• Aktualności

      • POKAZ W MOBILNYM PLANATARIUM "ORBITEK"

      • 20 maja uczestniczyliśmy w pokazie astronomicznym w Mobilnym Planetarium "ORBITEK". Pokaz odbył się na sali teatralnej Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko" w Radwanowicach, ponieważ tylko tam mogła się zmieścić olbrzymia kopuła, do której wchodził każdy uczestnik przenosząc się w niesamowitą podróż po niebie. Pokaz  w mobilnym planetarium był niepowtarzalną szansą na podziwianie kosmosu. Miał za zadanie zaszczepić wśród dzieci i młodzieży chęć poszerzania wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie. Wirtualna lekcja w planetarium w przystępny oraz interesujący sposób zapoznała nas ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie, zilustrowała prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich, a tym samym przeniosła w niezwykłą podróż do świata astronomii. Uczniowie byli zachwyceni wirtualną podróżą po niebie. Oby takich lekcji było u nas jak najwięcej.

      • SŁODKI SMAK ZWYCIĘCTWA

      • Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie naszej szkoły z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze starszych klas terapeutycznych zdobyli pierwsze miejsce w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Uroki naszej okolicy”, organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Patronat medialny objął miesięcznik krajoznawczo-turystyczny „Poznaj Swój Kraj”. Laureatami konkursu, jako grupa zostali: Sylwia Bańdo, Kamil Buczek, Piotr Musiał, Karol Radwański i Bartosz Żak. Opiekę merytoryczną sprawowała pani Dorota Kieś, natomiast artystyczną: pan Jerzy Noworól (pomysłodawca i autor szablonu), pani Marta Olek i Marina Kurdziel. W tym roku, tworząc nasz album wyszliśmy z założenia, że każda okolica, jaką poznamy, podpatrzymy zza okna, oswoimy, staje się „naszą”, zaklętą w kadrze aparatu. I tak, zaczęliśmy od tej fizycznie nam najbliższej – Radwanowic, przechodząc około dwieście metrów od szkoły i fotografując panoramę górską oraz figurę świętego Józefa, stojącą na końcu nowo powstałej drogi krzyżowej, przy Schronisku dla Niepełnosprawnych prowadzonym przez Fundację im. Brata Alberta. Powstała ona z inicjatywy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i jest wspomnieniem o Kresach Wschodnich, o zmarłych, pomordowanych, poległych. Pragnąc poznawać krajobrazy z innych okien, pewnego wrześniowego dnia, niczym księżniczki i rycerze udaliśmy się na zamki w Pieskowej Skale i w Ojcowie. Zanurzyliśmy się w zieleni i magii tych miejsc, a przyświecało nam jednocześnie słońce i księżyc. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc zapragnęliśmy poobserwować obłoczki za oknami na … Mazurach. Do Krainy Wielkich Jezior udaliśmy się w ostatnie dni lata i skradła ona nasze serca … Błękitna woda po horyzont, kanały, stateczki, żaglówki, łódeczki. Polska to niekończące się arcydzieło, co udało nam się pokazać w albumie 12 maja 2022 roku, zaproszeni przez organizatorów, udaliśmy się do Wieliczki na galę rozdania nagród. Przed częścią oficjalną, wraz z innymi laureatami konkursu zwiedziliśmy Kopalnię Soli oraz wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Zamek Żupny. Podczas wykonywania kolejnych zadań, np. budowania stropu czy gaszenia „pożaru” było dużo śmiechu i zabawy. Gospodarze nie pozwolili, byśmy wyjechali od nich głodni, więc po warsztatach i gali rozdania nagród czekały na nas pomidorówka, napoje i słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą imprezę jej organizatorom. Liczymy na szybkie spotkanie, tym razem w naszej, jakże pięknej okolicy.

       To był naprawdę udany dzień!

        

       Tekst: Dorota Kieś

      • KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

      •    12 maja 2022r. uczniowie klas I-III  w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” wyruszyli na wycieczkę do kopalni Soli oraz Muzeum Żup Krakowskich w  Wieliczce

           Naszą przygodę z kopalnią Soli „Wieliczka” zaczęliśmy od  trasy przygotowanej specjalnie   z myślą o  uczniach  klas młodszych. Na tej trasie dzieci udają się na poszukiwanie legendarnej Solilandii – krainy Soliludków, pomocników Skarbnika. To ciekawy sposób, aby dzieci mogły zobaczyć piękno kopalni, dowiedzieć się wielu interesujących faktów, a jednocześnie jest miejsce na zabawę, legendy i bajkowe opowiastki.
       Na powierzchni spotkaliśmy Pana Waldka, który był przewodnikiem naszej  grupy. Wspólnie weszliśmy do krainy Soliludków, gdzie wiedzieni opowieścią przewodnika, odszukiwaliśmy kolejne znaki z wizerunkiem Skarbnika i przechodziliśmy z komnaty do komnaty.
       Po drodze usłyszeliśmy piękną legendę o pojawieniu się soli na ziemiach Polski, dowiedzieliśmy  się co to takiego są solonie, przechytrzyliśmy solizaura czyhającego w jednym z chodników kopalni, znaleźliśmy dziwne, wielkie jaja, a także spotkaliśmy prawdziwego soliludka, który oprowadził nas po części trasy. Odkrywamy Solilandię, to nie tylko zabawowa trasa. To nauka poprzez zabawę. Dzięki niej poznaliśmy trochę historii kopalni Soli „Wieliczka”, odkryliśmy jej niebezpieczeństwa, zobaczyliśmy kalafiory solne oraz sól kamienną, dowiedzieliśmy się co nieco, o górnikach i ich pracy, a także wydobyciu soli. Pan Waldek z dużym zaangażowaniem opowiadał i pokazywał wszystkie ważne miejsca w kopalni i wspominał o osobach z nimi związanych..
       Wspólnie przeszliśmy ok. 3,5 km, pokonaliśmy prawie 800 schodów, a nikt z nas nie był zmęczony. Być może pamiątkowy dyplom i solizaki wpłynęły na pozytywne emocje i chęć dalszego zwiedzania.

          Po zjedzeniu obiadu, wyruszyliśmy jeszcze do Muzeum Żup Krakowskich.

          Po drodze dokonaliśmy zakupu pamiątek.

          W Zamku Środkowym pod czujnym okiem Pani przewodnik podziwialiśmy ekspozycje stałe: Pradzieje Wieliczki i okolic, Solniczki - małe arcydzieła sztuki, Salę Gotycką z portretami dawnych zarządców kopalni oraz wystawy czasowe. My mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fantastycznego malarstwa Teofila Ociepki . Ekspozycja nosiła tytuł „Ze snu czy z ducha?” Przy bliższym przyjrzeniu się obrazom, mogliśmy zauważyć  górników pracujących wśród smoków lub dinozaurów. Fantastyczne zwierzęta takie jak: bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy, a nawet serię błękitnych zwierząt Saturna! Ta tajemnicza i zaciemniona sala wraz niesamowitą ekspozycją wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. To był nasz ostatni punkt programu.

           Po dniu pełnym emocji i wrażeń szczęśliwi wróciliśmy do domów.

      • WYCIECZKA DO TORUNIA

      • W ramach ogólnopolskiego projektu “Poznaj Polskę” uczniowie klas czwartej i piątej wybrali się na trzydniową wycieczkę do Torunia. W programie wycieczki znalazły się liczne atrakcje, takie jak: warsztaty w Muzeum Piernika Toruńskiego, podczas których ich uczestnicy wypiekali. własnoręcznie przygotowywane  wcześniej przez siebie pierniki; zwiedzanie Domu Legend Toruńskich, w którym, jako jedni z aktorów przybliżyli swoim kolegom  historię miasta  i związanych z nim legend. Uczniowie odwiedzili również Dom Mikołaja Kopernika, gdzie mieli możliwość uczestniczyć w seansie filmowym 4D,  przybliżającym  życie słynnego astronoma. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła także wystawa interaktywna
       “Geodium” poświęcona Ziemi jako planecie oraz wizyta w Wartowni - najstarszej baszcie Torunia, gdzie  podczas żywej lekcji historii mieli okazję dowiedzieć się, co  rycerze robili w czasie pokoju? Ile ważyła zbroja? oraz odpowiedzieć na wiele nurtujących ich pytań. Uczniowie podczas wycieczki mieli również okazję zwiedzić oraz podziwiać nie tylko  zabytki Torunia, ale także  Ciechocinka i Włocławka.

      • TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO STOLICY KLAS VI-VIII

      • W końcu nadszedł ten dzień!!! Klasa VI, VII oraz VIII, wraz z wychowawcami i opiekunami, udała się na trzydniową wycieczkę do stolicy naszego kraju. Naładowani dobrą energią i chęcią zwiedzania i poznania nowych miejsc, wyruszyliśmy o godzinie 6.00 spod OSP Radwanowice. Po kilku godzinach jazdy i dotarciu do Warszawy, od razu przystąpiliśmy do zwiedzania zaplanowanych obiektów. Na początek, czekał na nas Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik „Polegli-Niepokonani”, oraz spacer po Powązkach Wojskowych. W dalszej części dnia spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem w rejon pl. J. Piłsudskiego (Krakowskie Przedmieście-Pałac Prezydencki - Grób Nieznanego Żołnierza, przejazd na zwiedzanie Starego Miasta.

       Dzień drugi rozpoczął się od pysznego śniadania i przejazdu w okolice Łazienek Królewskich pod Belweder, który zwiedzaliśmy w dwóch grupach. Kolejną atrakcją był spacer po kompleksie parkowym, (Pomnik Chopina, Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, Pałac na Wodzie). Następnym etapem i obiektem, który czekał na grupę był Zamek Królewski-muzeum, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. Tam przez blisko 2godziny mogliśmy  podziwiać jego piękne wnętrze. Ostatnim punktem dnia, było Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest rozwijanie nauk, inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Wykończeni całym dniem, zameldowaliśmy się w naszym Hostelu na obiadokolacji i zasłużonym odpoczynku.

       Dzień trzeci musieliśmy niestety rozpocząć od wykwaterowania z Hostelu. Ale Warszawa dalej na nas czekała. Z samego rana, udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przez 3 godziny mogliśmy się przenieść w bieg wydarzeń historii drugiej wojny światowej. Na sam koniec, odwiedziliśmy Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego oraz pod nazwą sponsorską PGE Narodowy. Tym punktem zakończyliśmy zwiedzanie naszej stolicy.

       Pełni wrażeń, bogatsi w wiedzę historyczną oraz losy naszej Ojczyzny, udaliśmy się w drogę powrotną do naszych Radwanowic, gdzie szczęśliwie dotarliśmy na godzinę 20.00. Za udział w wycieczce bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!

       Kierownik wycieczki Mateusz Grządzielewski wraz z opieką : Pani Milena Błądek-Byczek

                                Pani Urszula Czyba

                                Pani Monika Morawiec

                                Pani Joanna Kurdziel

      • DZIEŃ ZIEMI (W KLASACH IV - VIII)

      • Jak co roku w kwietniu uczniowie naszej szkoły aktywnie obchodzili Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców naszej planety. W tym roku Dzień Ziemi świętowaliśmy w następujący sposób. Klasa IV i V udała się na proekologiczną wycieczkę połączoną z edukacyjnymi warsztatami do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu.  Podczas zwiedzania uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć szczegółowo wszystkie etapy przetwarzania nieczystości stałych: od momentu wjazdu śmieciarki i wyładowania odpadów, aż po końcowy etap, w którym posortowane surowce czekają na odbiór do ponownego wykorzystania. Mieliśmy również możliwość wspólnego zważenia sie na specjalnej, olbrzymiej wadze - razem ważymy 1100 kg:). Zajęcia zostały zakończone na sali konferencyjnej podsumowującym filmem. Wszyscy uczniowie za aktywny udział w warsztatach otrzymali w prezencie symboliczne kosze na śmieci z logiem ZGK "Bolesław". Natomiast klasa VI, VII i VIII z powodu swojej nieobecności w Dniu Święta Ziemi uczestniczyła w innym terminie na terenie szkoły w ekologicznych zajęciach dydaktycznych podczas, których odbył się m.in szkolny QUIZ  na temat wiedzy ekologicznej. Uczestnicy, którzy wykazali się znakomitą wiedzą z zakresu ekologii otrzymali nagrodę w postaci oceny bardzo dobrej z biologii oraz jednorazowego BONU (do wykorzystania do końca roku szkolnego 2021/2022) zwalniającego z pisania kartkówki z dowolnie wybranego przedmiotu. Takich szczęśliwców mieliśmy aż 15. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich zajęciach wzbogacając swoją wiedzę na temat naszej planety oraz zyskując tytuł ,,Przyjaciela przyrody”.

       Koordynatorzy akcji Światowego Dnia Ziemi: Anna Spyt

       Anna Tymkowicz - Szelest

      • GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY EKO - DOM

      • W kwietni kilku uczniów z naszej szkoły wzięło udział w gminnym konkursie ekologicznym EKO - DOM zorganizowanym przez Samorządowe Centrum Kultury  i Promocji Gminy Zabierzów przy wsparciu Zespołu Szkolno - Przedszkolnego  w Zabierzowie. Celem konkursu była prezentacja ekologicznego otoczenia domu jak i jego wyposażenia np. fotowoltaika, kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe, kompostownik, zbiorniki na deszczówkę, pojemniki na różne surowce wtórne itp., kształtowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości ekologicznej, kształtowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, promowanie wśród dzieci idei powtórnego wykorzystywania odpadów, nagłośnienie problemu odpowiedniej segregacji odpadów, oszczędzania wody, dbania o czystość powietrza, zrozumienie konieczności ochrony środowiska w miejscu zamieszkania, dostrzeganie zależności pomiędzy człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem, rozwijanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży oraz promowanie dzieci  uzdolnionych plastycznie z terenu Gminy Zabierzów. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie makiety przestrzennej przedstawiającej ekologiczny dom ukazujący prawidłowe postawy wobec środowiska przyrodniczego, np.: segregację odpadów, recykling, odnawialne źródła energii, ekologiczne postawy mieszkańców domu, piękno przyrody danej miejscowości, z której pochodzi uczeń,  pracę ludzi w celu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Zabierzów. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, ponieważ ich DOMKI stanęły na podium:

        

       I MIEJSCE - Piotr Wiśniewski, kl. IV (nr. zdjęcia 4)

       III MIEJSCE - Michał Woźniak, kl. V (nr. zdjęcia 1) oraz Piotr Adamski, kl. IV (nr. zdjęcia 2)

       WYRÓŻNIENIE - Ksawery Kulka, kl. V (nr. zdjęcia 3) i Magdalena Pogan, kl. II

                  

       Zwycięscy osobiście odebrali zasłużone nagrody 23 kwietnia 2022 r.  podczas Eko Targów na Rynku w Zabierzowie.

       SERDECZNIE GRATULUJEMY! :)          

        

       Szkolny opiekun konkursu: Anna Spyt

      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

      • W dniu 22 kwietnia 2022r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w III edycji akcji # Sprzątamy dla Polski pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W ten sposób uczciliśmy  przypadający w tym dniu Międzynarodowy Dzień Ziemi.

      • WIELKIE PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      •  takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas.

       Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas…”

       Święta Wielkanocne to jeden z najbarwniejszych i najradośniejszych okresów w roku. Poprzedza je post pełen zadumy, natomiast same święta niosą w sobie wiele nadziei i radości, budzą cały świat do życia. Są symbolem zwycięstwa dobra nad złem i pozwalają przekazywać tradycje młodszym pokoleniom. W naszej zerówce zawsze starannie przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych poprzez różnego rodzaju zajęcia dydaktyczne, a także m.in. wspólną celebrację świątecznego śniadania. W celu udekorowania domu dzieci własnoręcznie wykonały kolorowe jajeczka na piku, kurczaczki, zajączki, koszyczki i baranki niosące ze sobą rzeżuszkę, a także wielkanocne wianki do powieszenia na ścianie czy oknie. Pracowały przy tym bardzo skrupulatnie, każde wkładając w swoje wytwory wiele serca i wysiłku. Wszystko po to, by jak najpiękniej uczcić nadchodzące Święta Wielkanocne. W Wielka Środę dzieci dostały list od Wielkanocnego Zajączka, który przygotował dla nich zadania      i ukrył w sali pyszne słodkości .

      • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

      • „Rozumiem, akceptuję,  podziwiam I PODSUMOWANIE PROJEKTU „W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami”

       Uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej wraz z uczestnikami Świetlicy Terapeutycznej wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „W cudownym świecie z Wami – Niebieskimi Motylami”. Projekt ten miał na celu między innymi  poszerzanie świadomości społecznej wśród dzieci i młodzieży na temat autyzmu oraz uwrażliwienie ich na zrozumienie emocji i uczuć innych osób, jak również wskazywanie na takie wartości, jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. W ramach podsumowania projektu jego uczestnicy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Rozumiem, akceptuję,  podziwiam”.  Zadaniem konkursowym było samodzielne lub rodzinne wykonanie pracy plastycznej w dowolnej formie, przybliżającej temat konkursu. Jego wyniki przedstawiamy poniżej:

       I miejsce Sylwia (klasa 8)

       II miejsce Wiktoria (klasa 6) i Dawid (klasa 4)

       III miejsce Karol i Szymon (oddział rewalidacyjno-wychowawczy)

       Wyróżnienie Bartosz (klasa 7)

       Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z wręczenia dyplomów oraz nagród za udział w projekcie wszystkim jego uczestnikom nauczycielom.

      • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO EKO - PLANETA

      • 3 marca 2022 r. wybrani uczniowie z klas V - VIII wzięli udział XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego EKO – PLANETA. Konkurs dotyczył wiadomości z zakresu wiedzy o przyrodzie, biologii i ochronie środowiska. Organizatorem konkursu była Katedra Kształcenia Środowiska Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" w Grodzisku Mazowieckim. Po raz kolejny nasi uczniowie uzyskali „bardzo dobry wynik”. Tym razem zdobyli go: Michał Woźniak oraz Klaudiusz Cholewa z klasy V  - BRAWO CHŁOPCY!

       Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję, dziękuję za miłą współpracę

        i zapraszam do kolejnej edycji za rok:)

       Szkolny koordynator konkursu: Anna Spyt

      • W SŁODYCZOLANDII - DZIEŃ CZEKOLADY W ZERÓWCE

      • …Choć zamknięta jest szuflada,
       wszędzie pachnie czekolada.
       Układanki chcę układać –
       wszędzie pachnie czekolada.
       Gdy na nowy rower wsiadam –
       wszędzie pachnie czekolada.
       Kiedy z lalką sobie gadam –
       wszędzie pachnie czekolada…

       We wtorek 12.04.2019 w naszej zerówce odbył się Światowy Dzień Czekolady. Była to okazja aby zobaczyć, powąchać, dotknąć, a przede wszystkim spróbować czekoladę. Dzieci dowiedziały się z czego powstaje czekolada oraz co jest jej głównym składnikiem. Poznały także jak wygląda proces tworzenia czekolady i gdzie jest stosowana. Zerówczaki samodzielnie przygotowały czekoladowe wafelki, po czym nastąpiła degustacja. To był z pewnością pyszny dzień :)

      • PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ NA RZECZ HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA W KRAKOWIE

      • Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzinom oraz Szkolnemu Kołu Wolontariatu, za wspaniałe zaangażowanie w wykonanie świątecznych kartek dla nieuleczalnie chorych pacjentów Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Przy zastosowaniu różnorodnych materiałów wspólnie przygotowaliśmy ponad 60 wspaniałych kartek, które wywołały wiele radości u osób objętych opieką Hospicjum.

        

       "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

        nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

       św. Jan Paweł II

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOSCI AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE

      • Szkolna Rada Uczniowska po raz kolejny włączyła się w uczczenie przez naszą społeczność Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie napisali scenariusz krótkiego występu, który miał pobudzić do refleksji ich koleżanki i kolegów. Aktorzy odegrali kilka scen  obrazujących z jakimi trudnościami i brakiem zrozumienia mogą zmagać się w szkole osoby w spektrum autyzmu. Następnie odczytali nazwiska oraz krótko zaprezentowali dokonania sławnych ludzi, którzy urodzili się z powyższą cechą. Duże poruszenie wśród dzieci wzbudziła informacja, że wśród tych osób możemy znaleźć zarówno światowej klasy piłkarza - Lionela Messiego, gwiazdę muzyki pop – Justina Biebera, przedsiębiorcę i filantropa – Elona Muska, wybitnego kompozytora – Wolfganga Amadeusza Mozarta czy naukowca, laureata nagrody nobla i twórcę przełomowych teorii w dziedzinie fizyki – Alberta Einsteina. Inscenizacja zakończyła się odczytaniem „manifestu” osoby w spektrum, w którym opowiada o sobie w krótki i obrazowy sposób. Nie zabrakło również refleksji, że każdy z nas jest inny a przez to wyjątkowy, dla każdego z nas jest tutaj miejsce!

                                                                  Anna Tymkowicz-Szelest

      • ORGANIZM – MECHANIZM MODELOWANIE W NAUCZANIU BIOLOGII

      • W ramach zajęć z biologii uczniowie z klasy VII wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. "Organizm - mechanizm". Głównym założeniem projektu było skonstruowanie prostych modeli z ogólnodostępnych materiałów oraz doskonalenie umiejętności prezentacji efektów własnej pracy poprzez przygotowanie pokazu na forum klasy. Modele obrazowały wybrane układy narządów człowieka. Przy ich użyciu uczniowie przedstawili procesy biologiczne zachodzące w naszym organizmie. Efektem pracy było przede wszystkim lepsze zrozumienie powiązań pomiędzy budową, a funkcją różnych narządów. Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania i znakomicie je wykonali.

       Zapraszamy do galerii :)

      • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      • Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Woda otacza nas dookoła, aż trudno uwierzyć, że mogłoby nam jej zabraknąć, że już niektórym brakuje… Czy potrafimy ją docenić? Podczas zajęć i zabaw przygotowanych z okazji tego święta zerówczaki  dowiedziały się ile woda znaczy dla nas wszystkich. Do czego służy nam i całemu światu przyrody. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty. Między innymi badały co tonie, a co pływa; dowiedziały się dlaczego ziemniak w wodzie słonej unosi się. Wszystkie dzieci już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.

      • ŚWIĄTECZNE KARTKI DLA HOSPICJUM

      • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzinami oraz Szkolne Koło Wolontariatu do włączenia się w kolejną akcję charytatywną polegającą na wykonaniu świątecznych kartek Wielkanocnych dla podopiecznych Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie. Na kartce należy umieścić motywy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Technika wykonania prac jest dowolna.  Maksymalny rozmiar kartki świątecznej (po złożeniu) to format A5 (rozmiar kartki z zeszytu). Prosimy nie wpisywać życzeń zostaną one uzupełnione.        Wykonane prace należy przynosić do 08.04.22 r. do Anny Spyt lub Urszuli Czyby. Otwórzmy nasze serca i przez ten drobny gest wywołajmy uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

       BĄDŹMY RAZEM NIE TYLKO NA ŚWIĘTA !

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych