5 czerwca w naszej Szkole w klasie I odbył się Dzień Rodziny, uroczystość połączyła dwa bardzo ważne święta, Dzień Mamy i Dzień Taty. Główną atrakcją spotkania był występ uczniów. Uczniowie , z wielkiej miłości do Mamy i Taty prezentowały dla nich wiersze, piosenki i tańce. Każde dziecko pragnie, by Rodzice byli dumni z talentów jakie posiada, to była wspaniała okazja, by się tymi talentami pochwalić. Pani Dyrektor zakończyła całą uroczystość składając życzenia Rodzicom.
DZIEŃ RODZINY
- 3
DZIEŃ RODZINY W KLASIE II
„Rodzina – tu zaczyna się życie, a miłość nigdy się nie kończy.”
Autor nieznany
Dzień Rodziny jest jednym z piękniejszych świąt w roku, pełnym szczerych i miłych życzeń, będących wyrazem miłości i szczerości dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 2 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny.
W tym wyjątkowym dniu uczniowie klas 2 zaprezentowali bogaty program artystyczny – wiersze, piosenki oraz tańce. Zebrani rodzice z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku oglądali występy swoich dzieci.
Po części artystycznej dzieci wręczyły Rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty. Uroczystość przebiegła w miłej i wzruszającej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.
WYCIECZKA KLAS I-III DO APILANDII INTERAKTYWNE CENTRUM PSZECZELARSTWA
Apilandia to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie poprzez naukę i zabawę odkryliśmy największe tajemnice świata pszczół! W Interaktywnym Muzeum Pszczelarskim mieliśmy mnóstwo słodkiej zabawy. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć największą pszczołę w Europie i stwórz samodzielnie własną świecę z wosku pszczelego! Dodatkowo poznaliśmy kwiaty miododajne i samodzielnie posadziliśmy swoją doniczkę kwiatów.
OWADY ZAPYLAJĄCE
W ramach programu Preorientacja Zawodowa dla klasy I, odwiedzili nas Rodzice Wiktorka. Rodzice ucznia na początku zajęć wyjaśnili klasie czym różni się osa od pszczoły. Opowiedzieli uczniom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opisali różne rodzaje miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem oraz znaczeniem dla naszego zdrowia. Opowiedzieli również o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, jak spędzają zimę. Uczniowie dowiedzieli się jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Na podsumowanie zajęć pierwszoklasiści z pomocą Pana Remigiusza zbudowali Hotel dla Owadów.
1
SPOTKANIE Z INŻYNIEREM
Dnia 22 maja klasę I odwiedził tata Adasia- Pan Grzegorz, który z zawodu jest inżynierem i pracuję w firmie Valeo. Zakład specjalizuje się w projektowaniu, produkowaniu, malowaniu oraz montażu piór, ramion, silników i mechanizmów wycieraczek. Tata Adasia przybliżył nam pracę inżyniera, wspólnie z Panem Grzegorzem mogliśmy obejrzeć chłodnicę, części do auta, poznaliśmy program, w którym projektuje się elementy do auta.
1
OSTATNI GMINNY TURNIEJ EDYCJI 2022/2023 !!!
W sobotę 20.05.2023 r. odbył się turniej piłki nożnej rozgrywany na boisku Orlik w Zabierzowie przy ul. Szkolnej dla grup klas 4-6, zarazem kończący edycję turniejową w roku szkolnym 2022/2023.
Ze względu na dużą frekwencję szkół, mecze odbywały się na dwóch boiskach przy ul. Szkolnej i boisku przy „Kmita Zabierzów”. Aby przyspieszyć formę rozgrywek, losowanie grup odbyło się w formie on-line przy udziale wszystkich nauczycieli/trenerów dzień przed zawodami. Los przydzielił nas do grupy B, do SP Zabierzów, SP Bolechowice, SP Rudawa, SP Balice, oraz SP Rudawa. Na turniej stawiło się aż 10 szkół z 12 w gminie.
Pierwszy mecz turniejowy przyszło nam zagrać dopiero w 3 kolejce z SP Bolechowice. Zacięty, pełen emocji i dość wyrównany, ale niestety przegrany 2:1. Drugi nasz mecz w 5 kolejce odbył się z silną ekipą Rudawy, co widać było po wyniku 7:0, że nie mieliśmy atutów na zagrożenie przeciwnikowi. Bardzo ciekawy i dobry mecz rozegraliśmy z ekipą SP Balice, przegrywając na początku 0:1, by ostatecznie wygrać 2:1. Obie bramki w tym meczy zaaplikował nam Michał Woźniak z 6 klasy. Ostatni mecz grupowy rozegraliśmy z pretendentem do wygrania całego turnieju SP Zabierzów. Mimo wyższości rywala przegraliśmy tylko 2:0, zajmując w grupie 4 miejsce. Nie wchodząc do fazy pucharowej pozostała nam walka o dalsze miejsca turniejowe. Spotkanie o 7 miejsce rozegraliśmy ze szkołą z Brzezia, przegrywając 2:0 i zajmując ostatecznie VIII w turnieju.
Ostatni turniej należy zaliczyć do bardzo udanych. Pomimo zajęcia odległego VIII miejsca w naszych szeregach zagrało aż 4 zawodników z klasy 2-3, gdzie na tle pozostałych ekip składających się w większości z klas szóstych i piątych wypadli świetnie walcząc jak równy z równym, a nasz bramkarz Antoni Bożek wielokrotnie pięknymi paradami i chwytami piłek uratował nas przed strata większej ilości bramek. Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie.. Wielkie brawa dla:
Michał Woźniak © kl.6
Antoni Bożek(bramkarz) kl. 4
Krzysztof Bartosiewicz kl.4
Kamil Szwajcowski kl.5
Piotr Adamski kl. 5
Artur Nowicki kl. 3
Kajetan Krawczykkl.2
Marcel Gądek kl. 2
Sebastian Chmiest kl. 2
3
ZERÓWCZAKI NA TURNIEJU SPORTOWYM ,,Razem możemy więcej’’
18 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w międzyprzedszkolnym turnieju sportowym ,,Razem możemy więcej’’, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Zabierzowie. Do zawodów przystąpiło łącznie z Naszą drużyną 4 przedszkola. Każdy zespół miał za zadanie wykonać własnoręcznie transparent z nazwą grupy, wymyślić swój sportowy okrzyk oraz posiadać jednolity element ubioru, czyli swój znak rozpoznawczy. Turniej dedykowany był szczególnie dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a konkurencje przygotowane z myślą o nich. Głównym celem turnieju była integracja środowiska przedszkolnego i kształtowanie umiejętności współdziałania dzieci w myśl zasady ,, Razem możemy więcej’’. Na dzieci czekały zabawy integracyjne i konkurencje wspomagające rozwój fizyczny. Zerówczaki starały się wykonać ciekawe, a zarazem trudne ćwiczenia. Drużyny rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach m.in.: musiały odwrócić koc na drugą stronę nie schodząc z niego albo przekazać koledze ,,gorącego naleśnika’’ przy pomocy spinacza. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone medale oraz nagrody. Turniej dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych emocji i zabawy. Mamy nadzieję, że to fantastyczne przedsięwzięcie odbędzie się ponownie już za rok.
14
„ZABIERZOWSKIE BAJKOGRANIE”
W dniu 17 maja odbył się XII Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkolaków „Zabierzowskie bajkogranie” zorganizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Przegląd miał formę konkursu, w którym wziął udział oddział przedszkolny dzieci 5 i 6 letnich z Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach. Nasi młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Czerwony kapturek”, którym wywalczyli sobie III miejsce na podium. Oczekiwanie na wyniki konkursu umiliły wspólne zabawy w rytm muzyki, które wywołały wiele uśmiechu zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Oprócz pamiątkowego dyplomu laureaci konkursu otrzymali także nagrodę rzeczową oraz bon pieniężny. Kolejnym wielkim zaskoczeniem okazało się zaproszenie finalistów „Zabierzowskiego bajkogrania” do zaprezentowania efektów swojej pracy na zabierzowskim rynku podczas Dni Gminy Zabierzów, które odbędą się 17-18 czerwca. Dzieci będą miały okazję raz jeszcze wystawić swoje przedstawienie przed szerokim gronem publiczności i gości specjalnych. Serdecznie gratulujemy i chylimy głowy przed młodym pokoleniem małych artystów. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie przyczyni się do rozwijania zainteresowań sztuką aktorską oraz pogłębi integrację zespołu.
2
20 lat minęło...
Przeżyte chwile nie giną. Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie.
Larysa Mitzner
12 maja Integracyjna Szkoła Podstawowa im. Ofiar Pacyfikacji obchodziła jubileusz
20-lecia swojego powstania. Imię i sztandar przejęła od swojej dużo starszej poprzedniczki.Obchody składały się z części kulturalno-artystycznej i rekreacyjnej. Całość poprzedziła uroczysta msza święta. Był to dzień pełen radości i wzruszeń. O początkach szkoły opowiedziało wielu świadków tamtych wydarzeń, m.in.: ksiądz Andrzej Zwoliński, pani Maria Madeja czy pani Maria Krawczyk. Szczególnie zasłużonym osobom dla naszej szkoły w ramach podziękowania zostały wręczone medale pamiątkowe, zaprojektowane przez artystę plastyka – pana Jerzego Noworóla. Na gości czekała także wydana w dziesiątkach egzemplarzy „Księga Wspomnień”, w której m.in. swoje dalsze losy przedstawiają absolwenci naszej szkoły, robiący kariery małe i duże, zapisujący się na kartach wybitnych mieszkańców Gminy Zabierzów. Doniosłą chwilę stanowiła inauguracja szkolnego hymnu, którego tekst w dużej mierze napisał uczeń klasy VI – Antoni Kieś, nawiązując do historii wsi, szkoły i podkreślając niezwykle ważną dla szkoły rolę księdza Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego, który „od zarania swą opieką objął ją”. Część kulturalna obejmowała również wernisaż fotografii, dokumentującej 20 lat działalności szkoły, pokaz filmów, wystawy prezentujące dorobek artystyczny uczniów, biorących udział w dotychczasowych działaniach. Jako placówka integracyjna, nie zapomnieliśmy o osobach z różnymi niepełnosprawnościami, które otrzymały brązowe odznaki w międzynarodowym projekcie „The Gateway”. Dopełnieniem uroczystego charakteru spotkania były występy artystyczne uczniów i szkolnej grupy teatralnej, która pokazała nam, iż krew nie musi się polać, a dobro może zwyciężyć także w ”Balladynie”. Wydarzenie to stworzyło całej społeczności szkolnej, lokalnej i zaproszonym gościom bezcenną możliwość obcowania z kulturą i sztuką. W części rekreacyjnej atrakcji również nie brakowało i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na łasuchów czekały słodkości i zdrowe soki w przygotowanej specjalnie na tę okazję kawiarence. Na głodnych - pyszne, grillowane kiełbaski. Na spragnionych ruchu - gry i zabawy sportowe, przejażdżki konne oraz dmuchane zamki. Na chcących zachować te chwile na zawsze - fotobudka. W przygotowanie tych niezwykłych urodzin zaangażowało się wiele osób, m.in.: Zarząd OTI, pani Dyrektor, uczniowie i podopieczni, grono pedagogiczne i pracownicy ISP, rodzice, księża, dobroczyńcy, sympatycy szkoły, za co wszystkim i każdemu z osobna pragniemy serdecznie podziękować. Część wydarzeń została dofinansowana przez Gminę Zabierzów w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Był to dzień piękny i niezwykły, gdyż byliśmy razem, wspominając z łezką w oku to, co już za nami, ale i z nadzieją patrząc w przyszłość, bo jak śpiewał pan Marek Grechuta: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy... „
59
W DRODZE PO NAGRODĘ
Moje serce zawsze śpiewa przy pierwszych rozkwitach wiosny.
S. Brown
Jak co roku, uczniowie z niepełnosprawnościami klas VI-VIII i uczestniczy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wraz z nauczycielkami, ze śpiewem na ustach i w duszach ruszyli w teren, by podziwiać i fotografować budzącą się do życia przyrodę. Znaleźliśmy nawet nietypowy obiekt - „drzwi do lasu”, a za nimi: pagórki, wody, skały, parki i wszystkie dobrodziejstwa natury. Poczuliśmy, jak miłość unosi się w powietrzu, a świat znów zaczyna pieścić nasze zmysły całą gamą barw i zapachów. Efektem wspólnych działań było stworzenie albumu na VII edycje Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Uroki naszej okolicy”, w którym uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce. 18 maja 2023 roku w Zespole Szkół Specjalnych im. A. Kosiby w Wieliczce odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, pokaz iluzjonisty, poczęstunek i warsztaty w Kopalni Muzeum Żup Krakowskich.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i przygotowanie licznych atrakcji, a wszystkim laureatom konkursu szczerze gratulujemy.
Dorota Kieś
CZY ZERÓWCZAKI MAJĄ „NOSA”? – DOGOTRAPIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Ostatnie zajęcia dogotrapii w oddziale przedszkolnym odbyły się w nieco większym gronie. Zerówczaki bardzo chętnie powitały Arwen. Tym razem uwagę poświęciliśmy węchowi. Po wspólnym odśpiewaniu powitalnej piosenki, każde z uczestników zajęć otrzymało psie przysmaki, które następnie schowali do specjalnie przygotowanej maty. Zadaniem Arwen było odszukanie wszystkich smakołyków, nawet z najgłębszych zakamarków maty. Kolejny raz nasz przyjaciel udowodnił, że ma niezawodny węch, dzięki któremu miał prawdziwą ucztę. Kolejnym próbom został poddany węch dzielnych zerówczaków. Z zawiązanymi oczami dzieci kolejno odgadywały zapachy różnych produktów spożywczych. Okazało się, że one także mają niezłego „nosa”. Zajęcia dostarczyły dzieciom nowych doświadczeń i wiele radości.
14
HIPOTERAPIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Podczas ostatnich zajęć hipoterapii dzieci z oddziału przedszkolnego spędziły dużo czasu na świeżym powietrzu. Zarówno zajęcia jak i czas oczekiwania na nie były bardzo aktywne. Aktywna hipoterapia opierała się o ćwiczenia na grzbiecie konia, które angażowały wiele mięśni i wymagały bardzo intensywnej pracy nad utrzymaniem równowagi. Dzieci dotykały uszu konia, grzywy oraz ogona. Ponadto zerówczaki poćwiczyły precyzyjne rzuty i łapanie piłki, a także swoją kondycję fizyczną kopiąc i grając w piłkę. Wiele radości dostarczyło również celne rzucanie podkową na pachołek. Po intensywnych zajęciach dzieci mogły odpocząć na leżakach delektując się pełnią słońca.
14
OSTATNI GMINNY TURNIEJ ROCZNIKA 2008/2009!!!
We wtorek 09.05.2023 r. odbył się ostatni turniej piłki nożnej rozgrywany na boisku Orlik w Zabierzowie przeznaczony dla chłopców klas 7 i 8.
Ze względu na dużą frekwencję szkół, mecze odbywały się na dwóch boiskach przy ul. Szkolnej i boisku przy „Kmita Zabierzów”. Losowanie przydzieliło nas do szkół SP Nielepice, SP Rudawa, SP Balice, oraz SP Horyzont. Na turniej stawiło się aż 10 szkół z 12 w gminie.
Pierwszy mecz turniejowy przyszło nam zagrać z SP Balice, wygrywając dość gładko i spokojnie 3:0 inkasując 3pkt. Drugi nasz mecz już był zdecydowanie trudniejszy. Rywal postawił nam trudne warunki i o 3 pkt musieliśmy się jeszcze bardziej postarać. Ostatecznie cenną i jak się okazało jedyną bramkę zdobył dla nas Jakub Byczek. Trzeci mecz rozegraliśmy z najtrudniejszym przeciwnikiem SP Horyzont. Dosłownie w ostatnich sekundach meczu pokonaliśmy bramkarza drużyny przeciwnej i po raz trzeci z rzędu dopisaliśmy do tabeli 3 pkt. Będąc pewnym wyjścia z grupy, chłopaki się troszkę rozluźnili i z drużyną z Rudawy w ostatnim meczu grupowym padł remis bezbramkowy 0:0. Na tą chwilę wszystko przebiegało gładko jak po sznurku. Fazę grupową zakończyliśmy na pierwszym miejscu zdobywając 10 pkt. Z drugiego miejsca wyszła szkoła Horyzont.
Z racji awansu do fazy pucharowej musieliśmy się przemieścić na boisko Kmity Zabierzów. Tam właśnie została rozegrana walka o medale do której awansowali z drugiej grupy SP Brzezie i SP Rząska. W półfinale rozgraliśmy mecz z SP Brzezie. Niestety nasza gra się posypała…zmęczenie, brak doświadczenia, a może zwykły pech. Przegraliśmy to spotkanie wyraźnie 0:3. Ostatnią naszą nadzieją i szansą na medal była walka z SP Horyzont o miejsce 3 w turnieju, który również przegrał swój mecz półfinałowy. Niestety tej ostatniej szansy nie udało nam się wykorzystać. Horyzont zrewanżował się nam za mecz grupowy i wygrał 2:0 zdobywając jednocześnie 3 miejsce. Natomiast my mogliśmy jedynie cieszyć się z , najbardziej pechowego dla sportowców miejsca na 10 szkół.
Niemniej jednak trzeba turniej zaliczyć do bardzo udanych. Gładkie wyjście z grupy i walka w półfinałach stała się niemal rytuałem, a zajmowane 4 miejsce to już tradycja :) Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie.. Wielkie brawa dla:
Adrian Piechnik © kl.8
Mikołaj Kulka(bramkarz) kl. 7
Szymon Chochół kl.8
Jakub Sobieraj kl.8
Alan Rose kl. 8
Mateusz Chmielowski kl. 8
Szymon Woźniak kl.8
Daniel Sadowski kl. 7
Karol Byczek kl. 7
Jakub Byczek kl. 7
1
ZAPROSZENIE
SŁODKIE WSPOMNIENIA Z MANUFAKTURY CZEKOLADY
4 maja zerówczaki wybrały się na wycieczkę do Krakowskiej Manufaktury Czekolady, gdzie czekała na nich świetna zabawa z czekoladą w roli głównej. W środku powitał wszystkich cudowny aromat czekolady unoszący się w powietrzu. Sympatyczna pani prowadząca przed rozpoczęciem warsztatów założyła każdemu dziecku fartuszek, dzięki któremu każde dziecko mogło poczuć się jak chocolatier. Na uczestników warsztatów czekoladowych czekał już stół zastawiony masą czekoladową, foremkami oraz wieloma dodatkami do zdobienia pralinek. Zajęcia rozpoczęły się zapoznaniem z historią powstania czekolady i przedstawieniem procesów produkcji czekolady od samego ziarenka kakaowca. Następnie zerówczaki przystąpiły do najbardziej wyczekiwanej części warsztatów, czyli wykrawania czekoladek według własnego pomysłu, zdobienia ich płynną czekoladą w trzech kolorach do wyboru, oraz dekorowania różnymi posypkami. Dzieci wykonały również pralinki z niespodzianką w środku, które ozdobiły kokosem i kolorowym cukrem. Każda była niepowtarzalna i znalazła swoje miejsce w papilotce. Kolejną atrakcją było pisanie płynną czekoladą. Podczas wykonywania słodkości zerówczaki zadbały o opróżnienie wszystkich miseczek i posprzątanie okruszków. Ich miejsce oczywiście znalazło się w brzuszkach naszych małych cukierników. Z własnoręcznie wykonanymi pralinami i czekoladowymi uśmiechami zakończyliśmy wizytę w Manufakturze Czekolady. Wycieczka dostarczyła niesamowitych emocji i wrażeń, a w szczególności doznań smakowych dla naszych zerówczaków. Słodkie wspomnienia na długo zapadną wszystkim w pamięć.
19
WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
27.04.2023 r. uczniowie klas: IV, V i VI (troje uczniów) wyjechali na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem zwiedzania była piękna Jaskinia na Kadzielni. Mieliśmy okazję zobaczyć w jej wnętrzu kominy krasowe, nacieki jaskiniowe kalcytowe, groniaste, kalafiorowate, grzybkowe, stalagmity i stalaktyty, namuliska jaskiniowe oraz skamieniałości organizmów. Kolejnym naszym punktem było Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie z pokazem szlifowania, podczas, którego każdy otrzymał kolorowy kamyczek na pamiątkę. Galeria minerałów i skamieniałości to zdecydowanie warta poznania atrakcja Gór Świętokrzyskich. Tu tutaj u podnóża Łysicy mogliśmy zajrzeć w zjawiskowe progi kolorowego świata minerałów. Na wystawach zobaczyliśmy ponad 1000 wyjątkowych i niezwykle barwnych minerałów z całego świata. Szczególnie zachwyciliśmy się 380 kg geodą z kryształami ametystu, 100 kg kryształem górski, czy też niezwykle rzadkimi i drogocennymi kamieniami szlacheckimi z kryształem diamentu, rubinu oraz wyjątkowego krzemienia pasiastego, który jest unikatowym i regionalnym naszym “polskim diamentem”. Następnie pojechaliśmy na przełęcz Hucką, gdzie odbyliśmy wycieczkę na Święty Krzyż, zwiedziliśmy klasztor pobenedyktyński, a następnie weszliśmy na gołoborze - rumowisko nagich, ostrych skał. W drugi dzień zaraz po śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszyliśmy w dalszą podróż tym razem do Tokarni. Zwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej oraz uczestniczyliśmy w niesamowitej, pełnej wrażeń i emocji "lekcji w dawnej szkole". Podczas zajęć nauczyliśmy się dodawać i odejmować tysięczne liczby na liczydle, dowiedzieliśmy się, że dawniej chodzenie do szkoły było przywilejem, a nie obowiązkiem, przekonaliśmy się jak wyglądały dawniej szkolne kary m.in siedzenie w kozie. Mieliśmy nawet okazję jedną z kar wypróbować na własnej skórze. Było to klęczenie na grochu z podniesionymi do góry rękami. Niestety długo nie wytrzymaliśmy :). Przekonaliśmy sie również, że dawne ławki i biurka był o wiele wygodniejsze niż obecne. Po lekcji matematyki, gdy usłyszeliśmy dźwięk dzwoneczka wyszliśmy na podwórko na przerwę, gdzie pani nauczycielka pokazała nam świetną zabawy w jaką bawiły się dawniej dzieci używając tylko dwóch rzeczy: pogrzebacza i żeliwnego okręgu z pieca kaflowego. Radości było co nie miara. Pobyt w dawnej szkole zaowocował sukcesem i każdy otrzymał szkolne świadectwo z 1933 r. z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Następnie przejechaliśmy autokarem do Oblęgorka, gdzie zwiedziliśmy dom (który obecnie stanowi Muzeum) słynnego powieściopisarza, nowelisty, dziennikarza, publicysty Henryka Sienkiewicza. Muzeum powstało 26 października 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. Poznaliśmy bardzo dokładnie życiorys pisarza. Zwiedziliśmy jego gabinet, salon, jadalnię, sypialnię i palarnię, w których zobaczyliśmy oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny, portrety z psem o imieniu "Wykop" zdjęcia z podróży do Afryki oraz część księgozbioru Sienkiewicza. Ostatnim naszym punktem pomijając oczywiście pobyt w restauracji McDonald's było zwiedzenie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Radwanowic. Bardzo dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Bogdanowi Grzybowskiemu za fascynującą podróż w Góry Świętokrzyskie.
4
ZWIEDZANIE MUZEUM Auschwitz-Birkenau
24 kwietnia bieżącego roku, uczniowie klasy ósmej Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Radwanowicach byli uczestnikami bardzo emocjonującej wyprawy do miejsca pełnego bólu i cierpienia, które niegdyś było niemieckim obozem koncentracyjnym, a dziś stanowi Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
Życie za drutem kolczastym okalającym niemieckie obozy koncentracyjne było prawdziwym piekłem. Dzięki wspaniałej pani przewodnik, uczniowie mieli okazję poznać bliżej historię tego okrutnego miejsca, życia codziennego więźniów, racji żywieniowych oraz katorżniczej pracy. Pierwsza część zwiedzania odbyła się w obozie Auschwitz, która trwała dobre 2.5 h. Po krótkiej przerwie kontynuowaliśmy wycieczkę w drugiej części obozowej Birkenau, w wymiarze 1h. Przejście przez autentyczny teren niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
Zwyczajne słowa nie pasują do tego miejsca. Dziś jest nazywane cmentarzem, pomnikiem, miejscem pamięci, muzeum. Ale przecież te określenia nie oddają całego, trudnego do ogarnięcia i wysłowienia, znaczenia Auschwitz. To najpełniej zachowane świadectwo największego upadku człowieczeństwa i wielkiej tragedii w dziejach Europy.
WARSZTATY Z PROJEKTOWANIA GRAFIKI NA ODZIEŻ "Lynka"
Za nami kolejne zajęcia w ramach Programu Preorientacja Zawodowa dla klasy I. Tym razem odwiedziła nas mama Julii- Pani Dominika. Pani Dominika pracuje w firmie, która zajmuje się projektowaniem grafiki na koszulkach, bluzach oraz czapeczkach. Mama Julii opowiedziała nam na czym polega jej praca, na jakich produktach pracują, z jakimi firmami współpracują i co należy zrobić, aby zdobyć zatrudnienie w jej miejscu pracy. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali worki, na których mogli zaprojektować swoją grafikę.
2
DZIEŃ ZIEMI
Jak co roku, 22 kwietnia, świętujemy Dzień Ziemi. Nasza wspaniała planeta, która daje nam życie, zasługuje aby dbać o nią codziennie. Każda okazja aby o tym przypominać jest dobra. Tym razem postanowiliśmy świętować Dzień Ziemi na kilka sposobów, łącząc go z działaniami w ramach programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. Jeszcze w marcu zorganizowany został konkurs plastyczny, którego temat brzmiał: „Woda źródłem życia”. Uczniowie dostarczyli kilkanaście pięknych plakatów. Niełatwo było wybrać zwycięzców, gdyż prace były wykonane z pomysłowością i zaangażowaniem. Wyłonieni zostali zwycięzcy w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI . Klasy młodsze wzięły udział w warsztatach pt. „Stop suszy”, klasy starsze, VII i VIII „Troszczymy się o zasoby wody słodkiej i słonej”. Uczniowie klasy 7 i 8 po zakończeniu warsztatów rywalizowali między sobą wykonując "wodne rebusy" . Pięć najlepszych osób z każdej klasy otrzymało nagrodę w postaci oceny bardzo dobrej z biologii. W piątek, 21 kwietnia, odbyła się akcja sprzątania terenu nadwodnego. Uczniowie klas IV – VI z wielkim zaangażowaniem pozbierali śmieci rozrzucone wzdłuż strumienia płynącego przez Radwanowice. Bardzo dziękujemy młodzieży za aktywną postawę i troskę o otaczające nas środowisko.
10
WYJAZD DO TEATRU
Spotkania uczniów z teatrem to szansa i możliwość rozwoju intelektualnego. Wyjazdy do teatru bywają miłym urozmaiceniem lekcji języka polskiego. Z tej przyjemności mogli skorzystać uczniowie klas VII – VIII i na żywo obejrzeć spektakl pt. „Dziady cz.II”. 19 kwietnia udaliśmy się do Teatru Współczesnego, aby zobaczyć inscenizację dramatu Adama Mickiewicza, która jest obecnie lekturą obowiązkową w Szkole Podstawowej. W założeniu tego widowiska jest próba przełożenia cennej sztuki literackiej na wrażliwość młodego widza, a dzięki temu wciągnięcie go w świat marzeń poety. Mam nadzieję, że spektakl na długo zapadanie uczniom w pamięć i jednocześnie przyczyni się do osiągnięcia wysokich wyników na egzaminie ósmoklasisty.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie