• Aktualności

      • WARSZTATY W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RUDAWIE

      • Uczniowie klasy piątej oraz szóstej zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej do Rudawy na warsztaty prowadzone pod hasłem „Zakładki Świata”, odbywające się w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tematem przewodnim spotkania były popularne zakładki do książek. Uczniowie mieli okazję poznać historię zakładek, różne techniki ich wykonywania oraz wielokulturowe wzornictwo stosowane podczas ich ozdabiania. Największą radość uczestnikom warsztatów sprawiło samodzielnie zaprojektowanie własnej zakładki i jej wykonanie z zastosowaniem wzorów pochodzących z różnych krajów świata. Każdy z uczniów miał także okazję do wykazania się własną kreatywnością i pomysłowością podczas ozdabiania swoich zakładek, które zapewne okażą się pomocne podczas czytania niejednej książki.

      • POKAZ W MOBILNYM PLANATARIUM "ORBITEK"

      • 20 maja uczestniczyliśmy w pokazie astronomicznym w Mobilnym Planetarium "ORBITEK". Pokaz odbył się na sali teatralnej Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" w Radwanowicach, ponieważ tylko tam mogła się zmieścić olbrzymia kopuła, do której wchodził każdy uczestnik przenosząc się w niesamowitą podróż po niebie. Pokaz  w mobilnym planetarium był niepowtarzalną szansą na podziwianie kosmosu. Miał za zadanie zaszczepić wśród dzieci i młodzieży chęć poszerzania wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie. Wirtualna lekcja w planetarium w przystępny oraz interesujący sposób zapoznała nas ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie, zilustrowała prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich, a tym samym przeniosła w niezwykłą podróż do świata astronomii. Uczniowie byli zachwyceni wirtualną podróżą po niebie. Oby takich lekcji było u nas jak najwięcej.

      • SŁODKI SMAK ZWYCIĘCTWA

      • Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie naszej szkoły z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze starszych klas terapeutycznych zdobyli pierwsze miejsce w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Uroki naszej okolicy”, organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Patronat medialny objął miesięcznik krajoznawczo-turystyczny „Poznaj Swój Kraj”. Laureatami konkursu, jako grupa zostali: Sylwia Bańdo, Kamil Buczek, Piotr Musiał, Karol Radwański i Bartosz Żak. Opiekę merytoryczną sprawowała pani Dorota Kieś, natomiast artystyczną: pan Jerzy Noworól (pomysłodawca i autor szablonu), pani Marta Olek i Marina Kurdziel. W tym roku, tworząc nasz album wyszliśmy z założenia, że każda okolica, jaką poznamy, podpatrzymy zza okna, oswoimy, staje się „naszą”, zaklętą w kadrze aparatu. I tak, zaczęliśmy od tej fizycznie nam najbliższej – Radwanowic, przechodząc około dwieście metrów od szkoły i fotografując panoramę górską oraz figurę świętego Józefa, stojącą na końcu nowo powstałej drogi krzyżowej, przy Schronisku dla Niepełnosprawnych prowadzonym przez Fundację im. Brata Alberta. Powstała ona z inicjatywy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i jest wspomnieniem o Kresach Wschodnich, o zmarłych, pomordowanych, poległych. Pragnąc poznawać krajobrazy z innych okien, pewnego wrześniowego dnia, niczym księżniczki i rycerze udaliśmy się na zamki w Pieskowej Skale i w Ojcowie. Zanurzyliśmy się w zieleni i magii tych miejsc, a przyświecało nam jednocześnie słońce i księżyc. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc zapragnęliśmy poobserwować obłoczki za oknami na … Mazurach. Do Krainy Wielkich Jezior udaliśmy się w ostatnie dni lata i skradła ona nasze serca … Błękitna woda po horyzont, kanały, stateczki, żaglówki, łódeczki. Polska to niekończące się arcydzieło, co udało nam się pokazać w albumie 12 maja 2022 roku, zaproszeni przez organizatorów, udaliśmy się do Wieliczki na galę rozdania nagród. Przed częścią oficjalną, wraz z innymi laureatami konkursu zwiedziliśmy Kopalnię Soli oraz wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Zamek Żupny. Podczas wykonywania kolejnych zadań, np. budowania stropu czy gaszenia „pożaru” było dużo śmiechu i zabawy. Gospodarze nie pozwolili, byśmy wyjechali od nich głodni, więc po warsztatach i gali rozdania nagród czekały na nas pomidorówka, napoje i słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą imprezę jej organizatorom. Liczymy na szybkie spotkanie, tym razem w naszej, jakże pięknej okolicy.

       To był naprawdę udany dzień!

        

       Tekst: Dorota Kieś

      • KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

      •    12 maja 2022r. uczniowie klas I-III  w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” wyruszyli na wycieczkę do kopalni Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich w  Wieliczce

           Naszą przygodę z kopalnią Soli „Wieliczka” zaczęliśmy od  trasy przygotowanej specjalnie   z myślą o  uczniach  klas młodszych. Na tej trasie dzieci udają się na poszukiwanie legendarnej Solilandii – krainy Soliludków, pomocników Skarbnika. To ciekawy sposób, aby dzieci mogły zobaczyć piękno kopalni, dowiedzieć się wielu interesujących faktów, a jednocześnie jest miejsce na zabawę, legendy i bajkowe opowiastki.
       Na powierzchni spotkaliśmy Pana Waldka, który był przewodnikiem naszej  grupy. Wspólnie weszliśmy do krainy Soliludków, gdzie wiedzieni opowieścią przewodnika, odszukiwaliśmy kolejne znaki z wizerunkiem Skarbnika i przechodziliśmy z komnaty do komnaty.
       Po drodze usłyszeliśmy piękną legendę o pojawieniu się soli na ziemiach Polski, dowiedzieliśmy  się co to takiego są solonie, przechytrzyliśmy solizaura czyhającego w jednym z chodników kopalni, znaleźliśmy dziwne, wielkie jaja, a także spotkaliśmy prawdziwego soliludka, który oprowadził nas po części trasy. Odkrywamy Solilandię, to nie tylko zabawowa trasa. To nauka poprzez zabawę. Dzięki niej poznaliśmy trochę historii kopalni Soli „Wieliczka”, odkryliśmy jej niebezpieczeństwa, zobaczyliśmy kalafiory solne oraz sól kamienną, dowiedzieliśmy się co nieco, o górnikach i ich pracy, a także wydobyciu soli. Pan Waldek z dużym zaangażowaniem opowiadał i pokazywał wszystkie ważne miejsca w kopalni i wspominał o osobach z nimi związanych..
       Wspólnie przeszliśmy ok. 3,5 km, pokonaliśmy prawie 800 schodów, a nikt z nas nie był zmęczony. Być może pamiątkowy dyplom i solizaki wpłynęły na pozytywne emocje i chęć dalszego zwiedzania.

          Po zjedzeniu obiadu, wyruszyliśmy jeszcze do Muzeum Żup Krakowskich.

          Po drodze dokonaliśmy zakupu pamiątek.

          W Zamku Środkowym pod czujnym okiem Pani przewodnik podziwialiśmy ekspozycje stałe: Pradzieje Wieliczki i okolic, Solniczki - małe arcydzieła sztuki, Salę Gotycką z portretami dawnych zarządców kopalni oraz wystawy czasowe. My mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fantastycznego malarstwa Teofila Ociepki . Ekspozycja nosiła tytuł „Ze snu czy z ducha?” Przy bliższym przyjrzeniu się obrazom, mogliśmy zauważyć  górników pracujących wśród smoków lub dinozaurów. Fantastyczne zwierzęta takie jak: bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy, a nawet serię błękitnych zwierząt Saturna! Ta tajemnicza i zaciemniona sala wraz niesamowitą ekspozycją wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. To był nasz ostatni punkt programu.

           Po dniu pełnym emocji i wrażeń szczęśliwi wróciliśmy do domów.

      • WYCIECZKA DO TORUNIA

      • W ramach ogólnopolskiego projektu “Poznaj Polskę” uczniowie klas czwartej i piątej wybrali się na trzydniową wycieczkę do Torunia. W programie wycieczki znalazły się liczne atrakcje, takie jak: warsztaty w Muzeum Piernika Toruńskiego, podczas których ich uczestnicy wypiekali. własnoręcznie przygotowywane  wcześniej przez siebie pierniki; zwiedzanie Domu Legend Toruńskich, w którym, jako jedni z aktorów przybliżyli swoim kolegom  historię miasta  i związanych z nim legend. Uczniowie odwiedzili również Dom Mikołaja Kopernika, gdzie mieli możliwość uczestniczyć w seansie filmowym 4D,  przybliżającym  życie słynnego astronoma. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła także wystawa interaktywna
       “Geodium” poświęcona Ziemi jako planecie oraz wizyta w Wartowni - najstarszej baszcie Torunia, gdzie  podczas żywej lekcji historii mieli okazję dowiedzieć się, co  rycerze robili w czasie pokoju? Ile ważyła zbroja? oraz odpowiedzieć na wiele nurtujących ich pytań. Uczniowie podczas wycieczki mieli również okazję zwiedzić oraz podziwiać nie tylko  zabytki Torunia, ale także  Ciechocinka i Włocławka.

      • TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO STOLICY KLAS VI-VIII

      • W końcu nadszedł ten dzień!!! Klasa VI, VII oraz VIII, wraz z wychowawcami i opiekunami, udała się na trzydniową wycieczkę do stolicy naszego kraju. Naładowani dobrą energią i chęcią zwiedzania i poznania nowych miejsc, wyruszyliśmy o godzinie 6.00 spod OSP Radwanowice. Po kilku godzinach jazdy i dotarciu do Warszawy, od razu przystąpiliśmy do zwiedzania zaplanowanych obiektów. Na początek, czekał na nas Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik „Polegli-Niepokonani”, oraz spacer po Powązkach Wojskowych. W dalszej części dnia spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem w rejon pl. J. Piłsudskiego (Krakowskie Przedmieście-Pałac Prezydencki - Grób Nieznanego Żołnierza, przejazd na zwiedzanie Starego Miasta.

       Dzień drugi rozpoczął się od pysznego śniadania i przejazdu w okolice Łazienek Królewskich pod Belweder, który zwiedzaliśmy w dwóch grupach. Kolejną atrakcją był spacer po kompleksie parkowym, (Pomnik Chopina, Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, Pałac na Wodzie). Następnym etapem i obiektem, który czekał na grupę był Zamek Królewski-muzeum, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. Tam przez blisko 2godziny mogliśmy  podziwiać jego piękne wnętrze. Ostatnim punktem dnia, było Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest rozwijanie nauk, inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Wykończeni całym dniem, zameldowaliśmy się w naszym Hostelu na obiadokolacji i zasłużonym odpoczynku.

       Dzień trzeci musieliśmy niestety rozpocząć od wykwaterowania z Hostelu. Ale Warszawa dalej na nas czekała. Z samego rana, udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przez 3 godziny mogliśmy się przenieść w bieg wydarzeń historii drugiej wojny światowej. Na sam koniec, odwiedziliśmy Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego oraz pod nazwą sponsorską PGE Narodowy. Tym punktem zakończyliśmy zwiedzanie naszej stolicy.

       Pełni wrażeń, bogatsi w wiedzę historyczną oraz losy naszej Ojczyzny, udaliśmy się w drogę powrotną do naszych Radwanowic, gdzie szczęśliwie dotarliśmy na godzinę 20.00. Za udział w wycieczce bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!

       Kierownik wycieczki Mateusz Grządzielewski wraz z opieką : Pani Milena Błądek-Byczek

                                Pani Urszula Czyba

                                Pani Monika Morawiec

                                Pani Joanna Kurdziel

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych