• Aktualności zajęć rew. - wych.

      • DŹWIEKI WOKÓŁ NAS

        W piątek, 19 kwietnia,  zrealizowaliśmy już przedostatnie zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy Zmysłami”. Tematem zajęć były „Dźwięki wokół nas”.

        Muzyka i dźwięki, podobnie jak pozostałe zmysły, jest nośnikiem wspomnień i emocji, a tworzenie muzyki i gra na instrumencie może być wspaniałym przeżyciem dla każdego. Dlatego tym razem, wspólnie z uczniami realizującymi zajęcia w małe grupie, uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, stworzyliśmy nasze własne instrumenty. Wykorzystaliśmy przede wszystkim okrągłe tuby, które ozdobiliśmy, każdy według własnego pomysłu, różnokolorowymi papierami, cekinami, naklejkami itp., które następnie wypełniliśmy makaronem, ziarnami kawy i grochem.  Wszyscy z zapałem pracowali i mimo, że  stworzyliśmy wizualnie podobne instrumenty, to każdy wydawał inny dźwięk, w zależności od tego, co znalazło się w środku.  Zadanie wypadło świetnie, a efekt końcowy prezentujemy poniżej.

      • BRUDNE ZADANIA

        W czwartek 7 marca już po raz kolejny przystąpiliśmy do realizacji zadań w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy Zmysłami”. Tym razem było to nie lada wyzwanie, bo tematem było „Brudne zadanie”. Plan był nieco inny, ale wyszło równie zabawnie. Wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej tworzyliśmy dzieła sztuki na przeźroczystej foli stretch, a używaliśmy do tego tylko farb i własnych rąk… Naszej twórczości towarzyszyła muzyka klasyczna. Całość dostarczyła nam wiele bodźców dotykowych, słuchowych i wzrokowych. Była to wspaniała okazja do zabaw sensorycznych i ćwiczeń manualnych.

      • PĄCZKI

        By podtrzymywać tradycje zapustowe, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczniowie
        z małych grup terapeutycznych z pomocą pań nauczycielek i Świetlicy terapeutycznej  wykonali własnoręcznie przepyszne pączki z marmoladą różaną. Szybko i sprawnie uwinęliśmy się z ciastem drożdżowym oraz wycinaniem kółek. Usmażone paczki posypywaliśmy cukrem pudrem. Wyszło znakomicie i smakowało wyjątkowo.

      • SENSORYCZNA CHOINKA

        Grudniowe zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy Zmysłami” to sensoryczna choinka. Do pomocy w realizacji tego zadania zaprosiliśmy Panią Iwonę z KitkaArt, która przeprowadziła dla nas warsztaty, w trakcie których każdy z uczestników miał okazję własnoręcznie wykonać choinkę 3D na kubku. Zabawę rozpoczęliśmy od wydobycia kształtu choinki z modeliny, którą przyklejaliśmy do kubków. Następnie przystąpiliśmy do ozdabiania. Tutaj również przydatna była modelina, ale sprawa była nieco trudniejsza, ponieważ trzeba było ją najpierw dobrze rozmiękczyć, żeby móc uformować elementy (bombki, łańcuchy) potrzebne do dekoracji. Kiedy choinki były już prawie gotowe, zostało tylko dodać kilka cekinów i nadać błysku kolorowymi brokatami. Nasze kubki wyszły piękne i kolorowe, a Pani Iwonie i całej ekipie serdecznie dziękujemy za dobrą zabawę i miłą atmosferę.

      • CIASTO DYNIOWE

        Późna jesień to już ostatni dzwonek aby kulinarnie wykorzystać zabrane dynie. Z ogromną ochotą uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz uczniowie z małych grup terapeutycznych zabrali się do krojenia dyń aby następnie przygotować puree dyniowe na bazie którego można przygotować całą masę genialnych przepisów nie tylko kulinarnych. Pracy było co nie miara,  bo i dyń mieliśmy sporo. Bardzo okazałe i dorodne warzywa najpierw kroiliśmy w kostkę , następnie przesmażaliśmy w garnku i blendowaliśmy na gładki mus. Dynia jest wspaniałym dodatkiem do wypieków, bo nadaje ciastu wilgoci i nie ma bardzo wyrazistego smaku a my uwielbiamy takie ciasta sezonowe, taki mały promyk słońca na pochmurne dni. Aby przygotować ten domowy wypiek, potrzebowaliśmy kilku prostych składników i aby ciasto nie było nudne przekładaliśmy go masą z serka mascarpone i śmietany, stało się ono jeszcze pyszniejsze i świetnie komponowały się te dwa smaki razem. Nasze jesienne ciasto z nutką korzenną, nie miało sobie równych.

      • SENSORYCZNA MASA PLASTYCZNA – DYNIOLINA

        Już po raz kolejny odbyły się integracyjne zajęcia, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy Zmysłami”, dla uczniów realizujących zajęcia w małych grupach, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopiecznych Świetlicy Terapeutycznej. Tym razem motywem przewodnim były masy sensoryczne. Zajęcia
        z wykorzystaniem wyżej wymienionych mas to nie tylko świetna zabawa. Posiadają one także wiele innych korzyści m. in: uczą rozwiązywania problemów, wytrwałości oraz dążenia do celów, jak również pobudzają kreatywność, dostarczają doznań sensorycznych oraz mają działanie relaksacyjne. My zdecydowaliśmy się na wykonanie dynioliny z puree dyniowego i mąki ziemniaczanej. Kiedy wszyscy uzyskali już odpowiednią konsystencję masy ulepiliśmy jeże z wykorzystaniem drucików kreatywnych i przypraw (goździki i ziele angielskie), które dodatkowo dostarczyły nam intensywnych zapachów. Była to doskonała okazja do stymulacji zmysłowej połączonej ze świetną zabawą.

      • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY PT. „GRAMY SŁYSŁAMI” SENSORYCZNY TOR PRZESZKÓD

        Już po raz drugi rozpoczynamy naszą przygodę w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. Gramy Zmysłami. Uczniowie realizujący zajęcia w małych grupach wspólnie z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej zrealizowali pierwsze zadanie, jakim był sensoryczny tor przeszkód. Najpierw każdy miał możliwość sprawdzić poziom swojej równowagi przechodząc po ławce, następnie boso po różnokształtnych powierzchniach ze zróżnicowanej faktury docierali do sensorycznych woreczków, które należało przerzucić do pudełka. W dalszej części na śmiałków czekała drabinka i hula hop. Przejście tej drogi umożliwiało podejście do kolejnego zadania, które polegało na wyszukaniu wśród żelowych kulek kamyczków, kasztanów i innych schowanych skarbów. Przedostatnim zadaniem była degustacja z zawiązanymi oczami wybranych darów jesieni oraz wąchanie olejków zapachowych. Na zakończenie było dźwiękowe memory. Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na zasłużoną nagrodę, czyli relaksację w rytm jesiennej muzyki wśród różnokolorowych światełek. Wszyscy dzielnie pokonywali tor przeszkód angażując się w każde zadanie.

      • DZIEŃ CHŁOPAKA

        W piątek 29 września obchodziliśmy w naszym zespole „Dzień Chłopaka”. W tym dniu dziewczynki ,aby wyrazić swoją sympatię i pamięć, złożyły wszystkim chłopcom oraz panom terapeutom ze Świetlicy Terapeutycznej życzenia wręczając drobne upominki. Do tego świętowania przygotowania rozpoczęły się dzień wcześniej a mianowicie aby osłodzić naszym Panom życie, dziewczęta upiekły wyborne muffinki z czekoladą. Wszyscy mężczyźni mali i duzi byli mile zaskoczeni i z uśmiechem na twarzy mile spędziliśmy ten czas.

      • OPOLE-MIASTO POLSKIEJ PIOSENKI

        Naszą relację z trzy-dniowej wycieczki do Opola miasta polskiej piosenki, zaczniemy od podziękowań dla Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach za wspólną integrację  oraz wspaniałą podróż pełną niesamowitych wrażeń i wyzwań.

        W dniach 13-15 września uczniowie małych grup terapeutycznych, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopieczni świetlicy terapeutycznej udali się w podróż do historycznej stolicy Górnego Śląska – Opola jednego z najstarszych miast w Polsce obfitującego w wiele zabytków a także słynącego z polskiej piosenki z amfiteatrem i Muzeum Polskiej Piosenki.

        Ahoj przygodo…

        Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku w Mosznej, o którym krąży wiele legend a w każdej z nich tkwi ziarnko prawdy. Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą niczym Hogwart z książek o przygodach Harrego Pottera, dał się nam odkryć jako naprawdę niesamowite miejsce. Pałac dodatkowo zachwycił nas niezwykłą bliskością otaczającej przyrody, rozległym parkiem, fontanną multimedialną oraz uroczą zimową oranżerią. Na miejscu udała sią nam również wejść do Muzeum Robotów gdzie budowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami Sci-fi. Podziwialiśmy nietuzinkowe dzieła powstałe z odpadów stalowych oraz złomu samochodowego przeznaczonego do recyklingu. Na miejscu mogliśmy porozmawiać z twórcą tych dzieł oraz poznać historię tej wyjątkowej pasji.

        Pełni wrażeń i zachwytów udaliśmy się do miejsca noclegowego, które znajdowało się w Schronisku Młodzieżowym w Opolu. Po zakwaterowaniu w ośrodku i zregenerowaniu sił, wieczorową porą spacerkiem poszliśmy zobaczyć opolski Rynek. Podążając w klimacie pastelowych kamieniczek, strzelistych szczytów, naprzeciwko Ratusza odnaleźliśmy jedną z największych atrakcji turystycznych Stolicy Polskiej Piosenki i jeden z najmocniejszych akcentów muzycznych w mieście -  Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki. Odlane w brązie gwiazdy z nazwiskami i autografami wykonawców i autorów piosenek dały nam możliwość  spotkania z muzycznymi idolami. Tak zakończył się nasz dzień pierwszy.

        Przygody ciąg dalszy…

        Drugi dzień naszego pobytu w Opolu również był udany. Chętni do zwiedzania atrakcji Opolszczyzny, wyruszyliśmy w drogę w kierunku Niemodlina, jednego z najstarszych miasteczek regionu. Odwiedziliśmy imponujący Zamek  Książęcy a w nim zamkowe krypty, kaplicę, Izbę tortur, podziemne tunele. A jak zamek to i stare legendy siejące postrach nawet wśród osób o mocnych nerwach. Surowy wygląd nadaje temu miejscu tajemniczości. Dodatkową i bez wątpienia ogromna atrakcją na zamku jest obecność danieli, które tworzą część lokalnej historii Można je spokojnie karmić swobodnie spacerują po parku zamkowym. Naprawdę fajne uczucie.

        Z Niemodlina wyruszyliśmy w stronę Skansenu-Muzeum Wsi Opolskiej. Całą ekspozycję podziwialiśmy na wolnym powietrzy przy sprzyjającej nam pogodzie. Dzięki bogatej ekspozycji mogliśmy niemalże przenieść się w czasie podziwiając obiekty architektury wiejskiej. Ludowy klimat tego miejsca jest niepowtarzalny. Po drodze mijaliśmy drewniane wiatraki, studnie, kamienne kapliczki, które wewnątrz kryją liczne eksponaty. Liczne stare drzewa, kwieciste łąki a przy drewnianych płotach podziwialiśmy ogródki kwiatowo-ziołowe. Była to dla nas sentymentalna podróż ale i wspaniała lekcja historii. Potem zjedliśmy obiad i udaliśmy się do ośrodka. Popołudniową porą powędrowaliśmy w kierunku Wyspy Bolko jest to miejsce idealne na niespieszne przechadzki. Na samą wyspę dostaliśmy się mostem na Odrze, który służy pieszym i rowerzystom. Wyspa zwana „zielonymi płucami Opola” zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, mnóstwo tu alejek i ogromnych polan. Miło spędzony dzień zakończyliśmy prawdziwą ucztą w słynnej Naleśnikarni „Grabówka”.

        I tak kończy się nasza przygoda…

        W ostatni dzień naszego pobytu na Opolszczyźnie zwiedziliśmy Zamek Górny, dawną siedzibę opolskich Piastów, którego wieża obecnie  wtopiona została w kompleks budynków szkolnych Zespołu Szkół Mechanicznych. Z Zamku Górnego spacerkiem dotarliśmy na pyszne lody, po drodze  mijaliśmy Wzgórze Uniwersyteckie na którym znajduje się Skwer Artystów ze współczesnymi pomnikami portretowymi przedstawiającymi wybitnych artystów- galeria figur brązowych.

        Nie da się ukryć, że największa atrakcja została nam na koniec, a mianowicie najbardziej rozśpiewane muzeum w Polsce -  Muzeum Polskiej Piosenki, bardzo nowoczesne i w pełni multimedialne. Siedziba muzeum znajduje się przy legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia, który do tej pory kojarzyliśmy jedynie z telewizji. Całe muzeum zwiedzaliśmy korzystając z audioprzewodnika ze słuchawkami dzięki czemu każdy mógł indywidualnie wybrać dla siebie ulubiony utwór nie przeszkadzając innym. Hitem okazały się być budki do nagrywania piosenek, w których można było nagrać swój własny utwór. Wczuwając się w prawdziwe gwiazdy estrady. Znalazło się tam również miejsce dla miłośników mody czyli specjalna szafa z kostiumami estradowymi gwiazd oraz wirtualne lustra czy stanowiska do nagrywania oklasków. Tak zapoznaliśmy się z historią polskiej piosenki od 20 lat ubiegłego wieku do czasów współczesnych.

        W drogę…

        Dobiegła końca nasza wycieczka opolskim szlakiem, pora się pożegnać, miło i aktywnie spędzony czas pozostanie w naszych wspomnieniach.

      • ZAJĘCIA WG METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE

        Po raz kolejny w poniedziałek  odbyły się zajęcia integracyjne Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Są one dedykowane dla uczniów realizujących zajęcia w małych grupach oraz  uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.  Podczas spotkań rozwijane jest za pomocą ruchu świadomość własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawnienie ruchowe, współdzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywanie z nimi kontaktu z wykorzystaniem ruchu i dotyku. Każdy udział w zajęciach stymuluje rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Było wymagająco, twórczo ale przede wszystkim wesoło.

      • ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

        W poniedziałek 15 maja odbyły się ostatnie już  nasze zajęcia w ramach majowego zadania projektu pt.: „Gramy Zmysłami”. Ścieżka sensoryczna, czyli jak poprzez zabawę wpłynąć na poprawę percepcji i sprawności u dzieci, to najprościej mówiąc tor przeszkód wykonany z różnego rodzaju faktur i elementów między innymi twardych, miękkich, delikatnych czy chropowatych. Zadaniem ścieżki jest rozbudzenie różnorodnych bodźców, stymulacja percepcji wzrokowo-ruchowej poprzez dotykanie dłońmi oraz bosymi stopami jej poszczególnych części. Piękna pogoda sprzyjała naszej spontanicznej zabawie. Uczestnicy wytrwale pokonywali poszczególne etapy toru, które dla niektórych okazały się być nie lada wyzwaniem jak np. przejście po kamieniach, czy utrzymanie równowagi przechodząc po ułożonych torach. Każdy na własnej skórze przekonał się co można czuć pod stopami oraz jak zróżnicowane mamy odczucia. Stymulacja receptorów dotykowych dostarczyła nam rozmaitych wrażeń i doskonałej zabawy.

      • THE GATEWAY AWARD - Otwarta Droga

        W piątek 12 maja podczas uroczystości jubileuszu XX – lecia Naszej szkoły, sześcioro uczniów Maciej K., Vanessa Z., Karol R., Sylwia B., Kamila P., Bartosz Ż. zostało wyróżnionych za udział w polsko-brytyjskim projekcie „The Gateway Award”. Uroczystość wręczenia certyfikatów oraz brązowych odznak odbyła się na sali teatralnej Fundacji „Mimo Wszystko”. Wręczenia odznaczeń dokonała Pani Magdalena Baraniuk-Baxter Prezes Fundacji „Kolor Nadziei” w imieniu polskiej koordynatorki pani Ewy Nałęcz-Kłos. Dziękowano również nauczycielom Marcie Olek, Marinie Kurdziel, Dorocie Kieś oraz Annie Wesołowskiej za zaangażowanie, prezentację multimedialną podsumowującą osiągnięcia uczestników TGA. Uczestnicy przy wsparciu koordynatora Marty Olek oraz liderów: Mariny Kurdziel, Doroty Kieś oraz Anny Wesołowskiej gromadzili systematycznie materiały składające się na osobisty rejestr ich osiągnięć, tym samym zakończyli pierwszy etap programu uzyskując nagrodę brązową.  Nasi uczniowie przez dwa lata realizowali zadania w ramach pięciu sekcji: hobby, wolontariat, przygoda i wyzwanie, rekreacja fizyczna oraz styl życia. Każda z tych sekcji ma zachęcić uczestników do poszerzania swoich doświadczeń, wzrostu ich pewności siebie oraz poszerzania zakresu ich życiowych umiejętności. Udział osób niepełnosprawnych intelektualnie w brytyjskim programie „The Gateway Award” jest dla nich doskonałą formą zdobywania nowych umiejętności, poszerzania swojej wiedzy oraz rozwoju motorycznego i społecznego. Kładzie nacisk na wszechstronny rozwój a szczególnie jak największe uspołecznienie i aktywizację uczestników. Dlatego też biorąca udział w programie młodzież ma możliwość dokonywania wyboru i podejmowania decyzji dotyczących poszczególnych zadań i zainteresowań. Teraz przez kolejne dwa lata uczestnicy chcąc kontynuować swoje działania, będą zdobywać nowe umiejętności, aby otrzymać srebrne odznaki.

      • Zajęcia – SMAK I WĘCH w ramach PROJEKTU
        „GRAMY ZMYSŁAMI”

        W poniedziałek 24 kwietnia r. uczestniczy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniowie z małych grup edukacyjnych i Świetlicy Terapeutycznej wzięli udział w zajęciach pt.: „ Smak i węch” w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”, którego celem  jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci oraz tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami. Założeniem powyższych zajęć było stymulowanie zmysłu smaku i węchu. Na początku, w części teoretycznej rozmawialiśmy o wszystkich zmysłach: słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku. Następnie przeszliśmy do omówienia zmysłu smaku i węchu. Oglądaliśmy też film o tematyce zmysłów.  W części warsztatowej rozpoczęliśmy ćwiczenia stymulujące zmysł smaku poprzez degustację i rozpoznawanie  specjalnie przygotowanych płynów o 5 smakach: słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami , dobieranie dwóch takich samych oraz degustację i rozpoznawanie smaku: wędlin, serów, warzyw, owoców, konfitur, kremu czekoladowego itp. Drugie zadanie MEMORY ZAPACHOWE polegało na rozpoznawaniu po zapachu  przypraw: cynamon, cukier waniliowy, pieprz ,imbir, gałka muszkatołowa, papryka, czosnek itp. oraz  kawy,  zielonej herbaty,  olejków spożywczych, ,wędlin, serów, warzyw, owoców i dobraniu w pary dwóch takich samych zapachów.  Na koniec zrobiliśmy rogaliki z ciasta francuskiego z wykorzystaniem produktów które posiadaliśmy. Było ciekawie, pachnąco i smakowicie. Pyszne francuskie rogaliki były kwintesencją dla naszych zmysłów smaku i węchu.

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

        Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

        Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

        Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

        Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

      • WYJAZD DO KINA

        Wtorek 18 kwietnia 2023 r. wraz z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, uczniami z małych grup terapeutycznych oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej w Radwanowicach odwiedziliśmy kino „Sokół” w Trzebini. Oglądaliśmy film animowany pt. „Szczęście Mikołajka”.  Główną postacią filmu jest Mikołajek, kilkuletni chłopiec, który widzi otaczający go świat tak jak, cóż... Widzą go dzieci. Stał się szalenie popularną postacią właśnie dzięki temu, że w książkach o swoich przygodach to on jest narratorem, tak więc to on opisuje czytelnikom swoje przemyślenia i obserwacje. Pozwala im poczuć się jakby sami znowu byli dziećmi. Stworzyli go rysownik Jean-Jacques Sempé oraz pisarz i scenarzysta, René Gościnny.
        To właśnie o tej trójce opowiada film.

      • JAJKA WIELKANOCNE

        Wielkanoc to jedne z najstarszych i najważniejszych świąt, głęboko osadzonych w kulturze polskiej. Obfitują one w tradycje oraz zwyczaje ludowe. Jest to malowanie jajek (pisanki), dzielenie się jajkiem, święconka, śniadanie wielkanocne, śmigus – dyngus. Do świąt przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w naszej  szkole. Tuż przed Świętami przychodzi czas na kreatywny i jeden z przyjemniejszych zwyczajów wielkanocnych: malowanie pisanek. W naszym zespole rewalidacyjno-wychowawczym odbywały się zajęcia tematyczne dzięki, którym uczestnicy oraz uczniowie z małych grup terapeutycznych poznawali tradycje i zwyczaje świąteczne oraz ozdabiali swoje własne pisanki metodą decoupage.

      • „GRAMY ZMYSŁAMI” I KODUJEMY​​​​​​​

        Ostatnio, uczniowie z małych grup edukacyjnych, uczestniczy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i Świetlicy Terapeutycznej wzięli udział w kolejnych zajęcia pt.: „Sensoryczne kodowanie”, w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswajamy dzieci z nowymi pojęciami, które stają się dla dzieci bardziej zrozumiałe i pozytywnie kojarzone. Zajęcia rozpoczęły od zabawy ruchowej z piosenką „Czy znasz magiczną liczbę siedem?”. Później dzieci przechodziły przez kolejne stanowiska z przygotowanymi dla nich zadaniami: budowanie wieży z klocków i kolorowych kubeczków według wzoru, układanie przestrzennego memo, gra w owocki, itp. Najbardziej atrakcyjnym stanowiskiem okazało się być to z jedzeniem, gdzie każdy uczestnik warsztatów musiał przygotować kanapkę według wylosowanego przez siebie przepisu. Na zakończenie udaliśmy się na boisko, gdzie był do pokonania tor przeszkód. Wszyscy dobrze się bawili i okazali się mistrzami odczytywania kodów, bo przecież robimy to każdego dnia, przestrzegając różnych zasad bezpieczeństwa na drodze, gotując według przepisów, pisząc, licząc, a nawet mówiąc.

        Dorota Kieś

      • DZIEŃ KOBIET

        „Raz w roku jest taki dzień,

         który przemija jak piękny sen.

        Wszystkie kobiety, panie i matki,

         w tym dniu dostają pachnące kwiatki”.

        8 marca-Międzynarodowy Dzień Kobiet, z okazji tego sympatycznego święta w naszym zespole pojawiły się życzenia, kwiaty i słodkości dla tych małych i tych większych kobiet. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni wręczając swoim panią i koleżanką kwiaty i słodkie upominki. Ten dzień spędziliśmy wyjątkowo radośnie w miłej i życzliwej atmosferze.

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

        Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

        Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

      • ZUPA POMIDOROWA

        W poniedziałek na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych odbyły się zajęcia kulinarne, przygotowywaliśmy zupę pomidorową z makaronem. Zupa pomidorowa to „królowa zup”, można ją zrobić i podać na kilka sposobów, naszą pomidorówkę gotowaliśmy na bazie bulionu z warzyw. W garnku wylądowały obrane marchewki, korzeń pietruszki, kawałek selera oraz cebula, ugotowane do miękkości jarzynki zaprawialiśmy pomidorową passatą, przecierem oraz pomidorami z puszki. Do ciepłej zupy dodawaliśmy śmietanę, całość serwowaliśmy z makaronem i natką pietruszki. Wszystkim Nam bardzo smakowało i zajadaliśmy z apetytem.

      • SLIME

        Już po raz kolejny odbyły się integracyjne zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Gramy Zmysłami”, a udział w nich wzięli uczniowie realizujący zajęcia w małych grupach, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz podopieczni Świetlicy Terapeutycznej. Tym razem motywem przewodnim były Slime i inne masy sensoryczne. Slime to nie tylko świetna zabawa. Posiadają one także wiele innych korzyści m. in: uczą rozwiązywania problemów, wytrwałości oraz dążenia do celów, jak również pobudzają kreatywność, dostarczają doznań sensorycznych oraz mają działa relaksacyjne. My zdecydowaliśmy się na wykonanie slime piankowego, cieczy nienutonowskiej, kaszoliny oraz jadalnego śniegu. Nie zabrakło też zabawy z galaretką i piskiem z mąki kukurydzianej. Każdy miał okazję ulepić bałwana ze śniegu, pobawić się piaskiem, odnajdywać zabawki w galaretce oraz sprawdzić jak zachowuje się ciecz nieniutonowska. Była to doskonała okazja do stymulacji zmysłowej połączonej ze świetną zabawą.

      • BAL KARNAWAŁOWY

        Karnawał, nazywany w Polsce zapustami, to okres zimowych zabaw, rozpoczynających się od święta Trzech Króli, a kończących we wtorek, przed Środą Popielcową. Korzystając z ostatnich dni karnawału, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej przygotowaliśmy swoje niepowtarzalne przebrania  i udaliśmy się na bal. Mogliśmy poszaleć w tańcu przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Z wizytą wpadł również Kłapołuchy i Stitch, którzy skutecznie zabawiali towarzystwo. Nie zabrakło również słodkich przekąsek: lukrowanych pączków i innych słodkości.

      • PĄCZUSIE

        W środę 15 lutego w przeddzień tłusto-czwartkowego i bezkarnego objadania się słodkimi wypiekami, wspólnie z podopiecznymi świetlicy terapeutycznej zrobiliśmy pączki. Samo ciasto na pączki musi przejść kilka etapów wyrastania by pączek był puszysty. Z niecierpliwością podglądaliśmy jak zaczyn drożdżowy wyrasta w miskach. Samo wykonanie ciasta, a potem wycinanie okrągłych kształtów nie sprawiało nikomu trudności, więc szybko i zwinnie powstawały nasze pączusie. Kolejnym etapem było smażenie na rozgrzanym tłuszczu i tu już liczyła się zwinność i umiejętność obserwacji czy dany pączek jest dobrze wysmażony. Na koniec za pomocą specjalnej szprycy, nadziewaliśmy je marmoladą o smaku różanym. Palce lizać! Lekko oprószone cukrem pudrem, smakowicie prezentowały się na talerzach kusząc wyglądem i zapachem. Gotowymi do spałaszowania pączkami objadaliśmy się  na zabawie karnawałowej wspólnie ze świetlicą terapeutyczną.

      • W STRONĘ ŚWIATŁA

        Na zakończenie naszego styczniowego zadania w ramach projektu pt: „Gramy Zmysłami”, wspólnie z uczniami klasy VI oraz podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, udaliśmy się do Centrum nauki i zmysłów WOMAI w Krakowie. Wzięliśmy tam udział w wystawie pt.: „W stronę światła”.  Wystawa ta jest kolekcją wszelkiego rodzaju eksperymentów naukowych, dzięki którym mogliśmy dowiedzieć się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Czy dźwięk może mieć swój własny kształt? A cień, jakiego jest koloru? Jak przy pomocy, zdawać by się mogło, zwykłych okularów odwrócić świat do góry nogami? Mieliśmy okazję wykreować świat własnymi rękoma, a dzięki magicznemu piaskowi zmieniającemu kolory tworzyliśmy góry, jeziora, doliny…, co cieszyło się zdecydowanie największym zainteresowaniem.        

      • „GRAMY ZMYSŁAMI” - WZROK

        Część druga naszych zajęć w ramach styczniowego zadania projektu pt.: „Gramy Zmysłami” odbyła się na sali doświadczania świata, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej mieliśmy do pokonania sensoryczny tor przeszkód, który był nie lada wyzwaniem. Następnie układaliśmy kolorowe kuleczki według wzoru, aż w końcu doczekaliśmy się wrażeń świetlnych: były m. in: różnokolorowe kolumny i kurtyny świetlne oraz projektor świetlny. Na koniec każdy mógł się chwilę zrelaksować na łóżku wodnym, co cieszyło się chyba największą atrakcją.

      • ZABAWY ŚWIATŁEM

        Biorąc udział w projekcie pt” Gramy Zmysłami” każdego miesiąca, począwszy od września,  oddziałujemy na inny zmysł. W styczniu przyszedł czas na króla zmysłów, czyli wzrok. Wszystko, cokolwiek wiemy o otaczającej rzeczywistości, jest wynikiem poznania. Poznanie zaś  jest efektem doznań, które docierają do nas poprzez zmysły, a ujmowane są poznawczo poprzez mózg. Najważniejsze dla człowieka są spostrzeżenia jako doznania wzrokowe, a więc śmiało nożna powiedzieć, że wzrok to król zmysłów. Potrafimy go wykorzystywać
        z premedytacją; patrzeć tak, by oddziaływać na uczucia drugiego człowieka. Najczęściej jednak używamy go zupełnie automatycznie, nawet nie zdając sobie sprawy, jak bardzo jest nam potrzebny i ile funkcji w naszym życiu pełni. Dlatego też poświęciliśmy sporo czasu, by stymulować nasz wzrok. Na początek, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, zaprosiliśmy specjalnego gościa, który zabrał nas w podróż do świata iluzji i fal świetlnych. Nasz gość pokazał nam jak możemy bawić się światłem i nie tylko. Każdy miał okazję doświadczyć jak wygląda świat przez różowe okulary oraz w świetle lampy ultrafioletowej. Była również okazja do malowania światłem. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie.

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        Dzień Babci i Dziadka to ważny dzień dla nas wszystkich. Dziadkowie to cenne osoby w naszym życiu będące pomostem przeszłości z teraźniejszością. Podtrzymują tradycje rodzinne, pomagają i wspierają w wychowaniu wnucząt co daje im wiele radości i satysfakcji. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej wraz z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przygotowali dla swoich Dziadków laurki. Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom Wszystkiego Najlepszego. Dziękujemy za miłość ,pomoc i opiekę, a przede wszystkim za to że jesteście.

      •          "W TEN MAGICZNY ŚWIĄTECZNY CZAS..."


        Magia zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, szczęście, którym należy się dzielić to najważniejszy czas w roku. Wspólnie spędzone chwile, składanie życzeń, wręczanie sobie prezentów, kolędowanie. Czas przedświąteczny i całe przygotowania to dla nas duża rzecz, to cała masa doznań, bo przecież Święta są pachnące, kolorowe i błyszczące. Klimatyczna i przytulna atmosfera w tej Naszej małej pracowni „Na górze” panowała przez cały miesiąc grudzień. Tutaj rodziły się pomysłyi kreatywność, które przechodziły w twórcze działanie. Był czas na pieczenie i lukrowanie pierników, odwiedziny Św. Mikołaja, przystrajanie sal świątecznymi ozdobami, dzielenie się opłatkiem, jednak najwięcej satysfakcji sprawiło Nam własnoręczne wykonanie świątecznych upominków. Lampiony ze szkła, serwetki z makramy, aniołki ze sznurka, kartki świąteczne to dekoracje, które mają w sobie nieodparty urok. Naszymi gwiazdkowymi prezentami, z ogromną radością obdarowaliśmy bliskie Nam osoby ale również podarowaliśmy je na świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy i co najbardziej Nas raduje- podobały się innym i cieszyły się zainteresowaniem.
         

      • MIKOŁAJKI

        6 grudnia jak co roku obchodziliśmy imieniny Św. Mikołaja. Z tej okazji do naszego zespołu rewalidacyjno-wychowawczego zawitał Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Samorząd uczniowski w strojach elfów, aniołka i Mikołaja przywitał nas wszystkich w sali doświadczenia świata wesołymi dzwoneczkami oraz głośnym Ho, Ho, Ho. Oczywiście nie zabrakło radości i uśmiechów, a Magia Świąt Bożego narodzenia udzieliła się nam wszystkim.

      • PIZZA

         W czwartek 17 listopada odbyły się zajęcia kulinarne, na których przygotowywaliśmy wyśmienitą domową pizzę wieloskładnikową. Przyrządzaliśmy pizzę dla wykwintnych smakoszy oliwek i salami a także tradycyjną z pieczarkami i kukurydzą. W naszym menu pojawiła się również pizza wiejska z kiełbaską. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i ochotą zabrali się do pracy. Dodatkową atrakcją była możliwość zapoznania się z urządzeniem termomix. Z jego pomocą przygotowaliśmy ciasto drożdżowe. Samodzielnie lub z niewielką pomocą pań nauczycielek uczestnicy kroili pieczarki, oliwki, kiełbaskę, ścierali ser a następnie rozkładali składniki na przygotowanym cieście. Nie zabrakło również podstawowego składnika czyli sosu pomidorowego oraz ziół oregano i bazylii. Zapach włoskich przypraw unosił się po całym budynku. Pizza smakowała wszystkim wybornie a co po niektórzy zjadali dokładki.        

      • SAŁATKA JARZYNOWA

        W czwartek 20 października na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych przygotowywaliśmy sałatkę warzywną. Wszyscy przynieśli ugotowane jarzynki: marchewki, pietruszki, selery, ziemniaki, jajka oraz inne składniki potrzebne do przyrządzenia pysznej i zdrowej sałatki.  Zanim przystąpiliśmy do pracy, należało dokładnie umyć ręce i założyć fartuchy. Następnie przygotowaliśmy stanowisko pracy zaopatrzone w niezbędne przybory: nóż, deska, łyżka, miseczki i duży garnek bo warzyw  było naprawdę sporo. Kulinarne wyzwanie rozpoczęliśmy najpierw od rozpoznawania i opisywania warzyw za pomącą zmysłu dotyku i wzroku a także określaliśmy smak, zapach, kolor czy jest twarde, czy miękkie, jak wyglądało przed ugotowaniem. Każdy mógł samodzielnie zdecydować w jaki sposób chce pokroić swoje warzywa (kosteczka, paseczki, wiórki, krążki). Sałatkę jarzynową przygotowujemy co rok, toteż wszyscy wiemy jakie składniki i przyprawy musza być dodane aby sałatka była smaczna i kolorowa. Sprawnie i z apetytem udało się Nam przyrządzić sałatkę jarzynową, którą ze smakiem spałaszowaliśmy.

      • SPACER SERNSORYCZNY

        Korzystając z pięknej pogody, wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej, udaliśmy się do siedleckiego lasu, gdzie wykonaliśmy pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami.” Nasz sensoryczny spacer rozpoczęliśmy od gry w skojarzenia, każdy mógł powiedzieć lub pokazać z czym kojarzy mu się las, następnie z zawiązanymi oczami chodziliśmy wzdłuż sznurka, co pozwoliło nam lepiej wsłuchać się w odgłosu lasu. Kolejnym zadaniem było znalezienie liścia z dziurką i obserwacja przez nią otoczenia. Nie zabrakło również ćwiczeń ruchowych – każdy mógł spróbować swoich sił przechodząc po grubej gałęzi drzewa. Po ćwiczeniach równowagi przyszedł czas na konkurs na najpiękniejszy leśny obraz z miękkich i twardych skarbów leśnych, które najpierw samodzielnie musieliśmy odszukać. Jednak największa zabawa była na zakończenie, a mianowicie bitwa na liście. Dzielnie wykonaliśmy wszystkie zadania, dlatego też zasłużyliśmy na pyszne pieczone, które przygotował dla nas Pan Paweł.            

    • Kontakty

      • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
      • 12 28 38 346
      • ul. Szkolna 6
        32-064 Radwanowice
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych