• Aktualności

      • REKORDOWE ZAWODY!!!

      • We wtorek 18.04 odbyły się Drużynowe Biegi Przełajowe na szczeblu gminnym. Zawody były rozgrywane na trawiastym poletku za szkołą podstawową w Rudawie. Jak się okazało, impreza sportowa była rekordowa pod względem liczebności szkół w gminie i zawodników. Dotarło 12 szkół i aż 329 uczestników!!! Świetna frekwencja sprawiła, że rywalizacja pomiędzy szkołami i rocznikami była bardzo zacięta. Każda szkoła mogła wystawić max 6 zawodników w danej kategorii wiekowej. Starty rozpoczęły kategorie dziewczynek Igrzysk Dzieci rocznik 2012 i młodsi na dystansie 800m. Z naszej szkoły wystąpiły Klara Katarzyńska i Klaudia Gawęcka - obie klasa IV. W tej samej grupie wiekowej pobiegli chłopcy 2012 i młodsi, również na 800 m – Artur Nowicki kl. III, Krzysztof Bartosiewicz, Antoni Bożek, Oskar Nowak, Jakub Pikul – wszyscy kl. IV. Kolejne starty odbyły się w rocznikach 2010 i 2011. Dziewczyny na dystansie 1000 m – Wiktoria Gawęcka (3 miejsce na 52 zawodniczki) i Eliza Wiecheć , obie kl. VI. Na tym samym odcinku i kategorii wiekowej pobiegli chłopcy – Michał Woźniak, Kamil Szwajcowski, Piotr Adamski, Piotr Wiśniewski, Dawid Nowicki. Poważne bieganie zaczęło się w ostatniej kategorii wiekowej rocznika 2008-2009 dziewczyn i chłopców. Dystans do przebiegnięcia wynosił 1500 m, czyli dwa pełne okrążenia wyznaczone przez organizatorów. Bardzo dobry wynik zanotowała Liliana Krawczyk kl. VII zajmując 21 lokatę na 71 uczestniczek. Ponadto biegły jeszcze Daria Hrycaniuk , Oliwia Całek wszystkie kl. VII, a z kl. VIII Oliwia Walczowska, Julia Kramarczyk, Julia Pogan. Z męskiej części drużynę reprezentowali Adrian Piechnik, Alan Rose, Szymon Woźniak, Nikolas Jędrzejewski z klasy VIII, a z VII Daniel Sadowski i Karol Byczek. Uczestnikom gratulujemy występów i zajętych miejsc. Życzymy powodzenia i  szczęścia  w następnych zawodach.

      • OWOCNA SPORTOWA SOBOTA!!!

      • Kolejna odsłona turniejowa w naszym wykonaniu  odbyła się 15.04.2023 r. Tym razem rywalizowaliśmy w kategorii chłopców rocznika 2008/2009 czyli klas 7 i 8. Jak zawsze, gospodarzem zawodów gminnych była hala Zabierzów. Na zawody przyjechało aż 9 szkół z naszej gminy :SP Rudawa, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice, SP Kobylany, SP Brzezie, SP Brzoskwinia, SP Rząska, oraz my ISP Radwanowice. Utworzone zostały dwie grupy A i B. W grupie A 5 zespołów, a w B 4 zespoły. Drogą losowania trafiliśmy do grupy A, więc przypadło nam więcej meczy do rozegrania. Pierwszy mecz turnieju w naszym wykonaniu już na samym początku okazał się zacięty, wyrównany i bardzo nerwowy ze względu na wynik. Drużyna z  Brzoskwini postawiła ciężkie warunki, ale nasi chłopcy wybrnęli z sytuacji i zwyciężyli 3:2. Nasz drugi mecz z SP Rząska przegraliśmy na własne życzenie. Wygrywając i prowadząc grę wynikiem 2:1, daliśmy się zepchnąć do defensywy, popełniając kilka prostych błędów, co niestety przełożyło się na wynik 2:3 i stratę niepotrzebnych punktów. Ale jak każdy wie, sport jest piękny i nieprzewidywalny i  w kolejnym meczu z SP Kobylany to my górowaliśmy na boisku wygrywając 3:2, przypisując sobie w tabeli kolejne ważne 3 pkt. Czwarty nasz mecz turniejowy z SP Nielepice był spokojnym spotkaniem w naszym wykonaniu. Dokładne podania, spokój i celność rzutowa spowodowała, że mecz wygraliśmy na zupełnym luzie 4:0. Tym sposobem zajęliśmy w fazie grupowej  bardzo dobre drugie miejsce, dzięki czemu weszliśmy do gry w półfinale. Emocje się dopiero zaczęły! W ½ czekał na nas bardzo silny przeciwnik i faworyt do wygrania całego turnieju SP Bolechowice. Ach cóż to był za mecz!!! Zaskakując wszystkich a zwłaszcza rywala, po upływie 6 min wygrywaliśmy 2:0. Widmo wygrania tego trudnego meczu zbliżała się wielkimi krokami. Kiedy zostało 4min do końca meczu straciliśmy bramkę na 2:1. Niestety w samej końcówce meczu stała się rzecz najgorsza z możliwych,  ok 30 sekund przed końcem meczu tracimy bramkę na 2:2 i o awansie do finału decydowały rzuty karne!!!. Zwycięzcę meczu nie wyłoniła jedna kolejka, tylko aż 3 rundy rzutów karnych. W nich więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy z Bolechowic i to oni awansowali do finału, w którym jak się później okazało wygrali z SP Rząska. My natomiast musieliśmy zadowolić się meczem o III miejsce. Lekko podłamani nie wykorzystaniem ogromnej szansy na historyczny wynik zajęcia II a może i nawet I miejsca, przegrywamy po marnym meczu z SP Zabierzów. Niemniej jednak trzeba turniej zaliczyć do bardzo udanych. IV miejsce na IX szkół w naszej gminie to bardzo dobry wynik. Żałujemy, że nie udało się zająć miejsca na podium, ale sport uczy pokory.  Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie.. Wielkie brawa dla:

        

       Szymon Woźniak © kl.8

       Bartłomiej Walczowski (bramkarz) kl. 8

       Adrian Piechnik kl.8

       Szymon Chochół kl.8

       Jakub Sobieraj kl.8

       Alan Rose kl. 8

       Mateusz Chmielowski kl. 8

       Daniel Sadowski kl. 7

       Karol Byczek kl. 7

       Jakub Byczek kl. 7

      • WIEM, ROZUMIEM, POMAGAM - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      • 14 kwietnia uczniowie naszej Szkoły obchodzili po raz kolejny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Święto obchodzone corocznie 2 kwietnia ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat osób w spektrum. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano,
       że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

       Z tej okazji w naszej szkole przygotowano gry i ćwiczenia sensoryczne, quiz wiedzy zawierający najważniejsze informacje odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby
       w spektrum. W tym dniu dominował kolor niebieski – kolor przewodni święta: w ramach solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem przyszliśmy ubrani na niebiesko. Uczniowie klasy VII przygotowywali piękne plakaty, które przykuwały uwagę i zdobiły korytarz naszej Szkoły. Mamy nadzieję, że wspólne działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych spektrum autyzmu.

      • SPOTKANIE Z PROGRAMISTĄ

      • W dniu 13 kwietnia 2023 roku odwiedził klasę I Pan Piotr- tata Grzesia i opowiedział uczniom o swoim zawodzie. Pan Piotr jest programistą w ramach Programu Preorientacji Zawodowej dla klasy I, przygotował zajęcia i opowiedział o swojej pracy. Tata Grzesia mówił o warunkach dostania pracy w firmie informatycznej, podając jako przykłady te, w których sam osobiście pracował. Pan Piotr pokazał uczniom na czym polega programowanie i co możemy zaprogramować. Dowiedzieliśmy się jak zbudowany jest komputer i jak działają poszczególne urządzenia w komputerze.

      • WARSZTATY NA LOTNISKU W BALICACH

      • Dnia 12 kwietnia 2023 r., klasy I-III i inni uczniowie uczestniczyły w warsztatach pt. „Ścieżką pasażera oraz taras widokowy” oraz „Od kiedy i dlaczego samolot lata?”. Zajęcia odbyły się w Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa. Uczniowie odwiedzili również z instruktorem taras widokowy. Uczestnicy warsztatów poznali historię i fizykę latania oraz poprzez zabawę odkryli ewolucję lotnictwa, milowe kroki i najznakomitsze postacie w historii lotnictwa.

      • WIOSENNE PRZYGOTOWANIA NIE TYLKO W OGRODZIE - HIPOTERAPIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      • Wiosna to czas, kiedy chowamy do szafy zimową garderobę oraz zakładamy cieńszą odzież. Podczas minionych zajęć hipoterapii zerówczaki dowiedziały się, że zwierzęta również przygotowują się do wiosny i zmieniają swoje „futro”. Na przykładzie Blanki dzieci miały możliwość zaobserwować jakie zmiany związane z obecną porą roku zachodzą u koni. Okazało się, że konie zmieniają grubą - zimową sierść na lżejszą – letnią. Jest to naturalna termoregulacja u zwierząt, dzięki której dostosowują się do zmian zachodzących w przyrodzie. Niestety Bianka nie ma swojej szafy, z której tak jak my wyciągnie letni płaszczyk, dlatego opiekunowie i nasze dzielne zerówczaki pomogły uporać się z nadmiarem sierści wyczesując ją odpowiednimi sprzętami. Przy wykonywanych czynnościach dzieci utrwaliły schemat i budowę ciała konia, a także nazewnictwo poszczególnych części ciała u tych zwierząt. Po gimnastyce związanej z wyczesywaniem konia dzieci zwiedziły stajnię, w której mieszka Blanka, a następnie osiodłały konia i indywidualnie kontynuowały zajęcia hipoterapii.

      • GÓRA GROSZA

      • Już po raz XXIII Towarzystwo Nasz Dom z Warszawy zorganizowało akcję Góra Grosza.

       Celem akcji było zebranie funduszy, za które Towarzystwo Nasz Nowy Dom zorganizuje pomoc psychologiczną, rzeczową i zapewni specjalistyczną opiekę dla  potrzebujących dzieci i rodzin z naszego kraju.

       Na przełomie listopada i marca przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy. Dzieci  w klasach zbierały do szklanych  słoików monety o nominałach od 1gr do 5 zł .

       Wspólnie zebraliśmy kwotę 120, 54 zł

       Dotychczasowe edycje szkolnych akcji charytatywnych utwierdziły nas w przekonaniu, że jeden grosz może mieć ogromną siłę!

       Dziękujemy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom za włączenie się do naszej zbiórki.

        

       „Jeden grosz znaczy niewiele,

        ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.”

        

        

       Organizator:

       Pedagog szkolny

       Joanna Podoba  - Molik

      • WARSZTATY WIELKANOCNE

      • Dnia 29 marca dzięki uprzejmości mamy jednego z uczniów klasy 5 mieliśmy możliwość uczestniczyć w Wielkanocnych warsztatach rękodzieła. Na zajęciach powstały piękne świateczne ozdoby, które wykonanliśmy własnoręcznie haftem matematycznym. Do tej techniki użyliśmy kolorowej muliny. Haft polega na przewlekaniu nitki przez wcześniej przygotowane w papierze dziurki według ustalonego wzoru. Po zakończonej pracy uzyskujemy piękny graficzny obraz. Dzieci pracowały z zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani pysznymi babeczkami oraz ciepłą herbatą. Dziękujemy Pani Agnieszce Wiśniewskiej oraz  Pani Beacie Jaremie z Rudawskiego Centrum Kultury za pomoc w organizacji wydarzenia.

      • REKRUTACJA 2023/2024 PRZEDSZKOLE I ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      • Przedszkole: Zapisy rozpoczynają się od dnia 01 marca 2023r.

       Rodzice dzieci po raz pierwszy ubiegających się o przyjęcie zapraszamy po deklarację o przyjęcie do przedszkola do sekretariatu szkoły w godzinach: od 8.00-14.00 lub na naszą stronę internetową www.integracyjna.org do pobrania w zakładce: Przedszkole – Rekrutacja 2023/2024.

       Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkola składają deklarację o kontynuację uczęszczania do przedszkola na rok szkolny 2023/2024. Deklaracje są dostępne w sekretariacie szkoły, jak również na stronie internetowej www.integracyjna.org  do pobrania w zakładce: Przedszkole – Rekrutacja 2023/2024.

       ODDZIAŁ PRZEDSZKLONY: Zapisy rozpoczynają się od dnia 01 marca 2023 r.

       Rodzice dzieci po raz pierwszy ubiegających się o przyjęcie zapraszamy po deklarację o przyjęcie do oddziału przedszkolnego do sekretariatu szkoły w godzinach: od 8.00-14.00 lub na naszą stronę internetową www.integracyjna.org do pobrania w zakładce: Szkoła podstawowa – Rekrutacja 2023/2024.

       Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkola składają deklarację o kontynuację uczęszczania do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2023/2024. Deklaracje są dostępne w sekretariacie szkoły, jak również na stronie internetowej www.integracyjna.org do pobrania w zakładce: Szkoła podstawowa – Rekrutacja 2023/2024.

      • TO BYŁ ŚWIETNY TURNIEJ W NASZYM WYKONANIU!!!

      • Sobota 01.04.2023 roku, był dniem rozgrywania turnieju gminnego z piłki ręcznej dziewcząt dla klas 7 i 8 na hali sportowej w  Zabierzowie.  Na zawody zgłosiło się 6 szkół, SP Rudawa, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice, SP Kobylany oraz my ISP Radwanowice. Stworzona została jedna grupa rozgrywkowa, a więc mecze odbywały się systemem „każdy z każdym”. Takich meczy dla każdej szkoły było aż 5 w wymiarze czasowym 2x6 min. Pierwszy mecz turnieju przypadł nam zagrać z dziewczynami z Nielepic. Wyrównane i atrakcyjne spotkanie zakończyło się w regulaminowym czasie wynikiem 2:2, więc do roztrzygnięcia  potrzebne były rzuty karne. Niestety pechowo przegrane 2:1. Pełni nadziei i ducha walki przystąpiliśmy do naszego drugiego meczu z SP Rudawa. Bogatsi w doświadczenia z ubiegłego spotkania, z większą dozą spokoju i skutecznością udało nam się wygrać z mocniejszym rywalem w czasie regulaminowym 3:2. Z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny mecz nr.3 w naszym wykonaniu, a rywalem okazały się zawodniczki z SP Kobylany. Wysokie, silniejsze i bardzo szybkie stawiły nam duży opór w uzyskaniu korzystnego wyniku. Tutaj również musiała zostać wykonana seria rzutów karnych, w której tym razem nasze dziewczyny wykazały się większym sprytem. Naszej bramkarce Karolinie Chochół udało się wybronić 2 karne!! I to my mogliśmy sobie przypisać 2 pkt do tabeli głównej. Przedostatni mecz rozegraliśmy ze szkołą SP Bolechowice. Zdecydowana wygrana naszych szczypiornistek 6:1 przybliżyła nas do miejsca w strefie medalowej. Ostatni mecz który nam został do rozegrania w turnieju nastąpił z drużyną z Zabierzowa. Wynik decydował o miejscu na podium. W przypadku wygranej, zajęlibyśmy historyczne 1 miejsce!!! Niestety dwie rosłe obrończynie z drużyny przeciwnej, nie dały szans naszym dziewczynom atakującym. Przegraliśmy ten mecz 0:4. Po podliczeniu wszystkich punktów w ostatecznym rozrachunku zajęliśmy III miejsce, ze stratą tylko 1 oczka do miejsca drugiego. Wszystkim zawodniczkom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie.. Wielkie brawa dla:

        

       Oliwia Walczowska © kl.8

       Karolina Chochół (bramkarka) kl. 8

       Liliana Krawczyk kl.7

       Daria Hrycaniuk kl.7

       Róża Mitońska kl.7

       Wiktoria Nowicka kl. 7

       Oliwia Całek kl. 7

         

      • AKTYWNI BŁĘKITNI - SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE

      • Nasza szkoła zaangażowała się w uczestnictwo w programie Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie. Jest to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. 31 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas 1-3 i 4-6. Odwiedził nas pan Bartosz Jastrzębski, który przybliżył dzieciom, jak racjonalnie korzystać z wody i dbać o nią. Uczniowie oglądali interesujący film, a pan Bartosz opowiadał wiele ciekawostek o wodzie i cyklu hydrologicznym. Ponadto  nasz Gość przywiózł ze sobą upominki: piórniki z logo projektu, gry ekologiczne, które otrzymał każdy uczestnik warsztatów. Mamy nadzieję, że to spotkanie wykształci wśród naszych uczniów poprawne nawyki i postawy, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości, będą wykorzystywać i przekazywać dalej, przyczyniając się do ochrony środowiska.

                                                                                                                                                                        Kinga Kijak

      • ZERÓWCZAKI POZNAJĄ "SEKRETY SCENY" TEATRU GROTESKA

      • W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru postanowiliśmy celebrować nieco inaczej niż w ubiegłych latach, dlatego 28 marca wybraliśmy się na warsztaty teatralne pt. ,,Sekrety sceny’’. Naszym przewodnikiem została Pani Ilona Buchner, wybitna aktorka, związana z Teatrem Groteska, która użyczyła swojego czasu, aby oprowadzić Nas po zakamarkach teatru. Niezwykła wędrówka po stałej wystawie na piętrach i w foyer Groteski, przybliżyła zerówczakom świat teatru.  Poprzez zajęcia aktywizujące każde dziecko miało szanse poczuć magię teatru. Poznaliśmy różne typy lalek wykorzystywane w przedstawieniach pochodzące z różnych części świata, m.in.: kukiełkę, marionetkę, pacynkę, jawajkę, lalkę sycylijską czy japońską. Dzieci miały okazję również wcielić się w ulubione postaci z bajek. Ponadto poznaliśmy drogę przygotowania nowego spektaklu oraz wzbogaciliśmy wiedzę na temat różnych zawodów związanych z teatrem, poznaliśmy czym zajmuje się m.in.: scenarzysta, kostiumograf, charakteryzator, akustyk czy inspicjent. Dzieci także mogły porównać czym rożni się scena pudełkowa od sceny kopułowej, dowiedziały się czym jest kieszeń, ujrzały na własne oczy, jak wygląda garderoba oraz gdzie wykonuje się charakteryzacje. Dzień ten dostarczył zerówczakom wielu niezapomnianych wrażeń. Dzięki świetnej formie zabawy, którą zaoferowała dzieciom pani Ilona Buchner, teatr stał się na pewno dla nich bliższy, a zarazem ciekawszy. Postanowiliśmy, że wrócimy jeszcze do Teatru Groteska, jednak tym razem aby obejrzeć spektakl. Kto wie, może uda Nam się ujrzeć na scenie Panią Ilonę.

      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

      • W dniu 25 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej i szóstej uczestniczyli w warsztatach poświęconych twórczości tego brytyjskiego pisarza. Zajęcia przeprowadzone przez panią Iwonę Łabędź miały miejsce w Bibliotece Publicznej w Rudawie. Przybliżyły one ich uczestnikom życie oraz twórczość J.R.R.Tolkiena - autora literatury fantasy, znanego z takich powieści jak „Hobbit”,” Władca Pierścieni” czy „Drużyna Pierścienia”. Uczniowie na nowo odkryli twórczość tego słynnego pisarza, słuchając fragmentów napisanych przez niego książek i rozwiązując zagadki zawarte w jego powieściach.  Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość zwiedzenia biblioteki i zapoznania się z  propozycjami literackimi, jakie biblioteka oferuje swoim czytelnikom.

      • PIŁKA RĘCZNA W WYDANIU KLAS 4-6

      • Sobota 25.03.2023 roku, był dniem rozgrywania turnieju gminnego z piłki ręcznej dla klas 4,5,6 na hali sportowej w  Zabierzowie. Na zawody zgłosiło się 8 szkół. SP Rząska, SP Brzezie,, SP Rudawa, SP Bolechowice, SP Zabierzów, SP Nielepice, SP Balice oraz my ISP Radwanowice. Mecze odbywały się w dwóch grupach A i B, w wymiarze czasowym 12 min. Losowanie drużyn przydzieliło nas do grupy B, do szkół z Balic, Nielepic i Zabierzowa. Pierwszy mecz przyszło nam walczyć z drużyną chłopców z Nielepic, niestety przegrany. U naszych chłopców widać ewidentnie było lekkie zdenerwowanie i stres. Ale jak to zawsze się mówi „Pierwsze koty za płoty”. Drugi nasz mecz był dla nas dużo lepszy, minimalnie przegrany z drużyną z Balic (3:2), ale zupełnie odmienny, odważniejszy. Ostatni mecz grupowy rozegraliśmy z późniejszym triumfatorem rozgrywek SP Zabierzów. Rosłe chłopaki nie dały nam żadnej szansy na wygraną, mimo iż jako pierwsi zaskoczyliśmy ich nietypową bramką z dużej odległości przez Kamila Szwajcowskiego. Ostatni nasz mecz w turnieju, odbył się o miejsce 7 ze szkołą z Bolechowic Na uwagę zasłużył po raz kolejny Kamil Szwajcowski, który w tym meczu zdobył aż 8 bramek! Dzięki wygranej 8:0 ostatecznie zajęliśmy 7 miejsce na 8 drużyn. Na pochwałę i dużą odwagę zasługują dwaj najmłodsi zawodnicy z naszej drużyny : Jakub Woźniak i Artur Nowicki, będąc w III klasie walczyli jak równy z równym z chłopakami klas 5 i 6! Wszystkim zawodnikom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i dziękujemy za wolę walki oraz zaangażowanie.. Wielkie brawa należą się zawodnikom :

        

       Michał Woźniak © kl.6

       Hubert Much (bramkarz) kl. 6

       Kamil Szwajcowski kl. 5

       Piotr Adamski kl. 5

       Dawid Nowicki kl. 5

       Piotr Bartosiewicz kl. 5

       Piotr Wiśniewski kl. 5

       Jakub Woźniak kl. 3

       Artur Nowicki kl. 3

      • CIAŁO PSA I CZŁOWIEKA

      • Na ostatnich zajęciach dogoterapii w oddziale przedszkolnym zerówczaki porównywały wygład człowieka i psa, a dokładniej ujmując – swój wygląd i Coffee. W tym celu posłużyły wykonane własnoręcznie przez panią Kamilę – prowadzącą zajęcia – pięknie uszyte szablony piesków z doczepianymi na rzepy częściami ciała. Już sam widok pomocy gorąco zachęcił dzieci do aktywnego udziału i odnalezienia jak największej liczby podobieństw i różnic zarówno w wyglądzie, schemacie ciała, jak i sposobie życia i porozumiewania się człowieka i psa. Podczas zajęć zerówczaki dowiedziały się, że pies, aby pokazać swoje potrzeby porozumiewa się z człowiekiem za pomocą przybierania różnych postaw. Ponadto okazało się, że naszą przyjaciółkę Coffee czeka wizyta u weterynarza, co okazało się świetną okazją do zaprezentowania dzieciom przebiegu takiej wizyty. Po udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi na liczne pytania zerówczaków nadszedł czas na zabawę ruchową. Dla utrwalenia schematu ciała dzieci zaśpiewały słynna piosenkę pt. „Głowa, ramiona…” pokazując przy tym poszczególne części ciała w odpowiednim rytmie, a Coffee w końcu doczekała się na swoje przysmaki.

      • WARSZTATY WIELKANOCNE W RCK

      • Święta Wielkanocne już niebawem wiec przygotowania do Świąt w oddziale przedszkolnym ruszyły pełną parą. Z tej okazji 23 marca wybraliśmy się komunikacją miejską na warsztaty Wielkanocne zorganizowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, które odbyły się w Rudawskim Centrum Kultury. Tematem warsztatów było wykonanie przez uczestników ozdoby Wielkanocnej w postaci drewnianej pisanki zdobionej metoda decoupage. Zdecydowana większość naszych zerówczaków po raz pierwszy zetknęła się z tą niecodzienną techniką zdobienia, wiec dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały jak krok po kroku powstaje decoupage. Po instruktarzu zerówczaki z zapałem sięgnęły po pędzle i przygotowały swoje pisanki do zdobienia. Z ogromną cierpliwością powstawały coraz to piękniejsze kolarze, które następnie zostały naniesione na pisanki. Po dołożeniu ozdobnych dodatków powstały niesamowite, własnoręcznie wykonane ozdoby Wielkanocne – każda inna i niepowtarzalna. Dzieci z dumą podziwiały swoje prace, a zwieńczeniem wizyty w Centrum Kultury był słodki poczęstunek przy wysłuchaniu historii rezolutnej Marysi, która również przygotowywała się do Świąt Wielkanocnych, oraz wspólne odśpiewanie znanej piosenki na deskach sceny znajdującej się z RCK. Wprawieni w świąteczny nastrój wróciliśmy do zerówki.

      • SAM CUKIER...

      • Za nami kolejne warsztaty realizowane w dniu 24.03.2023r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzone przez Panią Iwonę Łabędź. Tym razem pod lupę zabraliśmy….CUKIER.  Naszą „lupą” była książka Katarzyny Samosiej pt.: „Sam cukier”. Zawarte w niej informacje, dotyczące cukru występującego w różnych produktach spożywczych nie tylko „słodkościach”, pozwoliło wyciągnąć wnioski dlaczego powinniśmy ograniczać cukier.

       Potwierdzeniem teorii, jak zawsze stała się praktyka. Sprawdzanie etykiet z produktów spożywczych, warzenie oraz porównywanie do siebie różnych rodzajów cukrów i tych „dobrych” i tych „złych” utwierdziło nas we wniosku, że powinniśmy ograniczać cukier nie tylko w „słodkościach”.

      • WIZYTA ŻOŁNIERZA

      • Dnia 23 marca klasa pierwsza gościła żołnierza, Pana Artura. Żołnierz Wojska Polskiego przybliżył uczniom wykonywany zawód, Pan Artur opowiedział o swojej służbie. Uczniowie dowiedzieli się co robi żołnierz na poligonie, jednostce wojskowej oraz mieli okazję przymierzyć ekwipunek, który towarzyszy mu na co dzień w pracy. Pan Artur opowiedział uczniom z jakich produktów składa się dzienna racja żywieniowa dla żołnierza podczas działań wojennych. Dzieci miały możliwość przymierzyć hełm, maskę przeciwgazową oraz kamizelkę taktyczną ułatwiającą żołnierzom działania w terenie. Wiele emocji wzbudziły rekwizyty ćwiczebne: karabin, pistolet, nóż itp.

      • OBCHODY 21 MARCA

      • Za oknami aura co raz bardziej sprzyjająca, co oznacza, że przybyła do nas długo wyczekiwana wiosna. 21 marca jest dniem wyjątkowym, nie tylko ze względu na przypadający wtedy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa – w tym roku oba te święta hucznie celebrowaliśmy w naszej szkole. Obowiązkowym elementem naszej garderoby, w tym nadzwyczajnym dniu, były dwie kolorowe skarpetki, które założyliśmy, aby pokazać naszą solidarność dla osób z trisomią 21. Świętowanie rozpoczęliśmy od występu podopiecznych p. Doroty Kieś na sali gimnastycznej, który uświetnił wokal Antoniego – ucznia klasy VI. Następnie przeszliśmy do konkurencji klasowych  przygotowanych przez Szkolną Radę Uczniowską wraz z opiekunem – każdy zespół miał za zadanie przygotować marzannę, taniec i piosenkę. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, prezentując swoje umiejętności artystyczne oraz wokalno – taneczne.  Jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Zwycięska okazała się klasa IV, drugie miejsce ex aequo zajęły klasy I i III, a na trzecim stopniu podium uplasowali się uczniowie z klasy VIII, dodatkowo wyróżnienie zdobyła klasa V. Wygranym serdecznie gratulujemy. Aby tradycji stało się zadość, wszystkie marzanny zostały spalone w ognisku, a zima odeszła w siną dal.

        

       Wyjazd do Ministerstwa Magii w Krakowie

       Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią… - cytat ten pochodzi z książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny, która jest obecnie lekturą w klasie V, nasi uczniowie pokochali magiczny świat Harrego, Rona i Hermiony, dlatego korzystając z okazji, że w pobliskim Krakowie znajduje się kawiarnia, rodem z książki, postanowiliśmy ją odwiedzić i spróbować swoich sił w magicznych sztuczkach. Szkolna Rada Uczniowska wraz z klasą V mogła wejść do świata czarodziejów i  wziąć udział w Lekcji Warzenia Magicznych Eliksirów. Każdy z uczestników stworzył własną miksturę, którą następnie, z wielką przyjemnością, mógł wypić. Ale, aby dostąpić tego zaszczytu, grupa wybierała śmiałków, którzy musieli skosztować jadalnych świerszczy. Nie okazało się to trudnym wyzwaniem i już po chwili trafiliśmy do Sali Ministra Magii, by wspólnymi siłami przygotować tajemnicze napoje. Wizyta w Ministerstwie Magii na długo pozostanie w naszej pamięci.

  • Kontakty

   • Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach, ul. Szkolna 6
   • 12 28 38 346
   • ul. Szkolna 6 32-064 Radwanowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych