• Aktualności

      • KRAKÓW I OKOLICE W LEGENDZIE

      • W dniu 23 listopada 2019 r. klasa III udała się na kolejną wycieczkę w ramach realizacji projektu „Kraków i okolice w legendzie”. Tym razem wyruszyliśmy na Wawel. Odwiedzając to historyczne wzgórze, docenialiśmy nie tylko jego wyjątkowość, ale i znajdujące się tutaj liczne zabytki gromadzone przez stulecia. Zwiedziliśmy reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny  oraz Zbrojownię. Podziwialiśmy piękne wnętrza historyczne, kolekcje arrasów Zygmunta Augusta, portrety królewskie, włoskie meble,  a także Prywatne Apartamenty Królewskie .W Skarbcu i Zbrojowni oglądaliśmy wyroby złotnicze, cenne okazy broni i rzędów końskich; uzbrojenie rycerstwa .Pani przewodnik opowiedziała nam kilka legend związanych z historią tego zamku. Zakupione pamiątki oraz wspólne zdjęcia będą miłym wspomnieniem tej wycieczki. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.

                                                                                             Joanna Figiel

                                                                                             Kinga Sarota

      • KINOWE PSIEżycie

      • 20.11.2019 r. uczniowie z Integracyjnej Szkoły Podstawowej i podopieczni Świetlicy Terapeutycznej im. Brata Alberta w Radwanowicach, wybrali się do krakowskiego Multikina na seans pt. „Był sobie pies 2”. Wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, bezbrzeżnej miłości i wierności, która potrafi pokonać nawet śmierć, przypadła wszystkim do gustu. Już pierwsze 15 minut filmu dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Multikina w Krakowie, mogliśmy obejrzeć film w dogodnej dla nas godzinie. Ułatwiło to logistyczną stronę wycieczki. Oczywiście, nie mogło się obyć bez typowych kinowych przysmaków. Niemalże każdy skorzystał z kinowego bufetu i, aby seans był przyjemniejszy, zaopatrzył się w popcorn i jego wierną przyjaciółkę coca – colę. Z pewnością wkrótce ponownie wybierzemy się do kina, wszak sezon jesienno – zimowy obfituje w kinowe premiery, a już niebawem „Kraina lodu 2”. A przyznać trzeba, że są wśród nas prawdziwi fani tej disney’owskiej produkcji.

        

       Oprac. Kamila Szkodlarska

       Zdjęcia: Anna Wesołowska

      • POKAZ PŁAZÓW

      • 15 listopada odbyła się w naszej szkole kolejna „żywa lekcja przyrody” (prowadzona przez agencję KLAPS ART z Krakowa), której bohaterami  tym razem były płazy. Uczniowie klas III – VI mieli okazję zobaczyć, poznać i dotknąć płazy bezogonowe takie jak:  kumaka Andrzeja pochodzącego z Azji, rzekotkę australijską - Krzysztofa,  ropuchę Agnieszkę oraz płazy ogoniaste: traszkę chińską o imieniu Ania oraz Tadeusza - salamandrę tygrysią. Najwięcej emocji wzbudziła największa na świecie ropucha Aga oraz jaskrawo ubarwione brzuszki kumaków. Uczniowie poznali nie tylko wygląd zaprezentowanych gatunków, ale również ich przystosowania do środowiska wodno – lądowego, zdolności kamuflujące, sposób odżywiania i oddychania, miejsce występowania oraz usłyszeli odgłosy ropuchy, kumaka oraz rzekotki. Poznaliśmy również budowę szkieletu płazów, dzięki której dowiedzieliśmy sie m.in, że zwierzęta te mają otwartą klatkę piersiowa, co czyni je bardziej miękkimi w dotyku. Dowiedzieliśmy się również, że płazy mogą poruszać głową tylko w jednej płaszczyźnie (góra, dół), nie wszystkie potrafią skakać - niektóre kroczą, przykładem są ropuchy oraz, że samica jest znacznie większa od samca. Żywa lekcja przyrody okazała sie dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.

      • PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM KOMUNIKACJI ALTERNATYWNEJ I WSPOMAGAJĄCEJ

      • Październik to nie tylko miesiąc mówiący nam o pięknej jesieni. Październik to również Międzynarodowy Miesiąc Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej (AAC) czyli  alternative and augmentativecommunication, oznaczający komunikację zastępczą (alterntivecommunication) i wspomagającą (augmentativecommunication). Celem miesiąca jest szerzenie świadomości istnienia wielu różnych sposobów w jaki porozumiewają się ludzie używając pomocy komunikacyjnych. Niektórzy uczniowie naszej szkoły, zamiast wypowiadanych słów i zdań mogą używać znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np. przedmiotów). Od września, uczniowie naszej szkoły korzystający z metod AAC wykorzystują do komunikacji z otoczeniem szkolnym „cyberoko” – urządzenie wyłapujące gałkę oczną, dzięki któremu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi. W ostatnim tygodniu października w klasach I –III odbyła się prelekcja dotycząca sposobów porozumiewania się dzieci niemówiących. Prowadzone zajęcia, miały na celu uświadomienie uczniom klas I -III w jaki sposób porozumiewają się osoby niemówiące, a także jakie narzędzia są wykorzystywane w celu usprawnienia komunikacji.

      • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

      • Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Również w naszej szkole, to święto jest pięknie obchodzone w postaci Akademii. W tym roku przedstawienie Odzyskania Niepodległości przez Polskę wykonywali uczniowie z klasy IV i V pod przewodnictwem Pani Joanny Popiołek, Pani Moniki Buczak, oraz Pana Mateusza Grządzielewskiego. Prawie 40 minutowa inscenizacja odniosła ogromny sukces i powodzenie. Widownia przez chwilę mogła się przenieść w tamte okropne czasy dla naszego kraju. Po zakończeniu przedstawienia, cała sala, wszyscy zaproszeni goście, zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Następnie o godzinie 11.11 złączyliśmy się z całym narodem odśpiewując hymn Mazurka Dąbrowskiego. Na zwieńczenie tego pięknego święta, udaliśmy się pod pomnik Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach składając znicze, kwiaty, oraz odmawiając krótką modlitwę.

      • BO ŻYCIE JEST PIĘKNE!

      • 29.10.2019 r. klasy 8 - terapeutyczne, udały się do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Chrzanowie, by wziąć udział w IV Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Pięknie żyć". Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie. Ów dzień, okazał się być prawdziwym świętem osób niepełnosprawnych, które z dużym zaangażowaniem zaprezentowały swoją twórczość artystyczną: wokalną, teatralną, taneczną, instrumentalną, itp. Podziwialiśmy solistów, duety i całe zespoły. Uczniowie naszej szkoły, pod okiem pani Doroty Kieś, pani Kamili Szkodlarskiej, przy akompaniamencie pani Izabeli Kołodziej (której serdecznie dziękujemy!) zaprezentowali spektakl poetycko-muzyczny "Historia pewnej znajomości". Wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wprowadził nas w romatyczny nastrój, a pózniej, dzięki wspólnie zaśpiewanej piosence Czerwonych Gitar, poczuliśmy wakacyjny klimat, przenosząc się na nadmorskie molo. W kuluarach poznaliśmy innych artystów, dyrektora szkoły, organizującej tę imprezę, a także z przyjemnością spróbowaliśmy smakołyki, jakie na nas czekały. Tego dnia, po raz kolejny doświadczylismy, że życie jest po prostu piękne, jeśli sami potrafimy się nim cieszyć.
        

      • GMINNY KONKURS TEATRZYKÓW

      • Uczniowie klasy III zwycięzcami Gminnego Konkursu Teatrzyków „Kamishibai”

       29 października 2019r , w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kazimierza Wyki Krzeszowicach odbył się finał Gminnego Konkursu Teatrzyków „Kamishibai” pt. „Opowieści i legendy mojego regionu”, w którym uczniowie naszej szkoły wzięli udział. Kamishibai(kami-papier, -shibai-teatr) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze  z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę- na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, czy opowiadania. Uczniowie klasy III (Klaudiusz Cholewa, Wiktoria Gawęcka, Antoni Kieś, Ksawery Kulka, Szymon Wójs) pod  kierunkiem pań- J.  Figiel oraz K. Saroty przygotowali legendę o rycerzu Radwanie. W formie teatrzyku kamishibai przedstawili legendę o historii powstania miejscowości Radwanowice. Ich praca oraz wysiłek zakończyły się ogromnym sukcesem , ponieważ zdobyli I miejsce w kategorii klas I-III. Idea teatrzyków kamishibai bardzo spodobała się uczniom. Dzięki niej można rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność. Chcemy z nią zapoznać całą społeczność szkolną i zachęcić do przedstawiania w tej formie własnych opowieści, legend także w języku angielskim lub niemieckim.

      • WYCIECZKA ROWEROWA DO DOLINY RACŁAWKI

      • 25.10.2019 r. udało się zorganizować wycieczkę rowerową do Doliny Racławki przez Dolinę Pstrąga w Dubiu. Wraz z 16 uczniów z Integracyjnej Szkoły Podstawowej  w Radwanowicach, o godzinie 13.30 nastąpił wyjazd spod szkoły w kierunku Dubia. Piękna polska złota jesień sprzyjała naszym rowerzystom  w rowerowej wyprawie J . Pomimo przygód, w postaci przebicia opon przez dwóch uczniów udało nam się dojechać do pierwszego checkpointu, którym był koniec doliny pstrąga w Dubiu. Potem już była swobodna, relaksująca jazda pośród kolorowych drzew do końca doliny Racławki, wraz z odpoczynkiem i powrotem do punktu początkowego.  Tam czekało na nas rozpalone ognisko, kiełbaski i zasłużony odpoczynek. Zregenerowani, oczywiście nie mogliśmy siedzieć bezczynnie…Ustawieni w kółku, przez ponad pół godziny odbijaliśmy wspólnie piłką do siatkówki. Niestety czas szybko mija i z racji tego, że coraz wcześniej robi się ciemno w tym okresie, byliśmy zmuszeni wracać do szkoły. Szczęśliwi i pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów. Czas na kolejną wyprawę, tym razem może troszkę dalej, ale to już w następnym okresie szkolnym.

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • szkola@integracyjna.org
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice
  • Galeria zdjęć

    brak danych