• Aktualności

      • DZIEŃ POPCORNU W ZERÓWCE

      • 26 stycznia obchodziliśmy w zerówce nietypowe święto. Nietypowe, ale za to jakie pyszne, mowa tutaj o Dniu Popcornu. W trakcie zajęć dzieci odkryły, jak z małego ziarenka powstaje ta znana i popularna przekąska. Za pomocą zmysłu smaku i zapachu odróżniliśmy solony, maślany oraz cebulowy smak popcornu. Zerówczaki świetnie bawiły się podczas zabawy z wykorzystaniem słomek i popcornu. Niezwykle atrakcyjna była możliwość oglądania maszyny do robienia popcornu w trakcie pracy. Pierwsze skojarzenie przedszkolaków związane z popcornem to kino! Dlatego nie mogło zabraknąć seansu filmowego. Każde dziecko zakupiło bilet w kasie, zajęło dogodne miejsce, po czym poznaliśmy historię skarbu oceanu czyli tytułowej Vaiany, zajadając przy tym pyszną przekąskę. W naszej sali cudownie pachniało popcornem jak w prawdziwym kinie.

      • WYCIECZKA ZERÓWCZKÓW NA WYSTAWĘ SZOPEK KRAKOWSKICH

      • 24 stycznia zerówczaki wybrały się na wycieczkę do Pałacu Krzysztofory na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich. W czasie zwiedzania wystawy, przedszkolaki zapoznały się z historią oraz kolejnymi etapami budowy szopki krakowskiej, a także charakterystycznymi metodami i technikami ich powstawania. Głównymi postaciami w szopkach jest Święta Rodzina, a także postacie znane z krakowskich legend, Nam udało się odnaleźć postać Pana Twardowskiego, Smoka Wawelskiego oraz Lajkonika. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szopka, którą dzieci mogły oświecić i wprawić w ruch, pedałując na specjalnym rowerze przybranym w skrzydła. Zobaczyliśmy też wyjątkową szopkę, która powstała jako cień zbioru śmieci. Dodatkową atrakcją podczas oglądania wystawy była możliwość zbierania przez dzieci pieczątek. Podziwialiśmy ogrom pracy oraz pomysłowość wykonania szopek krakowskich. Wszystkie szopki były bajecznie kolorowe i wzbudzały wśród dzieci ogromne zainteresowanie. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały rozmaite ruchome i statyczne figurki. W drugiej części zajęć, dzieci wykorzystały uprzednio zdobytą wiedzę i zaprojektowały własną szopkę. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Naszej wycieczki.

      • GMINNY TURNIEJ W ZABIERZOWIE

      • W sobotę 21 stycznia udało się  wyjechać na turniej międzyszkolny w piłce koszykowej na szczeblu  gminnym do Zabierzowa klas 7 i 8.  Na zawody zawitało aż 11 szkół! SP Kobylany, SP Rząska, SP Brzezie, SP Brzoskwinia, SP Rudawa, SP Horyzont, SP Balice, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice oraz my ISP Radwanowice. Przy takiej ilości szkół, decyzją opiekunów nauczycieli musieliśmy zagrać mecze jednocześnie na dwóch połówkach boiska. Po losowaniu trafiliśmy do grupy B. W pierwszym meczu zderzyliśmy się z bardzo silnym zespołem z Bolechowic, co pokazał wynik porażki na tablicy 17:1. Nie poddając się, w drugim meczu grupowym ograliśmy SP Zabierzów 2:6. Kolejna potyczka nastąpiła z drużyną z Nielepic i wygraną 2:0. Ostatni mecz grupowy wygraliśmy z pewną przewagą sześciu punktów ze szkołą z Brzezia 6:0, dzięki tej wygranej zapewniliśmy sobie wyjście z grupy z drugiego miejsca i grę w półfinale o miejsca medalowe.

       Półfinały, oraz wszystkie mecze o pozostałe miejsca w turnieju odbywały się już na dużym pełnowymiarowym boisku. Nasz mecz o wejście do finału odbył się z drużyną która zajęła pierwsze miejsce w grupie A SP Kobylany. Niestety w tej potyczce otrzymaliśmy srogą lekcję basketu. Na szczęście w meczu o III miejsce udało nam się wygrać z ekipą SP Horyzont 2:0 i cieszyć się z zajęcia miejsca na podium.

        

       Uczniowie którzy reprezentowali naszą szkołę :

        

       Adrian Piechnik kl.8 © drużyny

       Szymon Woźniak kl. 8

       Szymon Chochół kl. 8

       Alan Rose kl. 8

       Mateusz Chmielowski kl. 8

       Jakub Sobieraj kl. 8

       Bartłomiej Walczowski kl.8

       Daniel Sadowski kl. 7

       Błażej Chrapek kl. 7

       Mikołaj Kulka kl. 7

        

       Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy zajętego miejsca, zaangażowania w grę oraz prezencji na boisku!! Nowe stroje, w których zagrała drużyna szkolna z pewnością przyniosły nam szczęście!!!

      • WYPRAWA DO KRAKOWA

      • 11 grudnia dzieci, uczące się w małych grupach wraz z nauczycielkami wybrały się do Krakowa. Była to podróż wyjątkowa, bo środkami transportu były pociągi i tramwaje.

       Pierwszym celem naszej wyprawy była Wystawa pokonkursowa 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Zazwyczaj to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana
       z lekkich materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych
       i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa.
       W szopkach spotykamy postaci związane z Bożym Narodzeniem, czyli m.in.: Jezuska, Maryję, św. Józefa, ale nie brakuje tych, ściśle związanych z życiem i tradycjami miasta Krakowa, np.: hejnalisty, lajkonika, smoka czy pana Twardowskiego.

       Oglądane przez nas szopki były w różnych rozmiarach, od maleńkich, po bardzo duże. Wykonawcami są zarówno przedszkolaki, młodzież, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Bo każdy może taką szopkę przynieść w pierwszy czwartek grudnia na Stary Rynek i postawić
       na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można podziwiać je od 10:00 do 12:00.
       Po hejnale krakowskim wyrusza korowód i twórcy przenoszą do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury. W tym roku szopki można oglądać do 26 lutego. Serdecznie polecamy.

       Następnie, po szybkim, drugim śniadaniu. przejechaliśmy tramwajem do kościoła Bernardynów, by podziwiać kolejne dzieło – jedna z największych ruchomych szopek
       w mieście. Jak co roku, zachwyca swoim kunsztem i wykonaniem. Niektórych naprawdę zachwyciły poruszające się postaci w swoich małych domostwach i w przyrodzie. Szopka
       jest bardzo duża, przed nią zamontowano dodatkową ławeczkę żeby dzieci mogły na niej stawać. Generalnie zobaczycie tam Marię, Józefa i Jezusa a wokół nich w miniaturze odtworzony świat z tamtej epoki. Będziecie obserwować chaty, w których toczy się prozaiczne życie ludzi. Jakaś kobieta wałkuje ciasto, obok ktoś miesza zupę w wielkim garze, kowal kuje podkowy, owce pasą się na pastwisku, młyn się kręci a rybak plecie sieć rybacką. Niemal każda postać wyposażona jest w mechanizm, dzięki któremu wykonuje daną czynność.

       Była to swoista lekcja zawodoznawcza. Dla dorosłych jest to niesamowite doznanie, więc tym bardziej dla dzieci. Niestety, przyszedł czas powrotu i udaliśmy się na dworzec.

       To był wspaniały dzień, pełen atrakcji .Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

        

       Dorota Kieś

        

      • W ŚLAD CZTERECH ŁAP

      • Tematyka śladów i tropów tak się spodobała zerówczakom, że towarzyszyła im również podczas kolejnych zajęć dogoterapii w oddziale przedszkolnym. Tym razem do akcji wkroczyła Coffee, której pierwszym wyzwaniem postawionym przez dzieci było odszukanie swoich smaczków ukrytych w zakamarkach sali. Okazało się, ku zdumieniu zerówczaków, że używa do tego przede wszystkim zmysłu węchu. Nasze dociekliwe pociechy postanowiły sprawdzić na własnej skórze, czy są w stanie coś wywąchać tak jak Coffee… Jednak bez tropów pozostawionych przez psie łapy byłoby to zgoła niemożliwe. Jednogłośnie grupa detektywów orzekła, że do poszukiwań bardziej posłużył im zmysł wzroku. Zadowoleni z siebie oddali się zabawie odnalezionym szarpakiem należącym do Coffee. Śmiechu było co niemiara! Po szaleństwie nie obeszło się bez treningu wyciszenia i koncentracji uwagi. Wspólna zabawę zakończyła pożegnalna piosenka.

      • ZAJĘCIA HIPOTERAPII W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      • Na ostatnich zajęciach hipoterapii dzieci miały przyjemność poznać nowego konika i wziąć udział w zajęciach hipoterapii w dotąd nieznanej im stadninie. Choć aura nie przypominała warunków zimowych, a raczej jesienną szarugę to uśmiech z twarzy naszych zerówczaków nie znikał. Po przywitaniu się i zapoznaniu z nowym towarzyszem zajęć, każde dziecko wzięło udział w indywidualnych zajęciach, na których rozwijało swoją sprawność fizyczną, zmysł równowagi, a także koordynację wzrokowo ruchową. Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele pozytywnych emocji i sensorycznych przeżyć, a także pozwoliło nawiązać więź ze zwierzęciem

      • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

      • W trosce o nasze środowisko naturalne oraz chęć poszerzenia wiedzy z zakresu postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym nasza szkoła uczestniczy w programie „Moje  miasto bez elektrośmieci”. Podczas zbiórki elektrośmieci, która miała miejsce w grudniu zebraliśmy aż 1,2 t zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ilość zebranych elektrośmieci zamienia się na punkty, które z kolei wymieniane są na pomoce dydaktyczne.

       Przypominamy, że w naszej szkole dysponujemy pojemnikiem na zużyte baterie, które możemy przynosić cały czas, a kolejna zbiórka elektrośmieci już niebawem. Zachęcamy do udziału!!

       https://www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl/

      • ZAGADKOWE ŚLADY NA ŚNIEGU, CZYLI ZIMOWE ZAJĘCIA DOGOTERAPII W ZERÓWCE

      • Tytułowe ślady pozostawione na śniegu były kolejnym wyzwaniem dla dzieci z oddziału przedszkolnego podczas zajęć dogoterapii. Zadaniem zerówczaków było rozpoznanie śladów pozostawionych na śniegu, a następnie ułożenie historyjki pasującej do kolejności ich rozmieszczenia. Pomysłów było wiele, a jeszcze więcej śmiechu! Po burzy mózgów udało się rozwiązać zagadkę, a pomogła w tym oczywiście Arwen. Kolejną zabawą było kolorystyczne dopasowywanie śladów psich łap, dzięki czemu zerówczaki powtórzyły i utrwaliły kolory. Za każdą poprawną odpowiedz dzieci miały możliwość nakarmienia towarzysza tych zajęć wyliczając odpowiednią ilość przysmaków. Trzeba przyznać, że dzięki naszym wspaniałym zerówczakom Arwen miała prawdziwą ucztę. Następnie dzieci spróbowały swoich sił w odrysowywaniu psiej łapki oraz swojej dłoni. Efekty wykonanych prac dały wiele radości dzięki możliwości porównania ich wyglądu. Zajęcia zakończyła zabawa z Arwen i jej ulubioną świąteczną zabawką, po czym przyszedł czas na pożegnalną piosenkę.

      • SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

      • Święta to magiczny czas. W tym roku tradycja bożonarodzeniowa była dla nas inspiracją, aby zaprosić lokalną społeczność na spotkanie świąteczne, które odbyło się w Sali Teatralnej „Doliny Słońca”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło pani Elżbiety Burtan – Wójta Gminy Zabierzów, pani Eweliny Szlachty - Dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, sołtysa wsi Radwanowice – pana Włodzimierza Francuza oraz prezesa i  członków zarządu Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego. Zaproszeni goście mogli obejrzeć współczesną wersję kultowej „Opowieści wigilijnej” przygotowaną przez koło teatralne. Ponadto widowisko uświetniły występy laureatów szkolnego konkursu kolęd i pastorałek.

       Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny przygotowany przez Szkolne Koło Wolontariatu, na którym można było zakupić ozdoby zrobione przez naszych uczniów.  Wydarzenie dodatkowo osłodziły pyszne ciasta, upieczone przez rodziców. Myślę, że były to chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci i będą dobrze wspominane.

       Wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że spotkanie świąteczne z mieszkańcami wpisze się na stałe w tradycję naszej szkoły.

        

       Linki do filmu z przedstawienia i występów:

       https://www.youtube.com/watch?v=xWrayuIeMyo

       https://www.youtube.com/watch?v=yGJ-1-UyJVg

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6
     32-064 Radwanowice
     Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych