• Aktualności przedszkola

   • CZWORONOGI W PRZEDSZKOLU

    We wtorki w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia dogoterapii. Dzieci poznają zasady właściwego zachowania w towarzystwie psa, gdzie, jak i kiedy możemy go głaskać i częstować przysmakami. Tym razem przedszkolaki miały okazję na zabawę z psem, z pomocą maty węchowej. Zajęcia prowadzi Pani Kamila Żurek wraz z jej czworonożnymi współpracownicami – Coffee i Arwen.

   • DZIEN PLUSZOWEGO MISIA

    25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci  – pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo jak wiemy: ”czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” W przedszkolu święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie, dlatego w piątek 24 listopada każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego najmilszego misia.
    W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach. Poznaliśmy historię pluszowego misia, rozmawialiśmy o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek.Odbyły się quizy o misiach, układaliśmy misiowe memory oraz misiowe układanki. Stworzyliśmy portret misia z masy dyniowej.Na koniec przedszkolaki otrzymały “dyplomy przyjaciela pluszowego misia”.  Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

     

   • GIMNASTYKA KOREKCYJNA

    Głównym celem gimnastyki korekcyjnej jest pomoc w kształtowaniu prawidłowej postawy. Nasze zajęcia są wzbogacone w elementy integracji sensorycznej i oczywiście w całą masę świetnej zabawy! Zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywają się raz w tygodniu (w czwartek) i prowadzone przez panią Magdalenę Pracuch.

   • MALOWANIE NA MLEKU

    Jest to eksperyment bardzo łatwy, krótki i fascynujący!

    Potrzebujemy:

    - barwniki spożywcze

    - mleko

    - płyn do naczyń

    - głęboki talerz

    - patyczki do uszu

    1. Do talerza wlewamy tyle mleka, by zakryło dno i wkraplamy barwniki spożywcze – najlepiej kilka kolorów, wówczas uzyskamy ciekawsze efekty.
    2. Następnie namaczamy patyczek do uszu w płynie do mycia naczyń i przykładamy go do powierzchni mleka – wtedy zaczyna się dziać. Kolory powoli mieszają się ze sobą, kołują, wirują, kręcą się dając piękne wzory, mozaiki. 

    Dla zainteresowanych:

    Mleko jest mieszaniną wody, białek, soli mineralnych, witamin, cukrów oraz tłuszczu.

    Cząsteczki barwnika po wkropleniu do mleka przyczepiają się do cząsteczek tłuszczu.

    W momencie gdy do tej mieszaniny wprowadzimy patyczek z detergentem, oddziaływania między cząsteczkami tłuszczu zostają osłabione

    i cząsteczki te zaczynają odsuwać się od siebie, co widzimy jako barwne obrazy.

     

   • JESIENNA  ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

    Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesień, dlatego stworzyliśmy  ścieżkę sensoryczną, do wykonania której wykorzystano wszystkie zebrane  zgromadzone dary jesieni – kasztany, liście, żołędzie, szyszki, jarzębinę i inne… Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie , a także zajecia plastyczno- techniczne podczas których zamknęliśmy jesień w słoiku sprawiły dzieciom mnóstwo radości.

   • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

    Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała  niepodległość.  W  przedszkolu dzieci uczą się patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny oraz  szacunku dla polskich symboli narodowych. Dlatego też 10 listopada 2023r. odbyły się zajęcia podczas których przedszkolaki poznały godło narodowe, flagę Polski ,wysłuchały Mazurka Dabrowskiego ,a także wykonały patriotyczny plakat w biało- czaeronych barwach. Potem dołączyliśmy do wspólnego śpiewania hymnu narodowego wraz z uczniami szkoły w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

   • ŚWIĘTO DYNI

    30 października w naszym przedszkolu swoje święto miała Dynia. Tego dnia dzieci przyniosły  do przedszkola dynie i ubrały się na kolor pomarańczowy. Były tańce i zagadki  dyniowe zawody.  Przedszkolaki spędziły czas na wielu zabawach….Tańczyliśmy taniec, układaliśmy dyniowe puzzle, poznawaliśmy potrawy, które można zrobić z dyni, wysłuchaliśmy opowiadania o dziadku Władku    i jego dyniach, a na koniec sami mali artyści tworzyli swój dyniowy obrazek…  To był ciekawy dzień…. wszyscy już rozpoznajemy kolor pomarańczowy :)

   • PRÓBA EWAKUACYJNA

    Dnia 27.10.2023 w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Po zakończeniu ewakuacji korzystając z uprzejmości panów z Wojewódzkiej Straży Pożarnej przedszkolaki mogły obejrzeć wóz strażacki i posłuchać o pracy strażaka.

   • JESIENNY SPACER

    Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku, ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza. Tegoroczne, słoneczne jesienne dni zachęcają do spacerów i obserwacji zmieniającego się otoczenia. Dzieci z naszego przedszkola podziwiały piękno otaczającej nas  przyrody i odkrywały jej sekrety, a także zbierały dary jesieni. Do przedszkola udało nam się przynieść między innymi kasztany, orzechy i bukiety kolorowych liści, które niebawem wykorzystamy do stworzenia pięknych prac plastycznych.

   • PRZEDSZKOLAKI BEZPIECZNE NA DRODZE

     

    W ostatnich dniach w naszym przedszkolu realizowaliśmy cykl zajęć na temat bezpieczeństwa. Przypomnieliśmy sobie zasady ruchu drogowego - droga dziecka z domu do przedszkola i z przedszkola do domu, a także omówiliśmy jakie zachowania na drodze są niebezpieczne. Poznaliśmy procedurę przechodzenia przez jezdnię i zastosowanie sygnalizacji świetlnej, jej kolorów i wykonaliśmy własne sygnalizatory. Dzieci dowiedziały się jakie korzyści płyną z posiadania elementów odblaskowych i otrzymały odblaski do zamocowania przy swoich plecaczkach.

     

   • DZIEŃ JABŁKA

    28 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień jabłka. Dzieci wysłuchały ciekawostek o jabłku, ułożyły memory jabłkowe. Wspólnie zrobiliśmy ciastka z jabłkami, a także sok jabłkowo marchewkowy. To był pracowity dzień

   • TEATRZYK SKRZAT

    W dniu 26 września po raz pierwszy w nowym roku przedszkolnym odwiedził nas Teatrzyk Skrzat z przedstawieniem „Niezwykła podróż mucholotem”.

   • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    20 września to bardzo ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. W naszym przedszkolu dzieci także obchodziły swoje święto poprzez wspólna zabawę.

   • DOGOTERAPIA W PRZEDSZKOLU

    19 września  w przedszkolu odbyły się pierwsze zajęcia dla dzieci. Dzieci miały okazję poznać Arwen i Coffeoraz zasady obchodzenia się z pieskami. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze, a dzieci zadowolone wróciły do zabaw.

   • DZIEŃ KROPKI

    W  dniu 15 września przedszkolaki obchodziły Dzień Kropki  -  jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Odbyły się zabawy z motywem wiodącym kropki. Po krótkim odpoczynku dzieci wysłuchały opowiadania 
    „O kropce”, wykonały kropkowaną pracę plastyczną . To był wspaniały dzień.

   • LISTA NIEZBĘBNYCH RZECZY, TZW. "WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA"

    - wygodne obuwie na zmianę (nie klapki,czy crocsy), najlepiej zapinane na rzepy

       - 2 komplety ubrań na przebranie w podpisanym worku

    -2 opakowania chusteczek higienicznych( wyciąganych z pudełka)  i nawilżonych

    Bardzo prosimy o podpisanie osobistych rzeczy dziecka ( wystarczą inicjały)

    Dzieci powinny posiadać małe plecaki, w których znajdować się może napój, np. woda, lub herbata; bardzo prosimy, aby te napoje były w butelkach plastikowych lub nietłukących bidonach.

    Ważne! Nie zostawiamy dzieciom w plecakach słodyczy

     

    Adaptacja dziecka w przedszkolu- kilka porad dla rodziców

    • Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania i pozostaw dziecko pod opieką wychowawcy.
    • Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki).
    • Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania.
    • Nie wyręczaj dziecka nawet, gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie  i długo.
    • Staraj się w miarę możliwości skracać czas pobytu małego dziecka w przedszkolu do 4-5 godzin (gdy dziecko już się przyzwyczai, możesz go wydłużyć).

    Bardzo prosimy o przyprowadzanie dzieci do godziny 8.45 ( przed śniadaniem ).

    W pierwszych dniach ( dniach adaptacji) o ile to możliwe, prosimy o skrócenie czasu pobytu dziecka w przedszkolu, aby nie odczuło ono boleśnie rozłąki z rodzicami. Sugerujemy, aby podczas przyprowadzania dziecka do przedszkola ograniczyć czas rozstania do minimum. Przedłużanie tego momentu nie służy Państwa dziecku i reszcie grupy.

     

    • Pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka.
    • W rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego, naucz samoobsługi  i utrwalaj te czynności ,jak samodzielne jedzenie, korzystanie z toalety, zakładanie bucików itd.
    • Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu.
    • Warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności  mamy/taty dziecko powinno szukać pomocy u swoich Pań.

    Wszystkim Rodzicom naszych nowych przedszkolaków życzymy spokojnych pierwszych dni. Pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy zależna jest również szybka adaptacja dzieci do warunków przedszkolnych. To dla dzieci duża zmiana, nowy etap życia…

    Powodzenia!

     

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych