający budowę nosorożca. Uczestnicy samodzielnie zaznaczali oraz podpisywali poszczególne elementy budowy ciała nosorożca. Następnie kolorowali tło przedstawiające środowisko życia tych przesympatycznych zwierząt. Zobaczcie sami, jak to wszystko wyglądało!
Kliknij na zdjęcie:
XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych
Fundacji im Brata Alberta
W środę 15 września, uczestniczyliśmy w XXVIII już Ogólnopolskiej Pielgrzymce dla podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta. Wraz z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta, wspólnie pielgrzymowaliśmy do kościoła pw św. Antoniego we Wrocławiu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem abpa Józefa Kupnego a potem odbył się wyjątkowy koncert zespołu „Śpiewające Jeziora” oraz Pani Lidii Jazgar. Uczniowie zajęć rewalidacyjnych wraz z nauczycielkami, reprezentujący naszą szkołę, dumnie trzymali sztandar Integracyjnej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Pacyfikacji Radwanowic. W ten słoneczny i ciepły dzień mieliśmy okazję spotkać kolegów i koleżanki z różnych placówek Fundacji. Z radością przeżyliśmy tę uroczystość.
Kliknij na zdjęcie:
WYCIECZKA NA MAZURY
"Mazury cud natury" pod takim hasłem odbyła się nasza mazurska przygoda. Na cztery dni przenieśliśmy się do urokliwych Paprotek tuż nad jeziorem Paprockim. Co dzień wyruszaliśmy w innym kierunku, by zwiedzać okoliczne miejsca. Całą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Jest to prywatne muzeum, które mieści się w odrestaurowanym spichlerzu wybudowanym w 1941 r. przez Niemców na potrzeby zaopatrzenia frontu wschodniego. Po zwiedzaniu udaliśmy się na pyszny obiad, po czym wyruszyliśmy w dalszą podróż do miejsca noclegowego. Po dotarciu do celu zajęliśmy swoje domki i zapoznaliśmy się z okolicą. Dzień drugi to głównie wycieczka do Wilczego Szańca połączona z lekcją historii, albowiem Wilczy Szaniec to niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 znajdowała się tam kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, na wschód od Kętrzyna. Dzień trzeci był bardzo długi i równie aktywny, a rozpoczął się od zwiedzania Twierdzy Boyen w Giżycku, która powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, wybudowana na planie sześcioboku ziemno–murowanego fortu zaporowego w bezpośrednim pobliżu miasta na tzw. Wyspie Giżyckiej. Następnie udaliśmy się na spaceru po Giżycku, po czym z portu Giżycko wypłynęliśmy statkiem w piękny rejs pt: „3 jeziora, 3 kanały”- jezioro Niegocin – kanał Niegociński – jezioro Tajty – kanał Piękna Góra – jezioro Kisajno – kanał Łuczański. Podczas rejsu mieliśmy okazję podziwiać piękno szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w tym niepowtarzalną faunę i florę., a całość umilały nam opowieści Kapitana oraz pieśni żeglarskie. Na zakończenie dnia udaliśmy się na zwiedzanie Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan – Święta Lipka, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w pięknym koncercie prezentacji organów. Dzień czwarty to niestety już pożegnanie i powrót do domu. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy w pełni cieszyć się pięknem mazurskiego krajobrazu i wszyscy wróciliśmy zadowoleni z nowym bagażem doświadczeń.
Kliknij na zdjęcie:
ROK SZKOLNY 2021/2022
„…Każdy czas może być dobry
– mija i to jest najpiękniejsze,
bo doświadczam wciąż czegoś nowego”.Anna Dymna
W środę 23 czerwca 2021 roku, 9 uczestników, POLSKO-BRYTYJSKIEGO PROGRAMU „THE GATEWAY AWARD”, zostało nagrodzonych za realizację 5 zadań – sekcji założonych w programie i tym samym otrzymało złote odznaki oraz certyfikaty i podziękowania od koordynatorki programu w Polsce pani Ewy Nałęcz – Kłos. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w zaprzyjaźnionej z Nami Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach, do której uczęszczają absolwenci zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, kontynuujący program pod opieką koordynatorki pani Iwony Marszałek. Program „The Gateway Award” zakładał aktywizację dzieci w 5 sekcjach: hobby, wolontariat, przygoda i wyzwanie, rekreacja fizyczna i styl życia. Głównym celem programu było stymulowanie osobistego rozwoju uczestników. Cele szczegółowe to:
-
- zwiększenie kompetencji społecznych i komunikacyjnych
- zwiększenie aktywności własnej
- pełniejszy udział w życiu kulturalnym i społecznym
- wzmacnianie poczucia własnej wartości
Uroczystość stanowiła zwieńczenie ostatniego już etapu pracy. Z uwagi na pandemię COVID-19, niestety nie mogliśmy spotkać się w szerszym gronie społeczności szkolnej i wspólnie celebrować naszego sukcesu. Nie mniej jednak w tej wyjątkowej chwili towarzyszyli nam Rodzice, pani Dyrektor Integracyjnej Szkoły Podstawowej Milena Błądek – Byczek, pani Wicedyrektor Integracyjnej Szkoły Podstawowej Joanna Figiel oraz przedstawicielka Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta pani Małgorzata Urbanik. Dumni ze swojego sukcesu, uczestnicy zaprezentowali swoje osobiste segregatory oraz galerię prac plastycznych. Jeden z uczestników programu, ubiegłoroczny laureat nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2020”, uczestnik Świetlicy terapeutycznej Bartłomiej Chochół, uświetnił ten dzień swoim muzycznym występem śpiewając piosenkę z repertuaru Marka Grechuty pt. „Dni których nie znamy”. Niezapomniane wspomnienia zwieńczyła prezentacja multimedialna jako podsumowanie całego etapu w drodze po złoto, zrealizowana przez panią Martę Olek oraz Marinę Kurdziel, która będzie pamiątką na całe życie.
Kliknij na zdjęcie:
-
WARSZTATY SZTUCZEK
MAGICZNYCH SZALONYCH NAUKOWCÓWW dniu 23 czerwca 2021 roku, gościliśmy, już po raz kolejny w Radwanowicach, zaprzyjaźnioną z Nami, grupę animatorów specjalizujących się w prowadzeniu zajęć dla dzieci z krakowskiej firmy „FAMIGA”. Atrakcje przygotowane przez animatorów, były zorganizowane w ramach uświetnienia uroczystości wręczenia złotych odznak i certyfikatów POLSKO – BRYTYJSKIEGO PROGRAMU „THE GATEWAY AWARD”. W ten uroczysty i długo wyczekiwany przez Nas dzień, wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze oraz podopieczni Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach, mogli na własne oczy zobaczyć oraz na własnej skórze doświadczyć, zaawansowanych sztuczek i wybuchowych rekwizytów, które zaskakiwały każdego niedowiarka. Dodatkowo dzieci mogły pomagać Magikowi i brać aktywny udział w pokazie. Podczas pokazu, dzieci miały również okazję poćwiczyć nietypowe umiejętności, poznać na nowo otaczający je świat, nauczyć czegoś nowego a przede wszystkim dobrze się bawić. Równie zaskakujące i dające sensoryczne doznania były dla Nas efektowne eksperymenty fizyczno – chemiczne takie jak: lokomotywa czyli wędrujący dym z nadmanganianu potasu, efektowne zabawy suchym lodem, wulkan z sody oraz z innych odczynników. Największym zainteresowaniem a także i wyzwaniem dla wszystkich była bańka ogniowa czyli wybuchająca pianka z gazem, umieszczana na dłoni i podpalana prawdziwym ogniem. To była super zabawa i zjawiskowe doświadczenie a także mały relaks przed czekającą Nas Galą finałową programu „The Gateway Award”.
Kliknij na zdjęcie:
101 ROCZNICA URODZINY OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
18 maja 1920r., 101 lat temu, urodził się Karol Wojtyła, święty Kościoła katolickiego, Papież Jan Paweł II. Dla upamiętnienia tej rocznicy uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z uczniami ISP oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej udali się z pielgrzymką do Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Korzystając z zaproszenia jakie otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Turystyczno-Edukacyjnego „Wstańcie, Chodźmy”, mięliśmy okazję wyjechać na wieżę widokową przy Sanktuarium św. Jana Pawła II. Aby dostać się na taras widokowy, trzeba by pokonać aż 272 schody, ale można było również skorzystać z windy. Z wysokości wieży mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa i jego okolic, a przy dobrej widoczności, można dostrzec nawet szczyty Tatr. Uczestniczyliśmy również we mszy świętej oraz modlitwie różańcowej a także zwiedziliśmy całe Sanktuarium czyli Kościół Dolny i Kościół Górny. W naszej pamięci chyba najbardziej zapadła „Kaplica Relikwii”, znajdująca się w centrum Kościoła Dolnego, pośrodku której w ołtarzu zamknięte są w szklanej ampułce relikwie krwi św. Jana Pawła II a także „Kaplica Kapłańska” z relikwiarzem krwi Papieża-Polaka umieszczonym na płycie z grobu Ojca Świętego z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Zwiedzając Kościół Górny z zachwytem podziwialiśmy bogactwo treści teologicznych, wpisanych w sztukę sakralną, którą w pełni reprezentowały mozaiki wykonane pod kierunkiem o. Marko Ivana Rupnika SJ w „Centro Aletti” w Rzymie. Duże wrażenie wywarła na nas sutanna Jana Pawła II, naznaczona krwią Świętego jako namacalny dowód zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku. Na zakończenie tych uroczystości wszyscy zostaliśmy poczęstowani kremówkami papieskimi ufundowanymi przez Stowarzyszenie.
Kliknij na zdjęcie:
DZIEŃ CZEKOLADY
11.05.2021 r. uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych już po raz kolejny wzięli udział w realizacji Innowacji Pedagogicznej pod nazwą „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”. Tym razem były to zajęcia kulinarne, na których przygotowali domowej roboty czekoladę, w ramach niedawno obchodzonego Dnia Czekolady. Zanim jednak uczestnicy przystąpili do pracy, poznali różne rodzaje czekolady – począwszy od tradycyjnych tabliczek czekolady poprzez czekoladę do picia w różnych smakach. W ten sposób dowiedzieli się, że czekolada może być gorzka, deserowa, mleczna, biała a także nadziewana i z różnymi dodatkami, np. z orzechami, rodzynkami, kawałkami ciasteczek, itp. Obowiązkowym punktem była oczywiście degustacja różnych czekolad. Każdy z uczestników mógł sobie wybrać swoją ulubioną czekoladę. Po degustacji uczestnicy zabrali się za przygotowanie czekolady według domowej receptury. Najpierw poznali wszystkie składniki potrzebne do przygotowania czekolady. W ten sposób dowiedzieli się, że podstawowym składnikiem, z którego robi się czekoladę jest kakao. Później, postępując według poleceń czytanych przez Panią Martę kolejno wsypywali składniki aż do ich całkowitego połączenia. W ten sposób powstała masa czekoladowa, którą należało podgrzać a następnie dodać do niej dodatki według własnego uznania. Tak oto powstał duży tradycyjny blok czekoladowy oraz różne rodzaje czekoladek, między innymi z orzechami, z kokosem, z bakaliami oraz z ciasteczkami. Zresztą zobaczcie sami, jak to wszystko wyglądało!
Kliknij na zdjęcie:
NIEBIESKI BIEG
Korzystając z okazji, że wróciliśmy do zajęć stacjonarnych, 27 kwietnia wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach zaświeciliśmy się na niebiesko dla autyzmu i wzięliśmy udział w Wirtualnym Niebieskim Biegu Świadomości Autyzmu. Wirtualny Bieg jest to w 100% prawdziwy bieg lub inna aktywność fizyczna. Wirtualny czyli taki, w którym sami wybieramy termin biegu, sami ustalamy jego długość, sami wybieramy towarzystwo w jakim pobiegniemy. Wirtualny bieg to bieg, który może odbyć się w każdym miejscu na świecie, my decydujemy gdzie będzie start oraz gdzie znajdzie się meta. Dostosowując poziom trudności do możliwości uczestników tym razem wybraliśmy trasę z Radwanowic w kierunku Brzezinki – około 5 km. Część trasy maszerowaliśmy wszyscy razem, a część wybrana grupa przebiegła. Wszyscy z uśmiechami na twarzy dotarliśmy do mety, gdzie czekała na nas zasłużona niespodzianka - grill z kiełbaskami i nagrody. Każdy z uczestników otrzymał piękny medal oraz kubek, co zrekompensowało włożony trud. W naszą akcję „na niebiesko dla autyzmu” włączył się również uczeń z nauczania domowego, który wspólnie z Panią Anią wybrał się na zajęcia plenerowe.
Kliknij na zdjęcie:
NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU
Wielkimi krokami zbliża się kwiecień, a jak wielu z Was już wie kwiecień jest „Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu”. Głównym celem akcji jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także pobudzanie społecznej tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku przygotowujemy coś specjalnego 😊 Jeśli tylko uda nam się wrócić na zajęcia stacjonarne, wspólnie z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej i my zaświecimy się na niebiesko dla autyzmu.
W planie przewidziane są ciekawe atrakcje i nagrody dla uczestników naszego wydarzenia. Dodatkowo wesprzemy działania pomocowe Fundacji Coś Dobrego, czyli znowu zrobimy #CośDobrego!
Kliknij na zdjęcie:
TAJEMNICE KOSMOSU
Mateusz już od dłuższego czasu marzył o tym, żeby zgłębić tajemnice kosmosu. Postanowiłam więc choć po części spełnić Jego marzenie i przenieść się razem z nim w otchłań kosmosu. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od poznania Układu Słonecznego. Na podstawie przyniesionego przeze mnie ruchomego, świecącego modelu Układu Słonecznego mieliśmy okazję poznać 8 planet wchodzących w jego skład. Następnie, na podstawie wierszyka pt. "Kolory Planet", wykonaliśmy pracę plastyczną – Układ Słoneczny, wykorzystując do tego odpowiednie kolory bibuły. Później, przez kilka dni, ciężko pracowaliśmy nad stworzeniem przestrzennej rakiety, ale udało się! Tak oto powstała rakieta o numerze 3031, dzięki której Mateusz, Ja i Mama polecieliśmy w kosmos, a dokładniej na Księżyc! Osobą odpowiedzialną za odpalenie rakiety był tata, któremu za odwagę należą się wielkie brawa! Na Księżycu poznaliśmy Ufoludka Paxiego, który oprowadził nas po Księżycu i powiedział, jak należy się przygotować do wyprawy aby móc zostać tam na dłużej. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że nie jesteśmy odpowiednio dobrze przygotowani do pozostania na Księżycu i że czas wracać na Ziemię. Tak też zrobiliśmy. Po powrocie na Ziemię, zainspirowani opowieściami Paxiego wykonaliśmy przestrzenny Księżyc z gumowej piłki do ćwiczeń fitness i folii alumioniowej. Następnie powiesiliśmy Księżyc nad łożkiem Mateusza. Będąc już na Ziemi Paxi opowiedział nam o fazach i zaćmieniach Księżyca. Zaciekawieni tym tematem wykonaliśmy Księżyc "chudy jak rogalik" w formie pracy plastycznej i za pomocą różnych rodzajów latarek oświetlaliśmy wykonany przez nas Księżyc, będący w różnych fazach. Następnie zainspirowani piosenką pt. "Ziemia wyspa zielona" wykonaliśmy naszą planetę Ziemię. Do wykonania naszej planety wykorzystaliśmy dużą piłkę do ćwiczeń gimnastycznych oraz bibułę. Kolorem zielonym przedstawiliśmy lądy natomiast kolorem niebieskim wody. Następnie w odpowiednich miejscach Kuli Ziemskiej przyklejaliśmy obrazki przedstawiające ludzi, zwierzęta, rośliny i domy. Żeby móc lepiej zrozumieć jak wygląda Kula Ziemska z kosmosu skorzystaliśmy z podświetlanego globusa. Mateusz był bardzo zaciekawiony tym, jak wygląda globus i co przedstawia. Najważniejszym elementem Układu Słonecznego jest Słońce, o którym nie sposób było nie wspomnieć. Wspomniał nam także o nim Paxi, mówiąc, że Słońce jest gwiązdą, która daje nam światło i ciepło. Chcąc lepiej zrozumieć czym jest Słońce, przyczepiliśmy latarkę do nadmuchanego żółtego balona. W ten spsosób powstało Słońce, które również przyczepiliśmy nad łóżkiem Mateusza. Latarka oświetlała balon, a w zależności od tego, w jakim kierunku była akurat skierowana, oświetlała Księżyc, który odbijał promienie świetlne lub Ziemię. Dzięki temu mogliśmy także zrozumieć, kiedy na Kuli Ziemskiej jest dzień a kiedy noc. Zaciemnione wnętrze pokoju sprawiło, że Mateusz był pod wielkim wrażeniem a ja razem z nim. Największe wrażenie od samego poczatku wywarł jednak na nim Księżyc, któremu był wierny do samego końca. Dlatego też, będąc już na Ziemi, często wracaliśmy do obserwowania Księżyca, który odbijał promienie świetlne rzucane przez światło latarki. Na zakończenie naszej kosmicznej przygody powiedzieliśmy sobie o tym, co to są gwiazdy i dlaczego świecą. Następnie za pomocą lampek choinkowych wykonaliśmy "gwieździste niebo", na które Mateusz może spoglądać zawsze wtedy, kiedy ma taką ochotę. Zresztą, zobaczcie sami, jak to wszystko wyglądało!
Kliknij na zdjęcie:
"CO W DUSZY GRA"
18 marca korzystając z okazji wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej wybraliśmy się do kina „Sokół” w Trzebini na prywatny seans filmu pt. „Co w duszy gra”. Główny bohater filmu Joe Gardner prowadzi szkolny zespół muzyczny. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys gdyż coraz wyraźniej dostrzega, że jego marzenie o zostaniu muzykiem jazzowym, nie spełni się. Zaczyna zadawać sobie pytania Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia? Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia jednak do fantastycznego miejsca w którym wszystko wydaje się możliwe, a jego marzenie może być w zasięgu ręki… Dalsze losy głównego bohatera poznajcie już sami – gorąco zachęcamy i polecamy, a o tym, że warto świadczą uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze.
Kliknij na zdjęcie:
ROGALIKI KRUCHO-DROŻDŻOWE
Z racji pandemii i ograniczeń z nią związanych „Dzień Piekarza i Cukiernika” kontynuowaliśmy następnego dnia. Teraz poznaliśmy zawód cukiernika oraz rozpoznawaliśmy wyroby cukiernicze m.in. wyroby czekoladowe, ciasta, ciasteczka, cukierki itp. Zachęceni kolorowymi i smakowicie wyglądającymi fotografiami ciast i ciasteczek postanowiliśmy, że samodzielnie wykonamy rogaliki krucho-drożdżowe z nadzieniem czekoladowym, z marmoladą śliwkową oraz masłem orzechowym. Pracy było sporo a chęć podjadania słodkich konfitur była bardzo silna. Aromatyczny zapach z kuchni nęcił i wszyscy chcieli spróbować naszych słodkich wyrobów cukierniczych.
Kliknij na zdjęcie:
DZIEŃ PIEKARZA I CUKIERNIKA
Dzień Piekarzy i Cukierników przypada 15 marca ich patronem jest św. Klemens. Uczestnicy zajęć w ramach realizacji innowacji pedagogicznej z dużym zaangażowaniem podeszli do tematu związanego z zawodem piekarza i cukiernika. Większość z nas to zdecydowanie łasuchy, które raz na jakiś czas lubią pozwolić sobie na zjedzenie czegoś słodkiego czy zasmakować w domowej roboty bułeczkach i obwarzankach. W związku z pandemią niestety nie mogliśmy udać się do cukierni czy piekarni więc z pomocą przyszedł nam termomix, wielofunkcyjny robot kuchenny, który odpowiednio zaprogramowany przygotował nam ciasto drożdżowe na bułeczki wrocławskie oraz obwarzanki. Międzyczasie rozmawialiśmy na temat produkcji pieczywa m.in. „Jak powstaje chleb? Jakie są rodzaje pieczywa? Sam proces powstawania chleba wymaga nie lada cierpliwości a jego przygotowanie niekoniecznie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Dobre pieczywko, które ładnie wygląda, pachnie, smakuje przygotowywaliśmy zarówno ze słonymi, jak i słodkimi dodatkami. Dużą atrakcją była możliwość samodzielnego stworzenia własnej bułeczki nadając jej dowolne kształty od prostych typowych kajzerek po kwiatki czy ślimaki. Pyszny zapach prawie jak z prawdziwej piekarni unosił się w całej szkole.
Kliknij na zdjęcie:
W KRAINIE LODU
Z końcem zimy postanowiliśmy przenieść się do krainy lodu, gdzie każdy miał okazję troszkę poeksperymentować. Cała zabawa zaczęła się od poznania właściwości lodu – każdy mógł dotknąć, powąchać, a nawet posmakować kostki lodu. Wszyscy doświadczyliśmy jak zimny, mokry i twardy jest lód. Następnie sprawdzaliśmy, czy lód będzie pływał w wodzie, spróbowaliśmy różnymi sposobami sprawić, by lód się roztopił i oczywiście całą misja została zakończona sukcesem. Kolejnym przystankiem w naszej krainie lodu było malowanie kolorowymi kostkami lodu oraz wyszukiwanie zabawek zamkniętych w lodowych babeczkach. Ponadto przeprowadziliśmy eksperyment z lodem i sprawiedliwą oliwą, która zawsze na wierzch wypływa. Na zakończenie naszej przygody mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwą burze śnieżną z tym, że zamknięta w słoiku.
Kliknij na zdjęcie:
DZIEŃ CIASTA MARCHEWKOWEGO
Kolejnym nietypowym dniem obchodzonym w ramach innowacji pedagogicznej
„Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”, był „Dzień Ciasta Marchewkowego”.W dniu 3 lutego wszyscy uczniowie, którzy mieli ochotę zajadać się takim domowym smakołykiem, zaangażowali się w przygotowywanie, mieszanie oraz pieczenie ciasta z marchewką. Podczas wzajemnej współpracy przy wyrabiania ciasta utrwalaliśmy wiadomości o zdrowotnych właściwościach marchewki oraz innych produktów spożywczych. Ciasto marchewkowe można jeść bez dodatków, jednak my przygotowaliśmy je z masą z serka śmietankowego i mascarpone oraz bakaliowymi dodatkami. Przyjemny zapach oraz apetyczny wygląd naszych wypieków sprawiły, że ciasto spałaszowaliśmy z wielką ochotą.
Kliknij na zdjęcie:
DOKARMIAMY PTAKI
Zima to jedna z pór roku, kiedy świat natury przechodzi w stan uśpienia, noc jest dłuższa niż dzień, a temperatury powietrza są bardzo niskie. W tym roku zawitała do nas wyjątkowo sroga zima, spadł długo wyczekiwany śnieg, który „białą pierzynką” przykrył wszystko tworząc bajeczny zimowy krajobraz. Jednak zima to również trudy czas dla ptaków, które nie są w stanie samodzielnie zdobyć wystarczającej ilości pokarmu, dlatego też postanowiliśmy pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom, a wszystko zaczęło się od teorii. Najpierw porozmawialiśmy o ważności dokarmiania ptaków, a następnie poznaliśmy wszystkie zasady mi.in po co, czym i gdzie dokarmiamy ptaki. Kiedy byliśmy już gotowi teoretycznie, przystąpiliśmy do przygotowania pokarmu, a wykorzystaliśmy w tym celu różnorodne nasiona (słonecznik, siemię lniane), płatki owsiane, kaszę, orzechy oraz smalec i słoninę. Wspólnymi siłami udało nam się przygotować tłuszczowe kule, kostki oraz zawieszki z ptasimi przysmakami. Kiedy wszystko było gotowe udaliśmy się na spacer do pobliskiego sadu, gdzie powiesiliśmy smakołyki dla naszych skrzydlatych przyjaciół.
Kliknij na zdjęcie:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA
„Już pora wstać, wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów.
Miły, puchaty, okrągły, bo to mój jest…
Kubuś Puchatek, Kubuś…”
W dniu 18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć na naszych zajęciach głównego bohatera książki pt. „Przygody Kubusia i jego przyjaciół” Kubusia Puchatka wraz z przyjaciółmi ze stumilowego lasu. Bajkową podróż rozpoczęliśmy od zapoznania się ze wszystkimi postaciami z książki: Tygryskiem, Prosiaczkiem, Kłapouchym, Królikiem, Krzysiem, Panem Sową, Kangurzycą wraz z Maleństwem i oczywiście Kubusiem Puchatkiem. Następnie przeszliśmy do zabaw z puchatkowych baryłek miodu. Była puchatkowa gimnastyka, zagadki oraz zabawy muzyczno-ruchowe z chustą animacyjną Klanza. Uczestnicy z zaciekawieniem rozwiązywali zagadki oraz sprawnie gimnastykowali swoje ciała. Na koniec odbyła się degustacja misiowego przysmaku czyli miodu. W nagrodę za aktywność wszyscy otrzymali dyplomy „Przyjaciela Kubusia Puchatka”.
Kliknij na zdjęcie:
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
NA WYKONANIE WŁASNEGO JEŻASzanowni Państwo, drogie Dzieci!
Z przyjemnością informujemy, że 26 stycznia 2021 roku został rozstrzygnięty konkurs na wykonanie własnego jeża. W konkursie udział wzięło 15 uczestników. Wszystkie nadesłane prace były przepiękne, dlatego też każdy uczestnik biorący udział w konkursie otrzymał dyplom oraz nagrodę. Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz ich rodzinom za wzięcie udziału w konkursie, jednocześnie życzymy dalszych sukcesów!
Kliknij na zdjęcie:
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY
W piątek 22 stycznia na zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych, w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej pod nazwą "Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe" obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Dzień ten przypada na 15 grudnia, natomiast z racji edukacji w trybie hybrydowym, został przełożony na styczeń. Na zajęciach dzieci dowiedziały się co to jest herbata, jakie mogą być jej rodzaje oraz jak należy ją parzyć, aby wydobyć z niej prawdziwy smak. Uczestnicy mieli okazję poznać herbatę sypaną oraz w torebkach, czarną, owocową oraz zieloną. Dzieci poznały także niektóre dodatki do herabaty, takie jak np. cytryny w syropie, miód, sok malinowy, cukier. Nie zabrakło ciekawostek, takich jak: "Co to jest Yerba mate? oraz "Jak wygląda naczynie służące do zaparzania Yerba mate? Oczywiście nie mogło zabraknąć zaparzania różnych rodzai herbat a przede wszystkim ich degustacji, z wybranymi przez siebie dodatkami. Było dużo wrażeń! Ale największe wrażenie zrobiła na nas owocowa herbata powoli zaparząjąca się w elektrycznym zaparzaczu do herbat! Był to kolejny dzień pełen radości, niesamowitych wrażeń i atmosfery pełnej życzliwości i przyjaźni.
Kliknij na zdjęcie:
ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników. 16 grudnia na zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych unosił się korzenny zapach. Wszystko za sprawą przypraw, które potrzebne były do przygotowania świątecznych pierniczków. Uczestnicy przed przystąpieniem do pracy odpowiednio się do niej przygotowali dbając o czyste ręce oraz zakładając fartuszki. Poznali też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było już gotowe uczestnicy z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy – z pomocą Pani Marty przygotowali ciasto na pierniczki w termomixie, następnie wałkowali ciasto oraz wykrawali ciasteczka. Efektem ich pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśli do kuchni aby nabrały koloru piekąc się w piekarniku.
Kliknij na zdjęcie:
KONKURS NA WYKONANIE WŁASNEGO JEŻA
10 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Jeża. Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczestników zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach wraz z rodzinami do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie własnego jeża. Konkurs skierowany został do wszystkich osób biorących udział w innowacji pegagogicznej pn. "Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe".
Celem konkursu było przedstawienie wizerunku jeża według własnego pomysłu. Prace można było wykonać dowolną techniką, indywidualnie lub wspólnie z rodziną. Wszystkie nadesłane prace są przepiękne, począwszy od tradycyjnych prac plastycznych, poprzez prace przestrzenne wykonane z różnorodnych materiałów, na wypiekach kulinarnych kończąc. Zresztą zobaczcie sami jakie piękne jeże do nas przywędrowały.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Wręczenie dyplomów oraz upominków a także wyłonienie laureatów konkursu nastapi po powrocie do szkoły.
Kliknij na zdjęcie:
JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA
10 listopada wspólnie z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych Szymonem i Karolem Radwańskim oraz Szymonem Zającem upamiętnialiśmy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji chłopcy odsłuchali a nawet włączali się do wspólnego odśpiewania Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzielnie wykonali papierowe kotyliony, które zaprezentowali razem z powiewającymi flagami Polski. Każdy z chłopców specjalnie na tą okazję założył odświętny galowy strój dumnie reprezentując barwy ojczyste.
Chłopcy dzielnie starali się wczuć w powagę wydarzenia.
Kliknij na zdjęcie:
"PAMIĘCI ZMARŁYCH"
30 października z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych, wybraliśmy się na Pomnik Ofiar Pacyfikacji Radwanowic aby uczcić pamięć zmarłych pomordowanych w czasie II wojny światowej. Czas przed Dniem Wszystkich Świętych jest odpowiednim momentem na wspominanie tych, którzy już od nas odeszli ginąc w walce o Ojczyznę. Jest to czas zadumy oraz rozmowy na temat szacunku dla zmarłych. Uczniowie symbolicznie zapalili znicze oraz wspólnie zmówiliśmy modlitwę.
Kliknij na zdjęcie:
BYĆ KUCHARZEM
Dnia 22 października, na zajęciach u Mateusza również zapachniało gotowanymi warzywami. Mateusz wcielił się w rolę kucharza, którego zadaniem było przygotowanie sałatki jarzynowej. Przed przystąpieniem do pracy Mateusz wielozmysłowo "badał" oraz nazywał przygotowane warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera, ziemniaka oraz cebulę. Następnie, korzystając ze specjalnego "siteczka" kroił poznane warzywa, przekładając je do miski. Tak pokrojone warzywa wymieszał drewnianą łyżką i zostawił, aby wspólnie z mamą dodać do nich majonez i przyprawy. Zobaczcie sami, jak sobie poradził w roli kucharza.
KARTKA Z POZDROWIENIAMI
15 października podczas zajęć, na których rozmawialiśmy o Światowym Dniu Poczty i Znaczka Pocztowego, wcielona w postać "listonosza", doręczyłam Mateuszowi "tajemniczą przesyłkę" schowaną w skrzynce pocztowej. Mateusz był bardzo zaskoczony całą sytuacją, nie spodziewał się bowiem takiej niespodzianki. W skrzynce pocztowej znajdowała się kartka pocztowa z pozdrowieniami z Radwanowic, wykonana przez kolegów i koleżanki. Mateusz bardzo dokładnie obejrzał kartkę a ja opowiedziałam Mu w jaki sposób powstała, co przedstawia i kto ją przygotował. Następnie opowiedziałam, w jaki sposób znalazła się u Niego, nawiązując w ten sposób do pracy listonosza. Zajęcia wywołały u Mateusza wiele pozytywnych emocji a cała sytuacja z pewnością na długo pozostanie w Jego pamięci. Karta z pozdrowieniami zawisła na ścianie obok łożka Mateusza.
SAŁATKA JARZYNOWA
Wczoraj tj. czwartek 22 października na zajęciach kulinarnych uczestnicy przygotowywali sałatkę jarzynową. Wszystkie dzieci były doskonale przygotowane, każde miało ugotowane warzywa oraz jajka. O resztę skłądników naszej sałatki zadbały panie nauczycielki. Przed przystąpieniem do pracy uczestnicy „badali” wielozmysłowo oraz nazywali warzywa: ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, seler, ogórki, cebulę. Następnie każdy próbował swoich sił krojąc jarzynki w kostkę oraz mieszając je z majonezem. Uczyliśmy się również smarować kanapki masłem. Najprzyjemniejszym i najbardziej oczekiwanym momentem była oczywiście degustacja. Wszyscy świetnie sobie poradzili z tym zadaniem, a własnoręcznie przygotowana sałatka urozmaiciła drugie śniadanie.
Było smacznie, zdrowo i kolorowo!!!
KOLOROWE SZASZŁYKI
Jesień to pora zbioru owoców i robienia z nich przetworów. Dlatego też u nas na zajęciach w dniu 6 października zapachniało jesiennym sadem pełnym sezonowych owoców. Były to gruszki, jabłka, śliwki, winogrona. Uczestnicy starali się rozpoznawać owoce po wyglądzie, zapachu, smaku. Staraliśmy się również porządkować owoce według rodzaju i wielkości a także śpiewać o nich piosenki. Rozwijaliśmy umiejętności krojenia oraz nabijania ich na patyczki tworząc przepyszne i zdrowe szaszłyki. Własnoręcznie przygotowane szaszłyki sprawiły dzieciom mnóstwo radości i satysfakcji. Było kolorowo, zdrowo i wesoło.
Kliknij na zdjęcie:
ŚWIATOWY DZIEŃ POCZTY I ZNACZKA POCZTOWEGO
15 października uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych,
wraz z uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej
oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach
obchodzili Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.
Jest to już drugie święto obchodzone w ramach innowacji pedagogicznej pt.
"Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe".
Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji multimedialnej – "Droga listu",
dzięki której dzieci przypomniały sobie jak wygląda droga listu od nadawcy do adresata.
Następnie uczestnicy zostali podzielenie na trzy grupy.
Zadaniem pierwszej grupy było przygotowanie skrzynki pocztowej,
którą mieli przedstawioną na ilustracji.
Zadaniem drugiej grupy było stworzenie kartki pocztowej według własnego pomysłu.
Zadaniem trzeciej grupy było przygotowanie znaczka pocztowego,
również według własnego pomysłu.
Szukając pomysłu na wykonanie kartki oraz znaczka uczestnicy mogli skorzystać
z przyniesionych przez Panią Anię kartek pocztowych oraz znaczków.
Do wykonania zadania uczestnicy mieli do dyspozycji
różnorodne materiały plastyczne:
kredki, pisaki, farby, plastelinę, papiery kolorowe, bibułę, itp.
Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, co można zobaczyć na zdjęciach,
do obejrzenia których bardzo zachęcam.
Dzięki współpracy oraz bardzo dobrej zabawie powstała solidna skrzynka pocztowa,
piękna kartka pocztowa przedstawiająca dzieci stojące w promieniach słońca
oraz aż 4 znaczki pocztowe, z których każdy przedstawiał coś innego.
Na zakończenie zajęć dzieci jednogłośnie postanowiły
wysłać kartkę z pozdrowieniami z Radwanowic do swojego kolegi Mateusza.
Każdy z uczestników zajęć podpisał się na kartce, którą zaadresowała Pani Marta.
Dzieci wybrały również znaczek, który został przyklejony na kartce.
Najgłośniejsze brawa otrzymał znaczek Szymona, na którym przedstawiony był Głogoczów.
Tak przygotowaną kartkę pocztową dzieci włożyły do skrzynki pocztowej,
którą Pani Ania – wcielając się w rolę "listonosza" zaniosła na zajęcia do Mateusza.
Zobaczcie sami wspaniały efekt ogromnego zaangażowania,
współpracy oraz dobrej zabawy każdego z uczestników.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
- O CO CHODZI W NASZEJ INNOWACJI ? -
Kalendarz obfituje w ogromną liczbę nietypowych świąt. Praktycznie do każdego dnia w kalendarzu przypisane jest jakieś święto. W naszej szkole mamy wiele okazji do świętowania. Wśród typowych świąt, które obchodzimy w placówce są święta patriotyczne (np.: Święto Niepodległości), święta związane z tradycjami rodzinnymi (np.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka) czy też przyrodnicze, związane z porami roku (np.: Święto Pieczonego Ziemniaka, Powitanie Wiosny). Obchodzimy również np.: Andrzejki, Mikołajki, Walentynki. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć repertuar obchodzonych świąt, wybierając w każdym miesiącu jedno święto z kalendarza świąt nietypowych i w sposób szczególny je celebrować.
- W JAKI SPOSÓB ZAPLANOWANE SĄ ZAJĘCIA? -
Zajęcia innowacyjne odbywać się będą raz w miesiącu, w wybranym dniu tygodnia, w którym obchodzone jest dane święto (z uwzględnieniem zajęć kulinarnych, wyjść lub wyjazdów zaplanowanych w związku z tym dniem) zgodnie ze sporządzonym harmonogramem. Rodzice będą na bieżąco informowani o zbliżającym się święcie.
- PO CO TAKA INNOWACJA ? -
Główną przyczyną wprowadzenia innowacji była potrzeba wzmocnienia poczucia własnej wartości, zwiększenia aktywności własnej, pełniejszego udziału w życiu kulturalnym i społecznym, zwiększenia kompetencji społecznych i komunikacyjnych u uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Jest również naszą odpowiedzią na potrzebę stymulowania osobistego rozwoju uczestników, z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych każdego z uczestników, w sposób ciekawy, kreatywny.
- KTO Z NAMI WSPÓŁPRACUJE ? -
Do współpracy angażujemy również podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z klas IV- VIII.
„DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA”
W dniu 24 września tj. czwartek, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej oraz uczniami
klas IV-VII, obchodziliśmy nietypowe święto „Dzień spadającego liścia”.
W poszukiwaniu jesiennych liści wybraliśmy się na spacer do Dubia. Taki wyjątkowy dzień postanowiliśmy spędzić przy wspólnym pieczeniu ziemniaków, zabawach integracyjnych, zbieraniu różnorodnych i kolorowych liści oraz odbijaniu ich na kartkach.
Było również stemplowanie ziemniakami oraz zabawy z chusta animacyjną.
Wszystkie dzieci angażowały się w grę terenową poprowadzoną przez nasza panią Dorotkę. Było to pierwsze nasze nietypowe święto z kalendarza świąt nietypowych obchodzone w ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Poznaj święta nietypowe i spędź chwile wyjątkowe”.
„SPRZĄTAMY ŚWIAT”
Tegoroczną „Akcja sprzątania świata” rozpoczęliśmy od wspólnej pogadanki
na temat zanieczyszczenia środowiska odpadami aby następnie ” wraz z uczniami ISP
przystąpić do „wielkiego sprzątania.
Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki.
Wyruszyliśmy sprzątać tereny wokół Fundacji im. Brata Alberta oraz wyznaczone tereny naszej wioski. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.
Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać."Wycieczka do Doliny Będkowskiej"
Dnia 11 września 2020 roku, korzystając z zaproszenia Świetlicy Terapeutycznej wybraliśmy się wspólnie na wycieczkę do Doliny Będkowskiej. Jest to niezwykle atrakcyjna przyrodniczo przestrzeń, bo wyróżnia się interesującymi formacjami skalnymi, które mieliśmy okazję podziwiać, wybierając się na krótki spacer. To także obszar, który jest szeroko znany ze wspaniałych ryb. Mieliśmy okazję się o tym przekonać, zajadając pyszną rybkę w Gospodarstwie Rybackim Dolina Będkowska. Po konsumpcji relaksowaliśmy się obserwując otaczającą nas przyrodę. Dolina Będkowska jest idealnym miejscem na wypoczynek oraz regenerację sił. Miejscem gdzie błyskawicznie zapomina się o troskach dnia codziennego. Zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć!
ROK SZKOLNY 2020/2021
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
AUTYZM jest całościowym zaburzeniem rozwoju, obejmującym sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną. Objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, ale dzięki odpowiedniej opiece i odpowiedniej terapii można poprawić jej funkcjonowanie.
Dnia 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Każdy z nas tego dnia może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem i wziąć udział w akcji „Zaświeć się na niebiesko” np. po prostu ubierając się na niebiesko (mile widziane jest przesłanie zdjęcia).
My również wspólnie z Panią Martą, Panią Mariną, Panią Anią, Panią Rehabilitantką (Panią Martą) oraz Panią Kingą) solidaryzujemy się z osobami z autyzmem, a w tym dniu szczególnie z Waszym kolegą Bartoszem
Ponadto zachęcamy Was do:
- wykonania pracy plastycznej „Niebieski Świat Wokół Nas” (tutaj liczymy na Waszą kreatywność i mamy nadzieję, że pochwalicie się z nami efektem końcowym)
- obejrzenia krótkiej bajki, poruszającej tematykę autyzmu, która jest dostępna na https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg;
- posłuchania i/lub samodzielnego śpiewania piosenki „Niebieski symbolem autyzmu”
SAŁATKA „Śledzik Pod Pierzynką”
W dniu 3 marca uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych na zajęciach kulinarnych przygotowywali sałatkę śledziową z gotowanymi warzywami oraz jajkiem. Wszystko oczywiście pod jogurtowo-majonezową pierzynką. Podczas krojenia składników a zwłaszcza śledzi, grymaśne minki niektórych dzieci wskazywały na to, że po raz pierwszy mają do czynienia z aromatycznym śledziem. Byli również i tacy, którym aż „ślinka ciekła” na samą myśl o tej rybce. Z pomocą pań nauczycielek chłopcy sprawnie i z zaangażowaniem ścierali na tarce warzywa i jajka oraz kroili śledzie z cebulką. Apetycznie pachnącą sałatkę spałaszowaliśmy ze smakiem.
Kliknij na zdjęcie:
TŁUSTY CZWARTEK
Tłusty czwartek wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ten słodki dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Z tłustym czwartkiem kojarzą nam się przede wszystkim pączki, faworki i serowe oponki. Tego dnia chętnie się nimi zajadamy stając przed wyborami: pączek z różą, budyniem, a może marmoladą...Jak głosi przesąd, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia. Korzystając z okazji wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach postanowiliśmy upiec własne serowe oponki i bezglutenowe faworki. Wszyscy ochoczo zabraliśmy się do pracy, przygotowaliśmy wszystkie potrzebne składniki i konsekwentnie działaliśmy według sprawdzonej receptury. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację - oponki i faworki jednogłośnie zostały ocenione, jako wyśmienite.
Kliknij na zdjęcie:
ZABAWA KARNAWAŁOWA
"W karnawale, w karnawale, dookoła wielkie bale. Gdy orkiestra pięknie gra, dobry humor każdy ma! W karnawale, w karnawale, dzieci bawią się wspaniale. W karnawale każdy chce, tańczyć, śpiewać, bawić się". Tak też było podczas tegorocznego balu, na który już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Brata Alberta, do Klubu Gravitacja w Galerii Galena w Jaworznie. W zabawie tej udział wzięli podopieczni należący do różnych placówek Fundacji im. Brata Alberta. Był to dzień długo wyczekiwany przez naszych uczestników. Tego dnia podopiecznym towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Skoczna muzyka zapraszała wszystkich do tańca. Pyszne pączki z cukrem pudrem i lukrem dodały energii do tańców oraz do gry w kręgle, w której udział wzięli ochotnicy. Wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli, mimo to czas tegorocznych zabaw karnawałowych nieubłaganie dobiegł końca. Teraz pozostaną już tylko wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.
Kliknij na zdjęcie:
UPOMINKI DLA BABCI I DZIADKA
Z okazji święta Babci i Dziadka ich kochane wnuczęta przygotowały słodkie upominki „syropki z cytrynki”. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem oraz radością ozdabiali słoiczki z syropem, przyklejali podpisane etykietki, wiązali kokardki wszystko po to aby sprawić przyjemność swoim Babciom i Dziadkom.
Kliknij na zdjęcie:
CYTRYNY W SYROPIE IMBIROWO - KORZENNYM
„Kwaśne minki jak cytrynki”, niestety w naszym wykonaniu to się nie sprawdza. Podczas kolejnych zajęć kulinarnych, które zorganizowaliśmy we wtorek 21 stycznia, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przygotowywali słodziutkie i rozgrzewające cytrynki w syropie imbirowo-korzennym. Zimowa pora jest bardzo dobrą okazją do wypróbowania nowych przepisów na takie „mikstury” do zimowych herbatek. Uczestnicy z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem po raz kolejny wykorzystali pomoc urządzenia jakim jest termomix, wkładając do niego kolejno podane składniki. Między czasie gdy urządzenie gotowało nasz syrop, podopieczni kroili cytryny oraz imbir, które później przełożyli do przygotowanych wcześniej słoiczków. Cudowny aromat cytrynowego syropu unosił się w całej sali więc nie obeszło się oczywiście bez skosztowania wspaniałych cytrynek z ciepłą herbatką.
Klitnij na zdjęcie:
BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas szalonych zimowych balów i zabaw. W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w integracyjnym balu karnawałowym zorganizowanym przez nauczycieli i uczniów klasy VIII Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach. Zaproszeni zostali również podopieczni wraz z terapeutami ze Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach oraz uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Wystrój sali balowej wprowadził nas w radosny nastrój i zachęcił do wesołej zabawy. Tego dnia każdy z nas był nie do poznania. Nie zabrakło również muzyki, tańców i ciekawych zabaw. Na koniec spośród wszystkich uczestników wyłoniono Królową i Króla Balu.
Kliknij na zdjęcie:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
LEKCJA PRZYRODY
W środę 8 stycznia odbyły się dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej, warsztaty o tematyce edukacyjno-zoologicznej. Podczas zajęć mięliśmy okazję zapoznać się z egzotycznymi gatunkami zwierząt i owadów. Dowiedzieliśmy się o tym gdzie żyją, co jedzą, jak się zachowują. Nie zabrakło również ciekawostek np.…. że „agawa błotna” potrafi biegać po wodzie nie topiąc się. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Teraz wszystkie dzieci mogły zobaczyć zwierzątka z bliska. Niektóre były w pojemnikach, ale wszystkie mogliśmy pogłaskać a nawet wziąć na rękę. Niektórzy śmiałkowie odważyli się dotknąć każdego zwierzątka, z dużym zaciekawieniem zaglądając mu prosto w oczy. Praktycznie każde ze zwierząt miało jakieś ciekawe imię były to m.in. agawa błotna o imieniu „Gryzelda”, salamandra o imieniu „Kumpel”, pyton królewski „Grzegorz” oraz jeż afrykański nazwany „Sebastianem”. Poza tym były jeszcze największe na świecie karaluchy madagaskarskie oraz straszyki filipińskie. Prowadzący bardzo chętnie odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania a tych nie brakowało.Taka „żywa lekcja przyrody” bardzo wszystkim się podobała. Jest to lekka i przyjazna forma nauczania, gdzie mogliśmy dotknąć, pogłaskać, czy wziąć na rękę zwierzęta obecne na zajęciach.
Kliknij na zdjęcie:
„ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI”
Na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych okres bożonarodzeniowy to czas świątecznych wypieków, dekorowania choinek i innych przedświątecznych przygotowań. Ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć kulinarnych na których uczestnicy pod opieką nauczycieli mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Z radością wałkowały przygotowane ciasto, wycinały foremkami kształty związane z motywem bożonarodzeniowym. Z uwagą obserwowały proces pieczenia ciasteczek. Upieczone przez dzieci pierniki czekają na udekorowanie słodziutkim lukrem i kolorowymi posypkami, co będziemy robić podczas spotkania integracyjnego z uczniami klasy VII, które zaplanowane jest na poniedziałek 16 grudnia. Nie obyło się jednak bez zjedzenia chociażby jednego ciasteczka, gdyż wspaniały korzenny zapach nęcił wszystkich przywołując najmilsze wspomnienia świąteczne. Pieczenie pierniczków sprawiło naszym podopiecznym wiele radości a jednocześnie w miły i praktyczny sposób utrwaliło tradycję Świąt Bożego Narodzenia.
Kliknij na zdjęcie:
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Piątek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień. Każdy z nas cały rok ciężko pracował na to aby właśnie w tym dniu spotkać Świętego Mikołaja i móc odebrać od Niego prezent. Od samego rana wyczekiwaliśmy Świętego nasłuchując radosnego okrzyku “hoł, ho, ho!”i odgłosów dzwonków. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On - Święty Mikołaj w towarzystwie swojego pomocnika. Atmosfera spotkania była wręcz magiczna. W tym dniu każdy został obdarowany prezentem.
Kliknij na zdjęcie:
ANDRZEJKOWE ROGALIKI Z WRÓŻBĄ
W czwartek, 28 listopada 2019 r. nasi podopieczni po raz kolejny mogli uczestniczyć w zajęciach kulinarnych. Tym razem uczestnicy przygotowali "andrzejkowe rogaliki z wróżbą" jako słodki poczęstunek na zabawę andrzejkową. Nasi podopieczni podczas zajęć kulinarnych radzą sobie coraz lepiej. Potrafią współpracować w grupie, z uwagą słuchają i wykonują polecenia nauczycieli. Chętnie pomagają sobie nawzajem, potrafią poczekać na swoją kolej. Coraz lepiej radzą sobie w wykonywaniu takich czynnościach jak: przesypywanie, mieszanie, wyrabianie, krojenie, formowanie. Potrafią przygotować potrzebne do zajęć składniki oraz posprzatać po zakończonej pracy. A w dodatku przygotowane przez naszych uczestników "andrzejkowe rogaliki z wróżbą" smakowały poprostu wyśmienicie. Zobaczcie sami, jak wyglądają nasze zajęcia kulinarne:)
Kliknij na zdjęcie:
ZABAWA ANDRZEJKOWA
30 listopada 2019 r. odbyła się długo wyczekiwana przez naszych podopiecznych impreza andrzejkowa, zorganizowana wspólnie ze Świetlicą Terapeutyczną Fundacji im. Brata Alberta. Podopieczni wraz z opiekunami, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja chętnie wzięli udział w różnorodnych wróżbach andrzejkowych: przebijali balony z wróżbami, z tajemniczego kapelusza losowali karteczki z nazwami kwiatów, z których każdy kwiat przepowiadał inną przyszłość a przebijając "papierowe serce" mogli poznać, jak na imię będzie miała ich przyszła sympatia. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku oraz upieczonych specjalnie na tą okazję przez naszych uczestników "andrzejkowych rogalików z wróżbą". Zabawę uświetniły przeboje muzyczne, do których rytmów tańczyli i bawili się podopieczni. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek oraz wizyta niespodziewanego gościa – Pana Szymona, należącego do ruchu - Skauci Europy. Pan Szymon opowiedział nam kilka słów o sobie oraz ruchu, do którego należy. Chętnie wysłuchał oraz odpowiedział na pytania zadawane mu przez naszych podopiecznych. Był również naszym "czarodziejem" a przelewając wosk przez dziurkę od klucza chętnie wróżył nam dobrą i ciekawą przyszłość. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Dzieci zadowolone wróciły do domów pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego dnia.
Z WIZYTĄ NA WAWELU
Listopadowa akcja "Darmowy listopad" ma na celu promocję zabytków i zbiorów muzealnych. Korzystając z okazji wybraliśmy się z wizytą na Wawel zobaczyć, gdzie mieszkał król. W towarzystwie przewodnika przenieśliśmy się do czasów średniowiecznych w jednym z najbardziej niezwykłych zamków Europy i posłuchaliśmy historii sięgających XIV-wiecznej Polski. Spacerowaliśmy salach, gdzie niegdyś koronowano królów, zwiedziliśmy dziedzińce i zobaczyliśmy królewski Skarbiec, gdzie zobaczyliśmy cenne klejnoty i skarby, które niegdyś należały do polskich rodzin królewskich.
Kliknij na zdjęcie:
BYŁ SOBIE PIES 2
Wspólnie z uczniami klasy VIII oraz uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej pojechaliśmy do Multikina na sens pt. „Był sobie pies 2”. Film ten jest kontynuacją kinowego hitu, który w Polsce zachwycił widzów w każdym wieku, a opowiada o historii pewnego psa imieniem Bailey. Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, z czasem kiedy CJ dorasta i staje się coraz trudniejsze, tym bardziej, że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.
„WYBORNE NALEŚNIKI”
W dniu 13 listopada uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z kolegami i koleżankami z klasy VIII, spotkali się aby wspólnie przyrządzić wyborne naleśniki z serem, dżemem oraz nutellą, wszystko oczywiście oblane bitą śmietaną. Uczniowie angażowali się w odmierzanie składników, mieszanie masy naleśnikowej, smażenie a następnie jeszcze ciepłe i chrupiące naleśniki z ogromnym apetytem spałaszowali. Zajęcia kulinarne a zarazem integrujące wszystkich uczniów przebiegły w miłej i domowej atmosferze.
Kliknij na zjęcie:
CZAS PAMIĘCI I ZADUMY
,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”
W dniu 30 października 2019 r. uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z uczniami ISP w Radwanowicach oraz wychowawczyniami wybrali się na cmentarz do Rudawy i do Morawicy. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wyjazd poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza w Rudawie, zatrzymaliśmy się przy grobie nieznanych żołnierzy poległych w walce o Ojczyznę 5. IX 1939 r. Grób wyróżnia kamienna figura Chrystusa, umieszczona na cokole z godłem państwowym. Niedaleko, w kaplicy, pochowana jest zmarła w 2003 r. Zofia Tetelowska, współzałożycielka Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na cmentarzu rudawskim pochowano we wspólnej mogile ofiary pacyfikacji w Radwanowicach w nocy z 20. na 21. VII 1943 r. To tutaj nasi uczniowie, jako przedstawiciele ISP im. Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie udaliśmy się na cmentarz do Morawicy, gdzie jak co roku zatrzymaliśmy się na chwilę modlitwy i zadumy przy mogiłach wojennych, w których spoczywają: kpt. Medwecki, Jan Opiołka, Július Mudroň. Na cmentarzu parafialnym w Morawicy znajduje się także Polska Góra Przemienienia, na której stoi Kamień Katyński - Krzyż - Kamień Smoleński a także kolumny z popiersiami ludzi, których życie było służbą Ojczyźnie.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze przy Pomniku Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach, gdzie w ciszy i zadumie uczciliśmy pamięć pomordowanych mieszkańców Radwanowic. Wizyta na cmentarzu i w miejscach pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczestnicy w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.
Z WIZYTĄ W STOLICY
Wspólnie z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Czas upłynął nam szybko i aktywnie. Zobaczyliśmy m. in. Pałac Prezydencki, grób Nieznanego Żołnierza, ogród Saski i Uniwersytet Warszawski. Następnie metrem pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie mieliśmy okazję przejść trasę "Piłkarskie emocje". Kolejnego dnia udaliśmy się w "Kosmiczną Wyprawę" w Planetarium CNK, odwiedziliśmy pomnik Syrenki warszawskiej, po czym dotarliśmy do Zamku Królewskiego na lekcję pt. "Wizyta u Król". Trzeciego dnia na zakończenie wyjechaliśmy na XXX piętro PKiN i odwiedziliśmy Łazienek Królewskie.
PLANUJEMY WYCIECZKĘ DO STOLICY
Piątkowy poranek na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych upłynął nam na planowaniu wycieczki po Warszawie. Uczestnicy wspólnie tworzyli kolaż formatując kompozycje z różnych zebranych materiałów, głównie były to fotografie, w połączeniu z kolorowymi kredkami i farbami. Wysłuchali z uwagą legendy „O Warsie i Sawie”. Podopieczni skrupulatnie wdrożyli się w planowany spacer po Warszawie i zwiedzanie zabytków stolicy.
SAŁATKA WARZYWNA
Z myślą o jarzynowych witaminach, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, po raz kolejny postanowili zrobić wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przypomnieli sobie wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy uczestnik dostał deskę do krojenia, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Uczestnicy z pomocą nauczyciela kroili i przyrządzali sałatkę warzywną, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało podopiecznym wiele satysfakcji. Podczas robienia sałatki podopieczni nauczyli się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek:)
Z WIZYTĄ W SANKTUARIUM ECCE HOMO
ŚW. BRATA ALBERTA W KRAKOWIE
Dnia 27 września 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta oraz opiekunami, korzystając z pięknej jesiennej pogody udali się na wycieczkę do Krakowa. Podróż odbyła się pociągiem, a następnie autobusem MPK. Celem podróży było Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. W sanktuarium znajdują się relikwie bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej oraz św. Brata Alberta, założyciela zgromadzenia albertynek opiekujących się sanktuarium. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Ecce Homo - Chrystusa cierpiącego - namalowany przez Adama Chmielowskiego w 1879 roku. W dolnym kościele można obejrzeć wystawę obrazującą życie i działalność św. Brata Alberta i bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej oraz pracę zgromadzeń albertyńskich. Po zwiedzeniu sanktuarium, korzystając z pięknej pogody, uczestnicy wycieczki udali się bulwarami wiślanymi na Wzgórze Wawelskie. Zapraszamy zatem do obejrzenia zdjęć:)
Kliknij na zdjęcie:MORZE BAŁTYCKIE
GDAŃSK - SOBIESZOWO
Dnia 27 maja 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, uczniowie ISP w Radwanowicach oraz uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się na trzydniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie do Gdańska, na wyspę Sobieszewo. Była to pierwsza nasza taka wycieczka, gdyż tym razem środkiem naszego transportu, bezpośrednio z Krakowa do Gdańska, był pociąg pendolino. Następnie z Dworca Głównego w Gdańsku, autobusem MPK, udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, którym był Pensjonat "FALA na WYSPIE". Tam, po zakwaterowaniu oraz obiadokolacji, udaliśmy się spacerkiem na plażę. Radości z zobaczenia morza oraz możliwości zamoczenia w nim nóg nie było końca. Zresztą na zdjęciach zobaczycie sami!
Następnego dnia, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się autobusem MPK do Gdańska. Tam również spacerkiem, pomimo deszczowej pogody, przeszliśmy pod Fontannę z Neptunem, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się do Dworu Artusa, gdzie mogliśmy podziwiać mnóstwo obrazów, zwisające z sufitu modele okrętów, oraz największy renesansowy piec kaflowy świata, który ma ponad 10 metrów! Bezpośrednio z Dworu Artusa przeszliśmy do Nowego Domu Ławy. Jest to reprezentacyjny barokowy salon bogatego mieszczaństwa, w którym z sufitu również zwisają modele okrętów oraz znajdują się charakterystyczne dębowe schody prowadzące na galeryjkę. Następnie przeszliśmy do Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gdzie zwiedziliśmy tzw. Salę Czerwoną, czyli Wielką Salę Rady – jedno z najpiękniejszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Zajrzeliśmy także do sali "Wielki Krzysztof", w której stoją oryginalne, średniowieczne regały z szufladami, w których przechowywano królewską korespondencję. Z Ratusza podeszliśmy jeszcze pod "Żurawia" – największy i najstarszy z zabytkowych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Tutaj również wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, po czym udaliśmy się na ciepły posiłek. Po posiłku zakupiliśmy pamiątki i autobusem MPK udaliśmy się do Pensjonatu. Po obiadokolacji, poszliśmy jeszcze na spacer brzegiem morza.
Ostatniego dnia naszego pobytu, zaraz po śniadaniu, poszliśmy na plażę, by móc jeszcze raz spojrzeć na morze i zamoczyć w nim nogi i ręce. Po krótkim spacerku brzegiem morza wróciliśmy do Pensjonatu, spakowaliśmy plecaki i walizki i udaliśmy się autobusem MPK na Dworzec Główny w Gdańsku. Tam już pozostało nam tylko odliczanie czasu na przyjazd pociągu pendolino, którym dojechaliśmy bezpośrednio na Dworzec Główny w Krakowie. I to właśnie tutaj kończy się nasza wycieczka, ale mamy nadzieję, że na długo, jak nie na zawsze, pozostanie w naszych wspomnieniach. Bo przecież "wszystko co dobre, szybko się kończy".
SZARLOTKA KRUCHO - DROŻDŻOWA
Nowy rok szkolny 2018/2019 uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych oraz uczniowie zajęć indywidualnych rozpoczęli od upieczenia pysznej szarlotki krucho – drożdżowej. Podstawą było przygotowanie zaczynu ze śmietany, cukru i drożdży, którym zajęli się Szymon i Rafał. W tym czasie pozostali chłopcy kroili na mniejsze kawałki przygotowane uprzednio jabłka, po czym wrzucali je do garnka, aby móc je przesmażyć. Kolejnym etapem było połączenie mąki z cukrem, masłem, żółtkami a następnie dodanie przygotowanego uprzednio zaczynu z drożdży. Każdy z chłopców miał za zadanie dodać kolejny składnik. Po połączeniu wszystkich składników ciasto szybko zagnietliśmy i podzieliliśmy na dwie części. Patryk przygotował formę wykładając ją papierem do pieczenia, po czym z pomocą Pani Mariny przełożył jedną część ciasta do formy. Następnie Karol z pomocą Pani Marty wyłożył jabłka na ciasto, a Szymon posypał je delikatnie kaszą manną i przykrył drugą częścią ciasta. Przygotowane w ten sposób ciasto chłopcy włożyli do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 C na 50 minut. Po upieczeniu szarlotkę wystudziliśmy i posypaliśmy cukrem pudrem. Przygotowana przez chłopców szarlotka była naprawdę bardzo dobra, po prostu PYCHA!!!PIKNIK RODZINNY
Jak co roku w maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji wspólnie z Świetlicą Terapeutyczną w Radwanowicach zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny. W programie był między innymi: występ artystyczny w wykonaniu uczestników zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej poczęstunek (kiełbaski i autorski kociołek p. Pawła), lody oraz ciekawe atrakcje: malowanie twarzy. magiczne sztuczki, loterie i wiele innych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom
OGRÓDEK KLASOWY
W kwietniu odbyły się kolejne zajęcia integracyjne dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz naszych kolegów i koleżanek z klasy VI ISP. Podczas zajęć wspólnie staraliśmy się założyć nasze ogródki klasowe, sadząc w nich nasiona warzyw (pomidory, cebulki, paprykę, dynię, zieloną fasolę, rzodkiewkę) oraz ziół (bazylię, oregano, rozmaryn, melisę, kminek). Dodatkowo każdy zasadził w swoich doniczkach sadzonkę pelargonii i cebulkę narcyza. Na koniec oznaczyliśmy rośliny tabliczkami, podlaliśmy ziemię i ustawiliśmy w rośliny w swoich kącikach przyrody. Częściowe efekty pracy, dzięki systematycznemu podlewaniu i dbaniu o rośliny, można było zobaczyć już w ciągu tygodnia, gdy nasiona zaczęły kiełkować a narcyze pięknie zakwitły. Już nie możemy się doczekać kiedy to będziemy mogli pochwalić się naszym bujnie zielonym ogródkiem i pokazać go w pełnej okazałości.
Kliknij na zdjęcie:OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU WIELKANOCNEGO
Szanowni Państwo, drogie Dzieci!
Z przyjemnością informujemy, że gminny konkurs wielkanocny pt. : „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna” organizowany przez naszą szkołę, został rozstrzygnięty. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim do 25 roku życia wraz z Rodzicami. Celem konkursu było upowszechnianie tradycji wielkanocnych, rozbudzanie wrażliwości twórczej oraz wzajemna wszelako rozumiana integracja. Do udziału w konkursie zgłosili się:- uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych- ISP Radwanowice(Szymon Zając, Rafał Hrabia, Karol Radwański, Szymon Radwański, Daria Kozień, Maciej Ciepliński, Patryk Stopa, Tymoteusz Gajkowski, Paulina Stępień, Michał Gala);
- zerówkowicze –ISP Radwanowice(Marceli Janik, Bartosz Zdziech);
- uczniowie klas od I -ISP Radwanowice(Zuzanna Kwiecień, Zuzanna Nęcka, Bartłomiej Porzycki);
- uczeń klasy III- ISP Radwanowice(Kamil Buczek);
- uczeń klasy V- ISP Radwanowice (Krzysztof Klich);
- uczennica klasy VIII- ISP Radwanowice (Justyna Łącka);
- uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego z Radwanowic (Małgorzata Wilk, Oliwia Kasperczyk);
Łącznie do organizatorek konkursu wpłynęło 20 ciekawych i różnorodnych prac wielkanocnych. Uczniowie niepełnosprawni udowodnili, że potrafią być kreatywni i pomysłowi. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Rodzicom i nauczycielom gratulujemy tak uzdolnionych pociech, a wszystkim zwycięzcom życzymy powodzenia!
Kliknij na zdjęcie:
WYJAZD NA POCZTĘ DO KRZESZOWIC
Dnia 8 kwietnia 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, wraz z uczniami ISP w Radwanowicach, oraz uczniami Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się autobusem MPK do Krzeszowic na Pocztę. Celem wycieczki było wysłanie własnoręcznie wykonanych kartek na Święta Wielkanocne, do nauczycieli pracujących niegdyś z naszymi podopiecznymi. Uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wykonali kartki między innymi dla: Pani Kasi, Pani Asi, Pani Madzi oraz Pani Joli ze Świetlicy Terapeutycznej. Natomiast uczniowie ISP oraz Gimnazjum wykonali kartki dla: Pani Ani, Pani Madzi oraz zaprzyjaźnionej z nimi Szkoły w Wieliczce. Zadaniem naszych podpiecznych było zakupienie z pomocą nauczyciela znaczków, przyklejenie ich we właściwym miejscu na kopercie oraz wrzucenie listów do skrzynki. Nasi uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Po wysłaniu kartek udaliśmy się na zapiekanki, a następnie spacerkiem przez park na zasłużone lody!
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TENCZYNKU
Dnia 25 marca 2019 roku, uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, uczniowie ISP w Radwanowicach oraz uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach wraz z nauczycielami wybrali się do Biblioteki Publicznej w Tenczynku. Celem wycieczki było zwiedzanie biblioteki, zapoznanie się z księgozbiorem dostępnym w tutejszej bibliotece, poznanie pracy bibliotekarza a także, spotkanie z Tupciem Chrupciem, bohaterem ciekawej lektury książki "Lekcja przyrody". Po wysłuchaniu jakże ciekawej i bardzo pouczającej lekcji na temat dbania o przyrodę, zadaniem naszych podopiecznych było sprzątanie "zaśmieconego lasu" i segregacja śmieci. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie ze sprzątaniem a także segregacją śmieci. Na zakończenie naszej wizyty Pani bibliotekarka rozdała każdemu drobne upominki, między innymi Poradnik: "Turysto! Szanuj Środowisko!". My także, w podziękowaniu za miłe przyjęcie oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u naszych podopiecznych, wręczyliśmy Pani bibliotekarce oraz Tupciowi Chrupciowi dyplom i własnoręcznie wykonany bukiet krokusów.
Kliknij na zdjęcie:
ŻYWE MUZEUM OBWARZANKA W KRAKOWIE
We wtorek 12 marca wspólnie ze Świetlicą Terapeutyczną udaliśmy się autobusem komunikacji miejskiej na wycieczkę do Krakowa. Tam na początek przespacerowaliśmy się plantami krakowskim, aż do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie weszliśmy na dziedziniec. Następnie udaliśmy się prosto do Żywego Muzeum Obwarzanka na Starym Kleparzu. Tam mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach związanych z historią i tradycją wypieku obwarzanka. Dowiedzieliśmy się mi.in. która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryliśmy wszystkie jego tajemnice i poznaliśmy unikatowy proces jego produkcji własnoręcznie wykonując prawdziwego krakowskiego obwarzanka. Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał wykonany przez siebie obwarzanek oraz certyfikat potwierdzający umiejętności wykonania krakowskiego obwarzanka. Po udanych warsztatach udaliśmy się na krakowski Rynek gdzie była okazja do zakupienia symbolicznych pamiątek. Na zakończenie w restauracji Trattoria czekał na nas zasłużony obiad.
Kliknij na zdjęcie:
„TŁUŚCIUTKI CZWARTEK” I „ZABAWA KARNAWAŁOWA „
Kultywując tradycję tłustego czwartku w ramach zajęć kulinarnych smażyliśmy faworki. Uczestnicy pod bacznym okiem pań samodzielnie przygotowywali ciasto (wsypywali mąkę, jajka, śmietanę, zagniatali ciasto, „bili” go wałkiem, wałkowali, kroili oraz przekładali przez dziurkę) i smażyli chrupiące faworki. W trakcie pieczenia zostali zapoznali z tradycją „tłustego czwartku”. Gotowe jeszcze ciepłe chruściki pałaszowaliśmy z wielkim apetytem a także częstowaliśmy kolegów i koleżanki ze Świetlicy Terapeutycznej. Następnego dnia odbył się bal karnawałowy, na który zostaliśmy zaproszeni przez Fundację im. Brata Alberta do Klubu „Gravitacja” w Jaworznie. Na zabawę przybyła cała plejada bajkowych gwiazd: księżniczki, kowboje, rycerze, wróżki, klauny, Myszki Miki, spider-many aż nie sposób wszystkich wymienić. Do tańca zachęcała skoczna i wesoła muzyka disco. Energii do zabawy dodawały smakołyki m.in. pączki z lukrem i cukrem pudrem. Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobrej zabawy upływał szybko. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany a my nie możemy doczekać się już kolejnego.
ROBIMY PIZZĘ
Dnia 25 lutego 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z uczniami Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego oraz uczniami Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach spotkali się, aby w ramach comiesięcznych zajęć kulinarnych wspólnie przygotować pizzę. Zadaniem uczestników było w miarę możliwości samodzielne przygotowanie pizzy, począwszy od wyrobienia ciasta, poprzez pokrojenie wszystkich potrzebnych składników, przygotowanie sosu pomidorowego na pizzę, na sosie czosnkowym kończąc. Uczestnicy z pomocą Pani Marty wyrobili ciasto w termomixie, a następnie pod okiem Pań nauczycielek starli na tarce ser żółty, obrali i pokroili pieczarki, które udusili z pokrojoną w kostkę cebulą. Pokroili paprykę, pomidory i wędlinę. Przecier z pomidorów doprawili do smaku ziołami, a następnie obrali i przecisnęli przez praskę czosnek potrzebny do przygotowania sosu czosnkowego. Następnie przygotowali sos czosnkowy na bazie majonezu, jogurtu greckiego, czosnku, soli i pieprzu. Gdy już wszystkie składniki były przygotowane uczestnicy wyłożyli ciasto na dwie blachy, następnie w odpowiedniej kolejności wyłożyli poszczególne składniki. Tak przygotowane pizze włożyli do piekarnika na 20 minut. Oliwia natomiast przygotowała dla siebie zapiekanki z przygotowanych wcześniej skadników i bezglutenowego pieczywa. Zarówno pizze jak i zapiekanki były bardzo smaczne, w końcu nasi zdolni uczestnicy włożyli w ich przygotowanie dużo pracy.Kliknij na zdjęcie:
WYCIECZKA DO KOPALNI SREBRA
Dnia 19 lutego 2019 roku uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wzięli udział w całodniowej wycieczce do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Wycieczka została zorganizowana przez Świetlicę Terapeutyczną Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Wzięli w niej również udział uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego w Radwanowicach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podzielenia się na dwie grupy, po czym przeszliśmy do budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców: srebra, ołowiu i cynku. Zapoznaliśmy się tutaj m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Wędrując razem z przewodnikiem, mogliśmy obejrzeć m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku. Po wizycie w Muzeum Górnictwa ubraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i poprzez szyb "Anioł" zjechaliśmy na głębokość ok 40 m. Tu rozpoczęliśmy niezwykłą podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki oglądaliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Poznaliśmy tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy bowiem 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły nam poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach "Szczęść Boże" i "Żmija". Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć. Wycieczka była bardzo fajna, pełna przeżyć i dobrej zabawy. Zresztą zobaczcie sami:)
Kliknij na zdjęcie:
WYCIECZKA DO MUZEUM CHLEBA
Po zwiedzeniu Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i smacznym obiedzie udaliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, w którym zgromadzone są kolekcjonerskie zbiory Piotra Mankiewicza. Zbiory obejmują kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Tutaj zostaliśmy zapoznani z historią chleba, z szacunkiem dla niego, jak i maszynami i urządzeniami do jego produkcji wykorzystywanych. Każdy z nas mógł także przygotować dla siebie bułeczkę z ciasta chlebowego. Wycieczka była bardzo fajna, pełna przeżyć i dobrej zabawy. Zresztą zobaczcie sami:)
Kliknij na zdjęcie:ROBIMY PISZINGERY
Na zajęciach w dniu 20 lutego, uczestnicy przygotowywali słodkie kakaowe piszingery czyli kruche wafelki przekładane masą kakaową. Rafał oraz Szymon wzajemnie sobie pomagali i dużym zaangażowaniem miksowali masę kakakową a następnie smarowali nią wafle. Gotowymi andrucikami częstowali kolegów i koleżanki. Wszystkim bardzo smakował!
Kliknij na zdjęcie:
TORTILLA
Już po raz kolejny odbyły się u nas zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowywaliśmy tortille. Na początek pokroiliśmy wszystkie niezbędne składniki, przyprawiliśmy i podsmażyliśmy kurczaka oraz przygotowaliśmy sos. Następnie na gotowe placki tortilli wyłożyliśmy poszczególne składniki, po czym każdy z uczestników próbował samodzielnie zwinąć gotową tortillę. Na koniec odbyła się wspólna degustacją.
Kliknij na zdjęcie:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem!
Jedzie Święty Mikołaj,
Biała brodą świeci,
Worek z prezentami,
Ma dla grzecznych dzieci.
Po śniegu, po białym,
W zwinne renifery,
Wspaniałym zaprzęgiem,
Pędzi w dwójki cztery.
Jedzie Święty Mikołaj,
Z dalekiej północy,
Od wioski do miasta,
Pędzi w środku nocy.
6 grudnia jak co roku Święty Mikołaj odwiedził uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczniów Niepubicznego Gimnazjum Specjalnego
w Radwanowicach.W tym roku Święty Mikołaj czekał na nas w kościele, z workiem pełnym prezentów.
Dla każdego miał przygotowany prezent – także dla Pań nauczycielek.
I dla samego Świętego też się znalazł drobny upominek.
W podziękowaniu za wspaniałe prezenty Patryk Stopa powiedział wierszyk dla Świętego Mikołaja.
Każde z dzieci, odbierając swój prezent, zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem,
a na zakończenie wspólne grupowe zdjęcie.
Zresztą, zobaczcie sami jak to u nas w tym roku wyglądało.
Dziękujemy Święty Mikołaju!
Kliknij na zdjęcie:
PIECZEMY CIASTO CZEKOLADOWE
W pierwszym tygodniu tuż po feriach zimowych, uczestnicy zajęć przygotowali ciasto czekoladowe oraz ciasteczka. Z dużym zaangażowaniem współpracowali i wzajemnie sobie pomagali podczas wsypywania i miksowan składników. Ciasto bardzo szybko zniknęło z naszych talerzy.
SAŁATKA JARZYNOWA
Już po raz kolejny w oddziale rewalidacyjno – wychowawczym odbyły się zajęcia kulinarne. Tym razem przygotowywaliśmy sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy sobie o konieczności przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania posiłków i ostrożności przy posługiwaniu się sztućcami. Następnie przygotowaliśmy wszystkie potrzebne produkty: marchewki, pietruszki, ziemniaki, pora, cebulę, jabłka, jajka, ogórki, groszek, kukurydzę, majonez, pieprz i sól. Później samodzielnie lub z pomocą nauczyciela przystąpiliśmy do obierania i krojenia warzyw. W czasie pracy na bieżąco przypominaliśmy sobie jaki mają kolor, smak, zapach, czy są twarde, czy miękkie. Gdy wszystkie składniki zostały pokrojone, przy pomocy nauczycieli przyprawiliśmy sałatę, a następnie przygotowaliśmy talerze. Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja wspólnie przygotowanej sałatk.
Kliknij na zdjęcie:
POMAGAJ RAZEM Z NAMI
Dnia 19.11.2018 r. delegacja, składająca się z uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniów ISP, uczniów Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego oraz uczestników Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach wraz z opiekunami udała się z wizytą do Schroniska OTOZ w Oświęcimiu.
„Schronisko - azyl dla bezdomnych zwierząt.
Miejsce, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd.
To miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę.”
Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku do innych. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. By uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko. Dlatego na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych już po raz drugi zorganizowano zbiórkę rzeczy potrzebnych dla zwierząt, tym razem ze Schroniska OTOZ w Oświęcimiu. Udało nam się zebrać sporą ilość karmy dla psów i kotów, środków leczniczych, środków czystości oraz ręczników. Z kolei na zajęciach z dogoterapii uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych zrobili zabawki dla psów i kotów – pluszowe myszki, duszki, plecione warkocze, łańcuszki, gryzaki, itp. Delegację powitała pracownica schroniska, która oprowadziła nas po schronisku opowiadając m.in. o jego funkcjonowaniu. Pani przedstawiła nam po krótce historię każdego psiaka, opowiedziała o tym, jak należy witać się z psem i jakie są psie zwyczaje. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia w którym były koty. Tam mogliśmy zobaczyć kotki z małymi kociętami. Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty. Na zakończenie naszej wizyty poszliśmy na spacer z dwoma pieskami. Jednym z nich był Lucky (piesek koloru beżowego) a drugim był Hiro (piesek koloru czarnego). Pomimo bardzo zimnego dnia obydwa pieski były bardzo zadowolone, że ktoś wyszedł z nimi na spacer. Zachęcamy wszystkich do takiej inicjatywy i udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu możemy uczyć dzieci przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli. POMAGAJMY!
Kliknij na zjęcie:
WYPOCZYNEK U STÓP GORCÓW I TATR 24 - 26 września 2018 r.
Wyjazd integracyjny do ŁopusznejWe wrześniu odbyła się wycieczka dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniów ISP oraz gimnazjalistów. Tym razem pojechaliśmy do Łopusznej, góralskiej wioski nad Dunajcem, położonej 7 kilometrów na wschód od Nowego Targu. Ta mała urocza miejscowość jest ściśle związana z osobą ks. prof. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa i humanisty. W drodze do Łopusznej, zatrzymaliśmy się w Chabówce aby zobaczyć najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcję zabytkowego taboru kolejowego. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę do beskidzkich Gorców. Tutaj przywitała nas już typowo jesienna pogoda. Po zakwaterowaniu i pysznym obiadku udaliśmy się na konną przejażdżkę wozami do Gajówki Mikołaja, która znajduje się w Gorczańskim Parku Narodowym. Przepiękne malownicze tereny wzbudziły w nas zachwyt do tego stopnia, że nawet padający już o tej porze roku w górach drobniutki śnieżek dodawał uroku całej przejażdżce. Ten pełen wrażeń dzień miło zakończyliśmy przy ognisku w bacówce.
Kolejny dzień zapowiadał się bardzo deszczowo, więc postanowiliśmy, że odwiedzimy miejsce związane z osobą ks. prof. Józefa Tischnera, tzw. Izbę Regionalną. Zobaczyliśmy ekspozycję wnętrza „Tischnerówki”: cenne pamiątki księdza, jego ulubione przedmioty, rękopisy, książki, fotografie oraz część multimedialną, w której znajduje się zbiór filmów dokumentalnych z udziałem księdza Tischnera oraz bogaty zasób nagrań audycji radiowych i audycji telewizyjnych. Następnie pojechaliśmy na cmentarz aby odwiedzić grób ks. J. Tischnera. Po drodze wstąpiliśmy do drewnianego XIV-wiecznego kościoła Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. Na popołudnie zaplanowany, niezależnie od pogody - „wypad” do strefy relaksu i kąpiele w basenach geotermalnych w Białce Tatrzańskiej, był niezwykłą przygodą. Poranek w ostatnim dniu pobytu w górach przywitał nas pięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Z okien naszych pokoi ukazał się wspaniały widok na Tatry. Zaraz po spakowaniu walizek pojechaliśmy do Niedzicy. Spacer po zaporze czorsztyńskiej, wejście na zamek „Dunajec” oraz cudowny rejs statkiem po jeziorze sprawiły, że nie mieliśmy ochoty wracać do domu. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, gdzie to właśnie słynny Janosik brał ślub z Maryną. Wycieczka w Gorce Podhalańskie była dla nas wspaniałym przeżyciem, chętnie odwiedzilibyśmy te rejony jeszcze raz.Kliknij zdjęcie:
CZCIMY PAMIĘĆ ZMARŁYCH
W północnej części cmentarza w Rudawie znajduje się grób nieznanych żołnierzy poległych w walce o Ojczyznę 5. IX 1939 r. Grób wyróżnia kamienna figura Chrystusa, umieszczona na cokole z godłem państwowym. Niedaleko, w kaplicy, pochowana jest zmarła w 2003 r. Zofia Tetelowska, współzałożycielka Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach. Na cmentarzu rudawskim pochowano we wspólnej mogile ofiary pacyfikacji w Radwanowicach w nocy z 20. na 21. VII 1943 r. Na cmentarzu parafialnym św. Bartłomieja w Morawicy pochowany jest jeden oficer Lotnictwa Wojskowego, a zarazem pierwszy poległy pilot w czasie II wojny światowej: dowódca III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. Medwecki. Tuż obok są dwie inne mogiły wojenne. W położonym na prawo grobie spoczywa robotnik zatrudniony w pobliskim folwarku, Jan Opiołka, który był świadkiem walki powietrznej 1 września 1939 r. Został zabity przypadkową serią karabinu maszynowego jednego z samolotów. Na lewo od polskiego pilota spoczywa z kolei Słowak rtn. (rotný, czyli starszy sierżant) Július Mudroň. Służył w czechosłowackim 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, należącym do czechosłowackiej 1 Mieszanej Dywizji Lotniczej. Na cmentarzu parafialnym
w Morawicy znajduje się Polska Góra Przemienienia, na której stoi Kamień Katyński - Krzyż - Kamień Smoleński a także kolumny z popiersiami ludzi, których życie było służbą Ojczyźnie: Ignacego Paderewskiego, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Kpt. pilota Mieczysława Medweckiego, Gen. Dyw. Tadeusza Bór-Komorowskiego, Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.Kliknij zdjęcie: