• Aktualności

      • WYJAZD NA LIGOWY MECZ WISŁY KRAKÓW

      • W piątek 20.10.2023r. uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej, liczącej dziewiętnaście osób w grupie, wyruszyła na Stadion Miejski im. Henryka Reymana przy ulicy Władysława Reymonta, na mecz Fortuna I Ligii do Krakowa. Mecz był głównym wydarzeniem, w którym brały udział dwa kluby – Wisła Kraków vs Resovia Rzeszów. Na miejscu zostaliśmy bardzo mile przywitani przez gospodarzy wydarzenia, oferując nam stoisko z ciepłą herbatą, sokami, cukierkami oraz plakatami i naklejkami dla każdego ucznia. Spotkanie okazało się trafnym wydarzeniem, które przerosło oczekiwania uczniów naszej szkoły, wywołując pozytywne emocje i odczucia, ale również było ono świetnym doświadczeniem dla młodszych kibiców, zwłaszcza że niektórzy z nich brali udział w takim wydarzeniu po razy pierwszy. Mecz kończący się wynikiem 4:1 dla Wisły Kraków był emocjonującym spektaklem, obfitującym w liczne akcje i gole. . Wyjazd był inauguracją programu Innowacji Pedagogicznej „ Karuzela Sportów’’. Podczas całego przedsięwzięcia stadionowego towarzyszyła nam akcja pt.  „ Z książką na stadionie’’ w ramach której na najmłodszych kibiców czekało mnóstwo atrakcji :

       • Zbiórka książek dla krakowskiego szpitala
       • Liczne konkursy z nagrodami
       • Występ Pawła Skóry – Mistrza Polski we freestyle football.
       • Możliwość gry na playstation w Fifa 2023

       Jednak jedną z najbardziej obleganych atrakcji była fotobudka, która sprawiła dzieciom ogromną frajdę, zachwycając wszystkich wspaniałą jakością i różnorodnością zdjęć. Czekamy zatem na kolejne wyjazdy sportowo-rekreacyjne.

        

      • KOMUNIKACJA BEZ BARIER CZYLI AAC W PRAKTYCE

      • Październik jest miesiącem poświęconym komunikacji AAC czyli komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Z tej okazji do zerówki zawitał gość specjalny - nasza koleżanka Emilka wraz ze swoją mentorką panią Elą, która od kilkunastu lat pomaga swoim podopiecznym porozumiewać się za pomocą AAC. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że poza mową werbalną istnieją również inne, pozawerbalne kanały komunikacji. Kolejno pani Ela zaprezentowała dzieciom znaki graficzne w postaci piktogramów i PECS oraz znaki manualne dzięki którym użytkownicy AAC mogą dokonywać wyborów, pytać, odpowiadać, a nawet śpiewać piosenki! Oczywiście Emilka zadbała o to, aby zerówczaki zobaczyły jak w praktyce wygląda zastosowanie AAC. Pokazała nam również jak wygląda komunikacja AAC za pomocą urządzeń elektronicznych i specjalnych programów, a skoro mowa o wysokiej technologii to nie mogło zabraknąć rozrywki w postaci gier komputerowych. Dzieci z niedowierzaniem patrzyły jak Emi radzi sobie na ekranie nie używając do tego palców. Spotkanie uświadomiło zebranym jak metody AAC pomagają w pokonywaniu barier i prowadzą do niezależności. Spotkanie wywołało wiele emocji i wzbogaciło wiedzę zerówczaków na temat komunikacji AAC. Dziękujemy!

      • PROGRAM PROFILAKTYCZNY

      • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i to właśnie w tym dniu oficjalnie ruszył Pilotażowy Program Profilaktyczny pt. "GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW", do którego dołączyła również nasza szkoła. Jest to projekt  Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób
       i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Jest to cykl lekcji, które będą się odbywały raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2023/24.

       CELE PROGRAMU:

       – przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o towarzyszą umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;

       – budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród osób uczniowskich;

       – normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);

       – zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i osobiste korzystanie z pomocy będzie prostsze;

       – profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży;

       – edukacja i działania profilaktyczne.

       OBSZAR DZIAŁAŃ: działania z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego.

       FORMA: 8 scenariuszy (po 4 na semestr) zawierających karty pracy i ćwiczenia, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym.

       TEMATY: pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) w I półroczu, higiena cyfrowa
       i bezpieczeństwo w sieci w II półroczu.

        

       W ramach dodatkowych działań przygotowany zostanie program wspierający umiejętności rodzicielskie, który pomoże wzmocnić relacje rodzinne, towarzyszyć dzieciom i młodzieży
       w radzeniu sobie z wyzwaniami dzisiejszego, dynamicznie zmieniającego się świata; innymi słowy – doda rodzicielstwu mocy. Materiały z nagraniami będą ogólnodostępne na stronie www.mlodeglowy.pl jeszcze w tym roku.

        

      • NIEZWYKŁA PODRÓŻ W SERCE PRZYRODY

      • Uczniowie z klasy V, VI oraz część uczniów z kl. IV i VII  odwiedzili 18 października Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne „Brama w Gorce” w Waksmundzie koło Nowego Targu. Jest to szczególne miejsce na mapie atrakcji Podhala. Łączy w sobie aspekt edukacyjny ze świetną zabawą i tworzy znakomite warunki do aktywnego wypoczynku osób, które je odwiedzają. Osią Centrum jest łatwo dostępna i bezpieczna ścieżka spacerowa w koronach drzew o rekordowej długości – 1300 m. Spacerując ścieżką podziwialiśmy zapierające dech widoki otaczającej nas przyrody. W trakcie spaceru z przewodnikiem analizowaliśmy napotkane tablice edukacyjne, które przybliżały nam środowisko naturalne Gorców. Dowiedzieliśmy się m.in jacy leśni lokatorzy mieszkają w Gorcach oraz poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z tym jak żyje las. Dwie wieże widokowe pozwoliły zobaczyć przyrodę z lotu ptaka, a tunel – ukryty fragment ścieżki – dał możliwość zajrzenia pod ziemię i pozwolił zgłębić tematy związane  z geologią i życiem w górskich jaskiniach. Z kolei pawilon edukacyjny znajdujący się na drodze ścieżki  pozwolił nam usłyszeć toki głuszca, dotknąć owczej wełny, dowiedzieć się jak się robi oscypki. Poznaliśmy przez zabawę najpiękniejszych mieszkańców puszczy - niedźwiedzia, jelenia, wilka, rysia i sarnę. Dowiedzieliśmy się dlaczego to właśnie salamandra jest w logo Gorczańskiego Parku Narodowego. Wszystkiego mogliśmy dotknąć oraz sprawdzić jak działa. Poczuliśmy naturę wszystkimi zmysłami. Odwiedziliśmy również Gorczańską Zagrodę, w której zobaczyliśmy sympatyczne, przyjazne i uwielbiające turystów zwierzaki: króliczki, kózki, owieczki, kucyki. Uzupełnieniem znakomicie spędzonego w Centrum czasu, była wizyta w kawiarni ulokowanej na trasie ścieżki oraz sportowe zabawy na placu zabaw w samym środku lasu. Po zakończonej wycieczce wszyscy wrócili zmęczeni,  ale i bardzo zadowoleni.

      • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

      • "Dzień gier planszowych" obchodzimy 10 października, a w ramach innowacji pedagogicznej pn. "Popołudnie z planszówkami" będziemy świętować każdego miesiąca. Na najbliższe spotkanie uczniowie klasy III stworzyli zasady, jakimi należy się kierować podczas tego typu rozrywki. Dobry humor, słuchanie siebie nawzajem, pozytywna rywalizacja czy dbanie o gry to niektóre z zasad ustalonych przez dzieci. Planszówkowe rozgrywki są alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu dla współczesnych gier komputerowych. Nie tylko relaksują, ale również rozwijają wiedzę czy wyobraźnię. Gry planszowe wspierają pamięć, umiejętności planowania oraz dedukcji, a także ułatwiają integrację między pokoleniami. Zachęcamy wszystkich (bez względu na wiek) do grania w gry planszowe nie tylko tego dnia. J

      • DZIEŃ JABŁKA W ZERÓWCE

      • Za oknami piękna, złota jesień. Jedynym z jej darów są nasze ulubione owoce – jabłka. Wspaniałą okazją do wykorzystania tych owoców podczas zajęć w zerówce był obchodzony 28 września Światowy Dzień Jabłka.  To święto odgrywa ważną rolę w podnoszeniu świadomości na temat zdrowego żywienia oraz wykorzystania lokalnych produktów. Zerówczaki mogły poznać ten owoc wszystkimi zmysłami – dotknąć, spróbować, powąchać oraz zobaczyć różne odmiany jabłek. Poznały cykl rozwojowy jabłka, dowiedziały się co można zrobić z jabłuszek oraz kto zajmuje się ich uprawą i gdzie rosną te wspaniałe owoce. Urozmaiceniem zajęć były zabawy matematyczne z wykorzystaniem jabłek. Pamiętajmy, że w dobrze zbilansowanej diecie powinny znajdować się owoce, bo to samo zdrowie.

      • DZIEŃ CHŁOPAKA W ZERÓWCE

      • 30 września co roku obchodzony jest Dzień Chłopaka. Była to wspaniała okazja do uczczenia tego radosnego święta przez naszych zerówczaków. Dziewczynki dołożyły wszelkich starań, żeby ich koledzy poczuli się wyjątkowo – przygotowały własnoręcznie udekorowane krawaty oraz słodki poczęstunek. Korzystając z pięknej pogody, postanowiliśmy spędzić ten dzień na sportowo. Chłopcy wzięli udział w wielu konkurencjach, a koleżanki dzielnie ich dopingowały. Śmiechom nie było końca. Każdy chłopiec otrzymał podarunek wraz z dyplomem super chłopaka! Wszystkim chłopakom, tym dużym, i tym małym, życzymy dużo radości!

      • DZIEŃ CHŁOPAKA

      • Dnia 29 września 2023 roku w naszej szkole świętowaliśmy  „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji, Samorząd Uczniowski  zorganizował  zawody sportowe dla chłopców.  Na boisku szkolnym przy pięknej aurze pogody w rozgrywkach  sportowych  rywalizowali chłopcy z klas I- VIII. Dziewczęta ochoczo dopingowały  swoich kolegów.  W  nagrodę wszyscy chłopcy otrzymali dyplomy  super chłopaka a zasłużeni  wygraną w zawodach, słodki upominek i „ Bilet na nie pytanie” . 

       Przewodnicząca Samorządu uczniowskiego Wiktoria Nowicka złożyła życzenia dla  kolegów a w ramach prezentu  dziewczęta  z sekcji muzycznej Maja Olek i Wiktoria Gawędzka zaśpiewały piosenkę „  Chłopaki nie płaczą”.

       Z tej okazji wszystkim chłopcom składamy serdeczne  życzenia

                                          

       Koordynator imprezy

       pedagog szkolny

       Joanna Podoba –Molik

       wraz  z dziewczętami z Samorządu Uczniowskiego

        

      • WYJAZD DO PARKU ROZRYWKI MANDORIA

      • 27 września  2023r.  uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w bezpłatnych warsztatach  „Bezpiecznie w  szkole i po  szkole” organizowanych przez Ministerstwo Edukacji i  Nauki oraz Inspekcje Transportu   Drogowego. Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów szkół podstawowych w ruchu drogowym oraz kształtowanie nawyków i zachowań, które pomogą zredukować ryzyko wypadków w przyszłości.

         Prelekcja połączona  była z  zabawą w  tematycznym  parku rozrywki –Mandoria w Rzgowie.

       Ten, otwarty w lipcu 2021 roku, obiekt jest największym całorocznym parkiem rozrywki w Europie. Znaleźliśmy tam ponad 30 atrakcji pod dachem, w tym roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie na 6 torów, łódki na wodzie, labirynty i wiele innych. W „Mieście Przygód” atrakcje są naturalną częścią całego miejsca, czyli miasta ze swoją historią i stylem. To tutaj renesansowa Europa łączy się z nowoczesnością, a XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki, dzięki czemu poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie. W „Mieście Przygód” wszyscy bawili się znakomicie i nie mieli czasu na nudę. Dali się porwać przygodzie, korzystając z mnóstwa atrakcji. Czas spędzony w tym fantastycznym miejscu pozostanie wyjątkowym wspomnieniem.

       Mandoria z pewnością jest miejscem niezwykłym, które zagwarantowało nam wspaniałą zabawę i masę niesamowitych emocji.

        

       Koordynator wycieczki

       Pedagog szkolny 

       Joanna Podoba-Molik

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych