• Aktualności

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE II

      • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre – dzień Babci i Dziadka w klasie II.
       Dnia 21 lutego uczniowie klasy II przygotowali dla swoich dziadków przedstawienie, które miało charakter taneczno-aktorski. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie uczniowie zaprosili babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
       To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
       Jeszcze raz życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, radości każdego dnia, dużo miłości i spełnienia wszystkich marzeń !

                                                                     Uczniowie klasy II wraz z p. Mariną Kurdziel, Elżbietą Robakowską

      • „JAK PODRÓŻUJĄ WIRUSY, BAKTERIE I INNE ZARAZKI”

      • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

       Wisława Szymborska

       Za nami kolejne zajęcia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, realizowane w klasie II z udziałem p. Iwony Łabędź. Tym razem wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy opowiadanie pt.: „Jak podróżują wirusy i inne zarazki”. Przenieśliśmy się w świat wirusów i zarazków, poznając ich znaczenie i rolę w organizmie. Książka za pomocą ilustracji pokazała, jak starać się i nie dopuszczać do jakichkolwiek infekcji oraz uchronić innych przed zakażeniem. Celem projektu jest zachęcenie do samodzielnego czytania, rozwijanie świadomości emocjonalnej dzieci, szerzenie kultury czytelniczej uczniów, rozbudzenie kreatywności i ciekawości uczniów.

      • "CZYTAM SOBIE...."

      • Czytanie to wspólna przygoda, kochamy książki, przede wszystkim chcemy aby czytanie stało się naszą wspólna pasją. Za nami już drugie zajęcia z projektu „Czytam sobie. Pierwsza klasa.”, tym razem wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy opowiadanie pt. „Walizka Pana Hanumana”. Przez tą krótką chwilę, kiedy czytamy, możemy zostać sami w krainie przeżywanych razem z bohaterami przygód. Ale również dlatego, że w czasie czytania, czy po przeczytaniu opowieści będziemy mogli usiąść z innymi „pożeraczami” książek i po prostu porozmawiać o niej. Celem projektu jest zachęcenie do samodzielnego czytania, rozwijanie świadomości emocjonalnej dzieci, szerzenie kultury czytelniczej uczniów, rozbudzenie kreatywności i ciekawości uczniów.

      • TEATRZYK

      • 22 lutego zerówczaki wybrały się do szkoły aby wspólnie z przedszkolakami obejrzeć spektakl teatralny pt. ,,Jak Marysia mała słonko złapać chciała’’ w wykonaniu krakowskiego Teatru Skrzat. Pewnego dnia mała dziewczynka Marysia tak bardzo zachwyciła się blaskiem słonka, że postanowiła je dogonić i złapać. Na swojej drodze spotyka czyżyka który, skierował dziewczynkę do szewca po siedmiomilowe buty. Podczas swoich dalszych poszukiwań napotyka zbójnika, kota oraz ducha. Na szczęście nie zabrakło w tej bajce życzliwych osób i w złapaniu słonka ostatecznie pomógł Marysi rajdowiec, który zabrał Marysię na lotnisko. Tam spotkała pilota, który poszybował w chmury i spełnił marzenie Marysi o złapaniu słoneczka. Scenografia, kolorowe stroje oraz gra aktorów sprawiły, że dzieci z zapartym tchem śledziły przebieg zdarzeń. Dzięki przedstawieniu wszyscy widzowie mogli przekonać się, że pomimo trudności i napotkanych na swojej drodze przeszkód, trzeba dążyć do celu i nie poddawać się.

      • „NIE BÓJ SIĘ KOCHAĆ” – WIERSZOBRANIE

      • Miłość jest najwyższą siłą

       Wszechświata, to ona wprawia

       W ruch gwiazdy

       Dante Alighieri

        

       Za nami kolejna uczta poetycka, tym razem w duchu miłości, w którym wystąpili również uczniowie naszej szkoły: Sylwia, Ewa, Kamil i Antoni. Szczególne uznanie i brawa należą się Sylwii, której był to debiut wokalny na scenie, przed niezwykle licznie zgromadzoną publicznością na sali teatralnej Fundacji „Mimo wszystko”. W duecie
       z Antonim zaśpiewała ponadczasowy hit Maryli Rodowicz „Małgośka”. Ewa z Kamilem natomiast swoim występem pokazali, czym może skończyć się brak lojalności i wierności
       i że miłość ma różne oblicza, ale zawsze zwycięża, nie tylko w walentynki.

       Spotkanie, zgodnie z tradycją rozpoczęła charyzmatyczna pani Anna Dymna, wzruszającymi słowami: „Kocham was, wiecie o tym. Dlatego święto miłości jest dla mnie zawsze, codziennie. (...), bez miłości w ogóle by świata nie było”.

       Życzymy, byście potrafili świętować i celebrować miłość każdego dnia! J

                  

       Dorota Kieś

      • TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

      • W sobotę 18 lutego wyjechaliśmy  na turniej międzyszkolny w piłce siatkowej na szczeblu  gminnym do Zabierzowa klas 7 i 8.  Tym razem na zawody zawitało 8 szkół. SP Balice, SP Rząska, SP Brzezie,, SP Rudawa, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice oraz my ISP Radwanowice.

       Po losowaniu przez naszego kapitana drużyny Adriana Piechnika, trafiliśmy do grupy A wraz z SP Brzezie, SP Nielepice oraz SP Bolechowice. Mecze rozgrywane były jednocześnie na dwóch połówkach boiska. W pierwszym meczu przyszło nam walczyć z SP Bzezie, mecz bardzo wyrównany jednak przegrany przez naszych zawodników stosunkiem setów 2:0. Druga potyczka w naszej grupie odbyła się przeciwko szkole z Nielepic. Tutaj emocji było co nie miara, zwrot akcji, błędy własne obu drużyn, niepotrzebne straty oraz nerwy trenerów sprawiły, że do wyłonienia zwycięscy potrzebny był tie-break do 15 pkt. I udało się, z parkietu zeszliśmy jako drużyna zwycięska.  Nie poddając się, w trzecim meczu grupowym próbowaliśmy ograć SP Bolechowice, jak się później okazało zwycięzcę całego turnieju. Niestety przegraliśmy w setach 0:2 i nie udało nam się wyjść z grupy , by walczyć o miejsce medalowe.

        W naszym ostatnim meczu o miejsce V z SP Zabierzów, podobnie jak  meczu grupowym z Nielepicami emocje sięgały zenitu! Po dwóch setach wynik na tablicy widniał 1:1 i po raz kolejny potrzebny był do rozegrania trzeci set. Dzięki kilku dobrym serwisom i błędach drużyny przeciwnej wygraliśmy i w ostatecznym rozrachunku zajęliśmy miejsce 5. Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie. Pokazaliśmy, że pomimo braku dogodnych warunków do gry w piłkę siatkową na naszej Sali gimnastycznej, byliśmy pokonać takie szkoły jak SP Zabierzów, czy SP Nielepice, które dysponują zdecydowanie większymi halami.

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      • „Dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i MIŁOŚCI”.

       Babcia i Dziadek  to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego uczniowie klasy I gościli swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Uczniowie od samego rana z niecierpliwością wyczekiwali zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Szkoły. Licznie przybyli: Bacie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. To był naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. 

      • MARMOLADA POMARAŃCZOWA

      • Nasze pierwsze po feriach zimowych spotkanie kulinarne, odbyło
       się w Tłusty Czwartek. I co ciekawe, przy dużym zaskoczeniu uczestników,
       nie porwaliśmy się na przyrządzenie tradycyjnych, domowych pączków, choć nadal postanowiliśmy pozostać w słodkim klimacie. Z soczystych, pysznych sycylijskich pomarańczy wysmażyliśmy marmoladę z dodatkiem cytryn, goździków, cynamonu i  imbiru. Niesamowity zapach podgrzewanych cytrusów, oraz korzennych przypraw towarzyszył nam przez cały dzień. Marmolada udała się znakomicie! Smakuje wspaniale zarówno ze świeżym pieczywem jak i jako dodatek do gorącej herbaty. Zasmakowała nam tak bardzo, że z  chęcią dzielimy się naszym przepisem:

       SKŁADNIKI:

       • 2 kg pomarańczy
       • 0,5 kg cytryn
       • 1   kg cukru
       • 200 ml wody
       • Kilka goździków
       • Laska cynamonu
       • Świeży imbir

        

       PRZYGOTOWANIE:

        • Pomarańcze sparzyć wrzątkiem i bardzo dokładnie wyszorować.   
        • Obrać owoce ze skórki i zblendować.
        • Z jednej pomarańczy, zostawić cieniutko obraną skórkę, pociąć
         ją w cienkie paseczki, zalać wrzątkiem i odstawić.       
        • W garnku rozgrzać wodę, dodać cukier i zagotować. Następnie dodać zblendowane owoce i znów zagotować.
        • Do gotujących się owoców dodać sok z cytryny oraz zawinięte
         w gazę pestki zebrane z owoców.
         Całość dalej gotować przez ok. 2 godziny.
        • Po tym czasie dodać goździki, laskę cynamonu, imbir oraz skórkę
         z pomarańczy.  
        • Gotować, bez przykrywki ok. godzinę.
        • Gdy zgęstnieje, gorącą przełożyć do słoików.

        

       SMACZNEGO!

      • BAL KARNAWAŁOWY W ZERÓWCE

      • 16 lutego w naszej zerówce odbył się bal karnawałowy. Dla każdego przedszkolaka to długo oczekiwane wydarzenie, które przynosi dużo pozytywnych wrażeń i emocji. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na początku poznaliśmy kilka ciekawostek związanych z karnawałem m.in.: jak długo trwa, w ilu krajach  jest obchodzony, co jest symbolem karnawału w Wenecji, gdzie odbywa się najsłynniejszy karnawał na świecie i jaki taniec jest jego symbolem.  Następnie dzieci zaprezentowały swoje stroje. Przedszkolaki  świetnie bawiły się  w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych zabawach. Po męczącej zabawie dzieci mogły zregenerować swoje  siły częstując się słodkościami. Kulminacją poczęstunku było zajadanie pączków. Zgodnie z tradycją – w tłusty czwartek – należy zjeść przynajmniej jednego takiego smakołyka, aby zapewnić sobie powodzenie i szczęście przez kolejny rok. Bal karnawałowy przebiegł w miłej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Na koniec każdy wykonał również karnawałową maskę. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pełne zaangażowanie w przygotowanie przepięknych strojów dla naszych zerówczaków. Karnawałowa atmosfera długo pozostanie w pamięci naszych dzieci. Kolejny bal już za rok!

      • WALENTYNKI

      • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Szkolna Rada Uczniowska postanowiła wprowadzić w tym czasie nastrój, który był przepełniony sympatią, przyjaźnią i radością. Za pomocą poczty walentynkowej uczniowie mogli przesłać osobom, które darzą szczególnym uczuciem kilka miłych słów, tym samym pokazując im ile dla nich znaczą. Dodatkową atrakcją była przygotowana przez SzRU fotobudka, w której zakochani, i nie tylko, mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

      • CZY PSY ZNAJA SIĘ NA ZEGARKU??

      • „Jak pies odczuwa czas?”. „Czy wie, która jest godzina?”. „Czy pies zna się na zegarku?”. Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci z oddziału przedszkolnego na zajęciach dogoterapii. Dociekliwość dzieci okazała się ogromna! Pomysły były przeróżne, ale tego, że pies odczuwa czas nosem to nikt się nie spodziewał! Jakież było zdziwienie wśród uczestników zajęć kiedy pani terapeutka zdradziła jak to jest z tym poczuciem czasu u piesków. Po burzy mózgów przyszedł czas na doświadczenia. Zerówczaki zmierzyły się z pojęciem cierpliwości, a w tym wzorowo pomogła Coffee. Wykazała się niebywałą cierpliwością w oczekiwaniu na smaczki. Następnie zerówczaki w ślad za nią trenowały swoją cierpliwość w oczekiwaniu na swoją nagrodę. Zadanie nie było łatwe, ale dzieci na pewno wiele nauczyły się podczas tych zajęć.

      • „WIO KONIU”

      • Chodź w kalendarzu jeszcze zima, to w prawdziwie wiosennej aurze odbyły się ostatnie zajęcia hipoterapii dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Piękne słońce zachęcało do aktywności na świeżym powietrzu. Tym razem podczas terapii towarzyszyła nam Blanka. Zerówczaki bardzo się za nią stęskniły… więc na początku zajęć każde z dzieci przywitało się ze zwierzęciem. Niespodzianką okazał się być nowy, rezolutny koń o imieniu Bystra. Bardzo chętnie przywitał się z dziećmi zaczepiając każde z nich. Ależ było przy tym śmiechu! Następnie każde z dzieci już indywidualnie wykonywało szereg ćwiczeń równoważnych, rozciągających oraz wzmacniających mięśnie. Zerówczaki przypomniały sobie budowę konia. Nie zabrakło także serii ćwiczeń usprawniających orientację przestrzenną. Dzieci po dłuższej przerwie ponownie nawiązały wieź z Blanką.

      • BAL KARNAWAŁOWY

      • Karnawał, jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą, gdzie ważnym elementem są maskarady i pochody. Dla naszych uczniów jest to czas wyjątkowy, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez uczniów, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.Tegoroczna zabawa karnawałowa odbyła się 15 lutego 2023 roku, wzięły w niej udział klasy I-III. Wystrój sali był kolorowy, było dużo balonów i ozdobnych serpentyny. Tego dnia rozbrzmiewała wesoła muzyka, a w szkole pojawiły się kolorowe postacie. Uczniowie bawili się w rytmie cha-cha, samby oraz innych młodzieżowych przebojów, każda klasa chętnie brała udział w przygotowanych zabawach i konkursach. Nikt nie mógł się nudzić i narzekać.

      • WALENTYNKI W ZERÓWCE

      • We wtorek 14 lutego obchodziliśmy w Naszej zerówce walentynki. Z tej okazji dzieci założyły ubrania w kolorze czerwonym i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Wspólnie zapoznaliśmy się z patronem dnia zakochanych Świętym Walentym oraz tradycją obchodzenia tego święta w Polsce i innych krajach. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami, m.in.: szukały drugiej połówki serca, grały w walentynkowe memory, rozwiązywały matematyczne zagadki oraz kodowały. Nie zabrakło również wesołych zabaw z balonami. Dodatkowo dzieci mogły wykonać laurkę i wrzucić ją do walentynkowej poczty.  Pod koniec zajęć,  nastąpiło rozdanie walentynek, wywołujące uśmiech na twarzach wielu dzieci.  Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wszystkie zerówczaki w tym dniu z radością uczestniczyły we wspólnych zabawach. Dzień upłynął Nam wszystkim w bardzo miłej atmosferze!

      • WOŚP

      • 29 stycznia 2023 roku odbył się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku kwesta była prowadzona pod hasłem: „Chcemy wygrać z Sepsą”. Od lat nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w zbiórkach na rzecz tego pięknego przedsięwzięcia. W tym roku, jako wolontariusze, naszą szkołę reprezentowali: Antoni Lepczyński ( I klasa), Franciszek Lepczyński (IV klasa), Oliwia Walczowska, Julia Pogan, Amelia Kłeczek i Karolina Chochół ( klasa VIII). Dziękujemy uczniom za ogromne zaangażowanie. Gramy z WOŚP do końca świata i o jeden dzień dłużej!

      • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      • 26 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

       Uczniowie klasy III przygotowali dla swoich babć i dziadziusiów inscenizację wierszy J.Brzechwy. W sposób humorystyczny zaprezentowali najbardziej znane postaci z wierszy tego poety. Na scenie pojawiły się więc Samochwała, Skarżypyta, Kłamczucha, Leń , Kaczka Dziwaczka, Żaba i Doktor a także  Biedronka i Żuk oraz Żuraw i Czapla ze swoimi perypetiami sercowymi. Umiejętności aktorskie uczniów, odpowiednio dobrane stroje, rekwizyty i muzyka spowodowały, że w trakcie występu na twarzach dziadków pojawiły się uśmiech, radość i duma ze  swoich wnucząt. Po przedstawieniu uczniowie wyrecytowali wiersze dla szanownych gości, zaśpiewali 100 lat i wręczyli upominki. Wzruszającym elementem uroczystości było odczytanie napisanych przez wnuków opisów babć i dziadków . Aby dodatkowo „osłodzić” poczęstunek, przygotowany przez rodziców, uczniowie wykonali taniec Chocolate. Ostatnim punktem programu był konkurs „ Jaka to melodia”. Wzięły w nim udział dwie babcie i jeden dziadek. Dziadkowie bardzo szybko rozpoznawali  melodie i podawali tytuły piosenek. Na zakończenie konkursu cała sala zaśpiewała wybraną wspólnie piosenkę „Szła dzieweczka”. Uczestnicy konkursu zamiast kuferków otrzymali słodkie upominki.

       Bardzo cieszymy się, że udało nam się gościć babcie i dziadków w naszej szkole i wystąpić dla nich na scenie , zwłaszcza, że w ostatnich dwóch latach ze względu na pandemię nie mieliśmy takiej możliwości.

       Jeszcze raz życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, radości każdego dnia, dużo miłości i spełnienia wszystkich marzeń !

        

                                                                             Uczniowie klasy III wraz z p.J.Figiel, p.A.Pogan

      • DZIEŃ POPCORNU W ZERÓWCE

      • 26 stycznia obchodziliśmy w zerówce nietypowe święto. Nietypowe, ale za to jakie pyszne, mowa tutaj o Dniu Popcornu. W trakcie zajęć dzieci odkryły, jak z małego ziarenka powstaje ta znana i popularna przekąska. Za pomocą zmysłu smaku i zapachu odróżniliśmy solony, maślany oraz cebulowy smak popcornu. Zerówczaki świetnie bawiły się podczas zabawy z wykorzystaniem słomek i popcornu. Niezwykle atrakcyjna była możliwość oglądania maszyny do robienia popcornu w trakcie pracy. Pierwsze skojarzenie przedszkolaków związane z popcornem to kino! Dlatego nie mogło zabraknąć seansu filmowego. Każde dziecko zakupiło bilet w kasie, zajęło dogodne miejsce, po czym poznaliśmy historię skarbu oceanu czyli tytułowej Vaiany, zajadając przy tym pyszną przekąskę. W naszej sali cudownie pachniało popcornem jak w prawdziwym kinie.

      • WYCIECZKA ZERÓWCZKÓW NA WYSTAWĘ SZOPEK KRAKOWSKICH

      • 24 stycznia zerówczaki wybrały się na wycieczkę do Pałacu Krzysztofory na pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich. W czasie zwiedzania wystawy, przedszkolaki zapoznały się z historią oraz kolejnymi etapami budowy szopki krakowskiej, a także charakterystycznymi metodami i technikami ich powstawania. Głównymi postaciami w szopkach jest Święta Rodzina, a także postacie znane z krakowskich legend, Nam udało się odnaleźć postać Pana Twardowskiego, Smoka Wawelskiego oraz Lajkonika. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szopka, którą dzieci mogły oświecić i wprawić w ruch, pedałując na specjalnym rowerze przybranym w skrzydła. Zobaczyliśmy też wyjątkową szopkę, która powstała jako cień zbioru śmieci. Dodatkową atrakcją podczas oglądania wystawy była możliwość zbierania przez dzieci pieczątek. Podziwialiśmy ogrom pracy oraz pomysłowość wykonania szopek krakowskich. Wszystkie szopki były bajecznie kolorowe i wzbudzały wśród dzieci ogromne zainteresowanie. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały rozmaite ruchome i statyczne figurki. W drugiej części zajęć, dzieci wykorzystały uprzednio zdobytą wiedzę i zaprojektowały własną szopkę. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Naszej wycieczki.

      • GMINNY TURNIEJ W ZABIERZOWIE

      • W sobotę 21 stycznia udało się  wyjechać na turniej międzyszkolny w piłce koszykowej na szczeblu  gminnym do Zabierzowa klas 7 i 8.  Na zawody zawitało aż 11 szkół! SP Kobylany, SP Rząska, SP Brzezie, SP Brzoskwinia, SP Rudawa, SP Horyzont, SP Balice, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice oraz my ISP Radwanowice. Przy takiej ilości szkół, decyzją opiekunów nauczycieli musieliśmy zagrać mecze jednocześnie na dwóch połówkach boiska. Po losowaniu trafiliśmy do grupy B. W pierwszym meczu zderzyliśmy się z bardzo silnym zespołem z Bolechowic, co pokazał wynik porażki na tablicy 17:1. Nie poddając się, w drugim meczu grupowym ograliśmy SP Zabierzów 2:6. Kolejna potyczka nastąpiła z drużyną z Nielepic i wygraną 2:0. Ostatni mecz grupowy wygraliśmy z pewną przewagą sześciu punktów ze szkołą z Brzezia 6:0, dzięki tej wygranej zapewniliśmy sobie wyjście z grupy z drugiego miejsca i grę w półfinale o miejsca medalowe.

       Półfinały, oraz wszystkie mecze o pozostałe miejsca w turnieju odbywały się już na dużym pełnowymiarowym boisku. Nasz mecz o wejście do finału odbył się z drużyną która zajęła pierwsze miejsce w grupie A SP Kobylany. Niestety w tej potyczce otrzymaliśmy srogą lekcję basketu. Na szczęście w meczu o III miejsce udało nam się wygrać z ekipą SP Horyzont 2:0 i cieszyć się z zajęcia miejsca na podium.

        

       Uczniowie którzy reprezentowali naszą szkołę :

        

       Adrian Piechnik kl.8 © drużyny

       Szymon Woźniak kl. 8

       Szymon Chochół kl. 8

       Alan Rose kl. 8

       Mateusz Chmielowski kl. 8

       Jakub Sobieraj kl. 8

       Bartłomiej Walczowski kl.8

       Daniel Sadowski kl. 7

       Błażej Chrapek kl. 7

       Mikołaj Kulka kl. 7

        

       Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy zajętego miejsca, zaangażowania w grę oraz prezencji na boisku!! Nowe stroje, w których zagrała drużyna szkolna z pewnością przyniosły nam szczęście!!!

      • WYPRAWA DO KRAKOWA

      • 11 grudnia dzieci, uczące się w małych grupach wraz z nauczycielkami wybrały się do Krakowa. Była to podróż wyjątkowa, bo środkami transportu były pociągi i tramwaje.

       Pierwszym celem naszej wyprawy była Wystawa pokonkursowa 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Zazwyczaj to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana
       z lekkich materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych
       i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa.
       W szopkach spotykamy postaci związane z Bożym Narodzeniem, czyli m.in.: Jezuska, Maryję, św. Józefa, ale nie brakuje tych, ściśle związanych z życiem i tradycjami miasta Krakowa, np.: hejnalisty, lajkonika, smoka czy pana Twardowskiego.

       Oglądane przez nas szopki były w różnych rozmiarach, od maleńkich, po bardzo duże. Wykonawcami są zarówno przedszkolaki, młodzież, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Bo każdy może taką szopkę przynieść w pierwszy czwartek grudnia na Stary Rynek i postawić
       na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można podziwiać je od 10:00 do 12:00.
       Po hejnale krakowskim wyrusza korowód i twórcy przenoszą do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury. W tym roku szopki można oglądać do 26 lutego. Serdecznie polecamy.

       Następnie, po szybkim, drugim śniadaniu. przejechaliśmy tramwajem do kościoła Bernardynów, by podziwiać kolejne dzieło – jedna z największych ruchomych szopek
       w mieście. Jak co roku, zachwyca swoim kunsztem i wykonaniem. Niektórych naprawdę zachwyciły poruszające się postaci w swoich małych domostwach i w przyrodzie. Szopka
       jest bardzo duża, przed nią zamontowano dodatkową ławeczkę żeby dzieci mogły na niej stawać. Generalnie zobaczycie tam Marię, Józefa i Jezusa a wokół nich w miniaturze odtworzony świat z tamtej epoki. Będziecie obserwować chaty, w których toczy się prozaiczne życie ludzi. Jakaś kobieta wałkuje ciasto, obok ktoś miesza zupę w wielkim garze, kowal kuje podkowy, owce pasą się na pastwisku, młyn się kręci a rybak plecie sieć rybacką. Niemal każda postać wyposażona jest w mechanizm, dzięki któremu wykonuje daną czynność.

       Była to swoista lekcja zawodoznawcza. Dla dorosłych jest to niesamowite doznanie, więc tym bardziej dla dzieci. Niestety, przyszedł czas powrotu i udaliśmy się na dworzec.

       To był wspaniały dzień, pełen atrakcji .Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

        

       Dorota Kieś

        

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • szkola@integracyjna.org
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych