• Aktualności

      • ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z PSAMI

      • Co tydzień w naszej szkole odbywają się zajęcia terapeutyczne z psami. Towarzystwo psów motywuje dzieci do podejmowania wyzwań, daje poczucie bezpieczeństwa, buduje poczucie własnej wartości. Terapia staje się zabawą a założone cele zostają osiągnięte w atmosferze odprężenia. Zajęcia z psami obniżają napięcia i lęki, zmniejszają poczucie samotności, otwierają na komunikację ze światem zewnętrznym. Uczniowie naszej szkoły podczas tych zajęć uczą się bezpiecznie przebywać w obecności psa, ćwiczą wrażliwość i odpowiedzialność zarówno za siebie jak i za zwierzę, porównują swoje uczucia i potrzeby do tych odczuwanych przez psy.

      • POKAZ GADÓW

      • 16 października w ramach innowacji pedagogicznej "Jak zmierzyć świat?" odbyła się w naszej szkole "żywa lekcja przyrody", poprowadzona przez agencję impresaryjno - artystyczną KLAPS - ART  z Krakowa. Naszymi gośćmi były węże - przedstawiciele gadów. Podczas zajęć zostały zaprezentowane różne gatunki. Poznaliśmy m.in boa tęczowego o imieniu Maleństwo, boa dusiciela Stasia, pytona Olafa, który nie zasypia na zimę, oraz pytona albinosa o imieniu Kazimierz. Dowiedzieliśmy się, że węże zamiast ruchomych powiek posiadają przezroczystą błonę o nazwie okular, mają bardzo słaby wzrok, jedzą wyłącznie mięso, potrafią zjeść czterokilogramowego królika, a bez jedzenia i picia są wstanie przeżyć nawet 12 miesięcy. Są zwierzętami zmiennocieplnymi. Gatunki, które posiadają zęby mogą mieć ich nawet 200 sztuk. Ponadto zęby u węży mają zdolność odrastania przez całe życie. Na własnej skórze przekonaliśmy się również, że każdy wąż jest inny w dotyku, a ich skóra wcale nie jest śliska i zimna tylko ciepła i sucha. Dużym zaskoczeniem było dla wszystkich to, że ich rozwidlony język służy do rozpoznawania zapachów oraz dostarcza informacji z której strony (prawej czy lewej) dochodzi dany zapach. Żywa lekcja przyrody była dla nas bardzo cennym doświadczenie i z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci, a być może w przyszłości będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań.

      • ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK W ZERÓWCE

      • W czwartek 15 października przypadał Światowy Dzień Mycia Rąk. . Celem akcji jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Z tej okazji dzieci z grupy 5- i 6-latków przypomniały sobie najważniejsze zasady dotyczące higieny rąk. Aby lepiej zapamiętać jak ważne jest mydło podczas mycia rąk, dzieci obejrzały teatrzyk edukacyjny, wykonały pracę plastyczną. Porozmawialiśmy  także na temat zasad higieny i staraliśmy się starannie myć  ręce .

      • NA ZAMKOWYM SZLAKU

      • W zeszłym tygodniu, korzystając z pięknej pogody, udaliśmy się na spacer w Ojcowskim Parku Narodowym, realizując plan warsztatów „Projektowanie wyprawy nr 1- zamek”, w ramach projektu „Oddychamy, więc działamy”. Mieliśmy okazję podziwiać malownicze krajobrazy z zamkami na horyzoncie. Weszliśmy na renesansowy dziedziniec Zamku Pieskowa Skała, z obawą obserwując przerażające nieco maszkarony, spoglądające na nas spomiędzy arkad. Naszą uwagę przykuł również mechanizm studni, stojący w narożniku dziedzińca. Sama studnia wykuta w skale ma aż 45 metrów głębokości. Jeden z uczestników naszej wyprawy przeraził się, że jest to piwnica, więc postanowiliśmy zmienić klimat, udając się do ogrodu kwaterowego, popularnie zwanego „włoskim”.Było kolorowo i pachnąco. Następnie pojechaliśmy na spacer do Ojcowa, by zobaczyć i sfotografować kolejne tajemnicze miejsce – ruiny zamku. Niezwykłości dodawał świecący w środku dnia księżyc. Po długim marszu zjedliśmy posiłek w plenerze i zadowoleni, dotlenieni, pełni wrażeń wróciliśmy do Radwanowic. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom wyprawy za tak mile spędzony dzień.

       Dorota Kieś – koordynatpr projektu „Oddychamy, więc działamy”.

      • KUCHARZE W AKCJI!

      • Na początku października, klasy terapeutyczne rozpoczęły swoją przygodę z zajęciami
       kulinarnymi. Dużo ostatnio rozmawialiśmy o warzywach, o tym jak rosną, które części się zjada,  sposobach przechowywania, wpływie na nasze zdrowie. Po teorii przyszedł czas na praktykę i postanowiliśmy przygotować sałatkę jarzynową. Przynieśliśmy marchwie, pietruszki, seler, por, ziemniaki, cebula, groszek. Nie zabrakło jabłka, jajek, musztardy i majonezu. W naszej klasie pięknie zapachniało gotowanymi warzywami, które następnie obraliśmy i drobno pokroiliśmy. Gdy sałatka była już gotowa, nakryliśmy do stołu, by z dumą i radością ją spożyć. Zrobiliśmy jej tak dużo, że każdy dostał słoiczek do domu, by poczęstować swoich bliskich.  Wszyscy okazali się być zaangażowanymi i uzdolnionymi kucharzami. Następne wyzwania przed nami!

        Dorota Kieś

        

      • ZERÓWCZAKI OBCHODZĄ DZIEŃ DRZEWA

      • 10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa. Dobrze o tym wiedzą zerówczaki, które – jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody – uczciły to święto w sposób wyjątkowy. Dzieci poznały budowę oraz etapy wzrastania drzewa, przypomniały sobie co zawdzięczamy drzewom, dlaczego są nam niezbędne do życia i jakie dary od nich otrzymujemy. W czasie zabaw badawczych dzieci oglądały drzewa, dotykały kory, liści i gałązek. Przytulając się do drzewa, czerpaliśmy z niego dobrą energię. Po powrocie dzieci wykonały prace plastyczne, pt. "Jesienne drzewo". 

      • ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W ZERÓWCE

      • 5 października nasza zerówka włączyła się w obchody Światowego Dnia Uśmiechu. Pomysłodawcą radosnego święta jest Harvey Ball, autor symbolu żółtej uśmiechniętej buzi. Głównym naszym celem jest uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. W poniedziałkowy dzień w naszym przedszkolu było bardzo radośnie i wesoło. Na dzieci czekało w tym dniu wiele zabaw, do których „biletem wstępu” był uśmiech od ucha do ucha.Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Dzielmy się nim, każdego dnia. Z uśmiechem każdemu do twarzy!

      • X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      • 2 października w naszej szkole obchodziliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tegoroczna akcja, odbywała się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, jak starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczestniczyli w niej uczniowie z 22 państw świata, w tym również z 4984 szkół z Polski.W tym dniu uczniowie klas III-VIII pod czujnym okiem koordynatorów akcji oraz nauczycieli uczących w poszczególnych klasach zdawali mini egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia. Brali także udział w matematycznych potyczkach  rozwiązując  różnego typu zadania, rebusy i łamigłówki. Każdy z uczestników, który pomyślnie zdał egzamin z tabliczki mnożenia otrzymał certyfikat oraz odznakę eksperta tabliczki mnożenia. Akcja miała pokazać jej uczestnikom, jak w przyjemny
       i niecodzienny sposób można ćwiczyć tabliczkę mnożenia. Stała się ona również okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach

      • ZERÓWCZAKI OBCHODZĄ DZIEŃ CHŁOPAKA

      • 30 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. Z tej okazji nasze dziewczynki przygotowały miłe niespodzianki, a także kolorowe krawaty „Super Chłopaka”, które wręczyły chłopcom po złożeniu życzeń i zaśpiewaniu 100 lat! 

      • ZERÓWCZAKI SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

      • Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. Dla dzieci jest to atrakcyjna i aktywna forma edukacji ekologicznej, dzięki której, od najmłodszych lat przedszkolaki uczą się dbania o środowisko przyrodnicze. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o przyrodę, chronić ją, a przede wszystkim próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie – „Dlaczego należy sprzątać świat?”. Zerówczaki zaopatrzone w rękawice i worki przemierzały znajomy teren, dzielnie zbierając odpady. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami

      • PIERWSZY DZIEŃ JESIENI U ZERÓWCZAKÓW

      • 23 września dzieci powitały jedną z najpiękniejszych pór roku, bogatą w kolory jakimi nas otacza. Dzień ten obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Rozpoczęliśmy od teatrzyku sylwet pt. “O listku, który chciał latać”. Wspólnie przywitaliśmy jesień piosenką, tańcem, odgadywaliśmy zagadki, układaliśmy jesienne rytmy. Zerówczaki z radością i z uśmiechem brały udział w zabawach ruchowych na boisku. Na zakończenie aktywnego dnia dzieci zjadły pyszne kiełbaski przygotowane przez rodziców J

      • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      • „Każdy przedszkolak dobrze wie,
       że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
       od najmłodszego, aż po starszaka,
       wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

       W poniedziałek 21 września Zerówczaki nie miały czasu na nudę - brały udział w grach, zabawach i konkursach w specjalnie przygotowanej do uroczystości sali.

       Był to dzień dobrej zabawy, szerokiego uśmiechu a nade wszystko ruchu           w tańcu ubarwione małą fotką z fotobudki. Na zakończenie dzieci zaśpiewały hymn przedszkolaka a także zdmuchnęły świeczki na „torcie niespodziance”

   • Kontakty

    • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
    • 12 28 38 346
    • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych