• Aktualności

      • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGOŚCI

      • W przededniu Narodowego Święta Niepodległości uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach podczas uroczystego apelu upamiętnili, przypadającą w tym roku 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Występ, który miał miejsce w Sali Teatralnej Fundacji „Mimo Wszystko”  był wyrazem wdzięczności dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny oraz tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli dziś żyć w wolnym kraju.

       Po przedstawieniu wszyscy obecni o godz. 11:11 odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w akcję „Szkoła do hymnu”, aby poprzez wspólne świętowanie upamiętnić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

       https://www.youtube.com/watch?v=gWMA0BLvQhE

       https://www.youtube.com/watch?v=oZFNteXE-PE

      • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZERÓWCE

      • W dniu 10 listopada obchodziliśmy w Naszej Szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane w strój galowy i uroczyście świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień, podczas apelu przygotowanego przez uczniów starszych klas. Jednak przygotowania do Święta Niepodległości u dzieci z oddziału zerówki trwały cały tydzień. Na początku zostały dzieciom przybliżone portrety wybitnych Polaków. W dużej mierze skupiliśmy się na postaci Józefa Piłsudskiego, ponieważ to dzięki temu przywódcy zawdzięczamy w dużej mierze wolną ojczyznę.  Wysłuchaliśmy opowiadania ,, Moja Niepodległa Ojczyzna ’’. Z jego treści  dowiedzieliśmy się co to jest niepodległość, jak można przygotować się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości i czego Polacy nie mogli robić pod zaborami. Poznaliśmy symbole narodowe Polski, zwróciliśmy uwagę na to, że kolory flagi Polski stanowią odzwierciedlenie barw godła państwowego. Wiersz ,, Nasze barwy ojczyste’’ posłużył Nam do zrozumienia znaczenie barw narodowych. Wykonaliśmy dwie prace plastyczne kotyliony oraz  narodową flagę Polski z kuleczek bibuły. Przypomnieliśmy sobie słowa hymnu narodowego, jego autora, przybliżone zostały zasady jakie należy przestrzegać podczas wykonywania hymnu a także wspólnie zastanowiliśmy się podczas jakich uroczystości i wydarzeń śpiewamy Mazurka Dąbrowskiego.

       Na koniec został przeprowadzony quiz z wiedzy o Naszej ojczyźnie z którym dzieci poradziły sobie śpiewająco.   

      • „Terapia ręki” w zerówce

      • Zerówka wraz ze starszymi klasami bierze aktywny udział w realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Terapia ręki dla każdego”. Działania wykonywane w ramach projektu służą przygotowaniu dzieci do precyzyjnego manipulowania i wykorzystywania narzędzi pisarskich, co jest niezbędną umiejętnością podczas pisania i rysowania. Realizując zadania stawiane w projekcie wpływamy na prawidłowy rozwój poszczególnych obszarów, które stymulowane w odpowiedniej kolejności dają możliwość osiągniecia celu głównego.

       Pierwsze miesiące realizacji projektowych założeń są już za nami. Poprzez wspólną zabawę przy nieograniczonej wyobraźni i kreatywności, zerówczaki zrealizowały dwa pierwsze tematy projektu. Skupiliśmy się na poprawie ogólnej sprawności fizycznej, stabilizacji centralnej (utrzymanie postawy ciała w różnych pozycjach), a następnie stymulowaniu stabilizacji obręczy barkowej. Kolejnym etapem była poprawa równowagi oraz świadomości ciała w przestrzeni, a także rozumienie stosunków przestrzennych. Do realizacji zadań wykorzystaliśmy aktywność i ćwiczenia fizyczne. Zerówczaki próbowały sił w pokonywaniu różnorodnych torów przeszkód, a także w wielu zabawach rzutnych, skocznych, zwinnościowych i równoważnych. Dzięki utrzymującej się dobrej pogodzie udały się również wyprawy na pobliskie place zabaw, a przy tym liczne spacery sensoryczne.

       Dzieci z wielką radością uczestniczyły w aktywnościach pozwalających rozwijać i przeżywać doświadczenia zmysłowe.

      • TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

      • Kolejny Tydzień Bezpieczeństwa za nami. W Tym roku akcja połączona była z małopolskim konkursem pt.  „ Odblaskowa szkoła” . Te cykliczne wydarzenia wpisały się już na stałe w nasz szkolny kalendarz. W tym roku  koordynatorami działań były  Pani Monika Morawiec i Pani Joanna Podoba- Molik . Swoje działania rozpoczęliśmy od zajęć przeprowadzonych przez Pana Mateusza Grządzielewskiego dotyczących bezpiecznego ruchu. Uczniowie przekonali się jak ważna jest rozgrzewka i jak należy ją właściwie wykonać. Następnie nasza szkolna  pielęgniarka Pani Paulina Mitońska przeprowadziła zajęcia dotyczące pierwszej pomocy. Każdy z uczniów miał możliwość, pod jej czujnym wzrokiem, kierowanymi fachowymi wskazówkami przećwiczyć  kroki pierwszej pomocy na fantomie oraz nauczyć się układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej. Szczególne podziękowania należą się druhnom i druhom z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Radwanowice, to oni przeprowadzili każdą z klas przez tajniki sprawnej ewakuacji, wykonując z poszczególnymi klasami jej próbę, udzielając wskazówek, tłumacząc co należy robić, a czego uniknąć. W tym roku odwiedził nas również pan Dzielnicowy ucząc klasy młodsze jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu jako pieszy. Przekazał nam także elementy odblaskowe, które wykorzystamy  podczas wycieczek szkolnych. Starsze klasy uwrażliwiane były przez Pana policjanta na bezpieczne zachowania w sieci. Ostatni dzień to zawsze próbna ewakuacja. W tym roku ogromną niespodziankę sprawił nam druh  Pan Piotr Walczowski z OSP Radwanowice, który przyjechał do nas wozem strażackim wraz z uczniami należącymi do MDP i nadzorował przebieg próbnej ewakuacji. Po jej, jak dowiedzieliśmy się, sprawnym przebiegu klasy młodsze miały okazję poznać wyposażenie strażaka i tego co jest niezbędne w strażackim aucie.W ramach podsumowania działań młodzież z  klas starszych wzięła  udział w  Szkolnym  Konkursie wiedzy  o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Zwyciężczynią tego konkursu została Eliza Wiecheć - uczennica klasy VI. Eliza otrzymała maksymalną  liczbę punktów. Gratulujemy  i życzymy dalszych  sukcesów.

        

        Opracowały:   Joanna Podoba- Molik
       i Monika Morawiec

      • TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W ZERÓWCE

      • „Dbamy o bezpieczeństwo” – takie hasło towarzyszyło zerówczakom podczas „tygodnia bezpieczeństwa” zorganizowanego przez szkołę. Wprowadzeniem do tematyki było zapoznanie się z zasadami zachowania w sytuacjach różnorodnych zagrożeń życia i zdrowia. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe oraz sytuacje, w których należy z nich skorzystać w prawidłowy sposób. Zapoznaliśmy się również ze znakami drogowymi oraz sygnalizacją świetlną.

       Gościem specjalnym, który odwiedził naszą zerówkę podczas „tygodnia bezpieczeństwa” był pan policjant, który z pasją i zaangażowaniem cierpliwie tłumaczył dzieciom zasady ruchu drogowego, a także omówił inne zagrożenia, z którymi dzieci mogą się spotkać na co dzień. Zerówczaki dowiedziały się jakie zachowanie jest dozwolone, a czego nie wolno robić. Odgrywały również scenki sytuacyjne oraz ćwiczyły pozycję „żółwia” czyli pozycję obronną przed agresywnym psem. Na koniec spotkania pan policjant wręczył dzieciom opaski oraz kamizelki odblaskowe, które następnie wykorzystaliśmy podczas wyjazdu na wycieczkę szkolną.

       W ramach obchodzonego „tygodnia bezpieczeństwa” zerówczaki uczestniczyły również w spotkaniu ze strażakami z OSP w Radwanowicach. Dzieci dowiedziały się jakie sprzęty znajdują się w wozie strażackim i w jakich sytuacjach są potrzebne, a także usystematyzowały wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa oraz reagowania w sytuacjach zagrożeń.

       Kolejną osobą, która odwiedziła naszą zerówkę była pani pielęgniarka, która zapoznała dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy i ćwiczyła wykonanie prawidłowego telefonu ratunkowego.

       Dla utrwalenia zdobytej wiedzy zerówczaki wykonały pracę plastyczną pt. „światła drogowe”, a także przećwiczyły przechodzenie przez jezdnię zarówno z sygnalizacją świetlną, jak i bez oznaczenia świetlnego. Podsumowaniem tygodnia pełnego wrażeń była nauka piosenki utrwalającej zasady ruchu drogowego.

       IMG_1895.MP4​​​​​​​

      • MODELOWANIE W NAUCZANIU BIOLOGII - MODELE KOMÓREK

      • Komórka to nie tylko telefon :) …. to podstawowa jednostka budulcowa i funkcjonalna organizmów. Każdy piątoklasista już o tym wie! By utrwalić zdobytą wiedzę o budowie komórki, uczniowie klasy V wykonali model dowolnej komórki: roślinnej, zwierzęcej, bakteryjnej lub grzybowej.  Do wykonania prac wykorzystali przeróżne materiały m.in. modelinę, tekturę, plastelinę, bibułę, styropian, plastik, orzechy włoskie, a nawet klocki Lego. Komórki zawierały wszystkie organella komórkowe, obrazując w ten sposób całe jej wnętrze. Nauka przez zabawę, to wspaniała forma zapamiętania tak trudnych terminów jak aparat Golgiego, mitochondrium, cytozol, rybosomy, siateczka śródplazmatyczna, wakuola i in. Wszystkie prace były bardzo piękne i wyjątkowe! Wykonawcy komórek wykazali się wielką kreatywnością oraz pomysłowością.  Przy okazji wiele osób ujawniło swoje zdolności artystyczne. Taki sposób utrwalenia wiedzy na pewno pozwoli uczniom na długo zapamiętać nazwy i wygląd wszystkich składników komórki. 

       Nauczyciel biologii: Anna Spyt

      • WYZWANIE

      • Odebraliśmy przesyłkę i przekazujemy ją dalej

       https://youtu.be/FmhD2ruu1XA

       Do wyzwania #przesyłkapriorytetowa nominujemy:

       OSP Ostrężnica

       Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach

       Szkoła Podstawowa w Rudawie

       (oznaczyć fb)

       ‼️Challenge polega na przekazywaniu sobie #PrzesyłkiPriorytetowej, uprzednio wykonując pompkę. Podczas „trasy” przesyłki, reszta osób biorących udział w wyzwaniu czeka w tzw. podporze przodem. Po zakończeniu nominujcie kolejne 3 jednostki, niech akcja nabiera jak największego tempa! Każda złotówka się liczy‼️

       Link do zbiórki:

       https://www.siepomaga.pl/pomoc-magdzie (link należy skopiować do przeglądarki)

      • ZAWODY SPORTOWE SZACHY DRUŻYNOWE

      • W centrum kultury i sportu w Zabierzowie odbyły się zawody szachowe na szczeblu gminnym.  Pod okiem sędziego, szkoły rywalizowały systemem najbardziej sprawiedliwym z możliwych czyli  „każdy z każdym”. Do rozegrania więc było bardzo dużo partii. Niektóre z nich kończyły się szybkim „szach-mat”, ale większość z nich toczyły się w zaciętej rywalizacji. Dla naszych zawodników, którzy reprezentowali naszą szkołę : Klaudia Gawęcka kl.4, Ksawery Kulka kl. 5, Antoni Kieś kl. 5, Michał Woźniak kl. 5, oraz z grupy starszej : Liliana Krawczyk kl. 7, Oliwia Całek kl. 7, Alan Rose kl. 8 oraz Bartłomiej Walczowski kl. 8, było to owocne spotkanie z innymi zawodnikami, z którymi mogli się zmierzyć i sprawdzić swoje umiejętności, oraz wymienić poglądy i zagrywki szachowe. Zawodnikom dziękujemy za udział  i reprezentowanie barw szkolnych, oraz indywidualnych wygranych partii z przeciwnikami.

      • Zajęcia kulinarne – drożdżowe racuchy

      • Kolejne zajęcia kulinarne za nami! Tym razem postanowiliśmy pozostać w jesiennym klimacie i przygotować kolejne danie, którego podstawowym składnikiem będą pyszne, soczyste jabłka. Nasi doświadczeni kucharze Sylwia, Ewa i Kamil wraz z Emilką i debiutującym w naszej kuchni Pawłem z zaangażowaniem oddali się przygotowaniu domowych, drożdżowych, pachnących cynamonem racuszków. Uczestnicy zajęć z pomocą pani Doroty Kieś i  pani Anny Tymkowicz - Szelest przyrządzili drożdżowe ciasto. W czasie gdy rosło obrane i pokrojone zostały jabłka. Po wymieszaniu wszystkich składników usmażyliśmy racuchy. Wyśmienite, aromatyczne placuszki zjedliśmy wspólnie na drugie śniadanie. Ogromną radość sprawiło nam wszystkim wspólne przyrządzanie posiłku oraz po zakończonej pracy, wspólne delektowanie się nim. Przed nami jeszcze wiele kulinarnych wyzwań!

      • TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ DZIEWCZYN I CHŁOPCÓW W ZABIERZOWIE

      • 27 października na hali w Zabierzowie, został rozegrany turniej tenisa stołowego rocznika 2008/2009. Rozgrywki toczyły się aż na 10 stołach rozstawionych po całej sali. Wysoki poziom zawodów sprawił, iż mecze były bardzo wyrównane, i trudno było wyłonić zwycięzcę. Najpierw turniej rozpoczął się od rozgrywek indywidualnych, a po ich zakończeniu, przyszło walczyć w drużynie.  A więc grania było bardzo dużo dla każdego zawodnika z osobna. To był pierwszy turniej tenisa stołowego, w którym nasza szkoła brała udział. Ilość  rozegranych meczy  sprawiła, iż jesteśmy bogatsi w doświadczenie, styl, oraz umiejętności gry. Rakiety tenisowe trzymali w rękach : Liliana Krawczyk kl. 7, Oliwia Walczowska kl. 8, Julia Kramarczyk kl. 8, Alan Rose kl. 8, Szymon Chochół kl. 8, Adrian Piechnik kl. 8. Zawodnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie  w turnieju i gratulujemy wygranych meczy!!!

      • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny – „Terapia ręki dla każdego”

      • Odpowiadając na zaobserwowane potrzeby, w bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym – „Terapia ręki dla każdego”. Projekt zakłada holistyczne spojrzenie na dziecko i jest dedykowany zarówno uczniom, którzy potrzebują wsparcia z powodu obniżonej sprawności grafomotorycznej jak i młodszym dzieciom, gdzie spełni funkcję profilaktyczną, zapobiegającą ewentualnym trudnościom. Działania wynikające z realizacji projektu obejmują szeroki wachlarz ćwiczeń, ułożonych
       w odpowiedniej kolejności i stymulujących poszczególne obszary. Następujące po sobie etapy to:


       1. Sprawność fizyczna, stabilizacja posturalna i stabilizacja kończyny górnej.
       2. Równowaga i mapa ciała.
       3. Napięcie mięśniowe.
       4. Funkcje wzrokowe.
       5. Koordynacja wzrokowo-ruchowa.
       6. Zmysł dotyku.
       7. Manipulacja.
       8. Dysocjacja palców i opozycja kciuka.
       9. Zabawy grafomotoryczne.

       Anna Tymkowicz - Szelest

      • ZERÓWKA Z WIZYTĄ W TEATRZE KULTURESKA

      • Dnia 26 października dzieci z oddziału zerówki wybrały się na wycieczkę do Teatru Kultureska w Krakowie na spektakl ekologiczny pod tytułem ,, Skrzydlaty odlot ’’. Był to musical dla dzieci, pełen dobrego humoru, w którym występowali roztańczeni i rozśpiewani aktorzy w wyjątkowych kolorowych kostiumach. Przedstawienie miało na celu uświadomienie dzieciom głównych przyczyn powstawania smogu, a także jego szkodliwości dla naszego zdrowia.  Treści przedstawione były w przystępny i ciekawy sposób.  Główni bohaterowie czyli wesołe ptaki: Gołąb Gienio, Papuga Pelagia i Sowa Sonia postanowiły spełnić swoje marzenia i zbudować teatr. Aby to osiągnąć musieli dolecieć aż do słońca,  ich plany pokrzyżowało nieoczekiwane zdarzenie, w powietrzu pojawił się smog, który uniemożliwił im wymarzony lot. Ptaki postanowiły odnaleźć przyczynę smogu i zwalczyć zanieczyszczenia. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!

      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      • 14 października uczniowie należący do Szkolnej Rady Uczniowskiej i koła teatralnego przygotowali apel – niespodziankę dla nauczycieli. Przedstawienie zawierało podziękowania dla nauczycieli, wiersze, a także przygotowane, przez trzy uczennice naszej szkoły – Maję Olek, Klaudię Gawęcką i Karolinę Chochół – piosenki. Sekcja dekoracyjna razem z kołem wolontariatu przygotowała wyjątkową dekorację, której motto powinno przyświecać nam każdego dnia – Dzieci rodzą się ze skrzydłami, a nauczyciele pomagają im je rozwinąć ~ Janusz Korczak.

      • W SZKOLE MOŻE BYĆ RÓWNIEŻ SŁODKO :)

      • Dopóki jest ciasto, jest nadzieja. A ciasto jest zawsze.

       Dean Koontz, „Przepowiednia”

                   Po długiej przerwie wakacyjnej uczennice i uczniowie klas terapeutycznych ponownie i z radością zaczęli piec ciasto, pod czujnym okiem pani Doroty i pani Ani. W myśl zasady, że nic nie może się zmarnować i trzeba czerpać z darów Matki Ziemi pełnymi garściami, udaliśmy się do sadu w Radwanowicach, by pozbierać jabłka. Ich widok natychmiast uaktywnił w nas łańcuch skojarzeń i zrodził nieodpartą potrzebę upieczenia tradycyjnej szarlotki. Wspólnie wybraliśmy przepis, pani Dorota ze wsparciem funduszy szkolnych zakupiła brakujące składniki i następnego dnia w naszej szkole zapachniało słodko, ciepło i znajomo.

                   Wydarzenie to było wyjątkowe, gdyż do grupy stałych kucharzy: Ewy, Sylwii, Kamila – dołączyła pierwszy raz Emilka, która dzielnie pomagała i angażowała się w każde zadanie. Cieszymy się niezwykle ze wspólnych czwartków i serdecznie witamy na pokładzie panią Anię Tymkowicz-Szelest z jej uczniami: Emilią i Pawłem. Jeszcze wiele kulinarnych wyzwań
       i przyjemności dla podniebienia przed nami.

        

       Dorota Kieś
        

      • WYCIECZKA DO GOŁKOWIC GÓRNYCH

      • Dnia 10 i 11 października 2022 r. klasy 2 i 3 wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyły na długo wyczekiwaną dwudniową wycieczkę do Gołkowic Górnych.

       Wyruszyliśmy o godz 8.00 spod remizy OSP w Radwanowicach. Po niespełna 2,5 godzinach podróży dotarliśmy na miejsce. Gołkowice przywitały nas piękną słoneczną pogodą i wspaniałym ośrodkiem. Centrum Wypoczynku JordaNova to rozległy obiekt znajdujący  pośród lasu sosnowo-modrzewiowego nad brzegiem górskiego potoku z malowniczym wodospadem, ze świetną bazą do rekreacji i wypoczynku.

       Po rozlokowaniu w domkach wyruszyliśmy na spacer po okolicy wzdłuż  potoku  w kierunku Przehyby. Po drodze podziwialiśmy piękne jesienne krajobrazy. Zrobiliśmy zdjęcia przy wodospadzie. Po obiedzie przyszedł czas na gry i zabawy na boisku sportowym oraz pięknym terenie ośrodka.

       Okazało się, że uczniowie klas 2 i 3 mają niespożytą energię, więc udaliśmy się na pobliski plac zabaw gdzie wszyscy ochoczo ćwiczyli na różnego rodzaju przyrządach. Zapaleni piłkarze ćwiczyli podania na sąsiadującym z placem zabaw profesjonalnym boisku sportowym. Aktywność na świeżym powietrzu spowodowała, że wszyscy poczuli się bardzo głodni. W ośrodku czekał już na nas rozpalony grill z kiełbaskami. Po posiłku nikt nie miał ochoty na odpoczynek, więc udaliśmy się na halę sportową, gdzie  odbyły się zabawy ruchowe, gra w zbijaka i wspólnie zatańczona makarena.  Po powrocie do domków  nie obyło się przed snem bez nocnych rozmów na „ważne tematy”.

       W drugi dzień pogoda nie była już dla nas tak łaskawa, rano powitał nas drobny deszczyk, ale nam to nie przeszkadzało. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Starego Sącza.  Zwiedzanie zaczęliśmy  od Bramy Szeklerskiej, podarowanej przez Węgrów z okazji kanonizacji św. Kingi. Po zwiedzeniu Klasztoru (kościół Klarysek, dziedziniec i piękna brama wejściowa)  udaliśmy się do źródełka opisywanego jako źródło cudownej wody św. Kingi. Od cudownego źródełka wyznaczony szlak poprowadził nas do drewnianego ołtarza papieskiego, gdzie Jan Paweł II 16.06.1999 roku odprawił kanonizacyjną mszę świętą bł. Kingi.

       Wyzwaniem okazało się dotarcie do ścieżki edukacyjnej i leśnego mola na  Miejskiej Górze. Do pokonania czekało nas krótkie, strome podejście. Ale kto, jak nie my? Na ścieżce edukacyjnej, która wiodła do leśnego mola, w szklanych kulach mogliśmy poznawać etapy rozwoju żaby. Gdy dotarliśmy na miejsce, każdy chciał przejść wąskim ruchomym mostkiem do tarasu widokowego lub stanąć na kracie nad przepaścią. Z tarasu mogliśmy podziwiać   piękne widoki na Stary Sącz, Beskid Niski oraz Beskid Sądecki.

       Po zejściu na rynek Starego Sącza zaliczyliśmy ostatni punkt programu, czyli kupno pamiątek.

       Kiedy wszyscy zaopatrzyli się w upominki,  wróciliśmy na obiad do ośrodka.

       Po obiedzie był czas na spakowanie i  drogę powrotną do domu.

       Wszyscy wracali  zadowoleni i pełni wrażeń. Nic dziwnego, że już następnego dnia w szkole uczniowie  pytali o kolejną wycieczkę, ale tym razem dłuższą! Wszystko przed nami, przecież podróże kształcą!

                                                                                 J.Figiel

      • JAK ZAJMOWAĆ SIĘ KONIEM? - ZAJĘCIA HIPOTERAPII W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      • Na ostatnich zajęciach hipoterapii zerówczaki poznały zasady zachowania się podczas wizyty w stajni oraz dowiedziały się jak dbać o konia. Po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, dzieci miały możliwość samodzielnie czesać grzywę Bianki, czyścić jej sierść oraz kopyta. Przy wykonywanych czynnościach dzieci utrwaliły schemat i budowę ciała konia, a także dowiedziały się, że niektóre części ciała u konia mają swoje nazwy. Zerówczaki sporo się nagimnastykowały podczas czyszczenia Bianki, a nagrodą była przejażdżka konno.

       Kolejnym krokiem w trosce o koniki była nauka karmienia tych zwierząt. Zerówczaki dowiedziały się w jaki sposób podchodzimy do konia i jak podajemy mu pożywienie. W jesiennym menu oczywiście znalazły się jabłka, które Bianka schrupała ze smakiem. Po lekcji karmienia przyszedł czas na wspólną zabawę ruchową z koniem przy wykorzystaniu ringo.

      • W DRODZE DO SUKCESU!

      • Sukces niekoniecznie osiąga najlepszy,
       tylko ten, kto potrafi otoczyć się najlepszymi.

       Carla Montero

        

                   Ostatnio uczennice i uczniowie ISP wzięli udział w XIX Mityngu Pływackim Osób Niepełnosprawnych im. Krzysztofa Brzęczka w Chrzanowie. Naszą szkołę reprezentowali: Sylwia i Kamil, a Świetlicę Terapeutyczną św. Brata Alberta w Radwanowicach: Kamila i Patryk. Wszyscy dzielnie i najszybciej jak potrafili przepłynęli 12,5 metra ze sprzętem. Na podium stanęła Sylwia, która zajęła drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej wśród dziewcząt i kobiet, ale zasłużony medal otrzymali wszyscy uczestnicy zawodów. Każdy, kto potrafi pokonać lęk, stres, obawę, zaprezentować umiejętności przed szeroką widownią i publicznością, dopłynąć do celu, jak najszybciej, dając z siebie wszystko jest PRAWDZIWYM ZWYCIĘZCĄ!

                   Wszystkim zawodnikom gratuluję odwagi, prowadzącej do sukcesu. I jestem dumna, że lata ćwiczeń na basenie przynoszą takie owoce. Ja również odniosłam sukces, gdyż potrafiłam otoczyć się NAJLEPSZYMI, czyli Wami.

        

       Dorota Kieś

      • „PSY PRACUJĄCE” CZYLI ZAJĘCIA DOGOTERAPII W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      • Podczas ostatnich zajęć dogoterapii w oddziale przedszkolnym zerówczaki starały się odpowiedzieć na pytanie „Czy psy naprawdę mogą pracować?”. Wprowadzeniem do zagadnienia było poznanie nowego pieska – Czarta – bohatera książki Barbary Gawryluk pt. „Czart. Pies lawinowy”. Zerówczaki z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o zawodowych wyczynach Czarta, odpowiedziały na wszystkie pytania, a także dowiedziały się jak trudne egzaminy muszą zdać pieski, zanim zostaną psami ratunkowymi. Na zajęciach nie zabrakło także świetnej zabawy z Coffee i Arwen towarzyszących zerówczakom podczas gry planszowej oraz ćwiczeń ruchowych. Obowiązkowym elementem zajęć było karmienie pupili smaczkami, według ilości oczek wyrzuconych na kostce.

       Na następnych zajęciach dogoterpii gościliśmy panią Anię, która zaprezentowała kolejny „psi zawód” czyli pies asystent. Zerówczaki dowiedziały się jak ważną rolę w pracy piesków odgrywają zmysły. Wspólnie przetestowaliśmy zmysły Coffee i Arwen angażując je w zabawę w chowanego. Zadaniem dzieci było chowanie psich zabawek, a szukającymi oczywiście były pieski. Po emocjonujących poszukiwaniach przyszła pora na karmienie naszych bohaterów, ale tym razem z miseczek w kolorze wyrzuconym na kostce. Już w krótce dowiemy się kim jest Morus…

      • GRAMY ZMYSŁAMI

      • W roku szkolnym 2022/2023 bierzemy udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy zmysłami”.

       Założenia Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” II edycja

       Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.

       Cele szczegółowe:

       • Poszerzanie i wzbogacanie wiedzy na temat integracji sensorycznej i zmysłów;
       • Wielozmysłowe postrzeganie świata przez dzieci;
       • Rozbudzenie kreatywności w realizacji zadań;
       • Stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych;
       • Tworzenie warunków do kształtowania przez dzieci świadomości własnego ciała;
       • Współpraca nauczycieli i dzieci na terenie całego kraju poprzez wspólną wymianę doświadczeń.

       Zadania realizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami”

       • Październik – Sensoryczny spacer
       • Listopad – Sensoryczna matematyka
       • Grudzień – Sensoryczne ozdoby świąteczne
       • Styczeń – Wzrok
       • Luty – Slime/glut
       • Marzec – Sensoryczne kodowanie
       • Kwiecień – Smak i węch
       • Maj – Ścieżka sensoryczna

       W ramach projektu zorganizowane będą konkursy:

       • Dla dzieci pt. „Magiczne okulary”
       • Dla nauczycieli pt. „Sensoryczna książeczka”.

        

       Czas realizacji projektu: 1.10.2022 – 31.05.2023 r.

        

      • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

      • W dniach 4-6. października uczniowie naszej szkoły odwiedzili miasto mostów i krasnali – Wrocław. Wycieczka została zorganizowana pod hasłem „Wrocław – szlakiem Pana Tadeusza”.

       Pierwszą atrakcją był przejazd do stolicy Dolnego Śląska pociągiem z Krzeszowic. Po dotarciu na miejsce zameldowaliśmy się w hostelu Quantum, który znajduje się na samym rynku i wyruszyliśmy zwiedzać to piękne miasto. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Pana Tadeusza i tam uczniowie wzięli udział w lekcji – „Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty, powtórka z Pana Tadeusza”. Następnie przeszliśmy malowniczą trasą do Panoramy Racławickiej. Na zakończenie dnia obejrzeliśmy przepiękny pokaz fontanny multimedialnej na wrocławskiej Pergoli. Dzień dopełnił niespodziewany koncert ulicznego grajka, którego mogliśmy wysłuchać z hostelu.

       W drugim dniu uczniowie wzięli udział w grze miejskiej – „W poszukiwaniu skradzionego rękopisu Pana Tadeusza”.  Rywalizacja była zacięta, uczniowie musieli wykazać się sprytem i szybkością, a ponad to znajomością technologii informacyjnej. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Po obiedzie udaliśmy się do Sky Tower’a, z którego mogliśmy obejrzeć panoramę miasta oraz okolicznych wsi.

       Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do ZOO i Afrykarium. Okazało się, że największą atrakcją całego wyjazdu były przejażdżki tramwajem.

       Zmęczeni, ale szczęśliwi podróż powrotną do domu odbyliśmy pociągiem, w którym uczniowie poznali rówieśników z innych krakowskich szkół.

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • szkola@integracyjna.org
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych