• Aktualności przedszkola

   • WIZYTA W CIUCIU CUKIER ARTIST

    Ale to była słodka wycieczka! W tym tygodniu przedszkolaki wybrały się na wielką słodką przygodę do manufaktury cukierków Ciuciu Cukier Artist - to najmniejsza na Świecie Fabryka Cukierków. Łakocie produkowane są ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII – wiecznych małych manufaktur. Fabryka działa na zaledwie 50 metrach kwadratowych. Podczas pokazu dzieci mogły obejrzeć od początku do końca, jak tworzone są cukierki i lizaki, poczuć aromat unoszący się podczas produkcji i na koniec spróbować ciepłego jeszcze cukierka. Przed powrotem do przedszkola odbyliśmy jeszcze krótki spacer przez Krakowski Rynek i ulicę Floriańską, zrobiliśmy także krótką przerwę na śniadanie przy Krakowskich Plantach. Był to wspaniały dzień pełen wrażeń.

   • ZABAWY NA ŚWIERZYM POWIETRZU

    Z radością nadszedł długo oczekiwany dla przedszkolaków czas. Wraz z początkiem wiosny i nadejściem pięknej, słonecznej pogody dzieci z uśmiechem na twarzy korzystają z przedszkolnego placu zabaw. Ruch dziecka ma ogromny wpływ na jego rozwój na wielu płaszczyznach. Dzieci nie tylko dbają o swoje zdrowie, ale też ćwiczą pracę w grupie poprzez współdziałanie i wspólne zabawy. Sport i zabawy ruchowe zawsze dają dużo radości!

   • PRZEDSZKOLE NA NIEBIESKO

    Z okazji obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Zabierzowie pt. „Autyzm-okaż wsparcie-solidarni z autyzmem” aby dać wyraz zrozumienia, akceptacji i tolerancji dla osób z tym zaburzeniem. 3 kwietnia po wielkanocnej przerwie świątecznej uczniowie szkoły, a także przedszkolaki, zerówczaki oraz nauczyciele założyli niebieskie akcenty kolorystyczne i wspólnie wykonali prace plastyczne malując serca i odbijając kolorowe dłonie na niebieskim tle. Aby zwiększyć świadomość nt. zaburzenia przypomnieliśmy sobie fakty i mity krążące wokół autyzmu oraz obejrzeliśmy wartościowe filmy edukacyjne i wywiady. Najmłodsi uczestnicy akcji rozwiązali zagadkę niebieskiego koloru towarzyszącego wydarzeniom w tym dniu oraz wysłuchali bajki, która w bardzo przystępny sposób zobrazowała wagę problemów z którymi na co dzień borykają się osoby w spektrum autyzmu. W akcie solidarności z tymi osobami prace zostały wywieszone w oknach budynku szkoły oraz zerówki, a sfotografowane efekty prezentujemy poniżej. Kolejny raz wspólnie zwiększamy świadomość oraz likwidujemy bariery uprzedzenia.

   • WYNIKI KONKURSU PLATYCZNEGO ,,WIELKANICNE ZWIERZĄTKO”

    Miło nam poinformować, że konkurs plastyczny pod tytułem ,,Wielkanocne zwierzątko” został zakończony. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych naszych przedszkolaków a także zapoznanie dzieci z wielkanocnymi zwyczajami. Do oceny wpłynęło 8 pięknych, różnorodnych prac. Po burzliwych dyskusjach jury uznało, że każda z prac zasługuje na wyróżnienie i nagrodę. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

     

    WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY!!!

   • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

    W czwartek 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały nadejście wiosny. Od rana  próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno wcześniej poznane wiosenne piosenki. Dzień rozpoczęliśmy od rozmów o nowej porze roku. Dzieci wysłuchały pięknego opowiadania pod tytułem ,,Wiosenne spotkanie”. Przypomnieliśmy sobie także nazwy kwiatów zwiastujących nadejście wiosny. Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych przedszkolaków wiosna zawita do nas na dobre!

   • NASZA PIERWSZA WIZYTA W KINIE

    Dnia 13 marca dzieci z naszego przedszkola były na wycieczce w Krakowskim Multikinie, na filmie pt.: „Jerzyk i przyjaciele”. Głównym  celem wycieczki było nie tylko obejrzenie filmu ale też, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach oraz kinowego savoir-vivre. Zajadając popcorn dzieci obejrzały pełną przygód historię o jeżyku i wiewiórce, którzy wyruszyli w pełną przygód podróż w poszukiwaniu wody. Po zakończonym seansie mieliśmy również okazje posłuchać i zobaczyć jak robiony jest popcorn. Dużo pozytywnych wrażeń dzieciom sprawiła również sama podróż busem. Na pamiątkę naszej pierwszej wizyty w kinie każde z dzieci otrzymało dyplom, naklejkę i balonik.

   • CZWORONOGI W PRZEDSZKOLU

    We wtorki w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia dogoterapii. Ponownie odwiedziły nas Coffee i Arwen. Jak zawsze dzieci przypomniały sobie zasady właściwego zachowania w towarzystwie psa, gdzie, jak i kiedy możemy go głaskać i częstować przysmakami. Tym razem Pani Kamila opowiedziała nam czym jest coroczny Krakowski ,,Marsz Jamników”  i przeczytała fragment historii ,,Kaktus szukaj!” autorstwa Barbary Gawryluk.

   • DZIEŃ KOBIET

    8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże,
    jak i te małe…

    W tym szczególnym dniu chłopcy składali życzenia dziewczynkom i paniom.  Nie obyło się bez cukierków
    i kwiatów… Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani ; byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

    Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

        

   • DZIEŃ DINOZAURA

    29 lutego  świętowaliśmy  Dzień Dinozaura. Z tej okazji przedszkolaki odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasze przedszkole zamieniło się w tajemniczy park jurajski, a w salach powstały „dinozaurowe” kąciki, dzięki którym  dzieci zgłębiały wiedzę na temat życia dinozaurów. W towarzystwie gościa- pani Dinozaurowej obejrzeliśmy ciekawy film edukacyjny,  z którego dowiedzieliśmy się, jak żyły dinozaury, jak wyginęły i kim jest paleontolog. Przedszkolaki przeprowadziły eksperyment z wulkanem oraz zamieniły się w odkrywców, którzy poszukiwali ukrytych w piasku pozostałości dinozaurów.

   • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    „Nikt nie może zrobić dla małych dzieci tego, co robią dziadkowie.                       

    Dziadkowie posypują gwiezdnym pyłem życie małych dzieci”- Aleks Haley

    Dziadkowie odgrywają istotną rolę w życiu niejednego dziecka. Mają oni bowiem silny wpływ na życie i rozwój swoich wnucząt i nierzadko postrzegani są w ich oczach jako superbohaterowie. Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu przedszkola jest więc uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka                            

    28 lutego przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny dla babć i dziadków. Jeszcze w zimowej scenografii dzieci pięknie śpiewały, recytowały wierszyki, tańczyły. Licznie przybyli  goście ze wzruszeniem oglądali i oklaskiwali przedstawienie. Po rozdaniu upominków i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, była też chwila na rozmowę przy ciastku i kawie.

    Dziękujemy  rodzicom, którzy zadbali o  zorganizowanie poczęstunku.

   •  

    BAL KARNAWAŁOWY

    ,, W karnawale, w karnawale

    Dzieci bawią się wspaniale

    W karnawale każdy chce

    Tańczyć, śpiewać, bawić się”

    W czwartek, 8 lutego, w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci w swoich pięknych przebraniach bawiły się przy dźwiękach swojej ulubionej muzyki, biorąc udział w wesołych, tanecznych zabawach. Na naszym balu można było spotkać księżniczki, pszczołę, jednorożca a nad porządkiem czuwał Batman! Podczas przerwy, dla zregenerowania sił, objadaliśmy się słodkościami. Po przerwie powróciliśmy do zabawy i świetnie bawiliśmy się, wykonując energetyczne tańce grupowe i indywidualne. Oto kilka zdjęć z naszego balu. Będą nam one przypominać miło spędzone chwile!
     

   • ZIMOWA SESJA ZDJĘCIOWA I POKAZ EKSPERYMENTÓW CHEMICZNYCH

    11 stycznia w przedszkolu odbyła się zimowa sesja zdjęciowa oraz pokaz eksperymentów chemicznych. Podczas robienia zdjęć przedszkolaki mogły obserwować jak wygląda praca fotografa. Dzieci miały okazję wziąć aktywny udział w pokazie doświadczeń chemicznych, z wykorzystaniem całkowicie bezpiecznych substancji wykorzystywanych w domu, na przykład sody oczyszczonej, octu czy oleju. Przedszkolaki mogły obejrzeć również kilka eksperymentów z wykorzystaniem  środków chemicznych. Dzieci wykonywały między innymi takie doświadczenia jak ,,Wulkan” ; ,,Chemiczne jo-jo” czy ,,Skacząca kukurydza”.

   • BAŁWANKOWY ZAWRÓT GŁOWY

    „Bałwankowy zawrót głowy” – pod taką nazwą 9 stycznia w bibliotece w Rudawie odbyły się zajęcia zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zabierzowie. Na początku każde dziecko otrzymało małego bałwanka, którym miało się zaopiekować do zakończenia zajęć.  Dzieci poznały jedną z historii z książki ,,Gorączka Lodu”, pod tytułem ,,Mali Braciszkowie”. Przedszkolaki miały okazję zaśpiewać i zatańczyć do kilku zimowych utworów oraz pobawić się swoimi bałwankami z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Na pożegnanie każde z dzieci dostało balonik i bałwankową naklejkę.

    Zajęcia poprowadziła dla nas pani Iwona Sarota.

   • PIECZEMY PIERNIKI

    “W święta każde dziecko wie,

    że pierniczki robi się

    I ja też się na tym znam,

    palce lizać, mówię Wam…”

     

    Święta tuż, tuż, więc zgodnie z coroczną tradycją przedszkolaki piekły pierniczki. Z pomocą pań  dzieci ugniatały i wałkowały ciasto, jednak  wszystkim najbardziej podobało się wykrawanie  przy pomocy foremek świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków. Następnie ciasteczka piekły się w szkolnej kuchni, gdzie unosił się  zapach, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi polewami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyglądały  i smakowały wspaniale.

    Dziękujemy mamie Maksia, pani Paulinie za pomoc w zorganizowaniu zajęć.

     

   • SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

    22 grudnia odświętnie ubrani spotkaliśmy się przy choince, aby złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować . Była to także okazja, aby poznać bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Słodki poczęstunek, świąteczne kino z popcornem dopełniły magicznej,zimowej atmosfery.

    Wszystkim życzymy wesołych, radosnych Świąt!

   • SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

    W piątek w naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Przygotowania zaczęły się już rano, podczas wykonywania papierowego renifera. Przybycie wyczekiwanego gościa poprzedził spektakl krakowskiego teatru SKRZAT pt. ,,Zimowe przygody Krysi Kaprysi”. Dzieci z zaangażowaniem odpowiadały na pytania aktorów wcielających się w role Krysi, Bałwanka i Zajączka. Najważniejszym punktem uroczystości była jednak, długo wyczekiwana, wizyta Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieci otrzymały od niego słodkie upominki. Nasz wyjątkowy gość pomimo napiętego grafiku znalazł też czas na pamiątkowe zdjęcia.

   • PIERWSZE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

    5 grudnia przedszkolaki zaczęły świąteczne przygotowania. Śpiewając świąteczne i zimowe piosenki ubraliśmy choinkę. Dzieci z wielkim zapałem zabrały się do ubierania drzewka zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuch i światełka. Wcale nie było łatwo zrobić tak, żeby długi łańcuch był w każdym miejscu na choince. Jednak udało nam się i choinka wygląda prześlicznie. Przygotowaliśmy także kilka ręcznie wykonanych ozdób między innymi bardzo długi kolorowy łańcuch, który zdobi naszą salę. W przedszkolu od razu zapanował przytulny świąteczny klimat.

   •  PTASIA STOŁÓWKA

    W dniu gdy spadł pierwszy śnieg nasze przedszkolaki postanowiły zatroszczyć się o małych skrzydlatych przyjaciół w tak trudnym dla nich czasie. Ta inicjatywa to uczenie dzieci odpowiedzialności oraz wrażliwości na otaczającą nas przyrodę. Przypomnieliśmy sobie zasady prawidłowego dokarmiania ptaków, czym można a czym nie wolno ich częstować. Przy przedszkolnym placu zabaw umieściliśmy pełny karmnik dla ptaków i z wielką radością mogliśmy już obserwować pierwszych gości w naszej nowej ,,ptasiej stołówce”. Każde wyjście do naszego karmnika jest oczywiście też okazją do zabaw na świeżym powietrzu i szaleństw na śniegu.

   • WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

    W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Rozpoczęliśmy od rzucania monety na szczęście. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania bucików, lania wosku i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Na zakończenie zjedliśmy pyszny poczęstunek i chwilę potańczyliśmy. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wiele radości, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

   • CZWORONOGI W PRZEDSZKOLU

    We wtorki w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia dogoterapii. Dzieci poznają zasady właściwego zachowania w towarzystwie psa, gdzie, jak i kiedy możemy go głaskać i częstować przysmakami. Tym razem przedszkolaki miały okazję na zabawę z psem, z pomocą maty węchowej. Zajęcia prowadzi Pani Kamila Żurek wraz z jej czworonożnymi współpracownicami – Coffee i Arwen.

   • DZIEN PLUSZOWEGO MISIA

    25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci  – pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo jak wiemy: ”czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” W przedszkolu święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie, dlatego w piątek 24 listopada każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego najmilszego misia.
    W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach. Poznaliśmy historię pluszowego misia, rozmawialiśmy o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek.Odbyły się quizy o misiach, układaliśmy misiowe memory oraz misiowe układanki. Stworzyliśmy portret misia z masy dyniowej.Na koniec przedszkolaki otrzymały “dyplomy przyjaciela pluszowego misia”.  Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

     

   • GIMNASTYKA KOREKCYJNA

    Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest pomoc w kształtowaniu prawidłowej postawy. Nasze zajęcia są wzbogacone w elementy integracji sensorycznej i oczywiście w całą masę świetnej zabawy! Zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywają się raz w tygodniu (w czwartek) i prowadzone przez panią Magdalenę Pracuch.

   • MALOWANIE NA MLEKU

    Jest to eksperyment bardzo łatwy, krótki i fascynujący!

    Potrzebujemy:

    - barwniki spożywcze

    - mleko

    - płyn do naczyń

    - głęboki talerz

    - patyczki do uszu

    1. Do talerza wlewamy tyle mleka, by zakryło dno i wkraplamy barwniki spożywcze – najlepiej kilka kolorów, wówczas uzyskamy ciekawsze efekty.
    2. Następnie namaczamy patyczek do uszu w płynie do mycia naczyń i przykładamy go do powierzchni mleka – wtedy zaczyna się dziać. Kolory powoli mieszają się ze sobą, kołują, wirują, kręcą się dając piękne wzory, mozaiki. 

    Dla zainteresowanych:

    Mleko jest mieszaniną wody, białek, soli mineralnych, witamin, cukrów oraz tłuszczu.

    Cząsteczki barwnika po wkropleniu do mleka przyczepiają się do cząsteczek tłuszczu.

    W momencie gdy do tej mieszaniny wprowadzimy patyczek z detergentem, oddziaływania między cząsteczkami tłuszczu zostają osłabione

    i cząsteczki te zaczynają odsuwać się od siebie, co widzimy jako barwne obrazy.

     

   • JESIENNA  ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

    Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesień, dlatego stworzyliśmy  ścieżkę sensoryczną, do wykonania której wykorzystano wszystkie zebrane  zgromadzone dary jesieni – kasztany, liście, żołędzie, szyszki, jarzębinę i inne… Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie , a także zajecia plastyczno- techniczne podczas których zamknęliśmy jesień w słoiku sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

   • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

    Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała  niepodległość.  W  przedszkolu dzieci uczą się patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny oraz  szacunku dla polskich symboli narodowych. Dlatego też 10 listopada 2023r. odbyły się zajęcia podczas których przedszkolaki poznały godło narodowe, flagę Polski ,wysłuchały Mazurka Dabrowskiego ,a także wykonały patriotyczny plakat w biało- czaeronych barwach. Potem dołączyliśmy do wspólnego śpiewania hymnu narodowego wraz z uczniami szkoły w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

   • ŚWIĘTO DYNI

    30 października w naszym przedszkolu swoje święto miała Dynia. Tego dnia dzieci przyniosły  do przedszkola dynie i ubrały się na kolor pomarańczowy. Były tańce i zagadki  dyniowe zawody.  Przedszkolaki spędziły czas na wielu zabawach….Tańczyliśmy taniec, układaliśmy dyniowe puzzle, poznawaliśmy potrawy, które można zrobić z dyni, wysłuchaliśmy opowiadania o dziadku Władku    i jego dyniach, a na koniec sami mali artyści tworzyli swój dyniowy obrazek…  To był ciekawy dzień…. wszyscy już rozpoznajemy kolor pomarańczowy :)

   • PRÓBA EWAKUACYJNA

    Dnia 27.10.2023 w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Po zakończeniu ewakuacji korzystając z uprzejmości panów z Wojewódzkiej Straży Pożarnej przedszkolaki mogły obejrzeć wóz strażacki i posłuchać o pracy strażaka.

   • JESIENNY SPACER

    Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku, ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza. Tegoroczne, słoneczne jesienne dni zachęcają do spacerów i obserwacji zmieniającego się otoczenia. Dzieci z naszego przedszkola podziwiały piękno otaczającej nas  przyrody i odkrywały jej sekrety, a także zbierały dary jesieni. Do przedszkola udało nam się przynieść między innymi kasztany, orzechy i bukiety kolorowych liści, które niebawem wykorzystamy do stworzenia pięknych prac plastycznych.

   • PRZEDSZKOLAKI BEZPIECZNE NA DRODZE

     

    W ostatnich dniach w naszym przedszkolu realizowaliśmy cykl zajęć na temat bezpieczeństwa. Przypomnieliśmy sobie zasady ruchu drogowego - droga dziecka z domu do przedszkola i z przedszkola do domu, a także omówiliśmy jakie zachowania na drodze są niebezpieczne. Poznaliśmy procedurę przechodzenia przez jezdnię i zastosowanie sygnalizacji świetlnej, jej kolorów i wykonaliśmy własne sygnalizatory. Dzieci dowiedziały się jakie korzyści płyną z posiadania elementów odblaskowych i otrzymały odblaski do zamocowania przy swoich plecaczkach.

     

   • DZIEŃ JABŁKA

    28 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień jabłka. Dzieci wysłuchały ciekawostek o jabłku, ułożyły memory jabłkowe. Wspólnie zrobiliśmy ciastka z jabłkami, a także sok jabłkowo marchewkowy. To był pracowity dzień

   • TEATRZYK SKRZAT

    W dniu 26 września po raz pierwszy w nowym roku przedszkolnym odwiedził nas Teatrzyk Skrzat z przedstawieniem „Niezwykła podróż mucholotem”.

   • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    20 września to bardzo ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. W naszym przedszkolu dzieci także obchodziły swoje święto poprzez wspólna zabawę.

   • DOGOTERAPIA W PRZEDSZKOLU

    19 września  w przedszkolu odbyły się pierwsze zajęcia dla dzieci. Dzieci miały okazję poznać Arwen i Coffeoraz zasady obchodzenia się z pieskami. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, a dzieci zadowolone wróciły do zabaw.

   • DZIEŃ KROPKI

    W  dniu 15 września przedszkolaki obchodziły Dzień Kropki  -  jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Odbyły się zabawy z motywem wiodącym kropki. Po krótkim odpoczynku dzieci wysłuchały opowiadania 
    „O kropce”, wykonały kropkowaną pracę plastyczną . To był wspaniały dzień.

   • LISTA NIEZBĘBNYCH RZECZY, TZW. "WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA"

    - wygodne obuwie na zmianę (nie klapki,czy crocsy), najlepiej zapinane na rzepy

       - 2 komplety ubrań na przebranie w podpisanym worku

    -2 opakowania chusteczek higienicznych( wyciąganych z pudełka)  i nawilżonych

    Bardzo prosimy o podpisanie osobistych rzeczy dziecka ( wystarczą inicjały)

    Dzieci powinny posiadać małe plecaki, w których znajdować się może napój, np. woda, lub herbata; bardzo prosimy, aby te napoje były w butelkach plastikowych lub nietłukących bidonach.

    Ważne! Nie zostawiamy dzieciom w plecakach słodyczy

     

    Adaptacja dziecka w przedszkolu- kilka porad dla rodziców

    • Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania i pozostaw dziecko pod opieką wychowawcy.
    • Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki).
    • Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania.
    • Nie wyręczaj dziecka nawet, gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie  i długo.
    • Staraj się w miarę możliwości skracać czas pobytu małego dziecka w przedszkolu do 4-5 godzin (gdy dziecko już się przyzwyczai, możesz go wydłużyć).

    Bardzo prosimy o przyprowadzanie dzieci do godziny 8.45 ( przed śniadaniem ).

    W pierwszych dniach ( dniach adaptacji) o ile to możliwe, prosimy o skrócenie czasu pobytu dziecka w przedszkolu, aby nie odczuło ono boleśnie rozłąki z rodzicami. Sugerujemy, aby podczas przyprowadzania dziecka do przedszkola ograniczyć czas rozstania do minimum. Przedłużanie tego momentu nie służy Państwa dziecku i reszcie grupy.

     

    • Pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka.
    • W rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego, naucz samoobsługi  i utrwalaj te czynności ,jak samodzielne jedzenie, korzystanie z toalety, zakładanie bucików itd.
    • Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu.
    • Warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności  mamy/taty dziecko powinno szukać pomocy u swoich Pań.

    Wszystkim Rodzicom naszych nowych przedszkolaków życzymy spokojnych pierwszych dni. Pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy zależna jest również szybka adaptacja dzieci do warunków przedszkolnych. To dla dzieci duża zmiana, nowy etap życia…

    Powodzenia!

     

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6
    32-064 Radwanowice
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych