• Aktualności

      • WIZYTA ŻOŁNIERZA

      • Dnia 23 marca klasa pierwsza gościła żołnierza, Pana Artura. Żołnierz Wojska Polskiego przybliżył uczniom wykonywany zawód, Pan Artur opowiedział o swojej służbie. Uczniowie dowiedzieli się co robi żołnierz na poligonie, jednostce wojskowej oraz mieli okazję przymierzyć ekwipunek, który towarzyszy mu na co dzień w pracy. Pan Artur opowiedział uczniom z jakich produktów składa się dzienna racja żywieniowa dla żołnierza podczas działań wojennych. Dzieci miały możliwość przymierzyć hełm, maskę przeciwgazową oraz kamizelkę taktyczną ułatwiającą żołnierzom działania w terenie. Wiele emocji wzbudziły rekwizyty ćwiczebne: karabin, pistolet, nóż itp.

      • OBCHODY 21 MARCA

      • Za oknami aura co raz bardziej sprzyjająca, co oznacza, że przybyła do nas długo wyczekiwana wiosna. 21 marca jest dniem wyjątkowym, nie tylko ze względu na przypadający wtedy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa – w tym roku oba te święta hucznie celebrowaliśmy w naszej szkole. Obowiązkowym elementem naszej garderoby, w tym nadzwyczajnym dniu, były dwie kolorowe skarpetki, które założyliśmy, aby pokazać naszą solidarność dla osób z trisomią 21. Świętowanie rozpoczęliśmy od występu podopiecznych p. Doroty Kieś na sali gimnastycznej, który uświetnił wokal Antoniego – ucznia klasy VI. Następnie przeszliśmy do konkurencji klasowych  przygotowanych przez Szkolną Radę Uczniowską wraz z opiekunem – każdy zespół miał za zadanie przygotować marzannę, taniec i piosenkę. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, prezentując swoje umiejętności artystyczne oraz wokalno – taneczne.  Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Zwycięska okazała się klasa IV, drugie miejsce ex aequo zajęły klasy I i III, a na trzecim stopniu podium uplasowali się uczniowie z klasy VIII, dodatkowo wyróżnienie zdobyła klasa V. Wygranym serdecznie gratulujemy. Aby tradycji stało się zadość, wszystkie marzanny zostały spalone w ognisku, a zima odeszła w siną dal.

        

       Wyjazd do Ministerstwa Magii w Krakowie

       Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią… - cytat ten pochodzi z książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny, która jest obecnie lekturą w klasie V, nasi uczniowie pokochali magiczny świat Harrego, Rona i Hermiony, dlatego korzystając z okazji, że w pobliskim Krakowie znajduje się kawiarnia, rodem z książki, postanowiliśmy ją odwiedzić i spróbować swoich sił w magicznych sztuczkach. Szkolna Rada Uczniowska wraz z klasą V mogła wejść do świata czarodziejów i  wziąć udział w Lekcji Warzenia Magicznych Eliksirów. Każdy z uczestników stworzył własną miksturę, którą następnie, z wielką przyjemnością, mógł wypić. Ale, aby dostąpić tego zaszczytu, grupa wybierała śmiałków, którzy musieli skosztować jadalnych świerszczy. Nie okazało się to trudnym wyzwaniem i już po chwili trafiliśmy do Sali Ministra Magii, by wspólnymi siłami przygotować tajemnicze napoje. Wizyta w Ministerstwie Magii na długo pozostanie w naszej pamięci.

      • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

      • Kalendarzowa wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego wspólnie z uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych postanowiliśmy zrobić marzannę, słomianą kukłę, którą zgodnie ze zwyczajem topimy bądź palimy, aby przywołać wiosnę. Rozpoczęliśmy od przygotowania wszystkich niezbędnych materiałów i z zapałem przystąpiliśmy do pracy. Przy współpracy udało nam się stworzyć wyjątkową marzannę, teraz już pozostało nam tylko cierpliwie czekać na Pierwszy Dzień Wiosny, który jest już tuż, tuż…

      • TERAPIA RĘKI

      • Za nami kolejne miesiące realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Terapia ręki dla każdego”. W ciągu ostatnich miesięcy zerówczaki sprostały wielu wyzwaniom, które stawiał przed nimi program. W pierwszym semestrze dzieciom towarzyszyło wiele zabaw ruchowych i aktywizujących poszczególne części ciała, a w szczególności w obrębie kończyn górnych. Zerówczaki ćwiczyły zmysł równowagi, orientację przestrzenną, a przy tym napięcie mięśniowe i przekraczanie linii środka ciała. Zdecydowanie najlepszą zabawą okazały się kolorowe chustki, które bardzo często nam towarzyszyły i na pewno jeszcze nie raz po nie sięgniemy z nowymi pomysłami. Kolejnym etapem projektu były ćwiczenia wspomagające percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo – ruchową oraz zmysł dotyku. Do dotychczasowych aktywności dołożyliśmy segregowanie, dopasowywanie, odszukiwanie… rozróżnianie barw, kształtów, położenia… łączenie kropek, wycinanie, odwzorowywanie, a nawet rysowanie oburącz. Przy wykonywaniu wielu czynności kierowaliśmy się nie tylko tym co widzimy, ale też tym co czujemy, wiec nie zabrakło mas sensorycznych, różnych faktur, zabaw paluszkowych i ulubionych przez naszych zerówczaków torów sensorycznych. To wszystko towarzyszyło nam podczas wielu zadań i ćwiczeń stymulujących zmysł wzroku i dotyku, a przy tym okazało się świetną zabawą. Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować dzieci do kontynuacji treningu poza murami zerówki.

      • WIZYTA URZĘDNIKA W KLASIE I

      • Za nami kolejne zajęcia w ramach Programu Preorientacji Zawodowej. Klasa pierwsza gościła Panią Lilianę, która pracuje w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach- Referat Gospodarki Komunalnej. Pani Liliana opowiedziała nam na czym polega jej praca, jak należy segregować śmieci i kto dba o wyposażenie miasta w kosze na śmieci, ławki itp. Na zakończenie zajęć zagraliśmy w grę edukacyjną dziewczynki kontra chłopcy. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o nowe pojęcia.

      • OGŁASZAMY ZBIÓRKĘ PRODUKTÓW NA RACJE ŻYWNOŚCIOWE DLA OBROŃCÓW UKRAINY

      •  

       OGŁASZAMY ZBIÓRKĘ PRODUKTÓW
       NA RACJE ŻYWNOŚCIOWE
       DLA OBROŃCÓW UKRAINY

       Można przynieść:

       • DANIA INSTANT typu zupki chińskie, itp.
       • batony energetyczne,
       • owoce i inne produkty liofilizowane,
       • konserwy,
       • inne gotowe produkty spożywcze

       z długą datą przydatności nadające się do spożycia od razu lub po szybkim przygotowaniu,

       • baterie paluszki typu AA i AAA,
       • bieliznę męską.

        

       Zbiórka trwa do 05.04.2022.
       (w klasach będą kartony na ofiarowane produkty)

      • "CZY PSY CHODZĄ DO PRZEDSZKOLA?"

      • Już nie raz się o tym przekonaliśmy, że nasze zerówczaki są bardzo dociekliwe i zadają mnóstwo pytań. Jednym z kolejnych problemów do rozwiązania podczas zajęć dogoterapii była odpowiedź na pytanie: „Czy psy chodzą do przedszkola?”. Okazało się, ku zdumieniu niektórych, że to jest prawda! Chodź do naszego przedszkola niestety nie prowadzimy psiej rekrutacji, to są miejsca gdzie pieski się uczą. Podczas minionych zajęć dogoterapii dzieci dowiedziały się jakie są obowiązki psów, czego się uczą w swoich przedszkolach. Porównywały też swoje potrzeby do psich potrzeb, a także zrobiły nie małą listę obowiązków człowieka wobec swojego wiernego towarzysza. Na koniec zajęć dzieci przelały swoje pomysły na papier, z czego powstała całkiem spora galeria tego, co służy naszym pupilom, a że ruch i zabawa pojawiły się wielokrotnie to zajęcia zakończyła oczywiście zabawa z Coffee.

      • WYJAZD DO TEATRU GROTESKA

      • Dnia 16 marca 2023 r. klasy I-III wybrały się do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. „Ja Bałwan”.

                      Marchewka i Bałwan- dwóch bohaterów. Dwa różne charaktery. Nie dość, że różni ich wszystko, to ich drogi się spotkały… „Ja Bałwan”- najnowszy spektakl w Teatrze Groteska- bardzo dojrzała a zarazem zaskakująca opowieść o życiu, śmierci, poczuciu straty i przyjaźni trwalszej niż tempo roztapiania śniegu.

                      Udział w przedstawieniu zapewnił młodym odbiorcom kultury przyswajanie wiedzy na temat elementów składających się na widowisko teatralne.

      • WIZYTA PANA STRAŻAKA

      • W ramach programu PREORIETACJI ZAWODOWEJ, który ma na celu wstępnie zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczenia, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.

       13 marca odwiedził nas Tata Martynki, Pan Piotr i opowiedział nam o swojej pracy. Pan Piotr jest przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej.

       Wszyscy uczniowie byli bardzo uważnymi słuchaczami, a także chętnie dzielili się wiedzą, którą nabyli w trakcie nauki. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, m.in. o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. Ponadto Pan Piotr w trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomniał dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej, o niebezpieczeństwie. Ostatnim elementem spotkania na sali było krótkie przybliżenie obrazu zawodu strażaka, sprzyjające kształtowaniu pozytywnego wizerunku tej formacji oraz ludzi w niej służących w oczach dzieci. Już na sali dużą ciekawość wzbudził m.in. sprzęt ochrony osobistej strażaka, a także elementy stroju, które uczniowie mogli przymierzać.

      • GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

      • W sobotę 11.03.2023 roku, młodsza grupa chłopców składająca się s klas 4,5,6 pojechała spróbować swoich sił, na gminny turniej piłki siatkowej w Zabierzowie.

       Na zawody zgłosiło się 8 szkół. SP Rząska, SP Brzezie,, SP Rudawa, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice, JSP Zelków, oraz my ISP Radwanowice. Formy gry zostały ustalone na mecze do dwóch wygranych setów do punktów 20, oraz dodatkowy set tie-break w przypadku remisu 1:1, do punktów 15.

       Losowanie drużyn przydzieliło nas do grupy B, do szkół z Rudawy, Brzezia i Zelkowa. Już w pierwszym meczu przyszło nam walczyć z drużyną chłopców z Brzezia.  Mecz okazał się takim zapoznaniem z boiskiem, z liniami i z odległościami. W niektórych fragmentach meczu gra była wyrównana, jednak przegraliśmy w setach 0:2. Kolejny mecz w naszym wykonaniu ze szkołą z Rudawy był zdecydowanie lepszy i bardziej zacięty. Nasze serwisy sprawiały problem w odebraniu piłki drużynie przeciwnej, i pierwszy set skończył się przegraną tylko 21:19. Drugi set to zdecydowana wygrana przeciwnika. Trzeci mecz z drużyną z Zelkowa, to była walka Dawida z Goliatem. Zespół z ten przyjechał nastawiony na wygraną w całym turnieju, co w ostatecznym rozliczeniu tak się właśnie stało. Pomimo walki i postawieniu się rywalowi, nie udało się wygrać żadnego seta z tym zespołem.

       Ostatni nasz mecz w turnieju, odbył się o miejsce 7 ze szkołą Zabierzów. Poziom gry był dość wyrównany, w tym meczu mógł wygrać każdy z zespołów, natomiast większy spokój, doświadczenie, obycie z halą i wysokimi piłkami pojedynek wygrała szkoła z Zabierzowa w dwóch setach.  Ostatecznie zajęliśmy miejsce 8.

       . Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie. Pokazaliśmy, że pomimo braku dogodnych warunków do gry w piłkę siatkową na naszej sali gimnastycznej, byliśmy blisko sprawienia w niektórych setach niespodzianki. Bogatsi w doświadczenie, jesteśmy dobrej myśli w kwestii kolejnych meczów turniejowych. Wielkie brawa należą się zawodnikom :

        

       Michał Woźniak © kl.6

       Kacper Rożanowicz kl. 6

       Kamil Szwajcowski kl. 5

       Piotr Adamski kl. 5

       Dawid Nowicki kl. 5

       Krzysztof Bartosiewicz kl. 4

       Antoni Bożek kl. 4

      • KOSMOPARK

      • Wspólnie z podopiecznymi Świetlicy Terapeutycznej odwiedziliśmy Kosmopark w Krakowie - pierwszą w Polsce interaktywną wystawę kosmiczną, podczas której mieliśmy okazję na własnej skórze poczuć niesamowite prawa fizyki i zjawiska, jakich doznają astronauci podczas lotów kosmicznych. Znaleźliśmy się w epicentrum wydarzeń kosmicznych. Poznaliśmy strój astronauty, rozmawialiśmy z Marsem, sprawdzaliśmy, ile ważymy na innych planetach oraz  dowiedzieliśmy się, jak astronauci wykonują różne czynności (np. obcinanie, naprawy, jedzenie) w kosmosie. Mieliśmy również okazję odbyć wirtualną wycieczkę po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Było to ciekawe doświadczenie, każdy z nas miał okazję poczuć się jak prawdziwy astronauta.

      • DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

      • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są już tradycją naszej szkoły.
        W tym roku odbyły się w formie biegu terenowego „Wilczym Tropem”. Uczniowie klas I-III biegli trasą krótszą, dostosowaną do ich możliwości. Uczniowie klas IV-VIII mieli do pokonania trasę dłuższą, w formie pętli prowadzącej przez zróżnicowany teren. Po biegu na każdego uczestnika czekała gorąca herbata, możliwość ogrzania się przy ognisku oraz upieczenia kiełbaski zakupione przez Radę Rodziców. Zwycięzcy biegu otrzymali nagrody ufundowane przez krakowski oddział IPN. W tym roku, po raz kolejny, w przebiegu imprezy wsparli nas uczniowie z klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini, oraz druhny i druhowie z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Siedlca i Radwanowic. Serdecznie dziękujemy Im za pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu  obchodów. Mamy nadzieję, że za rok również uda nam się zorganizować świętowanie tego Dnia Pamięci w aktywnej, sprzyjającej zdrowiu i hartowi formie.

      • „MAŁY KSIĄŻĘ” - spotkanie ze sztuką w Teatrze Współczesnym

      • Ostatnio, dzieci z niepełnosprawnościami, uczące się w małych grupach, miały przyjemność wziąć udział w prawdziwej uczcie dla ducha, a mianowicie obejrzeć przedstawienie pt.: „Mały Książę”.

       Spektakl jest autorską adaptacją dzieła, opartą na klasycznej inscenizacji. W sztuce wykorzystywane są również fragmenty tekstów z „Nocnego lotu” Saint-Exupéry’ego. Kreacja teatralna prowadzona była w taki sposób, aby widz mógł swobodnie odczytywać symbole, zawarte w tekście oryginalnym. Całość dopełniła multimedialna scenografia, podkreślająca przeplatające się wątki fabuły: realistyczny, baśniowy i psychologiczny. Opracowanie muzyczne eksponowało dodatkowo płynne przenikanie nastrojów.

       Uczniowie naszej szkoły wykazali się niezwykłą wrażliwością i dojrzałością podczas oglądania, a następnie rozmowy na temat sztuki. Zapamiętali wielu symbolicznych bohaterów, „wyłapali” najważniejsze wątki o miłości, przyjaźni, samotności i tęsknocie. Takie sytuacje uświadamiają nam, że bez względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy słabości, bariery, przeszkody jest jedna, uniwersalna prawda, którą wygłosiła na scenie jedna z występujących postaci: A oto mój sekret. Jest bardzo prosty dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

       I tak też należy oglądać teatr, nie tylko oczami, ale przede wszystkim sercem.

        

        

       Dorota Kieś

      • TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

      • 25.02.2023 roku, to data kiedy żeńska drużyna klas 7 i 8 wyjechała na turniej międzyszkolny w piłce siatkowej na szczeblu  gminnym do Zabierzowa. Na zawody zawitało 9 szkół. SP Balice, SP Rząska, SP Brzezie,, SP Rudawa, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice, SP Kobylany oraz my ISP Radwanowice. Formy gry zostały ustalone na mecze do dwóch wygranych setów do punktów 15, oraz dodatkowy set tie-break w przypadku remisu 1:1, również do punktów 15.

       Losowanie drużyn przydzieliło nas do grupy B do szkół z Balic, Zabierzowa, Nielepic i Kobylan. Już w pierwszym meczu przyszło nam walczyć z drużyną z Nielepic.  Mecz zacięty, ale niestety przegrany w setach 0:2. Kolejny mecz w naszym wykonaniu ze szkołą z Balic był zdecydowanie lepszy. Każda z drużyn wygrała po jednym secie i potrzebny był set dodatkowy. Niestety większe szczęście i doświadczenie sprzyjało dziewczynom po przeciwnej stronie siatki i musieliśmy uznać ich wyższość. Trzeci mecz z drużyną z Kobylan pomimo walki i ostrych zagrywek nie udało się wygrać. Ostatni mecz w naszej grupie odbył się ze szkołą Zabierzów. Podobnie jak w meczu z Balicami, nasze dziewczyny bardzo ostro walczyły o każdą piłkę. Wynik na tablicy oscylował prawie cały czas blisko remisu. Również tu potrzebny był 3 set. Niestety przegrany. Takie porażki najbardziej „bolą”, bo gdyby udało się wygrać te 2 mecze stykowe z drużyną z Balic i Zabierzowa, nasze dziewczyny mogłyby walczyć o miejsca 5-7. Ostatecznie zajęły miejsce 9.

       . Wszystkim zawodniczkom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie. Pokazaliśmy, że pomimo braku dogodnych warunków do gry w piłkę siatkową na naszej Sali gimnastycznej, byliśmy bardzo blisko pokonania takich  szkół jak SP Zabierzów, czy SP Balice. Wielkie brawa należą się zawodniczkom :

        

       Oliwia Walczowska ©

       Julia Kramarczyk

       Julia Pogan

       Amelia Kłeczek

       Karolina Chochół

       Oliwia Całek

       Liliana Krawczyk

       Róża Mitońska

         

        

      • TABLICZKA MNOŻENIA W PRAKTYCE

      • Uczniowie klasy II podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez p. Marinę Kurdziel, usprawniali tabliczkę mnożenia w sposób praktyczny. Złączone stoliki, integracja grupowa no i oczywiście klocki – sprawiły że tabliczka mnożenia, nie jest aż taka straszna. Celem zajęć było kształtowanie i utrwalanie umiejętności mnożenia, rozwijanie wyobraźni, myślenia, aktywności twórczej oraz zainteresowania matematyką -  która jak mówi przysłowie jest: „Królową nauk”. 

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE II

      • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre – dzień Babci i Dziadka w klasie II.
       Dnia 21 lutego uczniowie klasy II przygotowali dla swoich dziadków przedstawienie, które miało charakter taneczno-aktorski. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie uczniowie zaprosili babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
       To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
       Jeszcze raz życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, radości każdego dnia, dużo miłości i spełnienia wszystkich marzeń !

                                                                     Uczniowie klasy II wraz z p. Mariną Kurdziel, Elżbietą Robakowską

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • szkola@integracyjna.org
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych